به طور کلاسیک و کلیشه‌ای در جوایز اسکار، بازیگران جوان با بازی‌های پیچیده می‌درخشند؛ تهیه‌کنندگان برنامه تلویزیونی اسکار همیشه سعی دارند زمان پخش اجرا را کوتاه کنند بنابراین آخرین چیزی که می‌خواهند اضافه شدن بخش جدیدی برای جوایز است؛ اما فیلم‌های ۲۰۱۶ کارهای بی‌نظیری بوده‌اند که ممکن است امسال را به سال خوبی برای احیا کردن سنت فراموش‌شده‌ی جوایز آکادمی تبدیل کنند: اسکار ویژه برای بازیگران جوان. جریان بی‌نظیری از بازیگرانی که نقش‌های سن دبیرستان یا جوان‌تر را ایفا می‌کردند وجود دارد. ویگو مورتنسن توجه بسیاری برای فیلم «کاپیتان خارق‌العاده» Captain Fantastic دریافت کرده اما دیگر بازیگران کودک این فیلم چطور؟ جرج مکای با نقش پیچیده‌اش به‌عنوان بزرگ‌ترین پسر نوجوان بی‌همتا است؛ و پنج بازیگری که نقش خواهر و برادرهای کوچک‌تر او را ایفا می‌کنند هرکدام کاراکتر مجزایی را ساخته‌اند که درمجموع کار خوبی از آب درآمده است.

دیگر اجراهای چشمگیر: لوکاس هجز در «منچستر کنار دریا» Manchester by the Sea، جان-پل هووارد در نقش پسر کریس پاین؛ در فیلم «اگر سنگ از آسمان ببارد» Hell or High Water و جُوان ادپو، در کنار قدرت سایر عوامل، در فیلم «نرده‌ها» Fences به‌خوبی می‌درخشد. قطعا اینها لیاقت توجه و حمایت دارند. اما مسئله دیگری که مطرح می‌شود بازیگران جوانی هستند که فیلم حول محور نقش آنان می‌چرخد یا بخش بزرگی از داستان فیلم را به خود اختصاص داده‌اند: سانی پاوار ۸ ساله در «شیر» Lion، لوویس مک‌دوگال در «تماس تلفنی هیولا» A Monster Calls، نیل سِتی در «کتاب جنگل» The Jungle Book، مادیوا نالوانگا در «ملکه کاتوه» Queen of Katwe و جادن پیکر و اشتون ساندرز دارای یک نقش در سنین مختلف در فیلم «مهتاب» Moonlight. ممکن است بعضی از آن‌ها به‌عنوان نقش اول و یا نقش مکمل نامزد شوند، اما همانطور که جاکوب ترمبلی، بازیگر فیلم «اتاق» (“Room”) و آبراهام عطا بازیگر «هیولاهای بدون کشور» (“Beasts of No Nation”) در ۲۰۱۵ ثابت کردند، بازیگران جوان مانع بزرگ‌تری برای جایزه‌ی آکادمی دارند. تماشاچیان تحت تاثیر اجرای جوانان هستند؛ کار خوب، خوب است و سن بازیگر مهم نیست.(ترمبلی برای جایزه انجمن بازیگران فیلم نامزد شد و عطا به‌عنوان بخشی از بهترین مجموعه نامزد شد)؛ اما بیشتر اوقات بازیگران جوان، ناشناس هستند، بنابراین سخت است بفهمیم که آن‌ها صرفا خودشان بوده‌اند یا کارگردان با حقه یا برداشت‌های بسیار از آن‌ها بازی گرفته است. یک مانع دیگر برای اسکار و جایزه انجمن بازیگران فیلم وجود دارد و آن انتخاب نامزدهای جوایز توسط بازیگران دیگر است. برای کسی که در حرفه‌اش تلاش زیادی کرده است، دیدن کودکی که فارغ از با اختلاف سنی زیاد، به‌خوبی او بازی می‌کند هم جذاب است و هم دلسردکننده.

در سال ۱۹۳۴ آکادمی علوم و هنرهای سینما یک اسکار کوچک با عنوان “قدردانی رسمی برای سهم بی‌نظیر او در سرگرمی‌های نمایشی “ به شرلی تمپل دادند و چراکه نه؟ او ستاره‌ای معروف سینما در دنیا بود. یازده جایزه آکادمی نوجوان دیگر (“اسکار نوجوان ” همانطور که آن زمان مجله ورایتی اینطور می‌نامیدش) هم داده شد که شامل میکی رونی و جودی گارلند هم بود. دوازدهمین و آخرین مورد در سال ۱۹۶۰ به هیلی میلز رسید. دو سال بعد، کتاب قوانین آکادمی دسته‌بندی برای اسکار نوجوانان را بدون هیچ توضیحی متوقف کرد؛ و آن سال پتی دوک بازیگر فیلم «معجزه‌گر» The Miracle Worker و مری بدهام برای بازی در «کشتن مرغ مقلد» To Kill a Mockingbird به‌عنوان نقش مکمل نامزد شدند. آن‌ها اولین کودکانی نبودند که نامزد شدند اما دوک اولین خردسالی بود که برنده شد.

33379095-7c57-4d52-93e3-87aa0020fc0fاز آن زمان تاکنون، بازیگران جوان گهگاه برای چهار بخش بازیگری اصلی به رقابت پرداخته‌اند. در ۱۹۷۹، جاستین هنری ۸ ساله برای «کرامر علیه کرامر» Kramer vs. Kramer نامزد شد در حالی که رقبایی نظیر ملوین داگلاس ۷۸ ساله با فیلم «حضور» Being There داشت (که داگلاس جایزه را برد). تاتوم اونیل و آنا پاکویین به ترتیب در سالهای ۱۹۷۳ و ۱۹۹۳ به‌عنوان نقش مکمل زن برنده شدند درحالی‌که تیموتی هاتون جایزه نقش مکمل مرد را در سال ۱۹۸۰ برنده شد؛ بنابراین به ندرت این اتفاق پیش می‌آید.توجه اسکار را جلب کردن هیچوقت آسان نبوده، اما گاهی، مثل امسال، بهتر است به جوانان مهلت داد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید