فیلم «مرد عنکبوتی بازگشت به خانه» فیلم ابرقهرمانی آمریکایی و محصول سال ۲۰۱۷ است. فیلم بر اساس کتاب کمیک مرد عنکبوتی ساخته‌شده است و استودیوی مارول (Marvel Studios) به همراه کلمبیا پیکچرز (Columbia Pictures) فیلم را تهیه‌کرده‌اند و کمپانی پخش سونی (Sony Pictures Releasing) مسئولیت پخش فیلم را بر عهده داشته است. فیلم دومین ساخت دوباره‌ی این داستان و شانزدهمین ساخته از مارول سینماتیک یونیورس (Marvel Cinematic Universe) است.
کارگردانی فیلم را جان واتس (Jon Watts) بر عهده داشته و فیلم‌نامه‌ی آن را جمعی ۶ نفره که واتس هم در آن همکاری داشته برعهده‌گرفته بودند.
بازیگران فیلم، تام هلند (Tom Holland) در نقش اسپایدرمن -مرد عنکبوتی، مایکل کیتون (Michael Keaton)، جان فاوریو (Jon Favreau)، دونالد گروور (Donald Glover)، ماریسا تومی (Marisa Tomei)، تاین دالی (Tyne Daly) و رابرت دانی جونیور (Robert Downey Jr.) در نقش آیرون‌من-مرد آهنین هستند.

در فوریه ۲۰۱۵ بود که استودیو مارول و سونی به توافق رسیدن تا حقوق این کاراکتر ابرقهرمانی را شریک شوند و این کاراکتر را به دنیای مارول سینماتیک اضافه کنند. جون همان سال بازیگر اسپایدرمن مشخص شد و کارگردان فیلم برگزیده شد. آپریل ۲۰۱۶ اعلام شد که شخصیت آیرون‌من با بازی دانی جونیور هم در فیلم حضور خواهد داشت و شخصیت به جرگه‌ی آونجرز (انتقام‌جویان) خواهد پیوست.
فیلم در ۲۸ جون ۲۰۱۷ به اکران درآمد و اکران‌هایی سه‌بعدی و آی‌مکس داشت. یلم بیش از ۸۷۹ هزار دلار فروش داشت و دومین فیلم پرفروش از سری فیلم‌های مرد عنکبوتی و چهارمین فیلم پرفروش سال شد. فیلم و بازیگرانش نقدهای مثبت زیادی دریافت کردند و ادامه‌ی فیلم برای ۵ جولای ۲۰۱۹ به بازار خواهد آمد.
فیلم با فیلم‌برداری پیتر پارکر درون ماشین و حرف زدن او بر روی فیلم‌هایش از سفرش به مکانی که برای بیننده معلوم نیست شروع می‌شود، همه‌چیز او را متعجب و شگفت‌زده می‌کند. پر از سؤال است اما جوابی در اختیارش گفته نمی‌شود. به اتاقی می‌رسد که یونیفرمی جدید در آن در اختیارش قرار می‌گیرد. در مأموریتی قرار می‌گیرد با کاپیتان آمریکا روبرو می‌شود و حسابی ذوق می‌کند. با آقای استارک (آیرون‌من) صحبت می‌کند. داستان پوششی حضورش در این سازمان کارآموزی برای پیدا کردن کار بعد از مدرسه است.او را در مدرسه و محیط طبیعی برای پسری ۱۵ ساله می‌بینیم، هرروز از مدرسه بیرون می‌آید و در امید تماس برای مأموریتی با سازمان استارک و انتقام‌جویان است ولی خبری از تماس نیست. در مدرسه مانند هر دانش‌آموز دیگری مورد تمسخر قرار می‌گیرد جزو نوابغ مدرسه است و دوستی خرخوان و تپل دارد. از صبر برای دریافت تماس خسته می‌شود و تصمیم می‌گیرد روزها بعد از مدرسه به پیدا کردن و ادب کردن خلاف‌کاران بپردازد. یکی از شب‌ها با دزدهای دستگاه خودپردازی مواجه می‌شود که سلاح‌هایی غیرمعمول و بسیار قوی دارند. پس از کتک خوردن اساسی از آن‌ها و گم کردن کوله‌اش در همان لباس اسپایدرمن به خانه برمی‌گردد. دوست تپلش برای سورپرایز او در اتاقش است و ناخواسته رازش برملا می‌شود و دوستش می فهم که او اسپایدرمن است. نمی‌تواند سازمان را قانع کند که این سلاح‌ها مهم هستند و به کمک دوستش کد لباس جدیدش را می‌شکند تا بتواند از تمام امکاناتش استفاده کند به همراه مدرسه به واشنگتن می‌رود تا رد اسلحه‌سازهای خطرناک و رئیسشان والچر (Vulture) را بگیرد. در طی اتفاقاتی دوستانش را از مرگ نجات می‌دهد و در حین انجام این کارها خرابی هم به بار می‌آورد و بار دیگر آیرون‌من مجبور به مداخله می‌شود اما این بار به دلیل بی‌توجهی به قوانین لباس فوق تکنیکی‌اش از او گرفته می‌شود؛ اما او همچنان مطمئن است که منبع ساخت سلاح‌ها سرنخیست که او را به آدم بدهای داستان می‌رساند. به کارهای مدرسه‌اش می‌رسد تا طی اتفاقی متوجه می‌شود پدر دوستش همان رئیس تبه‌کارانست و بار دیگر احساس دفاع از اجتماع در او زنده می‌شود و بی‌لباس و یونیفرم فوق تخصصی‌اش به جنگ آدم بدها می‌رود، دوست تپلش هم در این راه به کمک می‌آید و با استفاده از دانش نرم‌افزاری‌اش او را یاری می‌دهد. به جنگ آن‌ها می‌رود و آن‌ها را شکست می‌دهد. در ادامه سازمان استارک، آیرون‌من و انتقام جویان متوجه می‌شوند که حق با او بوده و تصمیم می‌گیرند که او به جمعشان اضافه شود اما پیتر تصمیم به ادامه تحصیل و ماندن در شهر می‌گیرد. تا ببینیم در ادامه چه اتفاقی می‌افتد.
و اما نظر منتقدین درباره‌ی این فیلم ابرقهرمانی تازه به بازار آمده،[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]
[/animate]اولین منتخب، منتقد ویلج ویس (villagevoice) است مه بالاترین امتیاز را در میان منتقدین منتخب این مقاله به فیلم داده است. به نظر او چیزی که داستان این فیلم ابرقهرمانی را از دیگر فیلم‌ها متفاوت کرده است حس مسئولیت او نسبت به شهر و مردمش است و برخلاف دیگر فیلم‌های ابرقدرتی از طریق خشونت تنها به دنبال قدرت نیست. ورجه‌ورجه و تاب خوردنش در رسانه‌ی نیویورک هم خالی از لطف نیست. اسپایدرمن در تمام داستان‌هایش دربه‌در به دنبال نجات خانواده، دوست و آشنا و همشهریست که بی‌دلیل مورد هجوم آدم بدهای داستان قرار می‌گیرند. در داستان این فیلم همانند داستان‌های کمیک بچگی‌مان می‌بینیم که اسپایدرمن بیش از هر چیز یک حامی و مراقب است تا ابرقهرمانی به دنبال قدرت و یا یکی از اونجرز! در این فیلم هم به‌درستی و به زیبایی حالت‌های انسانی و حمایتی‌اش به نمایش کشیده شده، به پیر‌ها کمک می‌کند، آدرس می‌دهد و برای مردم پشتک‌وارو می‌زند. آدم بدهای داستان هم خیلی خوب نمایش داده‌شده‌اند، انسانی پرکار و زحمت‌کش که به‌واسطه‌ی قدرت بالاسری‌ها سرخورده می‌شود و در پی انتقام برمی‌آید.[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]
[/animate]دومین منتقد، منتقد رولینگ استون (rollingstone) است. او معتقد است که تلم هاند بهترین اسپایدرمن این مجموعه از فیلم‌هاست. به‌خوبی بچه‌ی درون اسپایدرمن را به نمایش گذاشته و کودک درون بینندگان را (هر سنی که داشته باشند) با خود همراه می‌کند. بااینکه هر دو فیلم قبلی در نام خود شگفت‌انگیز (Amazing) را داشتند و این فیلم از داشتن این تیتر محروم است، اما شاید شگفت‌انگیزترین قسمت این مجموعه فیلم‌ها همین فیلم باشد. شاید یکی از مشکلات این داستان از کمیک این بود که معلوم نبود تا چه مدت‌زمان می‌شد این داستان را کش داد و فروخت، اما با حضور اسپایدرمن در فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» Captain America: Civil War و این فیلم تکی مشخص شد که مردم همچنان به استقبال این حامی تارپرت کن می‌روند و دوستش دارند و او کاملاً محق است که در دنیای مارول باقی بماند. به نظر این منتقد تام هلند ۲۱ ساله حالا حالاها وقت دارد که در این نقش باقی بماند. جالب است بدانید که او ۹۰٪ از کارهای بدلکاری‌اش را نیز خودش انجام می‌دهد.[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]

[/animate]منتقد گاردین (theguardian) سومین منتقد منتخب ماست. او نیز مانند منتقد قبل معتقد است که دو فیلم آخر اسپایدرمن خسته‌کننده و قابل حدس بودند و به نظر می‌رسیده که این مجموعه به پایان خود نزدیک شده است. بهترین تصمیم برای احیای اسپایدرمن بازی دادن این جوان ۲۱ ساله در فیلم «کاپیتان آمریکا» بود که باعث شد امیدها برای فیلم جدای اسپایدرمن جان تازه‌ای بگیرد. بازیگری که از فیلم «غیرممکن» The Impossible و تئاتر شناخته می‌شد. تأثیر این بازی کوتاه خیلی بیشتر از تأثیر دو فیلم با بازی اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) بود و این همان چیزی بود مه این مجموعه به آن احتیاج داشت. یکی از ایراداتی که این منتقد نه‌تنها به فیلم بلکه به دنیای مارول دارد، نیاز آن به ربط فیلم‌ها به فیلم‌های قبلی و دادن نشانه‌هایی در فیلم برای فیلم بعدازآن است، به نظر او فیلم‌ها را خسته‌کننده می‌کند. (مطمئنم که این منتقد چندان علاقه‌ای به فیلم‌های ابرقهرمانی، دنیای مارول و دی سی ندارد، این ربط‌ها بین فیلم‌ها حداقل برای من و دیگر طرفداران یکی از هیجان‌انگیزترین قسمت‌های فیلم‌های سال‌های اخیر است)[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]
[/animate]آخرین منتقد این مقاله منتقد تلگراف (telegraph) است که به نسبت دیگر منتقدین امتیازی بسیار متوسط به فیلم داده است. او نیز موافق است که حضور اسپایدرمن در «کاپیتان آمریکا» به‌جا و موفق بوده اما در فیلم تکی خودش آن‌طور که باید خوب عمل‌نکرده و فیلم فیلمی بی‌روح و شل‌وول به بازار آمده، ماند تماشا کردن قلعه‌ای بادی که اول پرصلابت است و پنچر شده و کم‌کم بادش در می‌رود. تعادل میان مدرسه و مسئولیت پیتر پارکر در فیلم جالب است اما درست پرداخته نشده است. حتی قسمت‌های زدوخورد و اکشن فیلم هم برایش هیجانی نداشته و بی‌روح توصیف‌شده؛ اما او نیز همانند دیگران توانایی تام هلند برای تبدیل‌شدن به اسپایدرمن جدید را زیاد دانسته و به او امیدوار است.

همانند همیشه، پیشنهاد می‌کنم خود فیلم را ببینید و قضاوت کنید.
برای آشنایی بیشتر با این فیلم به ویژه برنامه آنکات آن مراجعه کنید.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید