آیا او مسیح است؟ یا یک پسرک پرشیطنت است؟
این سوالات بخشی از سریال درام ده قسمتی مسیح Messiah از شبکه‌ی نتفلیکس است، یک داستان هیجان‌انگیز سیاسی که پیرامون یک مبلغ مذهبی جوان در سوریه روایت می‌شود که نقش‌آفرینی آن با بازی مجذوب‌کننده و چشم‌نواز مهدی دهبی همراه است.
او با شهامت و شجاعتی که در دعوت از مردم به کنار گذاشتن مرزبندی‌ها و گوش فرا دادن به ندای آرامش و صلح به خرج می‌دهد، توجه همه را به خود جلب می‌کند. پیام او پیام عشق و وحدت است که به نظر می‌آید گلچین بسیاری از مذاهب اصلی دنیاست. با توجه به ظاهر جذب‌کننده و زیبایی که دارد و می‌تواند بسیار خودمحور شود، این منش او سخاوت‌مندانه است. به دلایلی که به نظر من ریشه‌های معنوی، زیباشناسانه و ظاهری دارند، پیروان او به زودی افزایش پیدا می‌کنند.
با این وجود، سی‌آی‌ای (مخصوصا مامور ایوا گلر — با نقش‌آفرینی میشل موناگان — که به تازگی بیوه شده و مبتلا به یک بیماری مخفی و احتمالا مرگ‌آور است) به او مشکوک است.

همچنین بخوانید:
سریال شکارچیان Hunters تعادل زیبایی میان حماقت و تاریکی تعقیب و گریز نازی‌ها برقرار می‌کند

مهدی دهبی

در کنار سایر گروه‌های بدبین، سرویس مخفی متقاعد نشده که او ناجی دنیاست و دوباره پای بر زمین گذاشته است. بنابراین شروع به تحقیق در مورد او می‌کند، اما هیچ رد پایی در پایگاه‌های اطلاعاتی خود از او پیدا نمی‌کند، اما در نهایت کشف می‌کند این مسیح یا یک کلاهبردار است و یا یک تروریست که راهی جدید برای شروع یک جنگ پیدا کرده است.
احتمال دیدگاه دوم رفته رفته بیشتر می‌شود وقتی می‌بینیم که رهبر خوش‌قیافه‌ی ما پس از طوفان شنی که سلاح و مهمات داعش را در راه تصاحب شهر و پیش رفتن تا مرز اسرائیل از بین می‌برد، گروهی از پناه‌جویان مسلمان را به خارج از دمشق هدایت می‌کند.
او توسط پلیس دستگیر می‌شود و مورد بازجویی آویرام (با نقش‌آفرینی تامر سیسلی)، سربازی در ارتش اسرائیل، قرار می‌گیرد. اطلاعاتی که این پیامبر از گذشته‌ی او بازگو می‌کند منطقی به نظر نمی‌رسد. بنابراین آویرام نوار بازجویی را پاک می‌کند. این موضوع برای او دردسر بزرگی ایجاد می‌کند، چون در طول شب این پیامبر معجزه‌ی دیگری رو می‌کند و از زندان قفل شده فرار می‌کند.

میشل موناگان

پس از توقف کوتاهی در قبه‌الصخره در اورشلیم برای موعظه و همچنین شفا دادن پسری که جلوی چشمان او توسط پلیس تیر خورده بود، پیامبر به ایالات متحده می‌رود و به نظر می‌رسد دختر یک کشیش را از گردباد نجات داده است (و به طور غیر مستقیم جلوی کشیش برای آتش زدن کلیسا برای بیمه و فرار از وام‌های سنگین را گرفته است). بدین ترتیب بذر پیروان جدید کاشته می‌شود، و جای تعجب ندارد که سی‌آی‌ای توجهی که به این فرد در خاک خود معطوف کرده است، نسبت به وقتی که در خاک سوریه بود اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست.
داستان سریال مسیح Messiah با سرعت بالایی وحشتناک می‌شود و به شکل هراس‌انگیزی ادامه پیدا می‌کند. شاید این موضوع نشانه‌ای باشد از این‌که ما به طور ذاتی امید داریم — “مردی که روبروی من ایستاده وعده می‌دهد که تمام رنج‌های بشریت را خاتمه دهد.” — و برنامه‌ریزی شده‌ایم تا به دنبال جواب باشیم و به کسانی که وعده می‌دهند در یافتن پاسخ به ما کمک کنند، تکیه کنیم. من به ناجی اعتقادی ندارم، و اگر چنین کسی ظهور کند من احتمالا جزو آخرین افرادی باشم که پیرو او می‌شوند، اما به تلویزیون و آن‌چه که سریال اخیر نتفلیکس برای مخاطبان خود ارائه می‌دهد اعتقاد دارم. رهایی از دنیای بیرون و رجوع به دنیای درون، دست‌کم برای ده ساعت.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی لوسی مانگن در وب‌سایت گاردین بود.

مسیح Messiah

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

برایان لوری Brian Lowry | سی‌ان‌ان CNN

اتفاقات زیادی در سریال مسیح Messiah رخ می‌دهد و خوراک فکری زیادی برای ارائه به مخاطبان خود دارد. اما با در نظر گرفتن جنجالی بودن موضوع آن، به نظر نمی‌رسد دستاوردهایی که می‌تواند داشته باشد توجیه‌کننده‌ی ریسک آن باشد. علی‌رغم جنبه‌های جذاب و کار شده‌ی فصل اول مسیح Messiah پس از اتمام تماشای آن چندان حس نمی‌شود که زمان خود را به شکل درستی گذرانده‌اید.

نیک شگر Nick Schager | دیلی بیست The Daily Beast

به وجد آوردن مخاطبان و تحریک تخیل و هیجان آن‌ها با عدم قطعیت یک مساله است، و تکرار آن برای مدت طولانی و بدون نتیجه یک مساله‌ی دیگر، که باعث می‌شود مخاطب اهمیتی به شخصیت‌ها، موقعیت‌ها و سوالاتی که مطرح می‌شود ندهد — مخصوصا وقتی داستان سریال مسیح Messiah هیچ اطلاعات تصریح‌کننده‌ای در مورد آن‌ها ارائه نمی‌دهد.

دنیل داداریو Daniel D’Addario | ورایتی Variety

از آن‌جا که ایوا شخصیت غیرجذابی است و مسیح شخصیت معمایی سریال است — و در نیمه‌ی اول سریال مسیح Messiah هیچ چیز به جز معجزه‌های گاه و بی‌گاه از خود نشان نمی‌دهد که مطمئن نیستیم همان معجزه‌ها را هم باید جدی بگیریم یا خیر — که به اندازه‌ی کافی به او زمان اختصاص داده نشده است. در طول فصل اول بر هیچ مخاطبی نمی‌توان به خاطر از دست دادن باور خود به سریال خرده گرفت.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید