سلام، روز شب‌ها تون خوب و خوش، بالاخره پاییز خودش رو نشون داد، روزها، شب‌ها و مخصوصاً عصرهای هفته‌ای که گذشت همه ویژگی‌های یک هفته پاییزی ِ کلاسیک رو داشت؛ پاییز فصلی با دو لبه تیغِ، یک لبه این تیغ حس و حال نوستالژیک و شب‌های طولانی و انار و گلپر و لبو و باقالی و دورهم بودنِ و طرف دیگه این تیغ کج‌خلقی و کدر بودن عصرها و آلودگی هوا و صبح‌های سرد و بی‌رمقِ؛ اما به‌هرحال این هفته پاییزی با هر سوی لبه‌اش به  تعطیلاتش رسیده، چهل‌وهشت ساعتی که مثل یک سکانس اختتامیه خوب یک فیلم و یا پرده نهایی یک نمایش و حتی پیچ داستانی آخر یک رمان می‌تونه رنگ و بوی روزهای پیش از خودش رو تحت تأثیر قرار بده و او‌نها رو از ورطه دل‌تنگی‌های مرسوم این روزها نجات بده. مثل همیشه از شما دعوت می‌کنیم به ما اعتماد کنید و همدل بشید با پیشنهادی‌های فرهنگی آخر هفته‌های نماوا.

پیشنهاد یک نمایش: «زبان کوهستانی / ایمان به خود»
نمایش زبان کوهستانی به کارگردانی علی‌اکبر علیزاد با بازی تینا یونس تبار – کتایون سالکی – مرتضی حسین زاده – پژمان یاوری – محمد مجیدیان – آرمان پرتویاز؛ از ۲۵ مهر ۹۵ بر روی صحنه تالار مولوی رفته و این روزها آخرین اجراهایش را پشت سر می‌گذارد؛ و به دلیل پر بودن کنداکتور سالن مولوی امکان تمدید آن به نظر بسیار کم می‌رسد. کسانی که با نمایش‌های علی‌اکبر علیزاد آشنایی دارند و احیاناً اجراهایی او را از اولئنا دوید ممت تا انتظار گودو رو دیده‌اند می‌دانند که متن‌هایی که این کارگردان مترجم و مدرس تئاتر برای اجرا انتخاب می‌کند و غالباً هم با یک تیم ثابت بر روی سن می‌برد دارای سویه‌های بسیار پررنگ سیاسی و اجتماعی است که محل بحث آن فقط بطن جامعه امروز ایران نیست. زبان کوهستانی نمایش در نقد و نفی خشونت در یک نگاه جهان‌شمول است، نمایشی که تماشای آن کار خیلی ساده‌ای نیست اما به تجربه‌اش می‌ارزد.

پیشنهاددو- فیلم سینمایی « سیانور»
جدیدترین ساخته بهروز شعیبی که با کلی حاشیه و سر صدا بالاخره در این هفته نوبت اکران گرفت «سیانور» نام دارد. شعیبی که پیش‌تر با فیلم دهلیز خود را در مقام یک قصه‌گو خوب معرفی کرده بود این بار در این فیلم به سراغ یکی از ملتهب‌ترین و قرمزترین خطوط تاریخ معاصر ایران رفته است. او با الهام از اتفاقات و شخصیت‌های واقعی به سراغ حزب مجاهدین خلق و تسویه‌های درون‌سازمانی ایشان رفته و با در نظر گرفتن همه ملاحظات موفق شده (باکمی ارفاق البته) برشی از تاریخ مغفول مانده معاصر این سال‌های ایران رو عادلانه به تصویر بکشد. کمپین محیطی نامتعارف این فیلم و شاید حضور حامد کمیلی در این فیلم ممکن است شمارا برای انتخاب آن برای یک عصر تعطیل دچار تردید ‌کند با توجه به فاجعه الیاس حق را به شما می‌دهیم اما پیش‌فرض هاتون رو کنار بگذارید و به تماشای« سیانور» بنشینید.

پیشنهاد سه- از گور برگشته(revenant) و میان ستاره‌ای(interestelar) بر روی پرده سینما
سینما قلهک تهران این پنجشنبه و جمعه رو به دو تا از فیلم‌های مهم ۲۰۱۵ اختصاص داده که هر دو را برای درک بهتر و البته حظ بیشتر حتماً باید بر روی پرده سینما و با صدای دالبی دید و شنید. فیلم آخر ایناریتو که یکی از پاهای ثابت اکثر جوایز اسکار سال گذشته بود با بازی دیکاپریو که بالاخره آرزوی در دست گرفتن مجسمه طلایی را برای او محقق ساخت پنجشنبه؛ و فیلم آخر نولان که حتماً پیچیده‌ترین فیلم کارنامه فیلم‌سازی اوست با بازی متو مکانه‌ای جمعه عصر در این سینما اکران می‌شود.

interestelar-critica-norbertosica111114پیشنهاد چهار- تماشای آنلاین مستند
اگر اهل فیلم‌های مستند هستید، اگر سینمای هرتزوگ را پی می‌گیرید به شما پیشنهاد می‌کنیم صبح جمعتان رو با فیلم «غار رؤیاهای فراموش‌شده» به یک صبح جمعه بی‌نظیر تبدیل کنید.
داستان این مستند درباره گروهی از دانشمندان است که غاری را در جنوب فرانسه کشف کردند که حدود ۲۰۰۰۰ سال دست‌نخورده باقیمانده بوده است و بر روی دیواره‌های آن نمونه‌هایی از نقاشی‌های انسان‌های نخستین به چشم می‌خورد. با توجه به اهمیت فرهنگی غار Chauvet، دولت فرانسه تمامی راه‌های دسترسی به آن را مسدود کرده و فقط به تعدادی باستان‌شناس و دیرینه‌شناس اجازه حضور در منطقه را می‌دهد. هرتزوگ، می‌تواند برای ورود به این منطقه مجوزی دریافت کند و به‌این‌ترتیب ما می‌توانیم شاهکارهای هنری اجدادمان که حدود ۳۲۰۰۰ سال پیش زندگی می‌کرده‌اند را مشاهده کنیم. ورنر هرزوگ و تیم همراهش علاوه بر تهیه فیلم، باید به دانشمندان و محققین در انجام امور تحقیقاتی نیز کمک کنند. هرتسوگ همچنین با مورخین و دانشمندان متعددی در خصوص اطلاعات به‌دست‌آمده از این غار صحبت می‌کند و سعی می‌کند ارتباطی بین گذشته و حال برقرار کند

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید