صحبت ها درباره مسئله دست داشتنِ پارکر در آن پرونده تجاوز در سال ۱۹۹۹ تاثیری بر صاحبان سینما نداشته است و امید می‌رود که تماشاگران نیز از همین رویه پیروی کنند.تولد یک ملت از کارگردان و بازیگر نِیت پارکر قرار است در ۲۱۰۰ سالن سینما در شمال آمریکا به اکران درآید، امید بر آن است که هم اعضای آکادمی و هم تماشاگران عامه از فیلم رضایت داشته باشند. تخمین های محطاطانه حاکی از فروش ۷-۸ میلیون دلاریِ این فیلم  که روایت یک درباره‌ی برده‌ای طغیانگر است، دارد. این در حالی است که برخی فروش را تا ۱۰ میلیون نیز تخمین زده‌اند. مقایسه این فیلم با دیگر فیلم‌های مشابه آسان نیست، برای مثال فیلم «دوازده سال بردگی» که موضوعی بشدت مشابه با ابن فیلم دارد؛ هم‌زمان در تمامی کشور اکران نشده بو و همین اتفاق مقایسه و پیشبینی را کمی کشکل کرده است.در ابتدا، کمپانیِ فاکس سرچلایت قصد اکران فیلم را در ۱۵۰۰ – ۱۸۰۰ سالن سینمایی به‌طور هم‌زمان داشته، اما این طرح به دلیل تحت تأثیر قرار نگرفتن صاحبان سینما از قضیه پرونده تجاوز، گسترش پیدا کرد. اما استقبال تماشاگران از فیلم همچنان در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

تولد یک ملت، که گسترده‌ترین اکران توسط فاکس سرچلایت محسوب می‌شود، نور چشم فستیوالِ فیلم ساندنس ۲۰۱۶ بوده است، جایی که پخش‌کنندگان فیلم مبلغ ۱۷.۵ میلیون دلار برای حق امتیاز جهانی فیلم پرداخت کردند، که بزرگ‌ترین قرارداد فستیوال تاکنون بوده است.

نیت پارکر از معذرت‌خواهی درباره جنجال پرونده تجاوزش سرباز زد و در مصاحبه با ۶۰ دقیقه گفت:‌

من احساس گناه نمی‌کنم

 

به‌عنوان قسمتی از قرارداد، پارکر اصرار بر اکران گسترده (بیش از ۱۵۰۰ سالن)  داشت. اگر کلی نگاه کنیم، فاکس سرچلایت نیز همانند دیگر پخش‌کنندگان متخصص، معمولاً ابتدا، فیلم‌ها را در سالن‌هایی خاص به اکران درمی‌آورند تا با استفاده از تبلیغ دهان‌به‌دهان، آوازه‌ی فیلم را به گوش افراد برسانند. خطر اکران گسترده در این است که امکان ناپدید شدن فیلم در مدت‌زمان کوتاه، زیاد می‌شود. در طول تابستان، فاکس سرچلایت با مشکلی دیگر دست‌وپنجه نرم می‌کرد، قضیه دادگاه و پرونده تجاوز پارکر دوباره با صحبت‌های پارکر در چند مصاحبه درباره‌ی این موضوع، مطرح شد. قضیه‌ای که در آن پارکر و جین سلِستین (همکار نویسنده‌اش در تولد یک ملت) متهم به تجاوز به همکلاسی‌شان در دانشگاه پنسیلوانیا شده بودند. پارکر همیشه این اتهام را رد کرده و ادعا داشته که این مسئله دوطرفه بوده و اجباری در کار نبوده است. وی از این اتهام تبرئه شد، و بااینکه سلستین در دادگاه اول متهم شناخته‌شده بود، او نیز در دادگاه تجدیدنظر تبرئه می‌شود.

dt-common-streams-streamserver

مشکل زمانی زیادتر شد که دختر پرونده در سال ۲۰۱۲ خودکشی کرد، در آن زمان پارکر متنی منتشر کرد و در آن عمق تأسف خود را از این مسئله بیان نمود.در مصاحبه در ۶۰ دقیقه، اندرسون کوپر از پارکر سؤال می‌کند که آیا می‌خواهد برای این موضوع معذرت‌خواهی کند؟ او در جواب می‌گوید: “فقط همین را می‌گویم، فکر می‌کنم که واقعاً تأسف‌برانگیز است، خیلی از اتفاق‌هایی که افتاده و اتفاقاتی که با نبود این دختر برای خانواده‌اش افتاده است. نمی‌خواهم به آن‌ها بی‌احترامی کنم، اما باید بگویم که اتهام نابه جایی به من زده شد. دادگاه رفتم، در دادگاه نشستم و تبرئه شدم (بغض می‌کند). مشخص شد که بی‌گناهم، و واقعاً ناراحتم که این زن در میان ما نیست، خانواده‌اش بسیار صدمه خوردند، اما معذرت‌خواهی نخواهم کرد.”

birth-of-a-nationبه وجود این جنجال یا بدون آن،‌ فروش تولد یک ملت سخت خواهد بود، فاکس سرچلایت این فیلم را در سالن‌هایی برای عامه، سالن‌های سیاه‌پوستان آمریکایی و سالن‌های لوکس اطراف شهرها و خانه‌های سینما پخش خواهد کرد.در فستیوال ساندنس هم، این فیلم درواقع پادزهری محسوب شد برای اسکار تماماً سفیدپوست این چند سال،‌ هرچند که امکان گرفتن جایزه  اسکار برای این فیلم هنوز مشخص نیست.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید