فیلم سینمایی شاهزاده ساخته محمود بهرازنیا اکران خود را در گروه «هنر و تجربه» آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی گروه هنروتجربه، داستان این فیلم درباره بازیگر اصلی فیلم «جمعه» ساخته حسن یکتاپناه است. فیلمی که در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه دوربین طلایی کن شد.

شاهزاده داستان زندگی جلیل نظری نوجوان پناهنده افغانستانی را روایت می‎کند در خلاصه داستان فیلم می‎خوانیم: «جلیل نظری هفده سال پیش برای نجات جان خود از دست طالبان و به‎خاطر به‌دست آوردن کار و حمایت خانواده‌اش به ایران پناهنده شد. پس از مدتی به‌طور تصادفی بازیگر اصلی فیلم سینمایی «جمعه» شد، فیلمی به کارگردانی حسن یکتاه پناه، که در سال ۲۰۰۰ جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را نصیب خود کرد. این پیروزی دور از انتظار، برای این نوجوان افغانستانی «یک اتفاق ساده» نبود، بلکه نقطه عطف و حادثه بس بزرگی بود که تمامی زندگی او را تا به امروز دستخوش اتفاقاتی باورنکردنی و بس شگفت‌انگیز کرده‎است. این حوادث از ایران آغاز و سپس به مسافرت او به آلمان منجر شد. چندى پيش جليل نظرى پس از ١٧ سال اقامت در اروپا، به عنوان شهروند آلمانى و به‌خاطر ديدار خانواده به افغانستان رفت كه …»
محمود بهرازنیا این این فیلم را در آلمان و با مشارکت عوامل آلمانی ساخت. فیلم محصول سال ۲۰۱۴ ایران و آلمان است که تهیه‌کنندگی آن را کلاتین فیلم، ناهید سلیمیان (ایران)، آیکون نورد، تورستن نیومن (آلمان) برعهده داشته‌اند و پخش‌کننده بین‌المللی آن نسرین میرشب است.
شاهزاده تاکنون در جشنواره جهانی فیلم فجر، فیلمکس توکیوی ژاپن، سائوپائولوی برزیل، جشنواره فيلم‌هاى ايرانى در زوريخ، جشنواره فیلم‌های مستند آلمان و جشنواره فيلم‌هاى ايرانى در كلن به نمايش درآمده‎است و برنده دیپلم افتخار بهترین دستاورد تکنیکی – هنری از سی‌ودومین جشنواره جهانی فیلم فجر در سال ۲۰۱۴ شد

منبع: هنروتجربه

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید