جشن خانه سینما در دوره پنجم، مهمان فیلم‌های مهم و جذابی از بهترین‌های سال سینمای ایران بود؛ اما شهریور سال ۱۳۸۰ یک بزنگاه تاریخی داشت و آن‌هم حضور بهرام بیضایی پس از سال‌ها کمرنگ بودن در عرصه سینما بود. «سگ‌کشی» یک‌تنه دل‌تنگی خیلی از طرفداران دو آتیشه سینمای بیضایی رو برطرف کرده بود و دل منتقدین بیضایی رو هم کمابیش به دست آورده بود همان‌هایی که همیشه فیلم‌های او را به بیش‌ازحد تاتری بودن متهم می‌کردن. سگ‌کشی مملو از بهترین نقش‌آفرینی بازیگران سینمای ایران بود. از داریوش ارجمند و احمد نجفی و حسن پورشیرازی گرفته تا مجید مظفری و بهزاد فرهانی. بیضایی دراین فیلم یک پاییز غم‌انگیز در سال ۱۳۶۷ را در فیلمش بازسازی می‌کند و با نگاهی بسیار تلخ به کلیت یک جامعه نگاه می‌کند.

245229_550
فریدون جیرانی پس از موفقیت «قرمز» این بار با «آب آتش» برگشته بود و بازهم فیلمی اقتباس‌شده بود از یک داستان واقعی از یک پاورقی روزنامه.
مجید مجیدی فیلم باران را به جشن خانه سینما آورده بود فیلمی که بعد از «بچه‌های آسمان» و «رنگ خدا» نتوانسته بود نظر منتقدین و هیئت داوران جشن را جلب کند.

635862894481590161
کیومرث پوراحمد فیلمی تک پرسوناژ را با بازی درخشان محمدرضا فروتن به‌عنوان یک فیلم تقریباً سلف پرتره را به پنجمین دوره جشن سینمای ایران ارائه داده بود فیلمی دوست‌داشتنی که امروز می‌توان ادعا کرد که تا امروز بهترین فیلم سازنده‌اش است.
البته که به‌حکم انصاف و بی‌طرفی باید به فیلم «دایره» بهمن قبادی هم اشاره‌کنیم که هم برنده جایزه بهترین فیلم گردید و هم فیلم برگزیده انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران شد.
از شما دعوت می‌کنم با خاطره بازی با چندین فیلم مهم پنجمین دوره جشن خانه سینما با همراه شوید

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید