میلتون کوآن، تصویرگر آثار معروف قدیمی کمپانی دیزنی از جمله «فانتازیا» و «دامبو»، در سن ۱۰۵ سالگی درگذشت. کوآن در روز ۱۸ جون در خانه خود در کالیفرنیا به مرگ طبیعی درگذشت. او یکی از آخرین افراد باقیمانده از نسل طلایی تصویرگران بود. پسر او، مایک کوآن، در مصاحبه‌ای با سایت هالیوود ریپورتر گفت “او تا لحظه آخر عمرش در حال تصویرسازی بود.”
کوآن در چند فیلم و برنامه تلویزیونی، از جمله «سرعت» (۱۹۹۴)، فیلم Chill Factor محصول سال ۱۹۸۹، «جین مهربان» (۱۹۹۸)، The Cat Killers و مجموعه تلویزیونی NYPD Blue، نقش‌آفرینی کرده بود.
میلتون کوآن در ۲۲ آگوست سال ۱۹۱۳ در لس‌آنجلس به دنیا آمد.
برخلاف مخالفت‌های مادر و با تشویق عمویش، به دنبال علاقه‌ خود، هنر، رفت و توانست از موسسه Chouinard Art بورس تحصیلی دریافت کند.

انیماتور دیزنی

در دوران تحصیل منو و پوستر برای رستوران‌‌هایی در منطقه چینی لس‌آنجلس طراحی می‌کرد. پس از فارغ‌التحصیلی، در سال ۱۹۳۹ به عنوان سومین چینی- آمریکایی در استودیو دیزنی استخدام شد و صحنه‌هایی از «فانتزیا» را تصویرسازی کرد. او همچنین در سال ۱۹۴۱ دستیار اول تصویرساز انیمیشن «دامبو» بود.
در طول جنگ جهانی دوم، کوآن و گروه ۱۷ نفره‌اش در موسسه Douglas Aircraft دفترچه راهنمای تعمیر تجهیزات را تصویرسازی می‌کردند. پس از جنگ او به کمپانی دیزنی بازگشت و مسئول بخش تبلیغات شد و پوسترهای تبلیغاتی فیلم‌های Make Mine Music و «آهنگ جنوب» را طراحی کرد.
در سال ۱۹۵۱ کوآن به عنوان اولین کارگردان هنری چینی- آمریکایی در کمپانی BDD&O استخدام شد و سپس از سال ۱۹۶۴ تا بازنشستگیش در سال ۱۹۸۰، به عنوان طراح ارشد در موسسه بزرگ Sealright مشغول به کار بود. او همچنین از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۹ در کالج Trade – Technical در لس‌آنجلس، طراحی، نقاشی و تبلیغات درس می‌داد.

میلتون کوآن

موزه چینی آمریکایی در لس‌آنجلس در سال ۲۰۰۵ نمایشگاهی از آثار او را به نمایش گذاشت. میلتون کوآن یکی از پنج هنرمندی بود که آثارش در نمایشگاه اختصاصی آثار هنرمندان چینی آمریکایی در موزه وینسنت پرایس آرت کالیفرنیا در سال ۲۰۱۲، به نمایش گذاشته شد. او همچنین در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه Golden Spike از موسسه “جامعه تاریخی چینی‌های کالیفرنیای جنوبی” شد.
در سال ۲۰۱۷، کوآن و پسرش مایک، آثار هنری خود را در نمایشگاهی در نیوجرسی به نمایش گذاشتند.
حاصل ازدواج او با همسرش پگی، چهار فرزند و چهار نوه است. وقتی از او در مورد راز طول عمرش سوال می‌شد، همیشه جواب می‌داد: “همسر خوب و غذای چینی”.
این مطلب از نوشته مایک برنز در سایت ورایتی گرفته شده است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید