همان‌قدر که شبکه‌ی CBS شهرت فراگیر دارد، مانند پیرمردی است که در فرمولی به تسلط کامل رسیده که بقیه‌ی شبکه‌های تلویزیونی حتی نمی‌خواهند از آن تقلید کنند. جدول پخش آن با سریال‌های جنایی (مثل CSI، NCIS، Blue Bloods)، سریال‌های کمدی (مثل «دو مرد و نصفی» Two and a Half Men، «دو دختر ورشکسته»، ۲ Broke Girls، «تئوری بیگ بنگ» The Big Bang Theory) و مسابقات رقابتی تلویزیونی (مثل «بازمانده» Surviver، «مسابقه‌ی شگفت‌انگیز» The Wonderful Race) کیپ شده است. به‌استثنای «همسر خوب» The Good Wife چیز خاص دیگری در CBS نیست که منتقدان را به وجد آورد، بااین‌حال آمار مشاهده‌ی شبکه خیلی بالاست. معمولاً هفت برنامه از ۱۰ برنامه‌ی برتر پخش‌شده‌ی هفته‌ برای مخاطبان ۱۸ تا ۴۹ سال و همچنین تمام مخاطبان، از شبکه‌ی CBS پخش می‌شود.

یکی از این سریال‌های جذاب جنایی به نام «مظنون» Person of Interest یک ریسک بسیار بزرگ و هوشمندانه کرد و CBS به خاطر حمایت از آن شایسته‌ی تحسین است.

«مظنون» یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های تلویزیونی آمریکاست. وقتی‌که این سریال در ۲۰۱۱ شروع به پخش کرد شخصیت‌های غیرقابل درک آن و چیزی که به نظر می‌رسید تأکید بیش‌ازحد بر نظارت دانای کل گونه به‌عنوان یک تکنیک کشف راز باشد، من را از آن مأیوس کرد. از آن موقع، من به روایت با صبر و حوصله و به‌اندازه‌ی این سریال ایمان آورده‌ام. بعد از گذشت سی‌ونه قسمت، مخاطبان هنوز بسیاری از اطلاعات پایه‌ای را درباره‌ی جان ریس John Reese (جیمز کاوزیل Jim Caviezel)، هارولد فینچ Harold Finch (مایکل امرسون Michael Emerson) و ماشینی که فینچ Finch ساخته است نمی‌دانند. در دنیای تلویزیون که بسیاری از برنامه‌ها از احتمال هرگونه گنگ بودن یا عدم قطعیت دوری می‌کنند، این تحسین‌برانگیز است که بسیاری از ما هر هفته پای تلویزیون می‌نشینیم به امید آن‌که بعضی از جاهای خالی داستان را پرکنیم. (و در این مورد “هر هفته پای تلویزیون نشستن” ضروری است: این‌طور که وقتی یکی دو هفته تلویزیونم مشکل داشت فهمیدم، جایی قانونی وجود ندارد که بعداً بتوان سریال را دنبال کرد. در سرویس‌های آی‌تونز iTunes و هولو Hulu قابل دسترسی نیست و CBS.com تنها گزیده‌های آن را فراهم می‌کند و کل قسمت قابل‌مشاهده نیست.)این سریال همچنین به شکل‌های جالبی تکامل پیداکرده است. جاس کارتر Joss Carter (تراجی پی. هنسون Taraji P. Henson) کارآگاه پلیس نیویورک — و سرباز جنگ افغانستان — در ابتدا به عنوانی تهدیدی علیه عملیات ریس Reese و فینچ Finch معرفی شد؛ حالا او یک هم‌پیمان بی‌نظیر است؛ و درحالی‌که ریس زمانی یک آسیب‌دیده‌ی خشونت جنگ به نظر می‌آمد، حالا می‌فهمیم که تخطی کردن از مافوق‌های سابقش در ارتش و CIA پاسخی منطقی به بلاهایی است که بر سر مأمورانی مانند او می‌آورند. (فیل دیس-ناگنت Phil Dyess-Nugent مقاله‌ای عالی درباره‌ی «مظنون» برای سایت ای. وی. کلاب A.V. Club در قسمت TV Club نوشته است که به موشکافی اراده‌ی این برنامه در بازتعریف شخصیت‌ها با پر کردن پیشینه‌ی داستان آن‌ها می‌پردازد.)

در یکی از قسمت‌ها ریس، فینچ و کارتر Carter تقریباً بازیگران مکمل بودند که هرکدام بیش از پنج دقیقه حضور نداشتند. در عوض، این قسمت بر دنیایی از شخصیت‌ها تمرکز داشت که تابه‌حال ندیده‌ایم، مخصوصاً زنی به نام سامانتا شاو Samantha Shaw که توسط بازیگری که با او واج‌آرایی دارد، سارا شاهی Sarah Shahi، ایفای نقش شده است.در یک ساعت،  «مظنون» روایت کرد ماشین فینچ که شماره‌های تأمین اجتماعی قربانیان آینده‌ی قتل‌ها (و یا قاتلان) را تولید می‌کرد که سپس از آن‌ها محافظت می‌کردند (جلوی ارتکاب به قتل آن‌ها را می‌گرفتند)، منحصربه‌فرد نیست. ماشین دیگری هم وجود دارد. این ماشین اعداد را تولید می‌کند، اما آن‌ها تروریست‌هایی را شناسایی می‌کنند که شاو و همکارانش در یک آژانس دولتی نامشخص، باید بعداً حذف کنند یا بکشند. همچنین درمی‌یابیم که ریس منحصربه‌فرد نیست. شاو هم یک ماشین جنگجوی کاملاً توانا و خونسرد است و قابلیت آن را دارد که هرکسی که تهدیدی برای بقای او باشد از بین ببرد. (و مانند ریس، شاو می‌تواند درحالی‌که گلوله خورده است به‌حساب بقیه برسد.)

«مظنون» ریسک بزرگی در حذف کردن تقریباً تمام چهره‌های آشنای سریال برای یک ساعت تمام، به خرج داد. آخرین باری که به یاد می‌آورم سریال مطرحی چنین کاری کرده باشد به ۲۰۱۱ برمی‌گردد، وقتی‌که «استخوان‌ها» Bones بیش از یک قسمت کامل را به معرفی و سرآغاز سریال «جستجوگر» The Finder اختصاص داد که آن‌هم ساخته‌ی هارت هنسون Hart Hanson بود. من هرگز به «جستجوگر» The Finder یک فرصت دوباره ندادم، چون از این‌که برای دیدن یک برنامه پای تلویزیون نشسته بودم و برنامه‌ی دیگری را تماشا کردم عصبانی بودم. البته «مظنون» با «استخوان‌ها» Bones تفاوت بسیاری دارد. به‌عنوان‌مثال، هنوز بسیاری المان‌های توضیح داده نشده دارد که باعث می‌شود با احتمال کمتری تماشاگران پس از تماشای چهره‌های ناآشنا پس از ۲۰ دقیقه، منصرف شوند.مشخص نیست شاهی Shahi کی بازمی‌گردد، اما «مظنون» انرژی زنانه‌ی بیشتری می‌خواهد. کارتر حضوری قوی و منظم دارد، اما او پلیس است، پلیس خوبی که محدود به پیروی از قانون و مادر تنهایی است که نمی‌تواند بیش‌ازحد از خانه‌اش دور شود؛ و شهر نیویورک بزرگ‌تر از آن است که یک مرد به‌تنهایی پوشش دهد؛ معرفی یک قهرمان اکشن جذاب و مرموز بار روی دوش ریس را سبک‌تر خواهد کرد. بااین‌حال، نمی‌توانم به این فکر نکنم که «مظنون» — و CBS — تا حدی خودنمایی می‌کردند: یک سریال می‌تواند ردپای تمام شخصیت‌های اصلی‌اش را برای تقریباً یک قسمت کامل، پاک کند و همچنان بیش از ۱۴ میلیون نفر را پای تماشای خود بنشاند.
این سریال جذاب را با دوبله اختصاصی در نماوا تماشا کنید

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید