پترسون فیلم آخر جیم جارموش فیلم‌ساز مستقل آمریکایی با بازی آدم دریور در نقش پترسون و گلشیفته فرهانی در نقش لارا یکی از مهم‌ترین فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه فستیوال کن ۲۰۰۱۶ بود و تا یک‌قدمی نخل طلا هم پیش رفت. هنوز بسیار زوده که راجع موفقیت این فیلم اظهارنظر کرد، ولی از شواهد و قراین و روزنوشت‌های منتقدین در کن و همین‌طور در فستیوال تورنتو ۲۰۱۶ که همین چند هفته پیش به کار خود پایان داد، پترسون در ارتباط با مخاطب فیلم موفقی خواهد بود.

پترسون به لحاظ روایت و سادگی داستان، شبیه فیلم (Broken Flowers (2005 است؛ فیلمی با هنرنمایی بیل موری در نقش پدری که به جستجوی پسر ندیده‌اش شهر به شهر سفر می‌کند. این فیلم که در آستانه اکران عمومی قرار دارد؛ توانسته از بین ۱۴ نقد معتبر حاضر در سایت متاکریکت( البته تاکنون) با امتیاز خیره‌کننده ۸۷ از جایگاه بالایی در میان فیلم‌های ۲۰۱۶ برخوردار شود. منتقد مجله اسلنت مگزین به همراه منتقدین ایندی وایر و فیلم استیج همه ستاره هاشون رو ارزانی فیلم کرده‌اند و امتیاز ۱۰۰ رو به این آخرین ساخته جارموش دادند.
1191309

پیتر برادشو در باره فیلم بیان می‌کند:

در ابتدا ممکن است تصور کنید که طنز داستان و در کل حرف آن در این است که شعر و شاعرانه‌ها بد و ناخوشایند هستند و تعهد پترسون به آن‌یک توهم تراژدی کمیک است ولی در اشتباهید.
در خلاصه داستان بسیار موجز قصه این‌گونه تعریف می‌شود :

پترسن یک راننده اتوبوس در شهر پترسن-نیوجرسی است. او یک زندگی روتین دارد درحالی‌که همسرش همیشه در حال تغییر روش زندگی‌اش است.

در جشنواره کن حضور یک بازیگر ایرانی در فیلم جارموش برای بسیاری از خبرنگاران و منقدین البته، نکته حائز اهمیتی بود، در جلسه پرسش و پاسخ فیلم در اولین اکران در کاخ جشنواره، جیم جارموش در برابر سؤال خبرنگار مجله دنیای تصویر اظهارنظرهای جذابی راجع سینمای ایران و ادبیات آن انجام داد.(قسمتی از این کنفرانس مطبوعاتی را می‌توانید با زیر نویس فارسی در ادامه مشاهده کنید)

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید