از اولین مراسم اسکار در سال ۱۹۲۹، تابه‌حال آکادمی علوم و هنرهای سینمایی Academy of Motion Picture Arts and Sciences هرسال بهترین‌‌های دنیای سینما را با جایزه‌ی بهترین فیلم Best Picture موردتقدیر قرار داده است. باهم نگاهی به برنده‌های اسکار بهترین فیلم از سال ۱۹۷۱ تا به امروز میندازیم.

۱۹۷۱- The French Connectionدر سال ۱۹۷۲ فیلم هیجان‌انگیز و واقع‌گرایانه‌ی ویلیام فریدکین William Friedkin به نام «ارتباط فرانسوی» The French Connection موفق شد جایزه‌ی اسکار را از آن خود کند. در این فیلم جنایی جین هکمن Gene Hackman در نقش کارآگاه خشن و غیرقابل‌پیش‌بینی، جیمی پوپیه دویل Jimmy “Popeye” Doyle و روی شایدر Roy Schneider در نقش همکار خوش‌روی او، بادی کلودی روسو Buddy “Cloudy” Russo به ایفای نقش پرداختند. این فیلم در مورد این دو کارآگاه نیروی پلیس نیویورک است که قاچاقچیان مواد مخدر را به دام میندازند. این فیلم جوایز چهل و چهارمین مراسم اسکار را درو کرد.
سایر نامزدها: «پرتقال کوکی» A Clockwork Orange، «ویولن‌زن روی بام» Fiddler on the Roof، «آخرین نمایش فیلم» The Last Picture Show و «نیکلاس و الکساندرا» Nicholas and Alexandra

۱۹۷۲- The Godfatherبعدازاینکه فرانسیس فورد کوپولا Francis Ford Coppola شاهکار سه‌قسمته‌اش را در سال ۱۹۷۲ با «پدرخوانده» The Godfather شروع کرد، تحسین همه را برانگیخت. در این فیلم موفق، مارلون براندو در نقش شخصیت اصلی فیلم، ویتو کورلئونه Vito Corleone که سردسته‌ی یک خانواده‌ی مافیایی نیویورکی New York است، حضور پیدا کرد.
این کسب‌وکار خانوادگی به پسر مایکل (آل پاچینو Al Pacino) می‌رسد، کسی که در طول فیلم به خاطر کارش به نقشی مهم در خانواده تبدیل می‌شود. «پدرخوانده» موفق شد جایزه‌ی بهترین فیلم و بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی Best Adapted Screenplay را به خانه ببرد.
سایر نامزدها: «کاباره» Cabaret، «بازماندگان» Deliverance، «مهاجران» The Emigrants و «ساندر» Sounder

۱۹۷۳- The Stingپل نیومن Paul Newman و رابرت ردفورد Robert Redford در کمدی درام «نیش» The Sting در نقش دو کلاه‌بردار به ایفای نقش پرداختند. این دو کلاه‌بردار در تلاش برای از سر راه برداشتن کلاه‌برداری بدجنس (با بازی رابرت شاو Robert Shaw) باید موفق می‌شدند مأموران اف‌بی‌آی FBI و پلیس را نیز دور بزنند. بااینکه «دیوارنویسی آمریکایی» American Graffiti، جرج لوکاس George Lucas را به اولین نامزدی اسکارش رساند، در مقابل «نیش» -که جایزه‌ی بهترین کارگردانی Best Director و بهترین فیلم را از آن خود کرد- حرفی برای گفتن نداشت.
سایر نامزدها: «دیوارنویسی آمریکایی»، «فریادها و نجواها» Cries and Whispers، «جن‌گیر» The Exorcist و «لمسی از عزت» A Touch of Class

۱۹۷۴- The Godfather Part IIبا توجه به اینکه در سال ۱۹۷۳ فرانسیس فورد کوپولا موفق شد به‌راحتی اسکار بهترین فیلم را برای «پدرخوانده» از آن خود کند، تعجبی نداشت که قسمت دوم این فیلم نیز بسیار موفق شد. «پدرخوانده ۲» که در ادامه‌ی داستان فیلم قبلی روایت شده بود، به عقیده‌ی بسیاری از تماشاگران حتی از قسمت اول آن نیز بهتر از آب در‌آمد. «محله‌ی‌ چینی‌ها» Chinatown به کارگردانی رومن پولانسکی Roman Polanski و با بازی جک نیکلسون Jack Nicholson و فی داناوی Faye Dunaway از رقبای اصلی «پدرخوانده ۲» در اسکار آن سال بود. هردوی این فیلم‌ها در ۱۱ گروه نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شدند، اما این «پدرخوانده ۲» بود که در شش گروه موفق شد اسکار را به خانه ببرد.
سایر نامزدها: «محله‌ی چینی‌ها»، «مکالمه» The Conversation، «لنی» Lenny و «آسمان‌خراش جهنمی» The Towering Inferno

۱۹۷۵- One Flew Over the Cuckoo’s Nest«دیوانه از قفس پرید» One Flew Over the Cuckoo’s Nest با بازی جک نیکلسون و کارگردانی میلوش فورمن Miloš Forman تا ابد یکی از بهترین فیلم‌های آمریکایی باقی می‌ماند. نیکلسون نقش رندل مک‌مورفی Randle McMurphy، مجرمی که برای فرار از زندان وانمود می‌کند بیماری روانی دارد را بازی می‌کند. «دیوانه از قفس پرید» در فروش جهانی به موفقیت زیادی رسید و در چهل‌وهشتمین مراسم اسکار موفق شد پنج جایزه را از آن خود کند که در میان آن‌ها می‌توان به بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد Best Actor و بهترین بازیگر زن Best Actress اشاره کرد.
سایر نامزدها: «بری لیندون» Barry Lyndon، «بعدازظهر سگی» Dog Day Afternoon، «آرواره‌ها» Jaws و «نشویل» Nashville

۱۹۷۶- Rockyهنگامی‌که سیلوستر استالونه Sylvester Stallone برای اولین بار فیلم‌نامه‌ی «راکی» Rocky را نوشت، حدس نمی‌زد این فیلم تا این حد محبوب شود. این فیلم که فقط در ۲۸ روز فیلم‌برداری شد و استالونه‌ی ناشناس را به دنیا معرفی کرد، به موفقیتی چشم‌گیر دست پیدا کرد. این فیلم فقط در آمریکا به فروشی حدود ۱۰۰ میلیون دلار رسید و چندین دنباله‌ی موفق از روی آن ساخته شد. «راکی» داستانی تأثیرگذار از یک بوکسور فیلادلفیایی Philadelphia را روایت می‌کند. این فیلم اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به خانه برد.
سایر نامزدها: «همه‌ی مردان رئیس‌جمهور» All the President’s Men، «در راه افتخار» Bound for Glory، «شبکه» Network و «راننده تاکسی» Taxi Driver

۱۹۷۷- Annie Hallدر سال ۱۹۷۸ جورج لوکاس بار دیگر در مراسم اسکار، در مقابل «آنی هال» Annie Hall وودی آلن Woody Allen شکست خورد. این داستان رمانتیک کمدی تلخ و شیرین که بازی آلن در مقابل دایان کیتن Diane Keaton را به تصویر کشید، به موفقیت ستاره‌های نوظهور زیادی کمک کرد مانند جف گلدبلوم Jeff Goldblum، سیگورنی ویور Sigourney Weaver و جان گلاور John Glover. «آنی هال» به‌جز شکستش در مقابل «دختر خداحافظی» The Goodbye Girl برای اسکار بهترین بازیگر، در بقیه‌ی گروه‌ها، جایزه را از آن خود کرد.
سایر نامزدها: «دختر خداحافظی»، «جولیا» Julia، «جنگ ستارگان» Star Wars و «نقطه‌ی عطف» The Turning Point

۱۹۷۸- The Deer Hunterدرام جنگی آزاردهنده و تأثیرگذار مایکل چیمینو Michael Cimino «شکارچی گوزن» The Deer Hunter قسمتی از تأثیر جنگ ویتنام بر روی دوستی مایک Mike (رابرت دنیرو Robert De Niro)، نیک Nick (کریستوفر واکن Christopher Walken) و استیون Steven (جان سوج John Savage) را برای تماشاگر ترسیم می‌کند. مریل استریپ Meryl Streep در نقش معشوقه‌ی نیک، لیندا Linda جلوی دوربین رفت. بااینکه «شکارچی گوزن» موفق شد نامزد نه جایزه‌ی اسکار شود، اما بازهم فیلم کاملی نبود. این فیلم انتقادهایی برای تدوین ناموفق و داشتن صحنه‌های ساختگی و غلط رولت روسی Russian Roulette دریافت کرد. درهرصورت این فیلم موفق شد پنج جایزه‌ی اسکار را از آن خود کند.
سایر نامزدها: «بازگشت به وطن» Coming Home، «بهشت می‌تواند صبر کند» Heaven Can Wait، «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» Midnight Express و «زن مجرد» An Unmarried Woman

۱۹۷۹- Kramer vs. Kramerدر درام «کریمر علیه کریمر» Kramer vs. Kramer، تد کریمر (داستین هافمن Dustin Hoffman) که عاشق کارش است بعدازاینکه همسرش جوآنا Joanna (مریل استریپ) او را ترک می‌کند، مجبور می‌شود اولویت‌های زندگی‌اش را دوباره بچیند. با ترک همسرش کریمر مجبور می‌شود پسرشان بیلی Billy را به‌تنهایی بزرگ کند. یک سال بعد جوآنا برای گرفتن سرپرستی پسرش برمی‌گردد. بااینکه «کریمر علیه کریمر» رقبای سرسختی مانند «اینک آخرالزمان» Apocalypse Now و «گسستن» Breaking Away داشت، موفق شد پنج اسکار ازجمله بهترین فیلم را به خانه ببرد.
سایر نامزدها: «این‌طور چیزها» All that Jazz، «اینک آخرالزمان»،‌ «گسستن» و «نورما ری» Norma Rae

۱۹۸۰- Ordinary Peopleوقتی‌که رابرت ردفورد Robert Redford در اولین تلاشش برای کارگردانی با فیلم «مردم معمولی» Ordinary People توانست فیلم بیوگرافی مارتین اسکورسیزی Martin Scorsese به نام «گاو خشمگین» Raging Bull را کنار بزند همه را متحیر کرد. در این درام زوج دونالند ساترلند Donald Sutherland و مری تایلر مور Mary Tyler Moore بعد از مرگ یکی از پسرانشان در تصادف و تلاش پسر دیگرشان برای خودکشی (تیموتی هاتون Timothy Hutton) دچار مشکلاتی می‌شوند. شخصیت مور همه‌چیز را کتمان می‌کند و علاقه‌ای به قبول این واقعیت که خانواده‌اش دچار مشکل شده است را ندارد.
سایر نامزدها: «دختر معدنچی زغال‌سنگ» Coal Miner’s Daughter، «مرد فیل‌نما» The Elephant Man، «گاو خشمگین» و «تس» Tess

۱۹۸۱- Chariots of Fireحتی اگر درام بیوگرافی ورزشی «ارابه‌های آتش» Chariots of Fire را ندیده باشید، مطمئنا با آهنگ معروف آن آشنا هستید. «ارابه‌های آتش» داستان دو دونده (بن کراس Ben Cross و ایان چارلسون Ian Charleson) را روایت می‌کند که با زندگی‌های متفاوت به المپیک ۱۹۲۴ پاریس راه پیدا می‌کنند. این فیلم نامزد هفت جایزه‌های اسکار شد و چهارتا از آن‌ها را از آن خود کرد. «ارابه‌های آتش» اسکار بهترین فیلم را از چنگ رقبای قوی‌ای مانند «مهاجمان صندوق گمشده» Raiders of the Lost Ark و «سرخ‌ها» Reds درآورد.
سایر نامزدها: «آتلانتیک سیتی» Atlantic City، «روی گلدن پاند» On Golden Pond، «مهاجمان صندوق گمشده» و «سرخ‌ها»

۱۹۸۲- Gandhiبااینکه در سال ۱۹۸۲ فیلم‌های آمریکایی موفق زیادی اکران شدند، فیلمی بریتانیایی/هندی بود که پنجاه‌وپنجمین اسکار بهترین فیلم را به خانه برد. حتی «ای‌تی موجود فرازمینی» E.T. the Extra-Terrestrial هم نتوانست جلوی این درام موفق را بگیرد. در این درام تاریخی به کارگردانی دیوید اتنبرو David Attenborough، بن کینگزلی Ben Kingsley در نقش گاندی جلوی دوربین رفت. این فیلم تماشاگر را با زندگی این رهبر حقوق بشر هندی، از جوانی تا ترورش در سال ۱۹۴۸ آشنا می‌کند.
سایر نامزدها: «ای‌تی موجود فرازمینی»، «گم‌شده» Missing،‌ «توتسی» Tootsie و «حکم» The Verdict

۱۹۸۳- Terms of Endearment«شرایط مهرورزی» Terms of Endearment درامی کمدی است که بر روی تغییرات رابطه‌ی میان آئورا گرین‌وی Aurora Greenway (شرلی مک‌لین Shirley MacLaine) و دخترش اما Emma (دبرا وینگر Debra Winger) تمرکز کرده است. این فیلم اقتباسی از رمان لری مک‌مرتری Larry McMurtry است که با کارگردانی فوق‌العاده جیمز ال. بروکس James L. Brooks به تصویر کشیده شده است. در این فیلم بازیگران زیادی بازی‌های فوق‌العاده‌ای از خود به‌جای گذاشته‌‌اند که می‌‌توانیم به جک نیکلسون، جان لیسگو John Lithgow، دنی دویتو Danny DeVito و جف دانیلز Jeff Daniels اشاره‌کنیم.
سایر نامزدها: «اندوه شدید» The Big Chill، «متصدی لباس» The Dresser، «مردان واقعی» The Right Stuff و «بخشش‌های محبت‌آمیز» Tender Mercies

۱۹۸۴- Amadeusمیلوش فورمن کارگردان «دیوانه از قفس پرید» با فیلم تازه‌اش «آمادئوس» Amadeus موفق شد در پنجاه‌وهفتمین مراسم اسکار در سال ۱۹۸۵ یازده نامزدی اسکار و هشت جایزه را به خانه ببرد. این درام زندگی آهنگساز مشهور ولفگانگ آمادئوس موتزارت Wolfgang Amadeus Mozart (تام هولس Tom Hulce) و رابطه‌اش با همکار قدیمی و رقیب مخفی‌اش آنتونیو سالیری Antonio Salieri (اف. موری آبراهام F. Murray Abraham) را روایت می‌کند. سالیری به قتل موتزارت اعتراف می‌کند و داستانش را برای یک کشیش تعریف می‌کند و سپس به یک تیمارستان روانی فرستاده می‌شود. هشت جایزه‌ی اسکار به «آمادئوس» تعلق گرفت.
سایر نامزدها: «میدان‌های کشتار» The Killing Fields، «گذرگاهی به هند» A Passage to India، «مکان‌‌هایی در قلب» Places in the Heart و «داستان یک سرباز» A Soldier’s Story

۱۹۸۵- Out of Africaمریل استریپ با حضور در نقش مقابل رابرت ردفورد Robert Redford در درام رمانتیک حماسی سیدنی پولاک Sydney Pollack «خارج از آفریقا» Out of Africa، جای پای خودش را به‌عنوان یکی از بهترین بازیگران زن دهه‌ی ۸۰ محکم کرد. این درام که در دهه‌ی ۱۹۳۰ نایروبی Nairobi روایت می‌شود، بر اساس زندگی‌نامه‌ و خاطرات نویسنده‌ی کارن بلیکسن Karen Blixen ساخته شده است. این فیلم داستان زن ثروتمند دانمارکی (استریپ) را روایت می‌کند که به آفریقا مهاجرت کرده و وارد رابطه‌ی عاشقانه‌ی پیچیده‌ای با شکارچی محلی (ردفورد) می‌شود. «خارج از آفریقا» علاوه بر اسکار بهترین فیلم، موفق شد شش اسکار دیگر را نیز ببرد.
سایر نامزدها: «رنگ ارغوانی» The Color Purple، «بوسه‌ی زن عنکبوتی» Kiss of the Spider Woman، «شرف خانواده‌ی پریتزی» Prizzi’s Honor و «شاهد» Witness

۱۹۸۶- Platoonبعدازاینکه اوریون پیکچرز Orion Pictures موفق شد در سال ۱۹۸۵ اسکار بهترین فیلم را برای «آمادئوس» از آن خود کند، بار دیگر با درام کلاسیک ضد جنگ الیور استون Oliver Stone، «جوخه» Platoon خبرساز شد. «جوخه» با بازی چارلی شین Charlie Shee در نقش کریس تیلور Chris Taylor و تام برنگر Tom Berenger در نقش گروهبان بارنز Barnes، تجربه‌ی استون را از یک سرباز پیاده‌نظام در جنگ ویتنام روایت می‌کند. «جوخه» موفق شد چهار اسکار را به خانه ببرد.
سایر نامزدها: «فرزندان یک خدای کوچک‌تر» Children of a Lesser God، «هانا و خواهرانش» Hannah and Her Sisters، «مأموریت» The Mission و «اتاقی با یک منظره» A Room with a View

۱۹۸۷- The Last Emperorهنگامی‌که فیلم‌ساز ایتالیایی برناردو برتولوچی Bernardo Bertolucci مشغول ساخت درام بیوگرافی‌اش «آخرین امپراتور» The Last Emperor بود، استودیو‌های زیادی از پخش این فیلم خودداری کردند. مطمئنا بعدازآن این استودیو‌ها به‌شدت پشیمان شدند، چراکه این فیلم جوایز شصتمین مراسم اسکار را درو کرد. این فیلم بر اساس زندگی‌نامه‌ی پویی Puyi (با بازی جان لون John Lone)، آخرین امپراتور چین ساخته شده است. این فیلم داستان زندگی پویی از رسیدن به تاج‌وتخت در کودکی تا زندانی شدنش و بعدازآن را روایت می‌کند.
سایر نامزدها: «اخبار تلویزیون» Broadcast News، «جذابیت مرگبار» Fatal Attraction، «امید و افتخار» Hope and Glory و «دیوانه» Moonstruck

۱۹۸۸- Rain Manبرنده‌ی اسکار بهترین فیلم در سال ۱۹۸۹ یک کمدی طنز به نام «مرد بارانی» Rain Man با بازی تام کروز Tom Cruise در نقش چارلی بابیت Charlie Babbitt مغرور و داستین هافمن Dustin Hoffman در نقش برادر اوتیستیک‌اش ریموند Raymond است. بعدازاینکه چارلی مبهوت مرگ پدرش شد، باخبر می‌شود برادر بزرگ‌تری هم دارد. در تلاش برای به دست آوردن تمام ارث پدر، برادرش را از بیمارستان روانی می‌دزدد. با این حال در طی سفری که با برادرش دارد اولویت‌های زندگی چارلی عوض می‌شود.
سایر نامزدها: «جهانگرد اتفاقی» The Accidental Tourist، «روابط خطرناک» Dangerous Liaisons، «می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد» Mississippi Burning و «دختر شاغل» Working Girl

۱۹۸۹- Driving Miss Daisy«رانندگی برای خانم دیزی» Driving Miss Daisy که بر اساس یک نمایش برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر Pulitzer Prize ساخته شده است، داستان زندگی خانم دیزی ورتان Miss Daisy Werthan (جسیکا تندی Jessica Tandy) و راننده‌ی سیاه‌پوستش هوک Hoke (مورگان فریمن Morgan Freeman) را روایت می‌کند. بعدازاینکه این بیوه‌ی ثروتمند بداخلاق تصادف می‌کند، پسرش (دن اکروید Dan Aykroyd) او را مجبور می‌کند راننده‌ی شخصی داشته باشد. بعدازاینکه او و راننده‌اش در اوج دوره‌ی تبعیض نژادی رفاقتی را شروع می‌کنند، اخلاق خانم دیزی تغییر می‌کند. «رانندگی برای خان دیزی» نامزد نه جایزه‌ی اسکار شد و چهارتا از آن‌ها را از آن خود کرد.
سایر نامزدها: «متولد چهارم ژوئیه» Born on the Fourth of July، «انجمن شاعران مرده» Dead Poets Society، «سرزمین رؤیاها» Field of Dreams و «پای چپ من» My Left Foot

۱۹۹۰- Dances With Wolvesوسترن حماسی کوین کاستنر Kevin Costner، «رقصنده با گرگ‌ها» Dances With Wolves دوازده نامزدی اسکار برای او به ارمغان آورد. کاستنر در این درام ماجراجویی علاوه بر کارگردانی و تهیه‌کنندگی به ایفای نقش نیز پرداخت. این فیلم که بر اساس رمانی از مایکل بلیک Michael Blake به همین نام ساخته شد، داستان سربازی به نام جان دانبار John Dunbar را روایت می‌کند که طی مأموریتی به‌تنهایی به مقر مرز غربی فرستاده می‌شود. «رقصنده با گرگ‌ها» هفت اسکار ازجمله اسکار بهترین فیلم را از آن خود کرد.
سایر نامزدها: «بیداری‌ها» Awakenings، «روح» Ghost، «پدرخوانده: قسمت سوم» The Godfather Part III و «رفقای خوب» Goodfellas

۱۹۹۱- The Silence of the Lambs«سکوت بره‌ها» The Silence of the Lambs در پنج گروه اصلی، اسکار را از آن خود کرد. این فیلم که بر اساس رمانی به همین نام از توماس هریس Thomas Harris ساخته شده است، شاهکاری هیجان‌انگیز با بازی آنتونی هاپکینز Anthony Hopkins در نقش هانیبال لکتر Hannibal Lecter است. در این فیلم جودی فاستر Jodie Foster در نقش کلاریس استارلینگ Clarice Starling، مأمور شجاع اف‌بی‌آی، بازی کرده است. استارلینگ مأموریت دارد برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد قاتلی آدم‌خوار که پوست قربانیان مؤنثش را می‌کند، با لکتر صحبت کند.
سایر نامزدها: «دیو و دلبر» Beauty and the Beast، «باگزی» Bugsy، «جی‌اف‌کی» JFK و «شاهزاده جزر و مد» The Prince of Tides

۱۹۹۲- Unforgivenبعدازاینکه «رقصنده با گرگ‌ها» توجه‌ها را به فیلم‌های وسترن معطوف کرد، کارگردان کلینت ایستوود Clint Eastwood درام «نابخشوده» Unforgiven را برای احیای این ژانر خلق کرد. ایستوود و مورگان فریمن در نقش دو تفنگ‌دار به ایفای نقش پرداخته‌اند. این دو به‌طور موقت از بازنشستگی درمی‌آیند تا در ازای پاداشی دو کابوی را دستگیر کنند؛ اما کلانتر محلی (جین هکمن Gene Hackman) مخالف هر نوع خشونتی در شهرش است و تصمیم می‌گیرد این دو تفنگ‌دار را دستگیر کند. «نابخشوده» موفق شد سه اسکار را از آن خود کند.
سایر نامزدها: «بازی گریه» The Crying Game، «چند مرد خوب» A Few Good Men، «هواردز اند» Howards End و «بوی خوش زن» Scent of a Woman

۱۹۹۳- Schindler’s Listبرنده‌ی اسکار بهترین فیلم در شصت و ششمین مراسم اسکار، شاهکار سیاه‌وسفید تأثیرگذاری به نام «فهرست شیندلر» Schindler’s List بود. کارگردان این فیلم، اسپیلبرگ نیز برای این فیلم حماسی با حال و هوای مستند اسکار بهترین کارگردانی را زا آن خود کرد. «فهرست شیندلر» داستان واقعی اسکار شیندلر Oskar Schindler (لیام نیسون Liam Neeson) را روایت می‌کند. شیندلر یکی از اعضای شورای آلمان نازی بود که به یکی از قهرمانان جنگ جهانی دوم تبدیل ‌شد. او بعدازاینکه شاهد جنایات هم‌وطنانش بود، تصمیم گرفت به کمک مردم برود و درنهایت موفق می‌شود نزدیک به ۱۲۰۰ یهودی را از اردوگاه‌های مرگ نازی نجات بدهد.
سایر نامزدها: «فراری» The Fugitive، «به نام پدر» In the Name of the Father، «پیانو» The Piano و «بازمانده‌ی روز» The Remains of the Day

۱۹۹۴- Forrest Gump«فارست گامپ» Forrest Gump که بر اساس رمانی از وینستون گروم Winston Groom ساخته شده است، داستان زندگی شخصیتی خوب اما کندذهن با بازی تام هنکس Tom Hanks را روایت می‌کند. داستان در زمان حال و روی نیمکت ایستگاه اتوبوسی شروع می‌شود که گامپ روی آن داستان عجیب زندگی‌اش را برای غریبه‌ها تعریف می‌کند- داستانی که شامل تجربه‌اش به‌عنوان یک سرباز در جنگ ویتنام، قهرمان ملی پینگ‌پنگ و کاپیتان یک کشتی صید میگو می‌شود. بیشتر فیلم داستان رابطه‌ی پیچیده‌ی او با جنی کورن (رابین رایت Robin Wright) را به تصویر کشیده است.
سایر نامزدها: «چهار عروسی و یک تشییع‌جنازه» Four Weddings and a Funeral، «داستان عامه‌پسند» Pulp Fiction، «مسابقه‌ی تلویزیونی» Quiz Show و «رستگاری در شاوشنک» The Shawshank Redemption
این مطلب برگرفته‌ از نوشته‌ی کلیر ویلیامز Claire Williams در سایت www.looper.com است.
همچنین بخوانی:
نگاهی به فیلم‌های برنده جایزه اسکار از سال ۲۰۱۰ تا به امروز

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید