اکتاویا اسپنسر (Octavia Spencer) یکی از زنانی بود که در برنامه‌ی “قدرت زنان ” در لس‌آنجلس، از طرف ورایتی (variety) موردتقدیر قرار گرفت و سخنرانی کرد. دیگرکسانی که این لوح افتخاری را دریافت کردند؛ میشل فایفر (Michelle Pfeiffer)، پریانکا چوپرا (Priyanka Chopra)، کلی کلارکسون (Kelly Clarkson) و پتی جنکینز (Patty Jenkins) بودند.
او نیز به همراه دیگر ستارگان زن هالیوود صدای نفرت خود را از رسوایی پرسروصدای غول استودیویی هالیوود، هاروی واینستین (Harvey Weinstein) به گوش دیگران رساند.
در پی خبرهایی از مشکلات اخلاقی و دست‌درازی‌های هاروی واینستین تهیه‌کننده و یکی از صاحبان استودیو میرامکس (Miramax) در چند روز گذشته، بسیاری از بازیگران و دست‌اندرکاران فیلمِ زن در هالیوود پا پیش گذاشته و تجربیات خود را از مواجهه با این نامرد هالیوودی با عامه به اشتراک گذاشتند. در میان معروف‌ترین بازیگران هالیوودیِ پا پیش گذاشته، می‌توان به گوینت پالترو (Gwyneth Paltrow) و آنجلینا جولی (angelina jolie) اشاره کرد.

هاروی واینستین

اسپنسر در سخنرانی خود مانند دیگر سخنرانان پیش از خود در این برنامه گفت که شجاعت زنانی که پا پیش گذاشته‌اند را می‌ستاید اما مستقیم نامی از تهیه‌کننده موردنظر نبرد. به گفته‌ی او:

در هفته‌ی گذشته صنعت فیلم با معضلی روبرو شد که همه را به لرزه انداخت؛ اما گروهی از زنان شجاع پا پیش گذاشتند و داستان‌های مشکلات خود با این فرد را با ما در میان گذاشتند، فردی که در حدود ۳ دهه از قدرت خود سوءاستفاده کرده بود؛ اما درنتیجه‌ی این عمل زنان از سراسر دنیا باهم متحد شدند تا مطمئن شوند که مجازات برای این فرد به‌درستی در نظر گرفته خواهد شد، قوانین تغییر خواهند کرد و عدالت برای قربانیان برقرار خواهد شد. این‌ها همه نشانه‌ی توانایی تغییر دهندگیِ قدرت زنان و نوع‌پرستی آن‌هاست.

این برنده‌ی اسکار همچنین به خیریه‌ی سیتی یر (City Year) اشاره کرد و آموزش را کلید خروج از فقر خواند. این خیریه مأمورینی را به شهر‌های مختلف می‌فرستد تا با جوانان در ریسک مشکلات اخلاقی آموزش و مشاوره دهند. او همچنین از قدرت اجتماع و آموزش در مواجهه با فجایعی چون تیراندازی در لاس‌وگاس گفت و تمامی این اتفاقات را بسیار تیره‌وتار خواند. البته بشردوستی و نوع‌دوستی (که یادگیری‌اش آموزش نیاز دارد) می‌تواند تمام این مشکلات را ساده‌تر کند.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید