«باب اسفنجی شلوار مکعبی» امسال ۲۰ ساله شد و به یکی از طولانی‌ترین کارتون‌های در حال پخش مبدل گشت. کودکانی زیادی از نسل‌های مختلف با تماشای آن بزرگ شدند؛ و نسل اولی که فصل نخست آن را دنبال می‌کرد حالا می‌تواند با دیدن این کارتون در کنار فرزندانش از آن لذت ببرد. این مجموعه همچنان تلاش می‌کند به رتبه‌های بالاتری دست پیدا کند و تاکنون محصولات فرهنگی زیادی را مثل دو فیلم سینمایی بلند، اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های ویدیویی عرضه کرده است.

همچنین بخوانید:
به مناسبت بیستمین سالگرد SpongeBob SquarePants: بیست ستاره‌ی مهمان و شخصیت دریایی آن‌ها

باب اسفنجی تبدیل به یک منبع غنی برای ایجاد الگو رفتاری Meme جامعه شده است. صدها الگو رفتاری در باب اسفنجی به کار برده شده تا احساسات و شرایط مختلف را با تبدیل به یک اثر خنده‌دار به بیننده منتقل کند. در این جا ۱۰ تا از بهترین الگوهای فرهنگی این نمایش که سال‌های متمادی از آن‌ها الهام گرفته‌اند را گرد آورده‌ایم.
نکته: منظور از الگو رفتاری Meme تصویری است که بالا و پایینش نوشته دارد، گیف و یا حتی ویدیوهای تعاملی است که در سطح جامعه بسیار معروف شده و بالاخص در فضای مجازی برای بیان موارد خنده‌آور کاربرد پیدا کرده است.

۱۰ – اُه نپتون

باب اسفنجی همیشه در یادگیری رانندگی ناتوان است. معلم رانندگی او خانم پاف زمان زیادی را در این سریال صرف یاد دادن رانندگی به او کرده است. ناتوانی او در یاد دادن رانندگی به باب باعث شده او دلواپسی عمیقی پیدا کند. زمانی که او می‌گوید ” اُه نپتون” به این معنی است که اتفاق بدی در حال رخ دادن است. گرچه این تکه کلام به اندازه بقیه موارد این لیست محبوب نیست اما معولاً به نتایج فوق‌العاده بامزه و خنده‌داری منتج می‌شود. این عبارت به یک تکه کلام برای واکنش در مقابل مسائل مختلف تبدیل شده است.

۹ – پاتریک شوکه‌شده

یکی از قدیمی‌ترین الگوهای رفتاری کارتون باب اسفنجی مربوط به زمانی است که پاتریک شگفت‌زده می‌شود. از این حالت او با فتوشاپ تصاویر و گیف‌های زیادی درست کرده‌اند. این حالت طوری به نظر می‌رسد که پاتریک نسبت به آنچه در سکانس پیش می‌رود، واکنش نشان می‌‌دهد. در طول سال‌ها، تصویر پاتریک شگفت‌زده به صحنه‌های فیلم‌ها، آثار هنری مشهور و پوسترهای دیواری پیوند خورده ‌است. این تصویر گاهی در یک عکس پنهان است انگار که بینندگان را تشویق می‌کند تا او را پیدا کنند.

۸ – آقای خرچنگ گیج می‌‌شود.

آقای خرچنگ خسیس‌ترین و کم‌خرج‌ترین موجودی است که تا به حال دیده‌اید او هیچگاه کسب و کارش را رها نمی‌کند و همواره در فکر مال‌اندوزی است. این الگو شما را در یک موقعیت آشفته و گیج‌کننده قرار می‌دهد. تصور کنید در شرایطی قرار دارید که همه چیز در حال تار شدن است و جهان اطراف شما در حال چرخش است. این حالت برای شرایط ترس و سردرگمی به کار می‌رود، در جایی که می‌دانید آن‌ها در شرایط بدی قرار دارند، اما کاملا مطمئن نیستند که دقیقا چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

۷ – صندلی بلند آقای اختاپوس

الگو رفتاری اخیر توسط همسایه باب اسفنجی، اختاپوس هشت‌پا به تصویر کشیده می‌شود. او آماده می‌شود تا کمی استراحت کند و از زندگی لذت ببرد اما تنها چیزی که نصیبش می‌شود ناامیدی شدید است. این حالت در زمانی کاربرد دارد که اگر همه چیز به طور مرتب و درست پیش رود؛ بسیار عالی خواهد بود. الگو رفتاری که ملتمسانه می‌خواهد بداند چه اتفاقی افتاده است. گه‌گاهی، این الگو با یک کپی از تصویر اول به پایان می‌رسد و نشان می‌دهد که کاربر یک راه حل جایگزین (برای هر مشکلی که با آن روبرو شود) پیدا کرده است.

۶ – کاغذ سوزاندن باب اسفنجی

به نوعی می‌توان گفت این الگو مشابه الگوهای لغزش حقیقت Scroll of Truth است که بر یک حقیقت یا بخشی از یک احساس دلالت دارد. و معمولاً تلاش می‌کند یک عقیده یا نظر را تقویت کند؛ در واقع با مخالف کردن در برابرشان از آن‌ها انتقاد می‌کند و نشان می‌دهد آن‌ها مغرورتر از آن هستند که نقطه‌نظر نویسنده را بپذیرند. همچنین می توان از آن برای حذف یک نظر منفور استفاده کرد که اطلاع‌دهنده اصلی با آن موافق نیست. گاهی اوقات به عنوان شکلی برای توصیف خود به کار می‌رود و در مورد مشکلی صحبت می‌کند. آن‌ها درباره یک عادت بد و یا برخی مسائل دیگر که هیچ قصدی برای تغییر یافتن ندارند، بحث می‌کند.

۵ – اختاپوس از پنجره به بیرون نگاه می‌کند.

این تصویر اغلب توسط گیمرها استفاده می‌شود. زمانی که یک هوادار یا تماشاچی یک فرصت هیجان‌انگیز را از دست می‌دهد از این الگو رفتاری استفاده می‌کند. در واقع بیان می‌کند که آن‌هایی که به این سرگرمی ما ملحق نمی‌شوند، حسود هستند و به طور پنهانی آرزو می‌کنند که آن‌ها هم بتوانند به ما بپیوندند. البته برای کسانی که با شخصیت اختاپوس آشنا هستند، موضوع حسادت مسخره به نظر می‌رسد چون او همیشه از باب اسفنجی و پاتریک فراری بوده است. بعد از آن، اختاپوس بارها و بارها نشان داده که رفتار عبوس و بی‌احساس او تنها ظاهری است و به راحتی شکسته می‌شود.

۴ – اختاپوس خوابالو

همه آدم‌ها یک چیز دارند که به خاطرش شب تا صبح بیدار بمانند. آن چیز هرچه باشد به خوبی با این تصویر آقای اختاپوس قابل بیان است. تصویر خوابالو اختاپوس معمولاً در دو جا به کار برده می‌شود. کاربرد اول برای زمانی است که دچار کم‌خوابی شدید شده‌اید و ساعت‌های طولانی بیدار مانده‌اید و مورد دوم برای به سخره گرفتن الویت‌های افراد دیگر است. این الگو می‌تواند هم برای توصیف خود به کار رود و هم برای به چالش کشیدن نقطه نظرهای طرف مقابل. طراح‌های سیاسی فضای مجازی معمولاً از تصویر اختاپوس خوابالو برای حمله به نظرات و اهداف رهبر گروه مخالف خود و یا به نیت متهم کردن آن‌ها به ریاکاری استفاده می‌کنند.

۳ – اسپانجگر Spongegar

نام دیگر این الگو، باب اسفنجی غارنشین Caveman Spongebob است و در واقع از اپیزودی نشات می‌گیرد که اختاپوس به گذشته برمی‌گردد و به طور ناگهانی با نحوه شکار عروس دریایی آشنا می‌شود. در این الگو رفتاری باب اسفنجی غارنشین به مانند کسی می‌شود که در یک شرایط شرم‌آور گرفتار گردیده است. مثل تصویر پاتریک شوکه‌شده این تصویر نیز معمولاً با فوتوشاپ‌های زیاد همراه بوده است.

۲ – پاتریک وحشی

این الگو رفتاری با نام پاتریک شیطانی هم شناخته می‌شود. تصویر پاتریک وحشی یک حس سادیستی آمیخته با لذت را به بیننده منتقل می‌کند به طوری که حس خودپسندی را به آنان القا کند. در حقیقت این مورد هم بی‌خطر می‌تواند به نظر برسد و هم جنایی بالقوه و هر دو محدوده را می‌تواند پوشش دهد.

۱ – وضعیت تمسخرآمیز باب اسفنجی

این الگو رفتاری قطعا محبوب‌ترین الگو باب اسفنجی است که این روزها بسیار به کار برده می‌شود. الگو سعی در مسخره کردن دیگران دارد و آن چیزی را تکرار می‌کند که انگار یک نفر دارد با حروف بزرگ و کوچک کلمات را ادا می‌کند. نتیجه کپشنی شبیه صدای اغراق‌آمیز و مسخره‌ای است که مردم برای انتقاد از کسی استفاده می‌کنند. این تصویر در کنار تصویری که باب اسفنجی تلاش می‌کند خودش را یک پرنده جا بزند بهترین الگو باب اسفنجی را شکل می‌دهند. این وضعیت باب اسفنجی در نوع خودش به یک الگو فرهنگی پایدار مبدل گشته و نیکلدون به تازگی اسباب‌بازی آن را نیز ساخته است.
این مطلب برگرفته از نوشته David Chiodaroli در سایتscreenrant.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید