شانزدهمین جشن حافظ که شب گذشته در تالار وحدت آغازشده بود، بعد از حدود هفت ساعت و نزدیک به ساعت 3 صبح امروز یکشنبه به پایان رسید. در این مراسم هنرمندان و سینماگران سینمای ایران حضور یافتند و به برگزیدگان تندیس حافظ اهدا شد. فیلم «ابد و یک روز» و سریال «شهرزاد» بیشترین جوایز را به خود اختصاص دادند؛ اما بر اساس روی حیات داوری، آثار مختلف باکیفیت‌های متفاوت سهمی از جوایز داشتند.

269777_903
269773_958

شانزدهمین جشن حافظ، شب گذشته با حضور اهالی سینما و رسانه در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با استقبال سینماگران مواجه شد جشن حافظ برگزیدگان خود در رشته‌های مختلف را شناخت.
در ابتدای این مراسم آزاده صمدی به مهمانان خوش‌آمد گفت و از علی معلم خواست به‌عنوان بانی برگزاری این جشن روی سن برود و از این لحظه معلم مثل هرسال اجرای این جشن را بر عهده گرفت. معلم در سخنان ابتدایی خود به برخی تنگ‌نظری، کوته‌بینی و بغض‌ها اشاره کرد و ابراز خرسندی کرد که بااین‌وجود جشن حافظ برگزارشده است.

14693537936152حجت اشرف زاده خواننده قطعه «ماه و ماهی» اولین هنرمندی بود که روی سن رفت و ترانه «یاد یار» را همراه با کلیپ درگذشتگان امسال اجرا کرد. در این کلیپ تصاویری از فردین، عباس کیارستمی، فروزان و خسرو شکیبایی نمایش داده شد که استقبال حضار را در پی داشت.
پس‌ازآن نوبت به اهدای تندیس عباس کیارستمی‌رسید که برای اولین بار در این جشن اهدا می‌شد؛ معلم دراین‌باره گفت: «به یاد عباس کیارستمی و نوجویی او در آثارش این نشان به جوایز اضافه‌شده و امیدوارم برگزیدگان یادشان باشد چه میراثی دارند.»109
برای اهدای این جایزه از مسعود کیمیایی دعوت شد و معلم دراین‌باره توضیح داد: «مسعود کیمیایی به همراه منصور لشگری قوچانی تهیه‌کننده قاتل اهلی فیلم‌برداری را تعطیل کردند تا به جشن حافظ بیایند.» در ادامه کیمیایی در صحبت‌هایش گفت: «نمی‌توانم زیاد در مورد کیارستمی صحبت کنم و بیشتر قلبم گریه خواهد کرد.» او همچنین به سال‌مرگ احمد شاملو نیز اشاره کرد.

n3159454-5141112
پس‌ازآن با نمایش کلیپی اعلام شد اولین تندیس عباس کیارستمی به شهرام مکری کارگردان «ماهی و گربه» می‌رسد. مکری دراین‌باره گفت: «از بابت این نشان خیلی خوشحالم و فکر می‌کنم اسم آقای کیارستمی همیشه اعتبار بوده و اسم شان به من جشن حافظ و سینمای ایران اعتبار می‌دهد و خوشحالم این جایزه فقط در سینمای ایران باقی نمی‌ماند.»
در ادامه این مراسم معلم که به نظر می‌رسید به واکنش عجیب برخی سینماگران و منتقدی چون مسعود فراستی نسبت به مرگ کیارستمی اشاره می‌کرد، گفت: «افرادی در این روزها نه‌تنها قدرشناس آقای کیارستمی نبودند بلکه نکات مبتذلی درباره ایشان گفتند. متأسفم بعد از فوت افراد حرف‌هایی می‌زنیم که حیرت‌انگیز است و قشر نخبه و هنرمند اولین گروهی هستند که بخواهند هر چیزی را اصلاح کنند. امیدوارم لذت در کنار هم بودن را از هم دریغ نکنیم.»

n3159454-5141114معلم بعدازاین سخنان از فریدون جیرانی و بهروز افخمی درخواست کرد به‌عنوان مجریان اسبق و فعلی برنامه هفت برای جایزه بهترین مستند روی صحنه بروند. جیرانی در صحبت‌هایش از معلم تشکر کرد که در میان عکس‌های درگذشتگان عکس فروزان هنرپیشه قدیمی را هم قرار داده است.
تندیس بهترین مستند جشن حافظ به آرش لاهوتی برای فیلم «راننده و روباه» و لقمان خالدی برای فیلم «فصل هرس» تعلق گرفت. خالدی پس از دریافت جایزه از دستان بهروز افخمی گفت: «روزی آقای افخمی بنده را برای حضور در برنامه هفت دعوت کرده بودند اما من نرفتم. ولی ایشان فیلم بنده را شست و گذاشت کنار!» که افخمی پاسخ داد: «ظاهراً آن موقع داشتم ادای مسعود فراستی را درمی‌آوردم.»

269784_546در ادامه برای اهدای جایزه بهترین چهره تلویزیونی جمشید گرگین و سروش صحت روی سن آمدند و جایزه بهترین چهره تلویزیونی به مهران مدیری برای اجرای دورهمی‌رسید. صحت به کتی که 16 سال است در جشن حافظ به تن می‌کند اشاره کرد و با چند خاطره سعی کرد فضای مراسم را عوض کند، مدیری نیز به دلیل بیماری تنها به تشکر از عوامل این جشن بسنده کرد.

269832_491
پس‌ازآن برای اهدای جایزه بهترین دستاورد هنری الهام حمیدی و نیوشا ضیغمی روی سن آمدند و جایزه بهترین دستاورد هنری به بهرام دهقانی برای تدوین فیلم ابد و یک روز رسید. او این جایزه را به برادرش خسرو دهقان تقدیم کرد.
برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد تلویزیونی از داریوش ارجمند و ایرج راد برای حضور روی سن دعوت شد؛ که ارجمند به‌سختی های برگزاری جشن حافظ اشاره و از علی معلم تشکر کرد و گفت: «در طی این سالها شاهد مشکلات برگزاری جشن حافظ بودم که به خاطر مسائل کم‌اهمیت او را به دادگاه کشاندند و اذیتش کردند.»

269783_137جایزه بهترین بازیگر مرد درام به علی نصیریان برای بازی در سریال «شهرزاد» رسید. نصیریان پس از دریافت این جایزه با اشاره به اینکه همه اتفاقاتی که در فرهنگ و هنر مملکت می‌افتد به دست خود مردم است گفت: «مسائل فرهنگی ما در هر دوره به دست رژیم‌ها نبوده بلکه به دست مردم و انسان‌ها است و اگر فیلم خوبی هم ساخته می‌شود به خاطر مردم است، نمی‌خواهم بگویم آن دوره هم عنایتی به فرهنگ و هنر می‌شد. ولی هنر همانند آبی است که هیچ سدی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.»
پس‌ازآن فرامز قریبیان و سعید راد برای اهدای جایزه یک‌عمر فعالیت هنری به جمشید هاشم‌پور روی سن آمدند. قریبیان در صحبت‌هایش تندیس حافظ را به دلیل نداشتن جهت‌گیری‌های خاص، معتبرترین جایزه سینمای ایران دانست و سعید راد نیز در ادامه به فیلم‌های هاشم‌پور اشاره کرد که با رقم بلیت‌های کنونی فروشی چندین برابر فیلم‌های پرفروش این دوره خواهند داشت، به گفته او با بلیت‌های امروزی «عقاب‌ها» 52 میلیارد و «کانی‌مان گا» 39 فروش را تجربه می‌کردند.

269804_793تندیس حافظ جمشید هاشم‌پور را ارشیا اقدسی با اجرای نمایش ویژه‌ای روی سن آورد و هاشم‌پور ابراز خرسندی کرد دو هنرمند ریشه‌دار در تئاتر این جایزه را به او می‌دهند، این بازیگر همچنین از کارگردانان سینمای ایران که با آن‌ها همکاری کرده نیز یادکرد و اسامی آن‌ها را خواند.
پس‌ازآن یدالله صمدی و سیروس الوند برای اهدای جایزه بهترین فیلم‌نامه روی سن آمدند که هر دو فیلم‌نامه را رکن اصلی یک فیلم دانستند. این تندیس به سعید روستایی برای فیلم‌نامه «ابد و یک روز» تعلق گرفت که سعید روستایی دراین‌باره گفت: «من از طرف عوامل فیلمم و خانواده‌ام جایزه‌ام را با تقدیر از استاد بی‌نظیرم داریوش مهرجویی تقدیم می‌کنم به روح عباس کیارستمی.»

71پس‌ازآن مریم معصومی و شیلا خداد برای اهدای جایزه بهترین فیلم‌نامه تلویزیونی روی سن آمدند و جایزه بهترین فیلم‌نامه تلویزیونی به مسعود بهبهانی برای نگارش فیلم‌نامه «کیمیا» رسید.
پس از اجرای قطعه‌ای با خوانندگی رسول نجفیان، مهران غفوریان و کمند امیرسلیمانی برای اهدای جایزه بهترین موسیقی متن روی سن آمدند که غفوریان در صحبت‌هایش ابراز امیدواری کرد مشکل فیلم عبدالرضا کاهانی «ارادتمند، نازنین بهاره، تینا» حل شود و این فیلم روی پرده سینماها بیاید. او در این فیلم یک نقش جدی را ایفا کرده است. درنهایت تندیس حافظ بهترین موسیقی متن جشن حافظ به کریستف رضاعی برای موسیقی متن «در دنیای تو ساعت چند است؟» تعلق گرفت.

269786_910در ادامه مراسم، رضا عطاران و دانیال حکیمی برای اهدای جایزه ویژه هیئت‌داوران روی سن آمدند و جایزه ویژه هیئت‌داوران به سامان مقدم برای تهیه‌کنندگی «نهنگ عنبر» رسید. عطاران با شوخی‌هایی درباره این‌که حراست تالار وحدت و یکی از حاضران او را نشناخته‌اند کرد که با استقبال حاضران روبرو شد.
پس‌ازآن عبدالله اسکندری و بهنوش طباطبایی برای اهدای جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی رو سن آمدند و جایزه بهترین مجموعه تلویزیونی به سریال «شهرزاد» تعلق گرفت که محمد امامی برای دریافت آن حاضر شد و این جایزه را به پدرش تقدیم کرد.

269798_231همچنین میلاد کیمرام و لیلا اوتادی نیز برای اهدای جایزه بهترین بازیگر کمدی روی سن آمدند و جایزه بهترین مرد کمدی به احمد مهرانفر برای بازی در «پایتخت 4» رسید، مهرانفر این جایزه را به مردم مازندران تقدیم کرد که در طول ساخت چهار سری از این سریال در کنار آن بودند نه در مقابل آن.
مرجانه گلچین و الیکا عبدالرزاقی نیز برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن کمدی روی سن آمدند و جایزه بهترین بازیگر زن کمدی نیز به نسرین نصرتی برای بازی در «پایتخت 4» رسید.

111در ادامه آنا نعمتی و همایون ارشادی برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن روی صحنه حاضر شدند که درنهایت این تندیس به مهتاب کرامتی برای بازی در «عصر یخبندان» و پریناز ایزدیار برای بازی در «ابد و یک روز» تعلق گرفت. ارشادی در سخنانی کوتاه برای اولین بار به مرگ کیارستمی واکنش نشان داد و گفت: «او هر وقت می رفت زود بود.»
269797_404محمد سریر و افشین یداللهی نیز دیگر هنرمندانی بودند که برای اهدای جایزه بهترین ترانه روی سن حاضر شدند و تندیس حافظ بهترین ترانه به سالار عقیلی برای ترانه «معمای شاه» رسید. پس از اهدای این جایزه عقیلی به همراه همسرش حریر شریعت زاده دو قطعه را برای حاضرین اجرا کردند، نکته جالب اینجاست که در مدت اخیر این دو هنرمند به خاطر برخی قوانین نتوانسته بودند باهم قطعه‌ای را اجرا کنند.
پرستو صالحی، نفیسه روشن و رز رضوی نیز در ادامه برای اهدای بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی روی سن آمدند و جایزه بهترین بازیگر زن درام به ستاره اسکندری برای بازی در سریال «دندون طلا» به کارگردانی داوود میرباقری تعلق گرفت. اسکندری با اشاره به این‌که 17 سال پیش نیر را روی صحنه تئاتر بازی کرده و پس‌ازآن توانسته این نقش را مقابل دوربین جاودانه خود موفقیتش را مدیون میرباقری دانست.

100
همچنین پوریا پورسرخ و لیندا کیانی نیز برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد سینما روی سن آمدند و این جایزه مشترک به فرهاد اصلانی برای بازی در «کوچه بی‌نام» و «دوران عاشقی» و نوید محمد زاده برای بازی در «ابد و یک روز» رسید. نوید محمد زاده با اشاره به این‌که سالها در انتظار کسب این جایزه بوده است بزرگ‌ترین افسوس‌هایش را همکاری نکردن با حمید سمندریان و خسرو شکیبایی دانست و ادامه داد: «قبلاً می‌گفتیم به امید اکران «عصبانی نیستم» اما حالا تعداد این فیلم‌ها زیاد شده است، من به این دولت رای داده‌ام و امیدوارم در چهار سال بعدی هم بمانند و فکری دراین‌باره بکنند.»

99در ادامه مراسم حسام نواب صفوی و سارا منجزی برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی سریال روی سن آمدند که حسن فتحی برای کارگردانی «شهرزاد» این تندیس را از آن خود کرد. این کارگردان ابراز امیدواری کرد فصل 2 این سریال به موفقیت فصل اول آن باشد.
پس‌ازآن افسانه بایگان و آزاده زارعی برای اهدای جایزه بهترین کارگردان سینما روی سن آمدند و جایزه در این بخش به علیرضا رئیسیان برای کارگردانی «دوران عاشقی» رسید. رئیسان با اشاره به فقدان کیارستمی گفت: «حالا که کیارستمی نیست کاری کنید بیضایی، تقوایی و مهرجویی فیلم بسازند، مردم‌سالاری یعنی سپردن کار مردم به خود مردم ما متخصصین سینمایی‌ام و می‌گوییم سینما را بسپرید به خود ما و علی معلم بسیار بهتر از خیلی از دولتی‌ها جشن‌های سینمایی را برگزار می‌کند.»

n3159454-5141106آذر معماریان، علی اوجی، سامان سالور، سمیرا حسن پور و لیلا بلوکات برای اهدای جایزه بهترین فیلم سینمایی روی سن آمدند. جایزه در این بخش به فیلم «ابد و یک روز» رسید که سعید ملکان برای دریافت آن به‌عنوان آخرین نفر روی سن آمد.

607716_486حاضران از ساعت 19:30 در تالار وحدت برای شرکت در این جشن حضور پیدا کردند که این برنامه تا ساعت 2 و 22 دقیقه بامداد به طول انجامید و رئیسیان از این لحاظ آن را با مراسم آکادمی اسکار مقایسه کرد. البته طولانی شدن مراسم باعث شد بسیاری از صندلی ها پیش از اتمام جشن خالی شوند.

269779_675

269778_854

269770_194269775_955269780_812269781_17614694440752036

1

93

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید