نوجوان ساده بریتانیایی گنجینه‌ای درونی از قدرت‌های نامعمول را در خود می‌یابد و به قلعه‌ای منحوس می‌رود تا هنر‌های جادویی را فرا بگیرد. این نوجوان رابطه دوستانه‌ عمیقی را با هم‌مدرسه‌ای‌های بااستعدادش شکل می‌دهد، رقابت‌های خطرناکی با گروهی از بچه‌‌های مغرور شروع می‌کند و همیشه به نظر می‌رسد مورد خشم استاد معجون سازی قرار می‌گیرد. طبیعتاً، وقتی‌که این سربه‌سر گذاشتن و شوخی‌ها شدت می‌یابد، فقط این گروه آن‌ها می‌تواند قائله را ختم به خیر کنند.
به نظر آشنا می‌رسد نه؟ قبل از این‌که اسم هری پاتر Harry Potter همه‌جا سر زبان بیفتد، میلدرد هابل Mildred Hubble وجود داشت، دست‌وپا چلفتی‌ترین بچه‌ای که تابه‌حال در مدرسه ساحره‌های خانم ککل Miss Cackle دوام آورده است، مدرسه شبانه‌روزی دخترانه‌ای که اکثر کارکنان آن زن هستند. مجموعه کتاب‌های پرطرفدار کودکان The Worst Witch به نویسندگی جیل مورفی Jill Murphy، در مورد جادوگر جوانی است که همیشه خودش را به دردسر می‌اندازد، اولین بار در سال ۱۹۷۴ چاپ شد و از آن زمان تابه‌حال پنج فیلم‌نامه از روی آن اقتباس شده است که از میان آن‌ها می‌توان فیلم تلویزیونی مضحکی در دهه ۸۰ میلادی با بازی فیروزه بالک Fairuza Balk و تیم کوری Tim Curry و همچنین سریالی کلاسیک باشکوهی که مخاطب خاص خودش را پیداکرده بود و از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ از شبکه آی‌تی وی ITV پخش شد، اشاره کرد. این مجموعه که در میان بازیگرانش نام کیت داکن Kate Duchene در نقش استاد سخت‌گیر معجون سازی، کنستانس هاردبروم Constance Hardbroom به چشم می‌خورد.این بازسازی جدید «بدترین جادوگر» The Worst Witch که توسط تلویزیون CBBC ساخته‌شده و از شبکه نت‌فلیکس Netflix پخش می‌شود، سعی ندارد همانند مجموعه‌های قبلی آن باشد. در عوض نویسنده آن اما ریوز Emma Reeves فیلم‌نامه‌ی امروزی و زیبایی را از روی رمان کلاسیک مورفی نوشته است که موضوع همیشه جذاب این داستان برای مخاطبان کم‌سن‌وسالش که در این عصر گیج‌کننده پر از مشکلات اجتماعی و اقتصادی بزرگ ‌می‌شوند را در برمی‌گیرد. میلدرد، تنها دانش‌آموز مدرسه خانم ککله با پدر و مادری غیر جادوگر، با تبعیض‌های بی‌رحمی از جانب هم‌سن‌و‌سال‌ها و استاد‌هایش مواجه می‌شود که خود نشان‌دهنده عمق سست بودن فرهنگی‌ است که ارزش فرد را برحسب توانایی جادوگری‌اش تعریف می‌کند. این میلدرد جدید برخلاف قبلی‌ها، آن‌قدرها دست‌وپا چلفتی نیست، برعکس میلدرد کتاب‌ها و فیلم‌ها در شخصیت اصلی این سریال ما کمتر از قبل بی‌دقت و دست‌وپا چلفتی به نظر می‌رسد.
در این نسخه «بدترین جادوگر» با زندگی این قهرمان‌ بیش از قبل آشنا می‌شویم، میلدرد دوازده‌ساله‌ای (با بازی بازیگر قوی سریال «بازی تاج‌وتخت» Game of Thrones ، بلا رمزی Bella Ramsey) که با مادرش در یک آپارتمان کوچک و دلگیر زندگی می‌کند. مثل قبل کمی دست‌وپا چلفتی و بی‌فکر است، اما در این سریال مشخصه اصلی این قهرمان این است که به دیگران زل می‌زند. یک‌لحظه در حال دید زدن دختری هم‌سن‌وسال خودش بر روی جاروی پرنده از پنجره آشپزخانه‌اش است و لحظه‌ای بعد به مدرسه دوست جدیدش نگاه می‌کند. بعد از یک سری مشکلات و خطرهای احتمالی، میلدرد خواهر دوقلوی بدجنس خانم مدیر، آگاتا را از به دست گرفتن مدرسه بازمی‌دارد و برخلاف تصور مدرسه که دختری با وجود پدر و مادری غیر جادوگر نمی‌تواند جادوگر خوبی باشد را به‌طور آزمایشی ثبت‌نام می‌کنند.
در هر قسمت سریال، میلدرد با تعصبات دیگران دست‌وپنجه نرم می‌کند. وقتی جادوگر بزرگ Grand Wizard از مدرسه بازدید می‌کند و متوجه اصل و نسبی غیر جادوگر او می‌شود، گمان می‌کند او اصلاً یک جادوگر نیست و مجبورش می‌کند قدرت‌هایش را اثبات کند. در قسمت‌های دیگری میلدرد سعی می‌کند در خانواده‌اش فردی را بیابد که در این مدرسه درس خوانده باشد تا ثابت کند که او هم به اینجا تعلق دارد، این در حالی است که قدرت‌ جادوگری‌اش برای حضور او در این مدرسه کافی است. با وجود حال و هوای شاد سریال، تماشای تلاش‌های میلدرد برای این‌که از هر راهی در این مدرسه جا بیفتد و بقیه او را قبول کنند، بسیار ناراحت‌کننده است.درحالی‌که این ‌روزها داستان‌های شجاعانه زیادی در برنامه‌های مخصوص بچه‌ها مثل «ان با یک اِ » Anne with an E نت‌فلیکس و «اندی مک» Andi Mack شبکه دیزنی Disney Channel دیده می‌شوند، CBBC قدم در راه جدید برنامه‌های آموزشی اجتماعی-احساسی برداشته است و با زیر سؤال بردن ارزش‌های سیاسی مبنی بر تمجید موفقیت‌های گذشته در این راه جلو می‌رود. برنامه‌ای آموزشی جامعی برای مخاطب امروز که از یک داستان صرفاً اخلاقی جلوتر می‌رود: سریالی که درس‌ها و نکته‌هایش با توجه به فرهنگ امروزی ترس و عدم اعتماد به اتفاقات جدید و تکیه مستأصلانه بر نوستالژی، کاملاً حیاتی به نظر می‌رسند. «بدترین جادوگر» سریالی هوشمندانه و احساسی است که برای مخاطب جوان ما که مدام در حال شنیدن خبر تعرضات اداره اعمال مهاجرت و گمرک Immigration and Customs Enforcement و حمله‌های اسیدی بر روی اخبار است کاملاً مناسب است. “اگر می‌خواهید این مدرسه دوباره بدرخشد، بایستید و همراه من شوید ” چیزی است که آگاتای بدجنس، خواهر دوقلوی خانم ککل می‌گوید، کسی که می‌خواهد این مدرسه را دوباره به زمان اوجش (ازنظر خودش) برگرداند. حال و هوای سال ۲۰۱۷ این است که همه‌چیز را بهتر و مثل قبل کنیم و در مقابل آن ناراحت‌کننده است که به‌ندرت سریال مخصوص کودکانی رامی‌ بینیم که این‌قدر ماهرانه در مقابل این طبقه‌بندی‌ها و بیگانه‌ ترسی بایستد.
این سریال را می‌توانید با دوبله اختصاصی در نماوا تماشا کنید

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید