«آقای آفتاب» داستان مردی (با بازی لی بیونگ هان) در اوایل قرن بیستم را روایت می‌کند که در کودکی برده بود اما با کشتی به آمریکا فرار کرد و در آ‌ن‌جا بزرگ شد. او که حالا بزرگ شده است به عنوان سرباز به پادشاهی چوسان باز می‌گردد، در حالی‌که دوره‌ی چوسان آخرین روزهای خود را می‌گذراند و ژاپن در حال ورود به این کشور است. او با یک اشراف‌زاده (با بازی کیم تی ری) که عضوی از ارتش نیکوکار است ارتباط برقرار می‌کند.
پس از مدت‌ها یک سریال تاریخی برای تماشا داریم. سال‌هاست که چنین اثری را شاهد نبوده‌ایم و آماده‌ایم تا تمام هوش و حواسمان را به اثری جدید اختصاص بدهیم. و این اثر جدید چیزی نیست به جز درام «آقای آفتاب».

سازندگان و نویسندگان این سریال، درام‌هایی مانند «گابلین: خداوندگار بزرگ و تنها» و «نسل خورشید» را در کارنامه‌ی خود دارند. بنا بر این همان‌طور که انتظار می‌رود، «آقای آفتاب» ضیافتی بصری برای چشمان مخاطب است. تک تک صحنه‌های لذت‌بخش و تماشایی است. این مجموعه اثری بسیار باکیفیت است. بودجه‌ی بالایی صرف ساخت این سریال شد، گروه بازیگران وسیعی داشت و بسیاری از لوکیشن‌های زیبا صرفا برای آن ساخته شده بودند.
و البته من عاشق دوره‌ی تاریخی آن هستم! دوره‌ی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دوره‌ای منحصر به فرد است و معمولا در درام‌ها به آن پرداخته نمی‌شود.

صحنه‌ها و لباس‌ها بسیار تماشایی هستند. طیف گسترده‌ای از لباس‌ها را در این سریال می‌بینیم که شامل لباس‌های محلی و سنتی چوسان و ژاپن، مد و لباس وسترن، و یونیفرم‌های ارتشی از چندین کشور مختلف هستند. چیزهای زیادی برای تماشا کردن و لذت بردن در این سریال وجود دارد. زمان روایت این داستان مطابق با تغییر پادشاهی چوسان است و فرهنگ‌های مختلفی وارد کشورشان می‌شود.

همچنین بخوانید:
معرفی سریال Peaky Blinders: خانواده‌ای میان دو جنگ

تماشای تعامل فرهنگ‌های متنوع بسیار جالب است. برخی از آن‌ها خوب بودند، اما اتفاقات بد زیادی هم می‌افتد. در این دوره‌ی پر هیاهو و پرخطر تقلای انسان‌ها واقعی‌تر از هر زمانی است.
لی بیونگ هان نقش یوجین چوی/چوی یو جین را بازی می‌کند. یوجین به عنوان یک برده به دنیا آمد و شرایطش او را به سمت فرار از چوسان و به ایالات متحده‌ی آمریکا برد. او نهایتا یک فرمانده‌ی ارتش می‌شود و طی یک ماموریت به چوسان باز می‌گردد.

او نفرت زیادی از کشور محل تولد خود در دل دارد، اما تقلا می‌کند تا در آمریکا خود را تطبیق دهد. این موضوع او را در موقعیتی سخت قرار می‌دهد که حس می‌کند به هیچ‌کدام از دو کشور تعلق واقعی ندارد. چنین موقعیتی تنهایی‌آور و ناراحت‌کننده است.کیم تی ری نقش گو آ سین را بازی می‌کند.
آ سین اشراف‌زاده‌ای تحصیل‌کرده و قدرت‌مند است، و می‌خواهد به کشورش کمک کند تا استقلالش را دوباره به دست آورد. به همین خاطر او به عنوان یک جنگجو به ارتش نیکوکار ملحق می‌شود. او در میانه‌ی ماموریتش، در می‌یابد که به یوجین علاقه‌مند است و در عین حال در رابطه‌ی پیچیده‌ای با دو مرد دیگر هم هست.
یو یئون سوک نقش گو دونگ می را بازی می‌کند. دونگ می پسر یک قصاب است که یکی از پست‌ترین جایگاه‌ها را در جامعه دارد.

برخورد بقیه با او از بچگی باعث می‌شود با بزرگ شدنش احساسی منفی در مورد چوسان داشته باشد. او مردی خشن با مهارت‌های فوق‌العاده‌ی جنگی است. اما او نقطه ضعفی در مقابل آ سین دارد که تبدیل به نوعی وابستگی می‌شود.
کیم مین جونگ نقش کودو هینا را بازی می‌کند. او بیوه‌ی یک مرد ثروت‌مند ژاپنی است و به همین دلیل صاحب هتل گلوری در چوسان می‌شود. او یک زن ظریف و سرشار از دانش درک انسان‌های دیگر است.
و نهایتا بیون یو هان را داریم که در نقش کیم هوی سئونگ بازی می‌کند. هوی سئونگ نامزد آ سین است و سال‌های زیادی را در ژاپن زندگی کرده است. او مرد خوبی است که تلاش می‌کند برخلاف کارهای بد والدینش، یک زندگی خوب داشته باشد.

«آقای آفتاب» درامی است که شروعی قوی دارد و مخاطب را به درون فضا و داستان بزرگ خود می‌کشد. همچنین گروه خوبی از بازیگران دارد که به تمام چیزهایی که در این سریال می‌بینید زندگی می‌بخشند. موسیقی شگفت‌انگیزی که در لحظات این مجموعه همراه شماست را فراموش نکنید.
داستان آن به خوبی طراحی شده است و همیشه کشش‌های خود را دارد. اکشن، لحظات رمانتیک، توطئه، و سفرهای شخصیتی که به خوبی توسعه یافته‌اند در آن فراوان‌اند.

من به شخصه فیلم‌نامه‌های درام این نویسنده را دوست دارم، اما به نظرم معمولا کمی خشک هستند. با این سریال هم در ابتدا تجربه‌ی مشابهی داشتم، اما به مرور با شخصیت‌ها بیشتر ارتباط برقرار کردم و با پیش رفتن درام با داستان آن درگیر شدم.

گاهی اوقات حس می‌شود که این درام می‌توانست از قسمت‌های کوتاه‌تر و کمتر بهره برده و داستان را جمع و جورتر کند. بعضی از قسمت‌های آن طولانی هستند. اما حتی در چنین مواقعی فضای سریال و برهه‌ی تاریخی که داستان در آن روایت می‌شود جبران‌کننده‌ی کمبود‌های درام بود.
علی‌رغم اینکه «آقای آفتاب» به تنهایی بسیار لذت‌بخش است، فکر می‌کنم داشتن آشنایی نسبی با تاریخ کره و مخصوصا دوره‌ای که سریال در آن روایت می‌شود، می‌تواند به درک بهتر از وقایع، خطرات فراوان آن، و در نتیجه چندین برابر کردن لذت تجربه‌ی تماشای آن کمک کند.

در نهایت فیلم‌سازی اعجاب‌انگیز «آقای آفتاب» است که حال و هوای این دوره‌ی تاریخی، لباس‌ها ی زیبا، و صحنه‌های تماشایی را زندگی می‌بخشد. گستره‌ی این درام با داستانی وزین بسیار وسیع احساس می‌شود.
قطعا این مجموعه بی‌نقص نیست و کاستی‌های خود را دارد. اما داستانی دارد که به شیوه‌ای عجیب و معنادار بر مخاطب اثر می‌گذارد. این درامی منحصر به فرد در میان آثار تاریخی است، و تجربه‌ای منحصر به فرد در سطوح مختلف برای مخاطب به همراه دارد.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی کی در وب‌سایت کی‌دراماکیسز است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید