قبل از اینکه راجع به فیلم «سالی» صحبت کنیم، بد نیست کمی راجع به کارگردان و بازیگر اصلی‌اش بدانیم.

کارگردان این فیلم کلینت ایستوود (کلیتون ایستوود جونیور- پسر) است. او متولد ۳۱ می ۱۹۳۰ است. وی بازیگر، فیلم‌ساز، موزیسین و سیاستمداری آمریکایی است. وی در دهه‌ی ۶۰ میلادی با بازی در سه‌گانه‌ی دلار «یک مشت دلار»، «به‌خاطر چند دلار بیشتر» و «خوب بد زشت» از کارگردان ایتالیایی، سرجیو لئونه به شهرت جهانی رسید. بازی در فیلم‌های وسترن و دیگر فیلم‌هایی که در دهه‌ی ۸۰ و ۹۰ در آن‌ها حضور یافت، کلینت را تبدیل به اسطوره‌ی فرهنگیِ مردانگی کرد.
با فیلم‌های «نابخشوده» و «دختر میلیون دلاری» جایزه اسکار بهترین کارگردانی و تهیه‌کنندگی را از آن خود کرد و برای بهترین بازیگر مرد نیز نامزد جایزه‌ی اسکار شد.


از دیگر فیلم‌های کلینت ایستوود می‌توان به دارشان بزن (۱۹۶۸)، یاغی، خوزیس والز (۱۹۷۶)، فرار از آلکاتراز (۱۹۷۹)، فایرفاکس (۱۹۸۲)، روی خط آتش (۱۹۹۳)، پرچم‌های پدران ما(۲۰۰۶)، نامه‌هایی از ایوجیما(۲۰۰۶)، گرن تورینو (۲۰۰۸) اشاره کرد.
یکی از ویژگی‌های ایستوود می‌تواند حضورش در اکثر فیلم‌هایی که کارگردانی کرده است، باشد. از دیگر نکات جالب راجع به ایستوود، استقبال فوق‌العاده فرانسویان از چندین فیلم اوست، فیلم‌هایی که برخی در آمریکا از شهرت زیادی برخوردار نیستند و نقد مثبت زیادی دریافت نکرده‌اند. این شیفتگی در مورد فیلم‌های ایستوود در فرانسه، گرفتن دو درجه افتخاری از فرانسه برای او را به ارمغان داشت.
وی از سال ۱۹۶۷ کمپانی تهیه فیلم خود -مالپاسو پروداکشنز- را اداره می‌کند و به‌جز تعدادی انگشت‌شمار از تولیدات سینمایش، باقی کارهایش محصولات همین کمپانی هستند. دو بار ازدواج‌کرده و ۷ فرزند از ۵ زن دارد.

maxresdefault-1

بازیگر اصلی فیلم، کسی نیست جز تام هنکسِ دوست‌داشتنی و یکی از بازیگران موردعلاقه‌ی من.
توماس جفری هنکس، بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی است. در فیلم‌هایی چون «فارست گامپ»، «آپولو ۱۳»، «نجات سرباز رایان»، «مسیر سبز»، «دورافتاده»، «رمز داوینچی» و «کاپیتان فیلیپس» بازی کرده است. همچنین صدای او در مجموعه انیمیشن‌های «داستان اسباب‌بازی» استفاده‌شده است.
او چهارمین بازیگر پول‌ساز در آمریکای شمالی است، وی تاکنون بیش از ۸.۷ میلیون دلار برای صنعت سینما پول ساخته است. برنده جوایزی چون گولدن گلوب، اسکار، جایزه انجمن بازیگران فیلم و جایزه انتخاب مردمی به خاطر نقش‌آفرینی‌اش در فیلم «فارست گامپ» است. همکاری نزدیکی با استیون اسپیلبرگ داشته است و تا به امروز فیلم‌های «نجات سرباز رایان»، «اگه می‌تونی منو بگیر»، «ترمینال» را با یکدیگر کارکرده‌اند. در همکاری جدیدش با کلینت ایستوود داستانی واقعی از فاجعه‌ی فرود اضطراری هواپیمای ایرباس آی ۳۲۰ بر روی رودخانه هادسون را به نمایش کشیده‌اند. فیلم بسیار مورد استقبال قرارگرفته است.

sully-1
به نقل از فیلادلفیا اینکوییر:

ساختِ این فیلم تنها احترام گذاشتن به این معجزه‌ی رودخانه هادسون نیست،‌ فیلم‌نامه‌ی برگرفته‌شده از خاطرات سالنبرگر توسط تاد کمارنیکی، به‌خوبی نمایانگر پرورانده شده قهرمان داستان و همکاری هارمونیک در شرایط سخت و تحت‌فشار است.

در ادامه‌ی داستان و پس از فرود اضطراری، سالی محکوم‌به تصمیم‌گیری عجولانه و درخطر قرار دادن غیرضروری جان مسافران می‌شود. سالی به‌تنهایی به مبارزه با این اتهام برمی‌خیزد و در تلاش برای توضیح موقعیت و دفاع از تصمیم خود است.
به قول این منتقد:

داستان فردگرا می‌شود و غریزه، تجربه و مهارت در مقابل بروکراسی از روی قانون و کتاب قرار می‌گیرد و سالی به‌تنهایی به مقابله با این ورق‌بازی احمقانه می‌آید. عجیب نیست که ایستوود، کسی که جلو و پشت دوربین به تقدیس فرد و استقلالش می‌پردازد به سراغ این داستان رفته است.

sully-poster01

به قول منتقدِ سیاتل تایمز، اگر تام هنکسی برای ایفای این نقش وجود نداشت کلینت ایستوود مجبور بود که او را اختراع کند. ازجمله فیلم‌هایی ست که قهرمان دنیای واقعی و هنرپیشه درنهایت ادغام‌شده‌اند. حتی اگر سالی را در دنیای واقعی نشناسید به‌راحتی می‌شود تصور کرد که کسی ست شبیه به تام هنکس، دوست‌داشتنی و میان‌سال و عادی با چشمانی که برق می‌زنند. کسی که مطمئن می‌شود حتماً از هواپیما سالم پیاده می‌شوید و بعد از ماجرا نیز با فروتنی موفقیت را به همکاری اطرافیان ربط می‌دهد و همه افراد را قهرمان می‌شناسد.
ولی به گفته‌ی این منتقد چیزی که فیلم به دنبال آن است، جدا از تصورات همیشگی ماست، قرار نیست همه‌چیز خوب پیش برود. کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس داستان با ترفندی جالب و با بازی با زمان، تنشی در داستان به وجود می‌آورند که به دردسر افتادن سالی را پس از ماجرا نشان می‌دهد. سالی در حال بازجویی است.” فرود اضطراری بود” – این صدای سالی است که بازجوها را تصحیح می‌کند. داستان به‌آرامی جلو و عقب می‌رود تا بالاخره داستان آن روز تعریف می‌شود. به‌قدری نرم این کار انجام می‌شود که تمام مدت دسته‌های صندلی را فشار خواهید داد و نگران غرق شدن مسافران خواهید بود.

featured-image-perfect-size-2-1200x750منتقد اینترتیمنت هم با منتقد سیاتل تایمز هم‌عقیده است، به قول او :

سالی به‌آرامی داستان ۲۰۸ ثانیه‌ای خارق‌العاده را برایمان تعریف می‌کند، اینکه چگونه پرنده‌ها باعث می‌شوند موتورها از کار بیافتند و آتش بگیرند، اینکه خلبان و کمک‌خلبان سریع وارد عمل می‌شوند و خدمه پروازی که در طول راهروها مسافران را راهنمایی می‌کنند “سرها پایین، پایین بمونید، سرها پایین، پایین بمونید!”. هواپیمایی که در آسمان نیویورک در حال سقوط است و درنهایت دررود هادسون می‌افتد. تدوین و جلوه‌های ویژه فیلم و بازی‌ها چنان بی‌نقص هستند که شاید نزدیک‌ترین تجربه در مورد اتفاق آن روز زمستانی در رودخانه هادسون باشد.

دیدن فیلم را از دست ندهید و ما را هم در نظرات خود سهیم کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید