ریک سانچز بعد از 20 سال که از گم‌شدنش می‌گذرد، به طور ناگهانی در خانه دخترش بِث که دامپزشک و جراح قلب اسب است ظاهر می‌شود و تصمیم می‌گیرد با او و خانواده‌اش زندگی کند. بااینکه بِث از حضور ریک در خانه‌اش استقبال می‌کند، شوهر او جِری از این پیوند دوباره خانوادگی خوشحال نیست. جِری در مورد ریک نگران است؛ یک دانشمند جامعه‌ستیز که گاراژ خانه را تبدیل به لابراتوار شخصی خود کرده است. ریک در لابراتوارش بر روی تعدادی وسیله علمی تخیلی کار می‌کند که بعضی از آن‌ها می‌توانند خطرناک محسوب شوند؛ اما این تمام چیزی نیست که جِری را نگران می‌کند. ریک به همچنین اغلب به ماجراجوی در سراسر کائنات و دنیاهای موازی می‌رود و نوه‌های خود مورتی و سامر را نیز درگیر این ماجراجویی‌ها می‌کند… .

«ریک و مورتی» Rick and Morty یک مجموعه انیمیشنیِ علمی تخیلی و کمدی است که توسط جاستین رویلند و دَن هارمون برای شبکه “اَدالت سوییم ” ساخته‌شده است. این مجموعه داستان حوادث و ماجراجوئی‌های نامتعارفِ یک دانشمند دیوانه و دائم‌الخمر و نوه بداخلاق و عصبی‌اش مورتی که به‌راحتی تحت تأثیر و کنترل قرار می‌گیرد را دنبال می‌کند؛ آن‌ها وقت خود را بین مسائل داخلیِ زندگی خانوادگی و ماجراجویی‌های بین بُعدی تقسیم می‌کنند. «ریک و مورتی» Rick and Morty را با توجه به تصمیمات و نتایج سنگدلانه و غیرانسانی که در اکثر اپیزودهایش ارائه می‌شود، می‌توان در ژانرِ وحشت کیهانی قرار داد. صداپیشگان این مجموعه جاستین رولند (ریک و مورتی)، سارا چاک (بِث اسمیث)، کریس پارنِل (جری اسمیث) و اسپنسِر گرامر (سامر اسمیث) هستند.

rickandmorty_ep208_005_ta59744akhg6e7s6te7ajx6e_2پخش فصل اول این مجموعه از دوم دسامبر 2013 شروع شد. تاکنون دو فصل از این مجموعه پخش شده؛ فصل اول مجموعه شامل 11 اپیزود و فصل دوم آن شامل 10 اپیزود است. در دوازدهم آگوست 2015 شبکه “اَدالت سوییم” اعلام کرد که فصل سوم این مجموعه در دست تولید است اما زمان پخش آن هنوز اعلام‌نشده.
«ریک و مورتی» Rick and Morty توسط جاستین رویلند و هارمون ساخته‌شده است. این دو اولین بار در فسیتوال غیر‌انتفاعی و ماهانه “کانال 101” در لوس‌آنجلس با هم ملاقات کردند. در این فستیوال شرکت‌کنندگان یک فیلم کوتاه در قالب یک اپیزود پایلوت از طرح خود ارائه می‌دهند و مخاطبان حاضر در برنامه تصمیم می‌گیرند که کدام پایلوت تبدیل به سریال شود و کار خود را ادامه دهد. رویلند از سال 2004 شروع به ارائه طرح‌های خود در این برنامه کرد. پایلوت‌های او به طور معمول حوای عناصر بیمارگونه و عجیب‌وغریبی بود که باعث سردرگمی و واکنش منفی از سمت مخاطبان و بینندگان می‌شد. با این وجود هارمون که خود یکی از بنیان‌گذاران “کانال 101” است از نوع طنز که او ارائه می‌داد خوشش آمد و این دو شروع به همکاری باهم کردند.

124190599529724781050665622062503894226461ojpg رویلند در سال 2006 در وب‌سایتی که برای “کانال 101” طراحی کرده بود انیمیشنی کوتاه به نام «ماجراهای واقعی داک و مارتی» ارائه داد که کاراکترهای اصلی آن داک بران و مارتی مک‌فلای، کاراکترهای فیلم‌های سه‌گانه «بازگشت به آینده» بودند. اگر بخواهیم آن را به طور خلاصه توصیف کنیم این انیمیشن “نسخه‌ای حرام‌زاده و خرابکارانه” از فیلم بازگشت به آینده است. مخاطبان به‌شدت به آن واکنش نشان دادند و رولند شروع به ساخت انیمیشن‌های کوتاه بیشتری با این دو کاراکتر کرد. هارمون بعد از آن مجموعه طنز تلویزیونی به نام «اجتماع/ کامیونیتی» برای شبکه “اِن بی سی ” ساخت و رویلند به صداپیشگی برای “دیزنی” پرداخت. در سال 2012 هارمون از کار بر روی «کامیونتی» برکنار شد و کمی بعد از آن شبکه “اَدالت سوییم” او را به استخدام درآورد تا مجموعه جدیدی برای شبکه بسازد. ازآنجایی‌که هارمون تجربه‌ای در ساخت انیمیشن نداشت و روند کار او برای ساخت یک مجموعه تلویزیونی متمرکز بر دیالوگ، کاراکتر پردازی و داستان بود، در عوض او با رویلند تماس گرفت تا ببیند آیا او ایده‌ای برای یک مجموعه انیمیشنی دارد. رولند بلافاصله ایده ساخت مجموعه‌ای بر اساس کاراکترهای دوک و مارتی داد که به ریک و مورتی تغییر نام داده بود. رویلند در ابتدا می‌خواست که زمان هر اپیزود یازده دقیقه باشد اما “اَدالت سوییم” آن‌ها را تحت‌فشار گذاشت که این زمان را به نیم ساعت برسانند. سبک طراحی رویلند به‌شدت وام‌دار سیمپسون‌هاست؛ عاملی که او در مصاحبه‌ای در 2013 به آن اذعان داشته درحالی‌که به همچنین سبک خود را با پندلتون وارد خالق «اَدونچِر تایم» و جِی. جی.کوئینتِل خالق «رِگولار شو» مقایسه می‌کند:

 شما متوجه می‌شوید که دهان‌ها و دندان‌ها به‌نوعی شبیه‌اند اما من فکر می‌کنم که این هم یک مسئله سَبکی است، همه ما به‌نوعی هم سن و سالیم و ما همه از سیمپسون‌ها و برنامه‌های دیگر الهام گرفته‌ایم و همه به شکلی ناخودآگاه به آن رجوع می‌کنیم 

در آگوست 2016 مجموعه تحسین جهانی منتقدان را دریافت کرد؛ با دریافت رتبه 100 از صد از وب‌سایت “روتِن تومِیتو “. به همچنین فصل اول مجموعه در سایت “متاکریتیک “ رتبه 85 از صد را همراه با‌ “تحسین جهانی ” دریافت کرد. بر اساس این مجموعه سه بازی ویدئویی و دو سری متفاوت کمیک بوک ساخته و نوشته‌شده است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید