آلدن ارنرایک Alden Ehrenreich با پا گذاشتن جای پای هریسون فورد Harrison Ford و بازی در نقش هان Han در «سولو: داستانی از جنگ ستارگان» Solo: A Star Wars Story، وظیفه سنگینی را بر عهده دارد.
جدیداً در ویدیویی که به‌سرعت همه‌جا پخش شد، هریسون فورد در مصاحبه‌ای به شوخی به آلدن ارنرایک گفت «از زندگی من برو بیرون». طنز ماجرا ساده است: آلدن ارنرایک در نقش یکی از شخصیت‌های محبوب و شناخته شده با بازی فورد، در جدیدترین فیلم «جنگ ستارگان» بازی کرده است. او در نقش هان سولو بازی می‌کند و با این‌که فورد هیچ‌وقت دل‌بستگی زیادی به این شخصیت «جنگ ستارگان» نشان نداده است، بااین‌حال سولو یکی از مهم‌ترین نقش‌های زندگی حرفه‌ای او بوده است. این شوخی به بزرگ‌ترین نگرانی، حتی با وجود اوضاع نابسامان فیلم در مراحل تولید، در مورد موفقیت «سولو» اشاره دارد: آیا بازیگر دیگری به‌جز فورد می‌تواند از پس بازی این شخصیت بربیاید و حتی بهتر از او باشد؟
جواب کوتاه این سؤال «نه واقعاً» است. ارنرایک بهترین بازی خود را در نقش سولو به نمایش گذاشت، اما در هیچ صحنه‌ای بازی او به‌اندازه‌ای طبیعی و تأثیرگذار نیست که همان تأثیری را روی ما بگذارد که هان با بازی فورد در فیلم‌های اولیه «جنگ ستارگان» گذاشت و بیننده را شیفته این مجموعه فیلم کرد. ارنرایک قصد ندارد که از فورد تقلید کند، اما خشن‌تر و جدی‌تر از بازی‌های قبلی خود است. با این‌که ارنرایک سعی کرده است که بهترین بازی خود را در این فیلم داشته باشد، اما این شخصیت آن‌قدر هیجان‌انگیز است که حتی در تضاد با رفتار بی‌اهمیت معروف فورد به این شخصیت است. عجیب است که فورد با این‌که احساسی به این شخصیت نداشت اما توانست بازی به‌یادماندنی از خود نشان دهد و این نقش را ماندگار کند، همین موضوع یکی از ویژگی‌هاییست که باعث جالب بودن شخصیت هان شده است.
اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، بازی در نقش هان سولو برای ارنرایک و یا هر بازیگر جوان دیگری، مسئولیت سنگینی است. یک دهه پیش، اتفاق مشابهی بین فورد و بازیگر جوانی در مجموعه فیلم‌های «ایندیانا جونز» Indiana Jones افتاد؛ اما «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal در بین طرفداران و منتقدان موفق نبود و در آخر ایندی جایش را به پسرش، با بازی شایا لابوف Shia LaBeouf، نداد. لابوف باوجود بازی خوب خود نمی‌توانست جای شخصیت مهمی مانند ایندیانا را بگیرد، همان‌طور که ارنرایک در «سولو» نتوانسته است. البته بخشی از آن به دلیل فیلم‌نامه فیلم، نوشته لارنس کاسدان Lawrence Kasdan و پسرش جان Jon، است. با این‌که لارنس کاسدان در فیلم‌نامه فیلم‌های قبلی «جنگ ستارگان» سهیم بوده است، اما هان سولوی جدیدی که نوشته است، نسبت به قبل ارتباط کمتری با دنیای جنگ ستارگان دارد.وقتی برای اولین بار هان را در فیلم می‌بینیم، جوانی ژولیده است، اما کمی بعد، با وجود از دست دادن گیرا Qira (با بازی امیلیا کلارک Emilia Clarke)، زن جوانی که باهم در سیاره کورلیا Corellia بزرگ شده‌اند، حال و هوای بهتری پیدا می‌کند. در طول فیلم، بعد از گذراندن چندین سال در امپراتوری ایمپریال Imperial Empire برای تمرین خلبانی، هان انرژی و اشتیاق بیشتری نسبت به این شخصیت در فیلم‌های قبلی «جنگ ستارگان»، دارد. ارنرایک ادای فورد را در «سولو» درنمی‌آورد، بااین‌حال فیلم‌نامه نیز به او این اجازه را نداده است که بازی او این شخصیت را به شخصیتی که همه ما می‌شناسیم و دوست داریم، نزدیک کند.
تفاوت بازی را می‌توان در صحنه‌های شوخی بین هان و لاندو Lando، با بازی دونالد گلاور Donald Glover دید. گلاور بیشتر از ارنرایک، با بازی‌ای شبیه با بازی بازیگر اصلی این شخصیت در فیلم‌های قبلی «جنگ ستارگان»، بیلی دی ویلیامز Billy Dee Williams، شخصیت را از آن خود کرده است. به‌طور خلاصه می‌توان گفت گلاور در بازی در نقش شخصیتی شناخته شده، موفق‌تر بوده است. ارنرایک سعی در تقلید از فورد ندارد، اما این نکته، در مقایسه با بازی گلاور در نقشی با تقلید از بازی ویلیامز، تنها نکته مثبت بازی او به نظر می‌رسد.اما آیا بازیگر جوان دیگری می‌توانست در نقش هان سولو موفق باشد؟ بدون توجه به نقد‌های ظاهربینانه – فورد کمی از ارنرایک قدبلندتر است و «سولو» تلاشی برای بلندتر نشان دادن ارنرایک نکرده است – ارنرایک وظیفه بسیار سختی را بر عهده داشت.
بازیگران کمی در تاریخ سینمای مدرن هستند که مانند فورد، برای بازی در نقشی مهم، ماندگار شده‌اند. بااین‌حال ارنرایک سعی کرده است تا جایی که ممکن است شخصیتش را به شخصیت هان با بازی فورد نزدیک کند، اما هیچ‌وقت نمی‌تواند به‌خوبی بازی او ظاهر شود. به نظر می‌رسد بازی فورد در نقش هان سولو منحصربه‌فرد است و تکرار آن ممکن نیست. بهتر است بعضی چیزها را همان‌طور که بودند به یاد بیاوریم.
به نظر من فعلاً برای قضاوت کمی ز.د است شاید ارنرایک بتواند کم‌کم در این نقش جا بیافتد، شاید هم نه! باید حداقل یک بازی دیگر در این نقش از او ببینیم… موافقید؟

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید