معمولاً شروع این ستون هفتگی نماوا رو که با پیشنهادهایی برای تعطیلات آخر هفته‌ها همراه ِ با یک جمله معترضه شروع می‌کنیم: سلام امیدوارم هفته خوبی رو پشت سر گذاشته باشد. این هفته استفاده از این جمله و امیدوار بودن به اینکه روزها و شب‌های خوبی رو در هفته‌ای که گذشت پشت سر گذاشته باشید بیشتر به یک شوخی تلخ شبیه تا به یک امر ممکن. بی‌شک شما هم هنوز از بهت فاجعه‌ای که در قلب پایتخت رخ داد هنوز بیرون نیامده‌اید؛ و لحظه‌‌های هفته‌ای که پشت سر گذاشتید رو با امید بیرون اومدن یک آتشنشان زنده از زیر آوار، سپری کردید؛‌ امیدی که هرلحظه که گذشت بیش‌ازپیش رنگ باخت و خبرهای ناامیدکننده‌ای بود که یکی پس از دیگری بر سرمان آوار شد. ما به‌روزهای پرحادثه عادت کردیم و این هفته رو هم با همه سختی‌اش پشت سر گذاشتیم. شاید پیشنهادهای فرهنگی این هفته نماوا بتونه دو روزه تعطیلی خوب و آروم رو براتون رقم بزنه تا خستگی شب‌های و روزهای این چندروزه از تنتون در بره.
پیشنهاد اول: قسمتی دیگر از داستان‌های جذاب دن بروان

اگر از طرفداران کتاب و یا فیلم «رمز داونیچی» The Da Vinci Code هستید به شما پیشنهاد می‌کنم فیلم «دوزخ» Inferno رو از دست ندهید؛ البته که باید اعتراف کرد که این فیلم به جذابیت و هیجان‌انگیزی قسمت اول از این سه‌گانه یعنی «رمز داونیچی» نیست اما دیدن دوباره تام هنکس در نقش پرفسورلانگدن، موسیقی هانس زیمر و قصه پر رمز راز دن بروان رو در یابید.

پیشنهاد دوم: فیلم بازان جهان متحد شوید

از همان روزی که در جشنواره کن زمزمه‌هایی از اکران یک مستند بر اساس کتاب شاهکار و معروف سینما به روایت هیچکاک Hitchcock/Truffaut به گوش می‌رسید؛ فیلم خوره‌ها که هم فرانسو تروفو براشون یک سینماگر تکرارناشدنی و هم هیچکاک رو به‌عنوان یک بت می‌پرستند ثانیه‌شماری می‌کردند تا این فیلم به دستشان برسه. به‌تازگی کیفیت بسیار خوب به همراه زیرنویس فارسی نسبتاً قابل‌قبول از این فیلم در دسترس قرا گرفته. فیلمی که به بهانه چگونگی تألیف این کتاب معروف که به کتاب مقدس سینماگران مشهورِ به سراغ تصاویری از گفتگوهای دونفره ترفو – هیچکاک که در طی دو سال اتفاق می‌افتد رفته و هر سکانسی که می‌گذرد با رو کردن یک عکس، یک‌صدای ضبط‌شده آرشیوی و یا یک نقل‌قول شما رو بیش‌ازپیش هیجان‌زده می‌کند؛ مستندی که مارتین اسکورسیزی و دیوید فینچیر و کلی سینماگر دیگر رو روبروی دوربین قرار داده تا درباره سینمای هیچکاک؛ سینمای تروفو و رابطه مرید و مرادی آن‌ها صحبت کنند.
پیشنهاد سوم: حیات بی‌نظیر وحش

شاید به نظر خیلی ابلهانه به نظر برسه که به شما پیشنهاد بدم؛ نه اجازه بدین تصحیح کنم؛ از شما درخواست کنم تا به تماشای مستند حیات‌وحش بنشنید. یحتمل شما اولین چیزی که در ذهنتان از یک مستند حیات‌وحش تداعی می‌شود؛ تصاویر بی سر و ته تلویزیون خودمان است که در ساعت‌های دم‌صبح برای لایی و پر کردن برنامه‌های نداشته پخش می‌کند. مستندهایی که بیماران بستری بر روی تخت‌های بیمارستان و زندانیان محکوم به حبس ابد اون هم برحسب اجبار مخاطب آن هستند؛ اما مستندهای حیات‌وحش بی‌بی‌سی در یک دهه گذشته انقلابی در این ژانر به نظر غیر جذاب و کسل‌کننده به پا کرده است. فصل اول مجموعه Planet Earth شاهدی است بر این مدعا. صدای دیوید آنتبرو David Attenborough با اون زنگ بی‌نظیرش شما رو به یک فیلم تماماً داستانی دعوت می‌کند که برحسب اتفاق شخصیت‌های آن‌ها انواع اقسام پرندگان خزندگان آبزیان گیاهان هستند و لوکیشن این قصه‌ها شگفت‌انگیزترین مناطق کره خاکی که بر آن زیست می‌کنیم. فصل دوم این مستند با دوبله خارق‌العاده فارسی به روایت نصراله مدقالچی رو از دست ندهید؛ آخر هفته خود را با این مستند بسازید.

پیشنهاد چهارم: شگفتی اسکار ۲۰۱۷

دو روز پیش که فهرست نهایی جوایز اسکار معرفی شدند، یک شگفتی در بخش بهترین انیمیشن بلند سال به چشم آمد؛ انیمیشن «لاک‌پشت قرمز» که اولین فیلم بلند مایکل دودوک انیماتور دوست داشتمی هلندی توانست با کنار زدن رقبای جدی آمریکایی خود مثل «در جستجوی دوری» و یا «زندگی خصوصی حیوانات» در بین پنج انیمیشن برتر سال به انتخاب اعضای آکادمی قرار بگیرد. اگر اهل انیمیشن‌هایی با تکنیک‌هایی از دنیای تجسمی هستید این شاهکار رو از دست ندهید؛ عصر جمعتون رو با این اتفاق بی‌نظیر بگذرانید.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید