بعد از وب‌سایت پلی‌لیست که چند روز قبل در پیش‌بینی‌هایش «فروشنده» را در فهرست نهایی نامزدهای اسکار قرار داد و تحلیل منتشر شده نویسنده هالیوود ریپورتر (اسکات فاینبرگ ) مبنی بر شانس بسیار بالای نماینده سینمای ایران برای دریافت مجسمه طلایی اسکار ۲۰۱۷؛ حالا در تازه‌ترین اتفاق بازهم شانس فرهادی برای دریافت دومین اسکارش پررنگ‌تر از پیش شده است.
در مراسمی که چهارشنبه‌شب در نیویورک برگزار شد، فرهادی برای نویسندگی و کارگردانی فیلم «فروشنده» جایزه انجمن ملی نقد آمریکا (national board of review awards) را دریافت کرد؛ او که تاکنون دو بار دیگر برای فیلم‌های قبلی‌اش از این انجمن جایزه گرفته است؛ دریافت این جایزه را افتخار بزرگی برای خود نامید. ربکا میلر، دختر آرتور میلر که این جایزه را به فرهادی تقدیم می‌کرد؛ از او به عنوان استاد تعلیق یاد کرد و درباره این فیلم‌ساز ایرانی گفت:

اصغر فرهادی در فیلم‌هایش کاری می‌کند که لحظه‌های ظاهراً روزمره با تعلیق بسیار ارائه شوند. من واقعاً فکر می‌کنم که او نه‌تنها استاد واقعی تعلیق است، بلکه استاد تحسین برانگیختن احساس هم‌دلی در مخاطب هم است. نمایشنامه‌‌ی مرگ یک فروشنده در لایه‌های زیرین فیلم فروشنده وجود دارد. این نمایشنامه درباره مردی‌ است که جامعه‌‌اش در حال تغییر است و او فشارهای زیادی از این تغییر را متحمل می‌شود. فروشنده فیلمی‌ است که به شما تأثیر جامعه بر شخصیت آدم‌ها را نشان می‌دهد. درست مانند نمایشنامه که در آن می‌بینید چگونه آدم‌ها به‌وسیله‌ی زمانی که در آن زندگی می‌کنند، بلعیده می‌شوند. من فکر می‌کنم تعداد فیلم‌هایی که ما را وادار به دوباره فکر کردن در مقیاس بزرگ‌تری درباره شخصیت‌ها و انسان‌ها کنند، خیلی کم باشد. من این کیفیت را در کارهای فرهادی بسیار ستایش می‌کنم و بسیار مفتخر هستم که این جایزه را به او تقدیم می‌کنم

فرهادی که در آستانه برگزاری مراسم  گلدن گلوب ۲۰۱۷ این جایزه را که یکی از قدیمی‌ترین جوایز سینمایی آمریکا را نصیب خودکرده است، یکی از مهم‌ترین بخت‌های دریافت جایزه اسکار امسال نیز در بخش بهترین فیلم خارجی زبان هم هست. فرهادی درصورتی‌که امسال نامزد شود و جایزه نبرد در کنار فیلم‌سازانی چون لوئیس بونوئل، آکیرا کوروساوا، ویتوریو دسیکا، پدرو آلمودوار و میشاییل هانکه قرار می‌گیرد و اگر برای دومین بار برنده شود همراه با فدریکو فلینی، اینگمار برگمان و کارلوس سائورا چهارمین کارگردانی غیر آمریکایی است که به این موفقیت دست پیدا می‌کند.

اصغر فرهادی پس از دریافت جایزه خود از ربکا میلر گفت:
این افتخار بزرگی است که براى سومین بار از انجمن ملی نقد آمریکا جايزه دریافت می‌کنم. وقتی طرح این فیلم‌نامه را می‌نوشتم و متوجه شدم که شخصیت‌های اصلى این فیلم بازیگر تئاتر هستند، از خودم پرسیدم که ‌آن‌ها مشغول بازی در کدام نمایشنامه هستند؟ شروع به خواندن تعداد بسیاری از نمایشنامه‌ها کردم؛ ایرانی و غیر ایرانی و یک روز به «مرگ فروشنده» آرتور میلر رسیدم که نمایشنامه محبوبی در کشور من است و قبلاً آن را خوانده بودم. این شبیه یک هدیه برای من از آرتور میلر بود. نقاط اشتراک بسیاری بین داستان من و نمایشنامه مرگ يك فروشنده وجود داشت؛ بنابراین احترام خودم را به آرتور میلر ابراز می‌کنم و از ربکا سپاسگزارم.
انجمن ملی نقد آمریکا، یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های سینمایی مستقل آمریکاست که هرسال پیش از مراسم اسکار، پس از رأی‌گیری از تعداد زیادی از فیلم‌سازان، منتقدان، متخصصان و دانشجویان سینما، جوایز خود را به برگزیدگان بخش‌های مختلف اهدا می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید