زندگی موفق، صلح‌آمیز و کامل یک صاحب گالری موفق لوس‌آنجلسی، سوزان مورو (ایمی آدامز)، با سفرهای دائمی و خیانت همسر دوم خوش‌تیپ او خدشه‌دار شده است. زمانی که او در سفر است، سوزان دست‌نوشته‌ای از همسر اولش که سال‌هاست او را ندیده دریافت می‌کند، همراه با دعوتی برای شام. این دست‌نوشته داستان معلمی را بیان می‌کند که سفر خانوادگی‌اش تبدیل به یک کابوس خشن و مرگبار می‌شود. همان‌طور که سوزان داستان را می‌خواند، داستان او را مجبور می‌کند که به بررسی گذشته خود و زندگی با همسر قبلی‌اش بپردازد و با برخی حقایق تاریک در مورد خودش روبرو می‌شود…

«حیوانات شب‌زی» Nocturnal Animals فیلمی نئو نوآر و یک تریلرِ روان‌شناختی آمریکایی به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی تام فورد است که اقتباسی از رمان «تونی و سوزان»، به قلم آستین رایت در سال ۱۹۹۳ است. تام فورد Tom Ford طراح مد، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان اهل ایالات‌متحده آمریکا است. او برای همکاری با گوچی و ایجاد برَند «تام فورد» در طراحی مد و همچنین کارگردانی فیلم نامزد اسکار «یک مرد مجرد» A Single Man ساخته سال ۲۰۰۹ شناخته می‌شود. هنرپیشگانی که در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند: جیک جیلنهال Jake Gyllenhaal (ادوارد شفیلد / همسر سابق سوزان)، ایمی آدامز  Amy Adams (سوزان مورو)، آرمی هامر Armie Hammer  (هوتون مورو / همسر دوم سوزان)، لورا لینیLaura Linney (آن سوتون / مادر سوزان) …
«حیوانات شب‌زی» Nocturnal Animals که دومین فیلم بلند فورد در مقام کارگردان سینماست، اولین بار در دوم سپتامبر ۲۰۱۶ در جشنواره فیلم ونیز روی پرده رفت و جایزه بزرگ هیئت‌داوران را به خود اختصاص داد. این فیلم به همچنین در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو (نهم سپتامبر) و در جشنواره فیلم بی اِف آی لندن (چهارده اکتبر) به نمایش درآمد. «حیوانات شب‌زی» Nocturnal Animals در تاریخ هجدهم نوامبر ۲۰۱۶ توسط فوکوس فیچرز Focus Features در ایالات‌متحده به اکران عمومی درآمد.
تام فورد فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فیلم می‌گوید:

من واقعیت اغراق‌شده را دوست دارم. وقتی فیلمی می‌بینم دوست دارم آدم‌هایش قشنگ‌تر از دنیای بیرون باشند. می‌خواهم همه‌چیز کمی پررنگ باشد. من خوش‌شانس بودم که ایمی جزو اولین بازیگرانی بود که به این پروژه پیوست. این زن (سوزان) تمام مدت فیلم مشغول خواندن آن کتاب است و ایمی موفق شد که با او ارتباط برقرار کند. هر چه او می‌دید و احساس می‌کرد. بعلاوه من می‌خواستم که قیافه بازیگر این نقش دل‌نشین باشد و چشم‌های ایمی حالتی دارد که نمی‌توان از احساس آن فرار کرد”. ایمی آدامز بازیگر نقش سوزان می‌گوید:”من ایده تام در مورد سفر میان گذشته و حال، داستان و واقعیت را خیلی دوست داشتم. همین‌طور این ایده که هر عملی عاقبتی دارد و ما با عاقبت کارهایمان زندگی می‌کنیم. باید اعتراف کنم که در ابتدای کار با سوزان خیلی احساس نزدیکی نمی‌کردم. نمی‌دانستم چطور با این شخصیت ارتباط برقرار کنم. بعد فهمیدم که هر قضاوتی که من در مورد او دارم او هم در مورد خودش همان قضاوت را دارد. پس همین تصورات پیشین خودم را نقطه شروع ارتباط قراردادم.

«حیوانات شب‌زی» Nocturnal Animals به‌طورکلی نقدهای مثبتی دریافت کرده و منتقدان اجرای آدامز، جیلنهال، شانون، تیلر جانسون و کارگردانی فورد را موردستایش قراردادند. این فیلم به همچنین برای جوایز بسیاری نامزد شده است و موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب در بخش بهترین هنرپیشه مکمل برای آرون تیلور جانسون شده است. فیلم در سایت “روتن تومیتو “ رتبه هفتادودو از صد را بر اساس دویست و دوازده ری‌ویی‌یو و امتیاز میانگین هفت از ده را دریافت کرده. در بخش نظر منتقد این سایت این چنین آمده: “به‌خوبی اجرا شده و دیدن آن دلپذیر است، حیوانات شب‌زی تأکید بیشتری است بر مهارت متمایز بصری و روایِ نویسنده و کارگردان، تام فورد”. در سایت “متاکریتیک” فیلم امتیاز شصت‌وهفت از صد را بر اساس چهل‌وپنج نقد (بیست‌ونه نقد مثبت، چهارده نقد متوسط و دو نقد منفی) دریافت کرده.
ایوان گلایبرمن از مجله “ورایتی” فیلم را ستوده فیلم تام فرد را یک برنده می‌خواند و اجرای هنرپیشگان آن را تحسین می‌کند. استیو پلاسکی منتقد “اینفلاکس مَگَزین” به فیلم امتیاز “اِی+” کامل می‌دهد و می‌گوید: “حیوانات شب‌زی یکی از بهترین فیلم‌های سال است. یک کار استادانه و چند لایه‌ای از داستانی درهم‌پیچیده مخلوط شده با جرم و درامایی هنرمندانه… این فیلم از بازیگران بااستعدادی برخوردار است که خود درونی اجراهای پرتاب کرده‌اند که نیاز به تطبیق‌پذیری گسترده‌ای در بین صحنه‌ها دارند”. جفری مَکناب از مجله “ایندیپندنت” به فیلم پنج ستاره از پنج داده و اجراها و کارگردانی آن را ستوده اظهار می‌دارد: ” حیوانات شب‌زی در ترکیب رمانتیسیسم و نومیدی به شکل خارق‌العاده‌ای استادانه عمل می‌کند. این فیلمی است که به‌راحتی می‌تواند بلغزد و به دام مبالغه شدید بیافتد اما هرگز قدم اشتباهی برنمی‌دارد “. گلن کِنی منتقد “راجر ایبرت” به فیلم ۳.۵ ستاره از چهار می‌دهد و می‌نویسد: “یک اثر استثنایی، یک اثر هنری غیرقابل انکار اما به همچنین این فیلم است که قصد دارد کمی با شما باقی بماند”.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید