اگر در زمانی که اولین قسمت «داستان اسباب‌بازی‌» پخش شد کم سن و سال بودید، احتمالا حالا انقدر بزرگ شده‌اید که خودتان بچه داشته باشید و اگر بچه‌ای داشته باشید به شما قول می‌دهم آن‌‌ها همانقدر «داستان اسباب‌بازی ۴» Toy Story 4 را دوست خواهند داشت که همه‌ی ما در تمام این مدت عاشق این مجموعه فیلم‌های شاهکار بودیم.

همچنین بخوانید:
Toy Story ۴:‌ همه آنچه که باید درباره اسباب بازی های جدید بدانید

خبر خوب این است که چهارمین قسمت «داستان اسباب‌بازی» بعضی از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های تاریخ فیلم‌های انیمشینی را دوباره جلوی دوربین آورده و چند اسباب بازی جدید و بی‌نهایت جالب را نیز به ما معرفی می‌کند. بعضی از آن‌‌ها دوست‌داشتنی و برخی عجیب و غریب‌اند.
با اینکه شاید باورنکردنی به نظر برسد اما نزدیک به یک دهه از قسمت قبلی و «داستان اسباب بازی ۳» می‌گذرد.

با این وجود به نظر می‌رسد این سال‌ها با کلانتر وودی (تام هنکس)، باز لایت‌یر (تیم الن) و بقیه‌ی شخصیت‌ها مهربان بوده و تغییری نکرده‌اند.
«داستان اسباب‌بازی ۴» که کارگردانی آن را جاش کولی برعهده داشته است با یک صحنه‌ی فلش‌بک شروع می‌شود. این صحنه اتفاقات مهمی را برای ما ترسیم کرده و بعد داستان به زمان حال برمی‌گردد. حالا وودی، باز، جسی (جون کیوسک)، رکس (والاس شاون) مسئولیت سرگرم‌کردن بانی(مدلاین مک‌گراو) ،که اندی چند سال قبل اسباب‌بازی‌ها را به او هدیه داده بود، را برعهده دارند. با این حال اوضاع عوض شده است. وودی که قبلا بی‌نهایت محبوب بود، دیگر اسبا‌ب‌‌بازی مورد‌علاقه‌ی بانی نیست و معمولا در زمان بازی در کمد باقی مانده و برای بازی کردن انتخاب نمی‌‌شود.

داستان اسباب‌بازی ۴

در همین اوضاع اتفاق مهمی می‌افتد: بانی روز اول مهد‌کودک همراه با یک دوست جدید به خانه برمی‌گردد. بانی دوست جدیدش فورکی (تونی هیل) را خودش درست کرده است. فورکی در اصل یک قاشق چنگالی پلاستیکی است که یک چشمش بزرگ‌تر از دیگری است و به جای دست‌هایش دو پیپ پاک‌کن دارد.
مطمئن باشید عاشق فورکی خواهید شد. او یک‌جورهایی گیج است. اوایل داستان نیز فقط می‌خواهد به سطل زباله‌ای برگردد که از آن‌جا آمده است. اما در ادامه تلاش می‌کند بفهمد چه کسی است و چه هدفی را دنبال می‌کند.
وقتی بانی و پدر و مادرش به یک سفر جاده‌ای می‌روند، برای بانی بیش از همه حضور دوست جدیدش فورکی در این سفر اهمیت دارد. با این حال وودی، باز و سایر اعضای گروه نیز در این سفر همراه می‌شوند. وقتی فورکی از خانواده جدا می‌شود، وودی در یک عملیات قهرمانانه‌ به دنبال او می‌رود تا او را به بانی برگرداند.

داستان اسباب‌بازی ۴

در نتیجه موقعیتی شکل می‌گیرد که طی آن وودی و فورکی با هم دوست شده و در نهایت وودی دوست قدیم‌اش بو پیپ (آنی پاتس) را که مدت‌‌ها پیش گم کرده بود، را نیز پیدا می‌کند.
«داستان اسباب‌بازی ۴» پر از صحنه‌های خنده‌دار و ماجراجویی‌های بامزه و به دقت طرح‌ریزی شده است. در عین حال فیلم درست به موقع، درس‌هایی از زندگی را به مخاطب ارائه می‌کند. هم‌چنین با تماشای برخی صحنه‌‌های «داستان اسباب‌بازی ۴» قطعا بغض در گلویتان گیر خواهد کرد.
«داستان اسباب‌بازی ۴» بیست و یکم ژوئن بر روی پرده می‌آید.

و حالا نظر سایر منتقدین در مورد این فیلم:

کنت توران منتقد لس آنجلس تایمز نوشته است:

 گابی گابی

« داستان اسباب‌بازی ۴ » در حالی که اصلا انتظارش را ندارید شما را شگفت‌زده خواهد کرد. این فیلم کار جدیدی از یک مجموعه فیلم انیمیشنی آن‌چنان قدیمی است که کارگردان آن جاش کولی زمانی که پیکسار فیلم اصلی را در سال ۱۹۹۵ بیرون داد در دبیرستان بوده است. با اینکه فیلم‌های قبلی به خلاقیت‌های انیمیشنی‌شان شهرت یافتند (فیلم اصلی اولین فیلم انیمیشنی-کامپیوتری بوده است)، انیمیشن « داستان اسباب‌بازی ۴ » آن‌قدر قوی و تمیز است که شخصیت‌ها بیش از هر زمان دیگری واقعی به نظر می‌رسند. این فیلم به کمک حضور بازیگران توانمندی مثل لاری میت کالف، پاتریشیا آرکت، کارل ویترز و جون اسکویب حتی با وجود نقش‌هایی بسیار کوتاه‌، درست همانند فیلم‌های قبلی در درگیر کردن ما با این تصاویر انیمیشنی بسیار قوی عمل کرده است. چه کسی باور می‌کرد یک روز اسباب‌بازی‌ها بتوانند قلب ما را بشکنند؟”

داستان اسباب بازی 4

دیوید سیمز منتقد آتلانتیک نوشته است:

“کولی و نویسندگانش به طور مشخص تصمیم گرفته‌اند که اگر قرار است «داستان اسباب‌بازی» ادامه پیدا کند، به سوالاتی که ممکن است برای خیلی‌ها پیش بیاید پاسخ دهند. آیا اسباب‌بازی‌ها می‌توانند تنها زندگی کنند؟ تمایز اسباب‌بازی‌ها با اشیا‌‌‌ء بی‌جان چیست؟ آیا یک اسباب‌بازی می‌تواند انتخاب کند چه کسی با او بازی کند؟ آیا اسباب‌بازی‌ها می‌توانند بزرگ شوند و یا حتی پدر و مادر شوند، چیزی مثل رابطه‌ی وودی و فورکی؟ «داستان اسباب بازی ۴» این ایده‌ها را در یک داستان ۱۰۰ دقیقه‌ای به همراه جادوی همیشگی پیکسار به مخاطب عرضه می‌کند.”

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید