قتلی در قطار دیسورینتد اکسپرس به وقوع پیوسته است. خوشبختانه یک کارآگاه خبره در قطار حضور دارد و اینجاست تا معمای قتل را حل کند. صبر کنید، چی؟ اوه، او یک کارآگاه قطار است. بله همه او را به همین اسم صدا می‌کنند: کارآگاه قطار. مطمئن نیستم چه چیزی او را از یک کارآگاه معمولی متمایز می‌کند، اما ماجرا از این قرار است. با ما در این سفر علمی-تخیلی و گاها عجیب و غریب همراه شوید تا در طول سریال اسنوپیرسر Snowpiercer به آخر این مسیر و جواب سوال‌هایمان برسیم.
داستان این سریال که با الهام از رمان فرانسوی به همین نام در سال ۱۹۸۲، و همچنین فیلم Snowpiercer بونگ جون-هو (کارگردان فیلم «انگل») در سال ۲۰۱۳، در شبکه‌ی تی‌ان‌تی ساخته می‌شود هشت سال پیش از ماجراهای فیلم روایت می‌شود، و در عین حال به بررسی عصر یخبندانی می‌پردازد که در نتیجه‌‌ی ناکامی در برعکس کردن ساز و کار گرمایش جهانی رخ داد. زمین کاملا یخ زده است و دمای هوا به قدری پایین است که به محض ورود به هوای آزاد از سرما خواهید مرد، و تنها بازماندگان دنیا سه هزار سرنشین برف‌شکنی هستند که به طور پیوسته دور زمین می‌چرخد و تمام مواد اولیه و امکانات لازم برای تولید آب و غذا و مایحتاج زنده ماندن را در خود دارد.

همچنین بخوانید:
نقد سریال ببر پادشاه: قتل ضرب وشتم و جنون Tiger King: Murder Mayhem and Madness

اسنوپیرسر

قطار اسنوپیرسر به چهار بخش تقسیم شده است. قسمت درجه‌ی یک برای یک درصد متمول افراد رزرو شده است، کسانی که پول هنگفتی برای اقامت در این واگن‌ها پرداخت کرده‌اند، غذاهای لذیذ می‌خورند و زندگی لوکسی را تجربه می‌کنند. در قسمت دوم دانشمندان، معلمان و سایر افراد با طبقه‌ی اجتماعی بالا زندگی آرام و راحتی دارند. خدمت‌کاران، گارسون‌های رستوران، ، نیروهای امنیتی و نگهبانی در قسمت سوم که سطح رفاهی پایین‌تری دارد زندگی می‌کنند — البته قسمت سوم اوضاع بی‌نهایت بهتری از واگن‌های آخر در قسمت چهارم دارد. جایی که در آن افرادی که بدون بلیط و در لحظات آخر در شیکاگو سوار قطار شدند حضور دارند، و بدون کمترین امکانات رفاهی مانند تخت‌خواب، نور خورشید یا حتی آب و غذای کافی برای زنده ماندن، باید مانند برده‌ها سخت کار کنند.
با چنین طبقه‌بندی اجتماعی در قطار مدرنی که مدام در مسیری مشخص در حال حرکت است و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌را ترک کند، چه مشکلی ممکن است پیش بیاید؟!
جنیفر کانلی یکی از تاثیرگذارترین و پیچیده‌ترین نقش‌آفرینی‌های خود را به عنوان ملانی کویل، رئیس بخش خوش‌آمدگویی و رهبر جامعه‌ی اسنوپیرسر به نمایش می‌گذارد. او همیشه در لباسی فیروزه‌ای ظاهر می‌شود و رفتارش حتی سردتر از هوای بیرون قطار است.

جنیفر کانلی - داویددیگز

ملانی مدیریت هر قسمت را با مشتی آهنین انجام می‌دهد و دستورات آقای ویلفورد اسرارآمیز را مو به مو انجام می‌دهد؛ کسی که قطار را ساخته است و توسط همه پرستیده می‌شود، اما در قسمت مخصوص خود در جلوی قطار اقامت دارد و سالهاست در انظار عمومی دیده نشده است.
داوید دیگز نقش‌آفرینی قوی و محکمی به عنوان لیتون به نمایش می‌گذارد، کسی که سردسته‌ی یاغی‌گری علیه طبقه‌ی حاکم را بر عهده گرفته و حتی مسئول بررسی پرونده‌ی قتل می‌شود، که در نهایت آشکار می‌گردد که تنها یک قتل در کار نبوده است. در طول این روند، او در می‌یابد که تمام افراد سوار بر قطار اسنوپیرسر کسی که به نظر می‌رسد باشند نیستند. این قطار باید دست‌کم چند دور دیگر دور زمین بزند تا تمام حقایق روشن شود.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی ریچارد روپر در وب‌سایت شیکاگو سان‌تایمز بود.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

جویس چن Joyce Chen | پیست مگزین Paste Magazine

اسنوپیرسر

به جای یک یاغی‌گری سرراست که شخصیت کرتیس با بازی ایوانز را از انتهای قطار به سمت جلو پیش ببرد، سریال اسنوپیرسر Snowpiercer از ویژگی قالب چند فصلی بودنش استفاده کرده و شبکه‌ی پیچیده‌ای از دروغ‌ها، هویت‌های جعلی و دروغین، و شراکت در جرم را به تصویر می‌کشد.

سونیا سارایا Sonia Saraiya | ونیتی فر Vanity Fair

آن‌چه در این سریال خواهید دید فصلی از یک ماجرای علمی-تخیلی است که پیچش‌های کوچک و بزرگ زیادی دارد و موضوعات بسیار متنوعی را فراتر از مساله‌ی فاصله‌ی طبقاتی مورد بررسی و واکاوی قرار می‌دهد؛ از رهبری و وفاداری گرفته تا مصالحه و اتحاد.

اد کامینگ Ed Cumming | ایندیپندنت The Independent

فکر می‌کنم میزان لذتی که از تماشای سریال اسنوپیرسر Snowpiercer خواهید برد، وابستگی زیادی به میزان جذابیت ایده‌ی اصلی آن برای شما دارد. می‌توان گفت این سریال یک ایده‌ی علمی-تخیلی با تم کتاب‌های کمیک و اثری خشن و آخرالزمانی است. به نظر من این سریال شروع فوق‌العاده‌ای داشته است، خشم کمتری نسبت به فیلم در آن به چشم می‌خورد، اما تخیل و طنز آن به همان میزان شفاف و قابل لمس است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید