از اولین مراسم اسکار در سال ۱۹۲۹، تابه‌حال آکادمی علوم و هنرهای سینمایی Academy of Motion Picture Arts and Sciences هرسال بهترین‌‌های دنیای سینما را با جایزه‌ی بهترین فیلم Best Picture موردتقدیر قرار داده است. باهم نگاهی به برنده‌های اسکار بهترین فیلم از سال ۱۹۷۱ تا به امروز میندازیم.
برندگان اسکار “ بهترین فیلم ” از ۱۹۷۱ تابه‌حال ـ قسمت اول

۱۹۹۵- Braveheartبعدازاینکه مل گیبسون Mel Gibson درام جنگی تاریخی «شجاع‌دل» Braveheart را ساخت، این فیلم انتقادهای زیادی در مورد شخصیت مبارز اسکاتلندی‌اش به نام ویلیام والاس William Wallace دریافت کرد. گیبسون که تهیه‌کنندگی و کارگردانی «شجاع‌دل» را بر عهده داشت، در نقش والاس هم جلوی دوربین رفت. او در این فیلم هم‌بازی انگوس مک‌فادین Angus Macfadyen(در نقش رابرت یکم Robert the Bruce) و پاتریک مک‌گوئن Patrick McGoohan (در نقش پادشاه ادوارد یکم King Edward I) شد. باوجوداین که این فیلم مغایرت زیادی با اتفاقات تاریخ داشت، توانست در گیشه موفق باشد و پای خودش را به مراسم اسکار نیز باز کند.
سایر نامزدها: «آپولو ۱۳» Apollo 13، «بیب» Babe، «ایل پوستینو: پستچی» Il Postino: The Postman و «عقل و احساس» Sense and Sensibility

۱۹۹۶- The English Patientرالف فاینز Ralph Fiennes درست سه سال بعد از نامزدی اسکار «فهرست شیندلر»، دومین نامزدی‌ اسکارش را برای درام رمانتیک جنگی آنتونی مینگلا Anthony Minghella به نام «بیمار انگلیسی» The English Patient دریافت کرد. فیلم در بخشی از بیمارستان ایتالیایی موقتی شروع می‌شود که در آن لاسلو الماسی László Almásy (فاینز) که به‌شدت سوخته است از فراموشی موقت رنج می‌برد. با پرسیدن سؤالاتی از یک پرستار (ژولیت بینوش Juliette Binoche) و یک سرباز زخمی کانادایی (ویلم دفو Willem Dafoe) گذشته‌اش را به خاطر می‌آورد. «بیمار انگلیسی» در دوازده گروه نامزد جایزه‌ی اسکار شد.
سایر نامزدها: «فارگو» Fargo، «جری مگ‌وایر» Jerry Maguire،‌ «رازها و دروغ‌ها» Secrets & Lies و «درخشش» Shine

۱۹۹۷- Titanicلئوناردو دی‌کاپریو Leonardo DiCaprio بعد از بازی در این درام رمانتیک جیمز کامرون James Cameron تبدیل به ستاره‌ای مطرح در دنیای سینما شد. این فیلم داستان‌‌هایی که روی کشتی مجللی به نام تایتانیک اتفاق می‌دهد را شرح می‌دهد، کشتی‌ای که در سال ۱۹۱۲ غرق می‌شود و بیش از ۱۵۰۰ مسافر آن کشته می‌شوند. دی‌کاپریو نقش هنرمندی فقیر به نام جک داوسون Jack Dawson را بازی می‌کند. او روی این کشتی عاشق رز دویت Rose Dewitt (کیت وینسلت Kate Winslet) ثروتمند می‌شود. «تایتانیک» علاوه بر موفقیت چشم‌گیر در فروش جهانی، در هفتادمین سال مراسم اسکار نیز با یازده جایزه درخشید.
سایر نامزدها: «بهتر از این نمیشه» As Good as it Gets، «فول‌ مانتی» The Full Monty، «ویل هانتینگ خوب» Good Will Hunting و «محرمانه‌ی لس‌آنجلس» L.A. Confidential

۱۹۹۸- Shakespeare in Loveنبوغ هیجان‌انگیز این فیلم از حدس و گمان‌ در مورد منبع الهام داستان رومئو و ژولیت به نویسنده‌ی آن شکسپیر مشهور سرچشمه می‌گیرد. «شکسپیر عاشق» Shakespeare in Love خود را محدود به تطابق با واقعیت نکرده است و با وجود معدود اطلاعات دقیق تاریخی، خودش را در میان خلاقیت و تخیل رها کرده است. در این فیلم زبان و احساس شکسپیر به یک داستان عاشقانه‌ی چشمگیر و جذاب تبدیل شده است. لباس‌های این فیلم به‌شدت خیره‌کننده است، یاد کردن از طراح لباس فوق‌العاده‌ی آن سندی پاول Sandy Powell خالی از لطف نیست.
سایر نامزدها: «الیزابت» Elizabeth، «زندگی زیباست» Life Is Beautiful، «نجات سرباز رایان» Saving Private Ryan و «خط باریک سرخ» The Thin Red Line

۱۹۹۹- American Beauty«زیبایی آمریکایی» American Beauty به‌عنوان اولین تلاش سینمایی کارگردان تئاتر جوان سم مندس Sam Mendes بریتانیایی پس از پخش در آمریکا، همه‌گیر شد. از روش تغییر لستر بام‌هام Lester Burnham با امید جلب نظر رقاص تیم گرفته تا تأثیر خیانت کارولین با یک مشاور املاک، در تک‌تک صحنه‌های فیلم یک طور بداعت و خلاقیت تأثیرگذار به چشم می‌خورد.
در حین کشمکش شخصیت‌های فیلم، «زیبایی آمریکایی» یک شور واقعی و تکان‌‌دهنده را به نمایش می‌گذارد. اسپیسی Spacey که می‌توان نبوغ را در چشم‌ها و صدایش یافت، انتخاب درستی برای نقش لستر بوده است.
سایر نامزدها: «قوانین خانه‌ی سایدر» The Cider House Rules، «مسیر سبز» The Green Mile، «نفوذی» The Insider و «حس ششم» The Sixth Sense

۲۰۰۰-Gladiatorاین فیلم در سه جمله خلاصه می‌شود: ژنرالی که برده شد. برده‌ای که یک گلادیاتور شد. گلادیاتوری که در مقابل یک امپراتوری ایستاد. «گلادیاتور» Gladiator بیش از اینکه به خاطر روایت داستانی‌اش در یادها به ماند، به خاطر فریاد‌های از ته گلویش به چشم آمد. این فیلم آن‌چنان تأثیرگذار نیست، اما نباید از صحنه‌های اکشن آن به‌سادگی گذر کنیم. این فیلم کاری کرد که راسل کرو Russell Crowe همانند یک ببر بجنگد که برای این اتفاق باید تا ابد شکرگزار ریدلی اسکات Ridley Scott باشیم.
سایر نامزدها: «شکلات» Chocolat، «ببر خیزان، اژدهای پنهان» Crouching Tiger, Hidden Dragon، «ارین براکویچ» Erin Brockovich و «قاچاق» Traffic

۲۰۰۱- A Beautiful Mindداستان زیبای ران هاوارد Ron Howard و اقتصاد‌دان نابغه جان نش John Nash (با بازی راسل کرو) حتی قبل از شروع فیلم هم یکی از رقبای اصلی اسکار بهترین فیلم به نظر می‌آمد. قابلیت فوق‌العاده‌ی نش برای رمزگشایی کد شوروی برای پنتاگون، به تقلای درونی او با بیماری شیزوفرنی‌ منتهی شد. کارگردانی ماهرانه‌ی هاوارد در کنار فیلم‌نامه‌ی آکیوا گلدزمن Akiva Goldman نقشی خاص ایجاد کرد که فقط کرو می‌توانست از پس آن برآید، مردی متفکر که در ذهنش گم شده بود.
سایر نامزدها: «گاسفورد پارک» Gosford Park، «در اتاق‌خواب» In the Bedroom، «ارباب حلقه‌ها، یاران حلقه» The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring و «مولن روژ!» Moulin Rouge!

۲۰۰۲- Chicagoبا وجود تمام سروصدا و زرق‌وبرق، «شیکاگو» Chicago چیزی بیشتر از یک نمایش تئاتر نیست. راب مارشال Rob Marshall کورکورانه حال و هوای شوی اصلی نوشته‌ی باب فاسی Bob Fosse را دنبال کرده و همانند کسی که لیاقت موقعیتی که در آن قرار گرفته است را نداشته باشد این اقتباس را ساخته است. همه‌ی صحنه‌های بیرونی فیلم به نظر یک دکور و صحنه‌ی پرزرق‌وبرق است و هر تلاشی برای بهبود داستان درنهایت به پرده برداشتن از عمق کم داستان منتهی می‌شود. البته از حق نگذریم ریچارد گی‌یر Richard Gere و رنی زلوگر Renée Zellweger در نقش خود عالی ظاهر شدند.
سایر نامزدها: «دار و دسته‌ی نیویورکی» Gangs of New York، «ساعت‌ها» The Hours، «ارباب حلقه‌ها: دو برج» The Lord of the Rings: The Two Towers و «پیانیست» The Pianist

۲۰۰۳- The Lord of the Rings: The Return of the Kingبااینکه تابه‌حال هیچ فیلمی به‌اندازه‌ی «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» The Lord of the Rings: The Return of the King موفق به دریافت جایزه‌ی اسکار نشده است، هنوز هم به نظر می‌رسد به‌اندازه‌ کافی از این فیلم تقدیر نشده است. ۲۰۳ دقیقه‌ی این فیلم آن‌چنان به‌سرعت می‌گذرد که متوجه گذر زمان نمی‌شوید. پیتر جکسون Peter Jackson موفق شده است این رمان مشهور انگلیسی‌زبان را به ماجراجویی نفس‌گیر تبدیل کند. بااینکه فیلم موفقیتش را مدیون کل فیلم‌‌های مجموعه‌ی ارباب حلقه‌‌ها است، اما «بازگشت پادشاه» به‌تنهایی شاهکاری مستقل به‌حساب می‌آید. تک‌تک فیلم‌های این مجموعه پایان متفاوتی داشتند و گذر این پایان‌ها با سرعت آهسته در کنار هم می‌تواند یادآور خاطرات بیش از ۱۰ سال زیبایی تلخ و شیرین این مجموعه باشد.
سایر نامزدها: «گمشده در ترجمه» Lost in Translation، «ناخدا و فرمانده: آخر دنیا» Master and Commander: The Far Side of the World، «رودخانه‌ی میستیک» Mystic River و «سیبیسکوت» Seabiscuit

۲۰۰۴- Million Dollar Babyفیلمی که با یک شوک ناگهانی، با تأثیری طولانی‌تر از هر یک از کارهای کلینت ایستوود Clint Eastwood، به پایان می‌رسد. «دختر میلیون دلاری» Million Dollar Baby یک ملودرام قدیمی از یک ماجرای درام بوکس غم‌انگیز است. حضور ایستوود جلوی دوربین بر جذابیت فیلم افزوده است. هیلاری سوانک Hilary Swank نیز در نقش یک بوکسور، ایفای نقشی به‌یادماندنی از خود به یادگار گذاشته است. جرقه‌ا‌ی بین این دو نقش اصلی به‌وضوح به چشم می‌خورد. حتی اگر این‌ها هم به مذاق اعضای آکادمی اسکار خوش نیامده بود، حضور مورگان فریمن Morgan Freeman قطعاً دل آن‌ها را می‌برد.
سایر نامزدها: «هوانورد» The Aviator، «در جستجوی ناکجاآباد» Finding Neverland، «ری» Ray و «راه‌های فرعی» Sideways

۲۰۰۵- Crashبه نظر می‌رسد در این درام پل هگیس Paul Haggis در مورد تعصبات نژاد‌پرستانه در لس‌آنجلس اغراق کرده باشد. به نظر می‌رسد این درام کسل‌کننده و خودبینانه برای اینکه لیبرال‌های سفید‌پوست احساس خوبی داشته باشند، ساخته شده است. این ساختار نژادپرستانه از یک فیلم‌ساز سیاه‌پوست به یک مهاجر ایرانی و به یک کلیدساز هیسپانیک Hispanic منتقل شده و درنهایت تلفیقی تمیز به وجود آورده است. ترکیبی که در آن تعصبات نژادپرستانه افراد به اوج خود می‌رسد.
می‌توانیم درعین‌حالی که می‌دانیم «تصادف» Crash فیلم بدی است، ایده‌ی کلی آن را تحسین کنیم؛ اما متأسفانه آکادمی اسکار ۲۰۰۵ از عهده‌ی این تفکیک برنیامد و جایزه را به این فیلم داد.
سایر نامزدها: «کوهستان بروکبک» Brokeback Mountain، «کاپوتی» Capote، «شب بخیر و موفق باشید» Good Night, and Good Luck و «مونیخ» Munich

۲۰۰۶- The Departedبعدها تاریخ‌شناسان بعد از بررسی اوایل قرن بیست‌ویک، این دوره را دوره‌ی طلایی مارتین اسکورسیزی Martin Scorsese می‌نامند. همکاری زیبای این کارگردان و لئوناردو دی‌کاپریو Leonardo DiCaprio به شاهکاری مانند «رفتگان» The Departed منجر شد. این فیلم مثال خوبی از چگونگی تولید یک اقتباس خوب با دید غربی، از یک شاهکار خارجی است. اسکورسیزی فیلم Infernal Affairs به کارگردانی اندرو لا Andrew Lau و الن ماک Alan Mak را به یک داستان جنایی پیچیده‌ی مملو از احساس تنهایی خاص آمریکایی تبدیل کرد. بازی فوق‌العاده‌ی دی‌کاپریو در کنار بازی روان و طبیعی مت دیمون Matt Damon این فیلم را خاص‌تر از قبل کرد.
سایر نامزدها: «بابل» Babel، «نامه‌هایی از ایوو جیما» Letters from Iwo Jima، «میس سان‌شاین کوچک» Little Miss Sunshine و «ملکه» The Queen

۲۰۰۷- No Country for Old Menدرست همانند کارهای دیگر برادران کوئن Coen brothers، «جایی برای پیرمردها نیست» No Country for Old Men یک درام دزد و پلیسی است. داستان این فیلم در مورد یک مرد ساده‌ی تگزاسی است که سعی می‌کند در دنیایی که هیچ‌کس به دیگری رحم نمی‌کند دوام بیاورد، دنیایی که تاریک است و روزبه‌روز تاریک‌تر می‌شود. برادران کوئن فیلمی ساخته‌اند که در ترس‌های وجودی انسان غرق شده است. برد «جایی برای پیرمردها نیست» درست بعد از برد فیلمی مانند «رفتگان» جای تعجب نداشت.
سایر نامزدها: «تاوان» Atonement، «جونو» Juno، «مایکل کلیتون» Michael Clayton و «خون به پا خواهد شد» There Will Be Blood

۲۰۰۸- Slumdog Millionaire«میلیونر زاغه‌نشین» عجیب‌ترین برنده‌ی بهترین فیلم اسکار است؟ موفقیت این فیلم در مراسم اسکار درست به‌اندازه‌ی برد جمال مالک Jamal Malik در مسابقه‌ی “چه کسی می‌خواهد میلیونر شود؟” Who Wants to Be a Millionaire? دور از ذهن بود. چطور یک دست‌فروش فقیر اهل زاغه‌ی جوهو Juhu یک شبه ثروتمند می‌شود و بعدازآن در یک رقص طراحی شده به همراه عشق زندگی‌اش می‌رقصد؟ این قدرت سینماست. داستان هندی دنی بویل Danny Boyle به کمک انرژی زیاد و رقص‌های کلاسیک بالیوودی به دل مردم سرتاسر دنیا نشست. این فیلم داستان ارزش رؤیاها و جنگیدن برای آن‌ها را در جامعه‌ای با اقتصادی علیه فرد روایت می‌کند.
سایر نامزدها: «مورد عجیب بنجامین باتن» The Curious Case of Benjamin Button، «فراست/نیکسون» Frost/Nixon، «میلک» Milk و «کتاب‌خوان» The Reader

۲۰۰۹- The Hurt Lockerاین فیلم شروع‌کننده‌ی هیجان‌انگیزترین مقطع کاری کاترین بیگلو Kathryn Bigelow است. «مهلکه» The Hurt Locker داستان تجربه‌های یک واحد خنثی بمب در عراق را روایت می‌کند. این داستان به همراه استعداد فوق‌العاده‌ی کارگردان، ترکیبی خارق‌العاده را پدید آورده‌اند. بیگلو اولین کارگردان زن برنده‌ی جایزه‌ی اسکار است. صحنه‌ی پایانی فیلم نشان می‌دهد برای افراد کمی و به دلایل عجیبی، هیجان ریسک زندگی اعتیادآور است. «مهلکه» یک فیلم هیجان‌انگیز با روندی مناسب و سرشار از ایده‌های جدید است. فیلم‌نامه‌ی خبرنگاری مارک بوآل Mark Boal به هر صحنه زیرساختی مبتنی بر واقعیت می‌دهد که تأثیر آن را بیش از پیش می‌کند.
سایر نامزدها: «آواتار» Avatar، «نقطه‌ی کور» The Blind Side، «منطقه ۹» District 9، «درس‌آموزی» An Education، «حرام‌زاده‌های لعنتی» Inglourious Basterds، «گران‌بها» Precious، «یک مرد جدی» A Serious Man، «بالا» Up و «بالا در آسمان» Up in the Air

۲۰۱۰- The King’s Speechاین فیلم به کارگردانی تام هوپر Tom Hooper به‌طور مشخص به بررسی یک شخصیت می‌پردازد. این فیلم تلاش ولیعهد پادشاه جورج ششم را برای حل مشکل لکنت زبانش نشان می‌دهد. تلاش او هنگام بی‌نقص خواندن بیانیه‌ی اعلام جنگ با آلمان، این فیلم را به گزینه‌ی مناسبی برای برد جایزه‌ی اسکار تبدیل کرد. کالین فرث Colin Firth در نقش اول، بازی زیبایی را ارائه می‌کند و به‌خوبی از پس این فیلم که داستانی مربوط به سال‌های گذشته را روایت می‌کند بر‌آمده است. بااین‌حال «سخنرانی پادشاه» The King’s Speech موفق نشده است خود را از قید چارچوب مشخصی بیرون بکشد.
سایر نامزدها: «۱۲۷ ساعت» ۱۲۷ Hours، «قوی سیاه» Black Swan، «مشت‌زن» The Fighter، «تلقین» Inception، «بچه‌ها حالشان خوب است» The Kids Are All Right، «شبکه اجتماعی» The Social Network، «داستان اسباب‌بازی ۳» Toy Story 3، «شهامت واقعی» True Grit و «زمستان استخوان‌سوز» Winter’s Bone

۲۰۱۱- The Artistوقتی این تلاش زیبای میشل آزاناویسوس Michel Hazanavicius در سینمای صامت برای اولین بار در فستیوال کن Cannes به نمایش درآمد، حتی با وجود آثار فوق‌العاده‌ی دیگری مانند «خانه‌ی بردباری» House of Tolerance و «مالیخولیا» Melancholia به‌سرعت توجه همه‌ی تماشاگران را به خود جلب کرد. این فیلم در یک سال بر روی صحنه‌ی تئاتر کوداک Kodak Theatre فروش فوق‌العاده‌ای در گیشه داشت اما در فصل جوایز به آن فیلم‌های بی‌محتوایی که مطابق سلیقه‌ی رأی‌دهندگان جوایز است، تبدیل شده بود. البته نمی‌توانیم ستاره‌ی آن ژان دوژاردن Jean Dujardin را مقصر بدانیم. او به‌خوبی دختر ساده‌ی فیلم، برنیس بژو Berénice Bejo را به چالش می‌کشد. حتی سگ معروف فیلم یوگی Uggie هم نمی‌تواند مقصر باشد. این‌ها همه ذات کارهای هالیوودی است.
سایر نامزدها: «زادگان» The Descendants، «فوق‌العاده بلند و بیش‌ازحد نزدیک» Extremely Loud & Incredibly Close، «خدمتکاران» The Help، «هوگو» Hugo، «نیمه‌شب در پاریس» Midnight in Paris، «مانیبال» Moneyball، «درخت زندگی» The Tree of Life و «اسب جنگی» War Horse

۲۰۱۲- Argoاحمقانه است که فقط ۵ سال پیش، هالیوود عنوان بهترین فیلم را به فیلمی تلویزیونی داد، چراکه دلش به حال بن افلک Ben Affleck سوخته بود. تنها دلیلی که دل رأی‌دهندگان برای بن‌ افلک سوخته بود این بود که فراموش کرده بودند او را برای بهترین بازیگر مرد کاندید کنند. بااینکه «آرگو» Argo لیاقت بردن جایزه‌ی اسکار را نداشت، اما لیاقت انتقاد‌های تندی که بعد از گرفتن جایزه نصیبش شد را هم نداشت. «آرگو» فیلم هیجان‌انگیز تاریخی کوچکی است که به زیبایی ساخته شده و از اول تا آخر فیلمی تأثیرگذار است.
سایر نامزدها: «عشق» Amour، «جانوران حیات‌وحش غربی» Beasts of the Southern Wild، «جنگوی زنجیرگسسته» Django Unchained، «بینوایان» Les Misérables، «زندگی پی» Life of Pi، «لینکلن» Lincoln، «دفترچه‌ی امید‌بخش» Silver Linings Playbook و «سی دقیقه پس از نیمه‌شب» Zero Dark Thirty

۲۰۱۳- ۱۲ Years a Slaveدر پرتره‌ی دقیق استیو مک‌کوئین Steve McQueen تجربه‌ی پرآشوب سالومون نورثاپ Solomon Northup به تصویر کشیده شده است. داستان دزدیده شدن نورثاپ برای گماشته شدن به برده‌داری، از همان ابتدا از داستان‌های موردعلاقه‌ی هیئت‌داوران اسکار بود. «۱۲ سال بردگی» ۱۲ Years a Slave حقایق مربوط به برده‌داری را با جزئیات کامل به نمایش می‌گذارد. این فیلم دوره‌ی سیاهی از تاریخ آمریکا را بدون قضاوت به نمایش می‌گذارد. چویتل ایجوفر Chiwetel Ejiofor در رقابتی نزدیک موفق به برد اسکار بهترین بازیگر مرد نشد. مک‌کوئین نیز با بدشانسی در رقابت با کارگردان «جاذبه» Gravity ناکام ماند.
سایر نامزدها: «حقه‌بازی آمریکایی» American Hustle، «کاپیتان فیلیپس» Captain Phillips، «باشگاه خریداران دالاس» Dallas Buyers Club، «جاذبه» Gravity، «او» Her، «نبراسکا» Nebraska، «فیلومنا» Philomena و «گرگ وال‌استریت» The Wolf of Wall Street

۲۰۱۴- Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance«بردمن» Birdman اسکار بهترین فیلم را از چنگ «پسرانگی» Boyhood ربود. با توجه به خلاقیت عجیب کارگردان «پسرانگی» ریچارد لینکلیتر Richard Linklater در روایت یک داستان در ۱۲ سال، این فیلم لیاقت این جایزه را داشت. در عوض نگاه سریع و بامزه الخاندرو گونسالس اینیاریتو Alejandro G. Iñarritu به رکود فعالیت یک هنرمند این جایزه را از آن خود کرد. فیلم‌برداری همه‌جانبه‌ و ریتم‌های خاص آهنگ‌های این فیلم مخاطب را با آنچه در ذهن مایکل کیتون Michael Keaton می‌گذرد، آشنا می‌کند. این فیلم بعد از «این‌طور چیزها» All That Jazz، یکی از پرانرژی‌ترین نقدها به طبیعت سخت و خشن سینما است.
سایر نامزدها: «تک‌تیرانداز آمریکایی» American Sniper، «پسرانگی» Boyhood، «هتل بزرگ بوداپست» The Grand Budapest Hotel، «بازی تقلید» The Imitation Game، «سلما» Selma، «نظریه‌ی همه‌چیز» The Theory of Everything و «ویپلش» Whiplash

۲۰۱۵- Spotlightدر «بردمن» مایکل کیتون نقشی که نیاز به اغراق زیادی داشت را با چالش‌های فراوانی به زیبایی از آب در آورد.‍ اما این نوع بازی جایی در «اسپات‌لایت» Spotlight توماس مک‌کارتی Tom McCarthy نداشت. در این فیلم کیتون رهبری گروهی از بازیگران با استعداد را در نقش رهبر گروهی از گزارشگران روزنامه‌ی بوستون گلوب Boston Globe بر عهده دارد. این فیلم با روندی کاملاً دقیق تلاش‌های افشاگری سال ۲۰۰۱ که به افشای بی‌شمار آزار جنسی در کلیسای کاتولیک منجر شد را به تصویر کشیده است. «اسپات‌لایت» به‌خوبی این تغییر رویه‌ی منحصربه‌فرد کیتون را نمایش داده است.
سایر نامزدها: «رکود بزرگ» The Big Short، «بروکلین» Brooklyn، «مکس دیوانه: جاده‌ی خشم» Mad Max: Fury Road، «مریخی» The Martian، «بازگشته» The Revenant و «اتاق» Room

۲۰۱۶- Moonlightدرام شخصی و عجیب بری جنکینز Barry Jenkins چند تا از بهترین المان‌‌های فیلم‌سازی بین‌المللی را در قالب محتوایی جدیدی گنجانده است. این فیلم موفقیتی چشمگیر در سینمای سیاه‌پوستان است. «مهتاب» Moonlight درخواستی خاص و زیبا برای پیدا کردن هم‌نشین در این دنیای پر از تنهایی است. یکی از بهترین داستان‌های عاشقانه‌ی تاریخ سینمای دنیا می‌توانست از فیلم‌های کلیشه‌ا‌ی محبوب هیئت‌داوران اسکار باشد، اما «مهتاب» خاص‌تر از این‌هاست. هنگام اعلام برنده‌ی بهترین فیلم فی داناوی Faye Dunaway به‌اشتباه «لالا لند» La La Land را معرفی کرد، این اتفاق می‌تواند نشان‌دهنده‌ی سختی‌های سر راه هنر غیرمعمول و چالش‌برانگیز برای رسیدن به مرکز توجه هالیوود باشد.

سایر نامزدها: «ورود» Arrival، «حصارها» Fences، «ستیغ هک‌سا» Hacksaw Ridge، «اگر سنگ از آسمان ببارد» Hell or High Water، «ارقام پنهان» Hidden Figures، «لالا لند» La La Land، «شیر» Lion و «منچستر کنار دریا» Manchester by the Sea

۲۰۱۷- The Shape of Waterداستانی تخیلی «شکل آب» The Shape of Water به کارگردانی روایتگر فوق‌العاده گیرمو دل تورو Guillermo del Toro موفق به برد اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۷ شد. این داستان در پس‌زمینه‌ی دوره‌ی جنگ سرد آمریکا و در حدود سال ۱۹۶۲ روایت می‌شود. با وجود دیدگاه‌های اجتماعی و فرهنگی زیاد این فیلم، «شکل آب» گیج‌کننده به نظر نمی‌رسد. ‌آهنگ‌سازی عجیب مثل قطعات ملایم آکاردئون در کنار لطافت فیلم (اشاره‌هایی به آهنگ‌های کلاسیک، سمبلی از عشق‌ این دو نفر بود)، «شکل آب» را به بهترین فیلم دل تورو بعد از «هزارتوی پن» Pan’s Labyrinth تبدیل کرده است.
سایر نامزدها: «مرا با نامت صدا بزن» Call Me by Your Name، «تاریک‌ترین لحظات» Darkest Hour، «دانکرک» Dunkirk، «برو بیرون» Get Out، «لیدی برد» Lady Bird، «رشته‌ی خیال» Phantom Thread، «پست» The Post و «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
این مطلب برگرفته‌ از نوشته‌ی دیوید ارلیچ David Ehrlich و اریک کوهن Eric Kohn در سایت www.indiewire.com است.
همچنین بخوانید:
۷ فیلمی که بیشترین جوایز اسکار را کسب کرده‌اند

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید