هارولد فینچ (مایکل امرسون) یک میلیاردر و یک طراح نرم‌افزار نابغه است. او دستگاهی برای دولت طراحی می‌کند که قابلیت تشخیص اعمال تروریستی را قبل از وقوع آن دارد؛ این دستگاه این کار را با نظارت بر کل دنیا از طریق همه تلفن‌های همراه، ایمیل‌ها و دوربین‌های نظارتی انجام می‌دهد. فینچ کشف می‌کند که دستگاه همه‌چیز را می‌بیند؛ از اقدامات تروریستی بالقوه گرفته تا جرائم خشونت‌آمیز که مربوط به مردم عادی می‌شود. وقتی دولت جرائم خشونت‌آمیز بین مردم عادی را “بی‌ربط ” به خود در نظر می‌گیرد، فینچ یک بَک دُر( درِ پشتی به راهی گفته می‌شود که بتوان از آن بدونِ اجازه به قسمت/قسمت‌های مشخصی از یک سامانهٔ دیگر مانند کامپیوتر، فایروال، یا افزاره‌های دیگر دست پیدا کرد) برای سیستم می‌سازد که به او کد ملی و امنیتی شخصی را می‌دهد که در جرم و جنایتی که در آینده رخ می‌دهد درگیر است (این برنامه کامپیوتری مشخص نمی‌کند که این شخص مجرم است یا قربانی). فینچ دست بکار می‌شود تا خود از وقوع جرم جلوگیری کند، او بعد از مطالعات و جستجوی فراوان جان را برای همراهی خود انتخاب می‌کند، جان ریس (جیم کاویزل) یک مأمور سابق سازمان سیا است، او که به واسطه از دست دادن معشوقه‌اش در یک تصادف به الکل روی آورده و به یک خیابان‌گرد تبدیل شده است به‌وسیله هارولد انتخاب می‌شود تا با مهارت‌های که دارد به او کمک کند. مبارزه با خلاف‌کاران، شبکه‌های مافیا، دخالت در کارهای پلیس، اف بی آی و سازمان سیا، خیلی زود او را بین این افراد به شهرت می‌رساند و حالا او را به نام مرد کت‌وشلوارپوش می‌شناسند. در نهایت فعالیت‌های آن‌ها باعث می‌شود که توسط پلیس نیویورک، مأموران سیا که ریس را مرده می‌پنداشتند، یک هَکِر کامپیوتر به نام “روت ” که می‌خواهد به سیستم دسترسی داشته باشد و مقامات دولتی که می‌خواهند یافته‌های این دستگاه یک راز باقی بماند، تحت تعقیب قرار بگیرند…

«مظنون» (Person Of Interest) نام یک سریال تلویزیونی درامِ جنایی/تخیلی است که در بیست و دوم سپتامبر 2011 در شبکه “سی بی اِس” پخش آن آغاز شد و آخرین قسمت آن در بیست و یکم ژوئن 2016 به روی آنتن رفت که در مجموع شامل صد و سه اپیزود می‌شود که طی ۵ فصل به نمایش درآمد. مجموعه «مظنون» توسط جاناتان نولان ساخته‌شده. او به همراه جِی. جِی. آبرامز، بریان بروک و کریس فیشِر تهیه‌کنندگی مجموعه را بر عهده داشتند. جاناتان نولان برادر کریستوفر نولان و نویسنده فیلم‌های چون «مِمِنتو»، «پرستیژ»، «بتمن: شوالیه تاریکی»، «بتمن: شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» و «اینترستلار/بین ستاره‌ای» است. او به همچنین سازنده و تهیه‌کننده مجموعه «وِست وُرد/دنیای غرب» نیز هست. دیگر تهیه‌کنندگان این مجموعه جی. جی. آبرامز و بریان بروک هر دو از کارگردانان و تهیه‌کنندگان مطرح سینما و تلویزیون هستند. از فیلم‌های که این دو باهم تهیه‌کنندگی‌اش را به عهده داشتند می‌توان به «کلاورفیلد»، «پیشتازان فضا»، «سوپر 8»، «مأموریت غیرممکن: پروتوکل شبح»، «پیشتازان فضا به سوی تاریکی» و «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» اشاره کرد. از شاهکار‌های تلویزیونی این دو می‌توان از مجموعه‌های چون «آلیاس»، «لاست»، «شش درجه»، «فرینج»، «آلکاتراس» و «وِست وُرد» نام برد.

سریال «مظنون» (Person Of Interest) با این متن از زبان هارولد فینچ آغاز می‌شود: “شما تحت نظر هستيد… دولت يه تکنولوژی سرّی در اختيار داره دستگاهی که در هرروز و هر ساعت جاسوسیِ شما رو ميکنه. من اين رو ميدونم چون خودم ساختمش! من دستگاه رو طوری طراحی کردم که حرکات تروريستي رو شناسايی کنه. ولي اون همه‌چیز رو ميبينه! جرائم خشونت باری که دست و پاگيرِ مردمِ عادی ميشه افرادی مثلِ خودِ شما! جرائمي که از نظرِ دولت “نامربوط ” تلقي ميشن اونا نسبت به اين جرائم، واکنشي نشون نميدن پس تصميم گرفتم خودم وارد عمل بشم ولي يه همکار نياز داشتم؛ کسي که مهارتِ لازم رو براي مداخله داشته باشه! ما مخفيانه کار می‌کنیم چون توسط مقامات تحت تعقیبیم. شما هیچ‌وقت پيدامون نمی‌کنید، ولي چه قرباني باشيد چه مجرم اگه دستگاه شماره تون رو بده… ما پيداتون می‌کنیم.”
کاراکترهای اصلی مجموعه:

– ماشین:

 ماشین یک سیستم هوش مصنوعی نظارت وسیع است که قادر به پیش‌بینی دقیق جرائم خشونت‌آمیز از پیش برنامه‌ریزی‌شده، به‌وسیله نظارت و تجزیه‌وتحلیل دوربین‌های مداربسته و ارتباطات الکترونیکی در سراسر جهان است. این سیستم جرائم را بر اساس اینکه آیا آن‌ها مربوط به امنیت ملی است یا خیر دسته‌بندی می‌کند؛ آن‌هایی که مربوط به امنیت ملی است توسط دولت آمریکا مدیریت و کنترل می‌شوند. در حالی که موارد غیر مرتبط در شهر نیویورک تمرکز اصلی مجموعه است. ماشین توسط هارولد فینچ بعد از حوادث یازدهم سپتامبر ساخته شد.


– هارولد فینچ (مایکل امرسون):

 یک هکر و نابغه کامپیوتر بسیار ثروتمند و بسیار مرموز است و نام و سابقه واقعی او مشخص نیست او نام‌های مستعار زیادی دارد و نام گونه‌های مختلف پرندگان را به عنوان اسم فامیل خود انتخاب می‌کند. فینچ دچار صدمات شدید فیزیکی شده از جمله او از ناحیه نخاعی و لگنی آسیب‌دیده و به‌سختی راه می‌رود. هارولد هوش مصنوعی قدرتمندی به نام ماشین درست کرده که به کمک آن می‌توان جرائم و قتل‌ها را قبل از اینکه اتفاق بیافتد شناسایی و متوقف کرد. در سه فصل اول، فینچ در یک کتابخانه متروکه کار و زندگی می‌کند و از شروع فصل چهار به یک ایستگاه مترو متروکه نقل مکان می‌کند. ماشین فینچ را با عنوان “اَدمین” می‌شناسد.


– جان ریس (جیم کاویزل):یک نیروی ویژه سابق ارتش و یک مأمور سابق سیا است که بعد از انجام عملیاتی در چین مرده تصور می‌شد. اطلاعات کمی درباره گذشته ریس موجود است و نامی که از آن استفاده می‌کند یکی از چند اسم مستعاری است که قبلاً از آن‌ها استفاده می‌کرده. او قبل از ملاقات با فینچ معشوقه خود جسیکا آرنت را در اثر یک سانحه از دست داده و این اتفاق تأثیر عمیقی بر روی او می‌گذارد. ریس مهارت‌های شاخصی در استفاده از طیف وسیعی از سلاح، مبارزه تن‌به‌تن و تاکتیک‌های ضد نظارتی دارد. او خیلی کم درباره فینچ می‌داند و تلاش‌های او برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فینچ غالباً مورد بی‌اعتنایی او واقع‌شده و رد می‌شوند. ماشین ریس را با عنوان” دارایی اولیه” می‌شناسد.


– جاس کارتر (تراجی پی. هنسون):یک کارآگاه سالم پلیس نیویورک است که قبلاً به عنوان بازجوی ارشد ارتش آمریکا در عراق فعالیت می‌کرده است. او ریس را عمدتاً به عنوان مرد مرموز کت‌وشلوارپوش می‌شناسد. کارتر ابتدا مصمم در دستگیری ریس است اما در نهایت یک اتحاد را با او و فینچ تشکیل می‌دهد.


– کارآگاه لایونل فاسکو (کوین چپمن):یک کارآگاه فاسد پلیس نیویورک است که ریس با اخاذی از او، او را تبدیل به منبع داخلی در “اِن وای پی دی” (اداره پلیس نیویورک سیتی) می‌کند. فینچ بعداً ترتیب انتقال فاسکو را به حوزه کارتر می‌دهد تا در کنار او کار کند. با گذشت زمان فاسکو به طور فزاینده‌ای به فینچ و ریس وفادار می‌شود و از پلیس فاسد بودن دست می‌کشد.


– روت/ریشه (اِمی اَکر):نام واقعی او سامانتا “سم” گرووز است؛ یک هکر که با توجه به اتفاقات کودکی‌‌اش انسان‌ها را اشتباهات طراحی می‌داند و در طول فیلم اصلی‌ترین روشش برای رسیدن به اهدافش باج‌گیری با استفاده از اطلاعات از افراد مختلف است. او در صدد به دست آوردن ماشین طراحی‌شده توسط فینچ است و تنها کسی است که ماشین با او سخن می‌گوید. او یک متحد بسیار مهم برای آن‌ها می‌شود وقتی ماشین او را به عنوان “رابط آنالوگ ” انتخاب می‌کند و از او به عنوان مأمور خود در یک مأموریت با اهداف ناشناخته استفاده می‌کند. روت عقیده دارد که ماشین یک خداست و عاشقانه و با محبت درباره آن سخن می‌گوید.


– سمین شاو (سارا شاهی):او یک آدمکش حرفه‌ای سازمان “آی اس اِی” (یگان پشتیبانی اطلاعاتی نیروی زمینی ایالات‌متحدهٔ آمریکا) است که برای مشاور ویژه کار می‌کند. شاو نادانسته با جرائم “مرتبط” که توسط ماشین مشخص می‌شود سروکار دارد. او بعدها تبدیل به یکی از متحدان فینچ و ریس می‌شود. او ادعا می‌کند که دارای بیماری اختلال شخصیتی است که باعث می‌شود قادر به احساس یا ابراز احساساتی بشری از قبل ترس یا اندوه نشود. ماشین شاو را نیز به عنوان یکی از “دارایی‌های اولیه” می‌شناسد.


فصل اول «مظنون» به‌طورکلی ری‌ویو‌های مثبتی دریافت کرده. اپیزود پایلوت (آزمایشی) آن نظر مثبت منتقدان را جلب کرد و قسمت‌های بعدی آن مورد ستایش بیشتری واقع شدند. در سایت “متاکریتیک” فصل اول امتیاز 65 از صد را دریافت کرد و در سایت “روتن تومیتو” امتیاز فصل اول 63 از صد است؛ اما فصل‌های بعدی مجموعه همه نقدها و ری‌ویوهای بشدت مثبتی دریافت کردند و نسبت به فصل اول بیشتر مورد تحسین قرار گرفتند. فصل دوم، سوم، چهارم و پنج همه امتیاز 100 از صد را از سایت “روتن تومیتو” دریافت کردند و کل مجموعه رتبه 92 از صد را دریافت کرده. در بخش نظر منتقد در فصل سوم این‌گونه آمده: “مظنون داستان مستقل مسحورکننده‌اش را با روایتی جذاب درهم تنیده و انفجاری از شوخ طبیعی را با هسته پر رمز و راز علمی تخیلی خود پیوند داده است”. این مجموعه به همچنین نامزد و برنده جوایز متعددی شده از جمله جایزه محبوب‌ترین سریال درام تلویزیونی از جشنواره “پیپل چویس اَوارد” در سال 2012 و 2016.

این سریال جذاب را در نماوا تماشا کنید

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید