لوئی سی.کی. متولد ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۷، کمدین، بازیگر، نویسنده، تهیه‌کننده، تدوینگر و کارگردان آمریکایی است. پدری مکزیکی – مجار و مادری آمریکایی – ایرلندی دارد و ۷ سال اول زندگی‌اش را (پس از تولد در آمریکا) در مکزیکوسیتی مکزیک گذرانده است. زبان اول وی اسپانیایی است و همچنان شهروند مکزیک محسوب می‌شود. به دلیل سخت بودن تلفظ نام فامیلش، در مدرسه نام خود را به سی کی تغییر می‌دهد و اکنون نیز به همین نام شناخته می‌شود. از کودکی علاقه‌ی زیادی به کار کمدی و برنامه‌های تلویزیونی داشته و به گفته‌ی خودش این کار را برای سرگرم کردن مادرش آغاز کرده است.

louie-ck-2

اولین بار در سال ۱۹۸۴ در کلوپی کار استنداپ کمدی خود را شروع کرد، که به علت سرخوردگی شدید از اولین اجرایش چند سال دست از اجرا برداشت. شروع کار جدیِ وی با نویسندگی در دهه ۹۰ و سال‌های ۲۰۰۰ بود که برای برنامه‌هایی چون؛ دیوید لترمن، کونان او برایان و کریس راک می‌نوشت. شاید بازیش در مجموعه‌ی کمدی لوئی شروعی برای موفقیت و معروفیت بیش‌ازپیش وی باشد، به نظر می‌رسد که این کمدین در سال‌های اخیر با استفاده از استعداد و هوش کمیک خود توانسته در دل عموم جای باز کند. حتی رولینگ استون نیز او را در رده‌ی سوم در لیست ۲۵ استنداپ کمدین برتر قرار داده است.

haglund-louis-c-k-1200

بااینکه مجموعه لوئی بعد از یک‌فصل در اچ بی او کنسل شد، لوئی با انتشار مجموعه‌ای از برنامه‌های کمدی کوتاه و فروش آن‌ها بر روی وب‌سایتش بر سر زبان‌ها افتاد و فروشی بالغ بر ۱ میلیون دلار داشت. او ۲۸۰ هزار دلار از این درآمد را خرج خیریه کرد. شاید بتوان او را شروع‌کننده‌ی موجی نوین در بین کمدین ها دانست، وی با حذف مردمیانی در پخش کارهای کمدی و فروش مستقیم آن‌ها باقیمتی پایین (بعضاً ۵دلار) نحوه‌ی توزیع برنامه‌های کمدی را تغییر داد. البته تمامی این اتفاقات در تداوم ۳ دهه کار و آشنایی با این صنعت، دست‌وپا زدن در مسیرهایی که حتی فکرش را هم نمی‌کنید اتفاق افتاده است. در سال ۲۰۱۰ کمپانی اف ایکس پخش فصل دوم لوئی را تقبل کرد و لوئی سی کی خود به نویسندگی و کارگردانی هر ۱۳ قسمت این فصل پرداخت (و در ادامه هم فصل‌های بعدی)، نتیجه‌ی کار چندین تقدیرنامه ، جوایز ایمی متعدد و جوایز دیگر در طی سال‌های متوالی بود. در ستایش کارهایش می‌توان به۲۲ بار برنده جایزه و ۷۶ بار نامزد دریافت جایزه شدنِ او اشاره کرد.

Comedian Louis CK poses for a portrait at the Gibson Guitar Lounge during the Sundance Film Festival in Park City, Utah on Wednesday, Jan. 27, 2010. (AP Photo/Carlo Allegri)ژانر کمدی لوئی سی کی:

تقریباً در تمامی طنزهایش از مشاهداتش از موارد حقیقی و یا درباره تجربیات شخصی‌اش صحبت می‌کند می‌توان او را مشاهده گری موشکاف دانست که حقایق را با چاشنی کمدی به خورد بینندگان می‌دهد. تقریباً تمامی کارهایش آراسته به تلخی‌اند و در بیشتر مواقع با کوچک کردن خود و اطرافیانش شما را به خنده وا می‌دارد. با دقت در طنزهایش می‌توان دریافت که درواقع مسائل اجتماعی را در قالب طنز و تجربیات شخصی به نحوی هنرمندانه در معرض دید و شنیدِ عموم قرار داده است.
شاید یکی از صادق‌ترین کمدین های معاصر باشد و همین صداقت باعث شده که افراد به او و طنزش علاقه‌مند شوند، به‌سادگی از اعتقادات محکمش درباره‌ی درستی، پاکی و قتل و تجاوز و دیگر مسائل اجتماعی صحبت می‌کند و اعتراف می‌کند اصلاً حوصله‌ی عمل کردن به اعتقاداتش را ندارد. و یا اینکه مثلاً افرادی که حساسیت دارند و برای سفارش غذا ساعت‌ها وقت تلف می‌کنند، اعصاب خورد کن هستند و اینکه شاید بهتر باشد بمیرند. تمامی طنزهایش تلخ هستند ولی شاید جایی در پس تاریک اخلاقیات، همه افراد به این موارد فکر می‌کنند. شاید دلیل محبوبیت زیاد سی کی همین چیزها باشد.

 

اگر می‌خواهید بیشتر با او آشنا شوید به نقل‌قول‌ها و ویدیوهای زیر مراجعه کنید:

• هرروزی که شروع می‌شه چشمهام رو باز می‌کنم و برنامه‌ی بدبختیم رو به اجرا می‌گذارم، به یاد می‌آرم که کی هستم، چه جور آدمی هستم و درنتیجه اوغ می‌زنم.
• بیشتر مردم مرده‌اند. می‌دونستین؟ از همه‌ی آدم‌هایی که تا حالا بودن تقریباً همشون مردن.
• یک عالمه مادر خونه دار بوده که اومده بهم گفته کاملاً درکم می‌کنه وقتی می‌گم می خوام بچه‌ام رو بندازم تو سطل آشغال.
• حوصله‌ی اینکه تو توئیتر مردم رو بخندونم رو ندارم، برای همین یه اکانت درست کردم و هیچی توش نمی‌نویسم تا حرص مردم در بیاد.
• وقتی سیر می‌شوم دست از غذا خوردن نمی‌کشم، فقط وقتی تمامش می‌کنم که حسابی حالم از خودم به‌هم‌خورده باشه.
• بدترین قسمت والد بودن اینه که عاشق بچه هاتی ولی از خودشون و کارهاشون بدت می‌آد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید