این مجموعه اکشن / درام دلیرانه داستان تحول تدریجی لوک کِیج است (مایک کولتر)، مردی باقدرت فرا طبیعی و پوستی نفوذناپذیر، قدرتی که به‌واسطه آزمایش‌هایی غیرقانونی و ناخواسته بر روی او، به دست آورده است. بعد از شکست در رابطه‌ای عاطفی با یک ابرقهرمان دیگر به نام جسیکا جونز، کِیج تلاش می‌کند تا دوباره زندگی آرامی در هارلم (محله‌ای سیاه‌پوست نشین در نیویورک) برای خود بسازد. تا اینکه او را از سایه‌ها بیرون می‌کشند و مجبور می‌شود به خاطر شهرش مبارزه کند. در طول این مسیر، کِیج نمی‌تواند از مواجه با گذشته خود جلوگیری کند، گذشته‌ای که بشدت تلاش کرده بود تا آن را دفن کند…

«لوک کِیج» جدیدترین مجموعه ابرقهرمانی شبکه “نتفلیکس” ساخته شئو هُداری کوکر، بر اساس کمیک بوکی به همین نام از مجموعه کمیک‌های “ماروِل” است. این سریال توسط “ماروِل تِلِویژن” و “اِی بی سی استودیوز” تولیدشده و کوکر مدیر تولید اجرایی آن است. مجموعه در بیست و هشتم سپتامبر ۲۰۱۶ در هارلم معرفی شد و در ۳۰ سپتامبر تمام ۱۳ اپیزود فصل اول در شبکه نتفیلیکس قرار گرفت. بازیگرانی که در این مجموعه به ایفای نقش پرداختند عبارت‌اند از:
مایک کولتر (لوک کِیج / کارل لوکاس)، ماهِرشالا علی (کورنل “کاتن موس” ستوکز)، سیمون میسیک (مرسدس “میستیک” نایت)، تئو رُسی (هِرنان “شِیدز” آلوارز)، اریک لارِی هاروی (ویلیس استایکِر / دایموندبَک)، روزاریو داوسون (کلِیر تِمپِل)، آلفری وودارد (ماریا دیلارد)، فرانک والِی (رافئل اسکارف).

luke-cageدر آوریل ۲۰۱۶ کوکر اعلام کرد که آدرین یانگ و علی شاهد محمد، موسیقی متن مجموعه را خواهند ساخت و آن را یک “هیپ هاپ دهه نودی با تعداد زیادی از فرم های مختلف موسیقیایی” توصیف کرد. کوکر اظهار داشت ذائقه موسیقیایی و آهنگین بودن مجموعه آن را از دیگر مجموعه‌های ماروِلیِ “نتفیلیکس” متفاوت می‌کند. او اضافه کرد: “هارلم پیشینه غنی و طولانی در فرهنگ و موسیقی دارد و ما می‌خواستیم به آن ادای احترام کنیم”. یانگ اظهار داشت:

ما دورهم جمع شدیم و گفتیم که می‌خواهیم چیزی فوق‌العاده بسازیم. نه‌فقط برای سیاه‌پوستان و اقلیتی خاص، فقط چیزی فوق‌العاده می‌خواستیم که اتفاقاً بر اساس و پایه فرهنگ ما باشد.

کوکر افزود که تم سبک و مُفرح موسیقی، بعضی از عناصر تیره‌تر، دراماتیک و مسائل جدی که در مجموعه به تصویر کشیده شده را متعادل می‌کند. مجموعه دارای اجراهای زنده‌ای توسط هنرمندان مختلفی است که در کلوپ شبانه “هارلم پارادایس” اجرا شدند که کوکر به کمک آن‌ها خواسته است احساس و انرژی محله هارلم را به نمایش درآورد. آلبوم ساندتِرَک مجموعه در هفتم اکتبر به‌صورت دیجیتال روانه بازار شد.

luke-cage-marvel-netflix-cornell-stokes-mahershala«لوک کِیج» سومین مجموعه از مجموعه‌های ابرقهرمانی “نتفیلیکس” بعد از «دردویل» و «جسیکا جونز» است و بعدازآن مجموعه دیگری به نام «آیرون فیست» خواهد آمد. در نوامبر ۲۰۱۳ باب ایجِر مدیر ارشد اجرایی “دیزنی” اظهار داشت اگر اثبات شد این کاراکترها در “نتفیلیکس” محبوب هستند، این امکان می‌رود که در آینده از آن‌ها فیلمی ساخته شود. کارترهای این مجموعه‌ها به‌گونه‌ای به هم مربوط هستند و هرکدام درجایی و درزمانی باهم برخورد داشته‌اند و خواهند داشت. لوک کِیج پیش از حضورش در سریال خود در مجموعه «جسیکا جونز» ظاهر شد و نقش معشوق جسیکا را ایفا کرد. به همچنین بخشی از مجموعه «لوک کِیج» به‌صورت هم‌زمان با وقایعی از فصل دوم «دردویل» پیش می‌رود. کلِیر تمپل (یک پرستار و مشوق لوک کِیج در استفاده از قدرت‌هایش برای حمایت از مردم) در این فصل «دردویل» حضور پیدا می‌کند او زخمی در ابرو دارد که روز قبل در اثر اتفاقی در «لوک کِیج» برایش پیش‌آمده، به وجود آمده و در روز بعد او در بیمارستان با دردویل صحبت می‌کند. در طول این فصل، شخصیت‌های تبهکار داستان از تکنولوژی اسلحه‌های “هَمِر” استفاده می‌کنند تا با توانایی‌های کِیج مقابله کنند. این کمپانی و مؤسس آن، جاستین هَمِر، در فیلم «آیرن مَن ۲» به ما معرفی‌شده بودند. در این مجموعه ارجاعاتی به «اَوِنجِرز» و اعضای تیم آن وجود دارد، به همچنین ارجاعاتی درباره قهرمانان بعدی و سریال‌هایشان که در آینده می‌آید هم دیده می‌شود.

luke-cage-tv-show-mike-colterاما چه چیزی «لوک کِیج» را از دیگر ابرقهرمان‌ها متفاوت می‌کند؟ در مقایسه با همتایان ماروِلی اش بر روی پرده نقره‌ای، ابرقهرمانی مانند “آیرون مَن” و یا “تور”، لوک کِییجِ “نتفیلیکس” به نظر ابرقهرمانی ارزان و سطح پایین می‌آید. او نیامده تا دنیا را نجات دهد و لباس‌های خیره‌کننده نمی‌پوشد؛ او نقاب یا شنل ندارد، تنها یک سویشرت کلاه‌دار ساده به تن دارد. او حتی به‌ندرت از قدرت‌های فراطبیعیش استفاده می‌کند که بیشتر به خاطر تغییر جهت رفتارش است تا مشخصه خاصی از شخصیتش. او عمیقاً زخم‌خورده است و گذشته‌اش او را تسخیر کرده؛ اما دقیقاً همین خصوصیاتش است که او را تبدیل به یک شخصیت قهرمانانه و حماسی می‌کند. او بر روی این موضوع کار می‌کند؛ تقلا می‌کند تا خودش را بپذیرد، در مقابل دنیایی که با تمام قوا او را به سویی نادیده شدن و زوال سوق می‌دهد.

vnxdg3k1ucmnuswjkg6gمجموعه «لوک کِیج» به‌طورکلی نظرات و نقدهای مثبتی دریافت کرده؛ اجراهای بازیگران سریال بخصوص کولتر، علی، میسیک و وودارد بشدت تحسین‌شده؛ اما استایل دهه هفتادی سریال، موسیقی متن آن، به همراه ساختار و نویسندگی داستان یکسری کاستی‌های دارد. سایت “روتِن تومِیتو” به این مجموعه رتبه ۹۶ از صد و امتیاز میانگین ۸.۲ از ۱۰ را بر اساس پنجاه ری ویو داده و در تحسین آن گفته است: ” یک روایت هم جانبه، دارای دیدگاه وجدان اجتماعی و با اجراهایی مطمئن، جذاب و کاریزماتیک توسط کارترهای اصلی، لوک کیجِ ماروِل را تبدیل به نمونه‌ای درخشان از جهان جدید ماروِل/ نتفیلیکس کرده”. “متا کریتیک” رتبه ۷۹ از صد را بر اساس بیست و هفت نقد به «لوک کیج» داده.

الیسون کین منتقد “کولایدر دات کام” با بررسی هفت اپیزود اول سریال به آن ۵ ستاره از پنج داده و گفته:

 این مجموعه پرتره صمیمی از زندگی خیابانی است، با نمایش جزئیاتی از عملکرد داخلی سندیکاهای جنایی، پلیس تحت محاصره، سیاست‌مداران سست‌عنصر و جوانان و نوجوانانی که در جامعه زندگی می‌کنند که در آن، اسلحه و مواد مخدر راه ساده‌ای برای به دست آوردن پول است.

اریک هایزنبرگ منتقد “سینما بلِند” ۴.۵ ستاره از پنج به سریال داده و گفته:

 لوک کِیج دارای عطروطعم منحصر به فردیست که می‌تواند مجموعه را تبدیل به بهترین سریال نتفیلیکس/ ماروِل تا این زمان بکند.

او به همچنین به ستایش اجراهای کاراکترهای نقش مکمل پرداخت ازجمله؛ میسکیک در نقش میستی نایت، فرانک وِیلی در نقش رافائل اسکارف، فرانکی فِیزین در نقش پاپ و علی و وودارد به‌عنوان تبهکاران مجموعه. دیوید بِتانکورت از “واشنگتن‌پست” استنتاج می‌کند که:

لوک کیج بهترین مجموعه ماروِلی نتفیلیکس تاکنون است. زمانی که فرصت این ایجاد شد تا یکی از قهرمانان شناخته‌شده رنگین‌پوست را به تصویر بکشند، ماروِل و نتفیلیکس، چیزی ساختند که غیرقابل‌انکار و بی‌هیچ واهمه‌ای، سیاه و زیباست.

maxresdefault-4نکاتی جالب و خواندنی درباره «لوک کیج»:

 • این اولین محصول ماروِل است که در آن از “اِن وُرد” (کلمه اِن اشاره به کلمه “نیگر” دارد که به معنای سیاه‌پوست یا لحن تحقیرآمیز آن “کاکا سیاه” است) استفاده‌شده است. کوکر می‌گوید قصد بر آن بود که هرگز از این کلمه به شیوه گستاخانه استفاده نشود. من آن را از این نقطه‌نظر استفاده کردم که؛ اگر ما قرار بود یک گفتگو بین چند آفریقایی آمریکای را استراق سمع کنیم درحالی‌که کس دیگری آن دور و اطراف نیست، کِی این کلمه استفاده می‌شود و چگونه از آن استفاده می‌کنند.

 

 • در دهه نود، کوئنتین تارانتینو قصد داشت داستان “لوک کِیج: قهرمان اجاره‌ای” را به فیلم درآورد و لورنس فیشبورن نقش اصلی آن را بازی کند، اما بجای آن «پالپ فیکشن» را ساخت.
  ماهرشالا علی برای هر کاراکتری که بازی می‌کند یک مجموعه آهنگ انتخابی درست می‌کند. علی اظهار داشت که مجموعه آهنگی که برای “کاتن موس” درست کرده بر اساس پیشینه هارلمی اوست، شامل آهنگ‌های از “بیگ اِل”، “دایموند دی”، “دی انجلو”، “ماب دیپ”، “کانیه وِست” و “اریکا بادو” است.

 

 • لوک کیج در کمیک بوک هایش هرگز یک پلیس یا ارتشی نبوده؛ اما در سریال نتفیلیکس به این اشاره می‌شود که او زمانی یک پلیس بود و به همچنین در نیروی دریای خدمت کرده.
  “تُرک بَرِت” یکی از شخصیت‌های که در فصل یک و دو «دردویل» حضور مستمر دارد در اپیزود دوم «لوک کیج» ظاهر می‌شود. “تریش واکر” یکی از کاراکترهای اصلی در فصل اول «جسیکا جونز» نیز در اپیزود ششم «لوک کیج» حضور دارد. کلیر تمپل کاراکتری که در فصل اول و دوم «دردویل» حضور مستمر دارد و یکی از کاراکترهای «لوک کیج» هم هست در یک از قسمت‌های «جسیکا جونز» ظاهر می‌شود.43994997
 • لَنس گروس و کیلئو آنتونی قبل از مایک کولتر برای ایفای نقش لوک کیج تست دادند
 • این دومین سریال از نتفیلیکس است که مارهرشالا علی در آن به ایفای نقش می‌پردازد. اولین سریال او «خانه پوشالی» است.
 • اسم هر ۱۳ اپیزود درواقع اسم آهنگ‌های از گروه رَپ کلاسیکی به نام “گنگ استار” است
 • “دایموندبَک” و “کاتِن موس” هر دو اسم نوعی مار هستند.

 

 • تهیه‌کنندگان ژاکت کلاه‌دار “هودی” را برای لوک کیج انتخاب کردند تا نشان دهند یک سیاه‌پوست که “هودی” پوشیده است همیشه به‌عنوان یک تهدید محسوب نمی‌شود بلکه می‌تواند یک قهرمان باشد.

 

 • در اپیزود ۴ وقتی لوک کیج از مخزنی که به او قدرت‌های فرا طبیعی داده خارج می‌شود، بازوبندهای فلزی و هِدبند فلزی که به سر دارد، ادای احترامی به شکل ظاهری اورجینال او در کمیک بوک ۱۹۷۲ اوست.

 

 • لوک کیج اولین سریال مارولی نتفیلیکس است که دو تبهکار اصلی دارد.
به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید