خاموشی «Lights Out»، فیلمی در ژانر ترسناک که در سال ۲۰۱۶ تولید شده است. کارگردان این فیلم دیوید اف سندبرگ است؛ کارگردانی سوئدی که برای فیلم‌های کوتاه ترسناکش شناخته می‌شود؛ این فیلم درواقع گسترشی بر فیلم کوتاه ۳ دقیقه‌ایش در سال ۲۰۱۳ با همین نام و همین ایده است. ‍ زمانی که برادر کوچک ربکا (ترسا پالمر)، مارتین (گابریل بیتمن) با پدیده‌ای روبرو می‌شود که درگذشته سلامت عقل ربکا را نیز زیر سؤال برده است، ربکا در تلاش برای حل معمای پشت این راز با موجودی عجیب روبرو می‌شود که ارتباطی هم با مادرش سوفی (ماریا بلو) دارد. این روح شرور در واقع (و یا احتمالاً)‌ دوست خیالی سوفی دایاناست.

اکثر منتقدین نظری نسبتاً مثبت به خاموشی «Lights Out» داشته‌اند. برای رعایت عدالت گزیده‌ای از نظرات چندین منتقد را برای شما بازگو می‌کنیم.

منتقد واشنگتن‌پست معتقد است که این فیلم برای فیلمی که تنها بر یک جلوه ویژه -در تاریکی موجود را می‌بینید و بوووم … در روشنایی ناپدیدشده است- اتکا دارد، خیلی هم ترسناک از آب درآمده است. مرکز توجه فیلم موجودی است که در تاریکی پدیدار می شود و در هنگام روشنایی کاملاً ناپدید می‌گردد. این اتفاق با زدن یک کلید اتفاق می‌افتد و جالب است که همین عمل هم بسیار مؤثر است. بااینکه شما با کلک فیلم آشنایید و همین موضوع دوباره و دوباره تکرار می شود سندبرگ بامهارت توانسته فیلم را کارگردانی کند و این کلک را به ثمر بنشاند و بینندگان را غافلگیر کند. او ادامه می دهد:

داستان پشت داستان اصلی که توسط اریک هیسررِ فیلم‌نامه‌نویس نوشته‌شده، با استفاده از بازگشت به خاطرات گذشته و البته کم مهارت‌تر از کارگردانی سندبرگ تلاش به توضیح مشکلات کاراکتر‌های داستان دارد. مادری که درگذشته به یک بیمارستان روانی رفته است، شخصیتی با مشکلات پوستی و درمانی آزمایشی که شدیداً با شکست مواجه می شود. البته با توجه به کارگردانی عالی سندبرگ شما هیچ‌کدام از ماجراهای فیلم برایتان مهم نیست و تنها به رسیدن به آخرین قسمت فیلم اهمیت می‌دهید. بازی خوب بلو،‌پالمر و بیتمن هم باید مدنظر قرار بگیرد. فراموش نکنید که سندبرگ از هرگونه روشنایی که می‌توانید به آن فکر کنید را در فیلم استفاده می‌کند: لامپ چشمک‌زن، نور تاریک، لامپ نئونی، شمع در باد، نور گوشی‌های‌ هوشمند و …تمامی این نورها در فیلم به کمک کاراکترها می‌آیند تا فیلمی جذاب و صدالبته ترسناک بسازند.

maxresdefault-5از دیگر منتقدینی که نظری مثبت به فیلم خاموشی «Lights Out»  داشته‌اند، منتقد ایمپایر آنلاین است، وی معتقد است که عنصرِ وحشتی که سندبرگ در فیلم از آن استفاده کرده است، عنصری است که همه با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اند، چراغ را خاموش می‌کنیم و چهره‌ای در تاریکی ظاهر می شود و تا چراغ را روشن می‌کنیم چهره ناپدید می‌شود. کاری که سندبرگ انجام داده، این است که این حس مشترک را به کار گرفته و سؤالی مطرح کرده است. چه می‌شود اگر این موضوع واقعیت داشته باشد؟ از فیلم ۳ دقیقه‌ایش شروع می‌کند، سؤالش در دنیای مجازی پخش می‌شود؛ در سال ۲۰۱۶ آن را تبدیل به فیلمی ۸۰ دقیقه‌ای می‌کند. این منتقد معتقد است که به دلیل روش جیمز وین در ساخت فیلم این فیلم در واقع بابادوک امسال است (بابدوک فیلمی ترسناک به کارگردانی جنیفر کنت است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، مادری تنها که به‌شدت تحت تأثیر مرگ خشونت‌آمیز شوهرش قرارگرفته، با ترس پسرش از هیولایی که در خانه‌شان پنهان‌شده دست‌وپنجه نرم می‌کند تا این‌که حضور شومی او را در برمی‌گیرد). به نظر او سندبرگ با تکیه بر نور‌آرایی شوم و استعدادش در به تله انداختن تماشاچیان، صحنه‌هایی به وجود می‌آورد که از ترس ۱ متر از جایتان می‌پرید، طبق شمارش این منتقد حداقل ۹ صحنه‌ی این‌گونه در فیلم وجود دارد. او می افزاید:

بااینکه تکنیک‌‌های استفاده‌شده بامهارت رقم خورده‌اند، ولی ماهیت انسانی داستان است که شما را به خود جلب می‌کند. استعداد سندبرک در نشان دادن سویه‌ی انسانی کاراکترها و اجبار بیننده به همدردی و همدلی با کاراکترها باعث شده است که فیلم جذاب‌تر باشد.

منتقد پلی لیست نیز با این دو منتقد موافق است و فیلم و کارگردانی فیلم را بسیار خوب می‌داند. بااینکه داستان فیلم چیز تازه‌ای نیست و وقتی داستان به انتها می‌رسد ضعیف‌ترین قسمت فیلم را شاهدیم، اما سندبرگ با تیزبینی خود چنان در حین تعریف فیلم ما را به صحنه‌های ترسناک فیلم جذب می‌کند که فیلم جذاب ‌می شود. به نظر او فیلم نه‌تنها درباره‌ی عجایب تاریکی بلکه درباره‌ی افسردگی بالینی و چالش سوفی در طول سالیان در برخورد با مشکلاتش است که در آخر می‌توانسته با خوردن به‌موقع قرص‌هایش جلوی آن را بگیرد. در واقع به نظر او پیام فیلم شاید همین باشد!

lo-00228منتقدین وال‌استریت جورنال و آبزرور با منتقدین بالا هم‌عقیده نیستند. به نظر آن‌ها استفاده‌ی بیش‌ازحد از روشنایی‌ها (نکته‌ای که به نظر منتقد واشنگتن‌پست نکته‌ای مثبت بوده است)‌ نقطه‌ضعف داستان و نشانگر نبود ایده‌های مناسب برای پیشبرد داستان و استفاده بیش‌ازحد و تکراری از یک ایده است. دوست‌پسر ربکا برت (الکساندر دیپرسیا)‌ یا پلیس ال ای پی دی و هیچ‌کس در حد مقابله با روح شرور داستان، دایانا نیستند، حتی به نظر این منتقدین، کارگردان و بازیگران نیز توانایی مواجهه با چنین پدیده‌ای را ندارند، در واقع منظور این است که از پس فیلم برنمی‌آیند. مسلماً باید خاموشی «Lights Out» را ببینید و خود تصمیم بگیرید که آیا فیلم به نظرتان ترسناک و جذاب است یا نه؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

امکان تماشای آنلاین این فیلم ترسناک عجیب‌وغریب با دوبله اختصاصی در نماوا به‌راحتی امکان‌پذیر می‌باشد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید