«انفرادی آزاد» یک مستند زیباست که با مهارت خاصی، نفس را در سینهٔ تماشاچیانش حبس می‌کند. الکس هانولد Alex Honnold، سوژهٔ فیلم، یکی از سرشناس‌ترین صخره‌نوردان در سبک سخت و پرخطر بدون تجهیزات است. یکی از صخره‌نوردان این سبک در توضیحاتش می‌گوید: “در این کار جای هیچ اشتباهی وجود ندارد؛ باید این کار را به بهترین شکل انجام دهید”.
این فیلم با صحنه‌ٔ چشمگیری از بالا (که کمی دلهره‌آور به‌نظر می‌رسد) از هانولد شروع می‌شود.

همچنین بخوانید:
The Kingdom of Dreams and Madness: تصویر متفاوت معروف‌ترین کارگردان انیمه جهان

دستان گچی او به سمت شکاف‌هایی می‌رود که در دید ما وجود ندارد و حرکات او از جلوه‌های ویژه کامپیوتری هم عجیب‌تر است. زمانی که هانولد بدون تجهیزات موفق به صعود ال کاپیتان El Capitan با ارتفاع ۹۰۰ متر شد، نیویورک تایمز این خبر را تیتر اول خود قرار داد و آن را «یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات ورزشی که تابه‌حال رخ داده» نامید.
«انفرادی آزاد» به کارگردان الیزابت چای واشارهی Elizabeth Chai Vasarhelyi و جیمی چین Jimmy Chin تمام وقایع این صخره‌نوردی افسانه‌ای را به همراه داستان‌های دیگر به تصویر کشیده است. فیلم از یک سو،‌ جزئیات فیزیکی، روانی و احساسی این صعود را ثبت کرده و نشان می‌دهد که کوچک‌ترین جزئیات این برنامه چطور با دقت زیاد طراحی شده است.


واشارهی و چین گزینه‌های ایده‌آلی برای روایت این داستان هستند. آنها پیش از این، در سال ۲۰۱۵ فیلم کوه‌نوردی باشکوه دیگری به نام «مرو» Meru را ساخته‌اند که در لیست نهایی شرکت‌کنندگان بخش بهترین مستند اسکار قرار گرفت.
خود چین یک کوه‌نورد ماهر و همچنین عکاس و فیلم‌سازی چیره‌دست است. او سال‌هاست که هانولد را می‌شناسد و رابطهٔ دوستانهٔ این دو با هم، خلوص احساسات فیلم را بیشتر کرده است. چین اصرار داشت که عوامل فیلم‌سازی‌اش نیز تجربهٔ کوهنوردی داشته باشند.یکی از جنبه‌های جذاب این فیلم نگرانی بیش‌ازحد عوامل فیلم نسبت به ایمنی هانولد است. آنها نگران این موضوع بودند که حضورشان موجب رخ دادن اتفاق جبران‌ناپذیری شود.
ال کاپیتان، که هانولد آن را «یکی از شگفت‌انگیزترین دیوارهای روی زمین» می‌نامد و ۴۰ بار به روش معمول و با تجهیزات از آن بالا رفته، به مدت ۸ سال ذهن او را درگیر کرده بود. تمرینات سخت هانولد و پیشرفت‌های کوچک او که هر بار به دلیل جراحات، دچار تعویق می‌شد را نیز در فیلم می‌بینیم. تماشای او در بالاترین حد از توانایی‌هایش بر پرده سینما، تجربه‌ای است که برای همه سلیقه‌ها جالب خواهد بود.
این مقاله برگرفته از نوشتهٔ کنث توران Kenneth Turan در سایت latimes.com است.
نظر سایر منتقدان دربارهٔ این فیلم را با هم بخوانیم.
کریس ناشاواتی Chris Nashawaty | اینترتینمنت ویکلی Entertainment Weekly
این مستند ۱۰۰ دقیقه‌ای دلهره‌آور، ما را با حسی از همدلی، جذابیت و آدرنالین فراوان با تصمیم کشندهٔ این مرد مواجه می‌کند.
جو مورگنسترن Joe Morgenstern | وال استریت ژورنال Wall Street Journal«انفرادی آزاد» می‌توانست یک اثر فیلم‌سازی استثنایی و شاعرانه از موفقیت آقای هانولد باشد، اما این فیلم به جنبه‌های خصوصی زندگی او نیز پرداخته است.
آلن شرستول Alan Scherstuhl | ال.ای ویکلی L.A. Weekly
تماشای هانولد و هر قدمی که برمی‌دارد قلب ما را از حرکت بازمی‌دارد؛ دیدن او در مسیر احساسات انسانی نیز قلب را پاره پاره می‌کند.
ریچارد لاسون Richard Lawson | ونیتی‌فر Vanity Fair
جدا از شخصیت‌پردازی جالبی که در «انفرادی آزاد»‌ می‌بینیم، این فیلم به نوعی نقد نقدهای معمول در این گونه فیلم‌سازی مستند به حساب می‌آید. ما کارگردان و عوامل فیلم را می‌بینیم که با یکدیگر دوست بوده و یا حداقل جزو ستایشگران بامحبت هانولد هستند. آنها با واقعیتی سخت و آسیب‌های بالقوه در ساخت این فیلم دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید