آلبرتو باربرا مدیر جشنواره ونیز، آلمودوار را یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین کارگردان‌های اسپانیایی از زمان لوئیس بونوئل تاکنون می‌داند.
قرار است امسال پدرو آلمودوار جایزهٔ شیر طلایی جشنواره ونیز را برای یک عمر فعالیت هنری دریافت کند.
اولین موفقیت بین‌المللی آلمودوار در سال ۱۹۸۸ و در جشنواره ونیز با فیلم ملودرام «زنان در آستانه فروپاشی عصبی» رخ داد که توانست جایزهٔ بهترین فیلم‌نامه را از آن خود کند.
آلمودوار از جمله کارگردانان تأثیرگذار است که آثارش در اروپا مورد تحسین بوده است. «همه چیز دربارهٔ مادرم» شاهکار او در سال ۲۰۰۰ موفق به کسب اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد و در سال ۲۰۰۲ اسکار بهترین فیلم‌نامه به «با او حرف بزن» تعلق گرفت. «درد و شکوه» جدیدترین اثر آلمودوار است که در جشنوارهٔ کن امسال، جایزهٔ بهترین بازیگر مرد را برای آنتونیو باندراس، به ارمغان آورد.

مدیر جشنواره در بیانیه‌اش افزود: “آلمودوار فیلم‌سازی است که به ما چندوجهی‌ترین، بحث‌برانگیرترین و تحریک‌آمیزترین تصاویر اسپانیا پس از دوران فرانکو را نشان داده است. تصاویری از گناه، اشتیاق و هویت… با طنزی نیش‌دار و آراسته به شکوه بصری.”
آلمودوار اشاره کرد که نمایش کمدی درام «عادت‌های تاریک» در سال ۱۹۸۳ در ونیز یک «مشقت بین‌المللی» به‌حساب می‌آمد. او افزود: “شیر طلایی ونیز نیز به حیوان خانگی من تبدیل می‌شود و در کنار دو گربه‌ای که دارم به زندگی ادامه خواهد داد.”
هفتادوششمین جشنواره ونیز از ۲۸ آگوست تا ۷ سپتامبر برگزار خواهد شد.
این مقاله برگرفته از نوشتهٔ اسکات روکسبروگ در سایت hollywoodreporter.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید