نوزدهمین جشن خانه سینما، شامگاه سه‌شنبه 21 شهریور با حدود یک‌ساعتی تأخیر در زمین روباز باشگاه پیام (وزارت ارتباطات) برگزار شد.
این مراسم با سخنرانی هارون یشایایی، دبیر جشن سینمای ایران آغاز شد. او ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: خوشحالیم که امسال توانستیم جشن سینمای ایران را آبرومندانه برگزار کنیم. امید همه سینمای ایران به جوانانی است که آینده سینما را تعیین می‌‌کنند که اگر جوان‌ها خودشان را از سینما دریغ کنند، سینما حرفی برای گفتن نخواهد داشت.
تورج منصوری دبیر انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی جشن خانه سینما، دیگر سخنران ابتدای مراسم بود؛ در ادامه مراسم، منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، میکروفن را به‌دست گرفت و در سخنانی کوتاه گفت:

سهم ما در این جشن، انتقال این سرمایه بزرگ هنری به نسل بعدی است. جای همه‌کسانی که در همه‌سال‌های گذشته برای این بنای بزرگ رنج عظیم بردند، خالی است. از مجموعه وزارت ارتباطات برای قبول میزبانی تشکر می‌کنم و از تمامی کم‌وکاستی‌های امشب پیشاپیش عذرخواهی می‌کنم. امیدوارم سینمای ایران همچنان پر ابهت باقی بماند

بعد از این سخنان، بخش اهدای جوایز نوزدهمین جشن خانه سینما آغاز شد. ابتدا از احمد عربانی و بهرام عظیمی دعوت شد برای اهدای تندیس بهترین انیمیشن روی صحنه بیایند. تندیس شایستگی بهترین انیمیشن در نوزدهمین جشن خانه سینما به فرنوش عابدی برای فیلم «پیش‌خدمت» اهدا شد.
در ادامه، جهانگیر و باران کوثری برای اهدای تندیس بهترین فیلم کوتاه روی صحنه آمدند. باران کوثری پیش از اهدای جایزه این بخش گفت:

وقتی گفتند مراسم در استادیوم (زمین روباز باشگاه پیام) برگزار می‌شود، من ترسیدم! گفتم باز اینجا هم خانم‌ها را راه نمی‌دهند و زنان سینماگر خارجی فقط می‌توانند حضور پیدا کنند.

سپس تندیس شایستگی بهترین فیلم کوتاه به بهمن و بهرام ارک برای فیلم «حیوان» اهدا شد.
برای اهدای تندیس شایستگی بهترین کارگردانی مستند از نیکی مظفری و مرتضی رزاق کریمی دعوت شد تا روی صحنه بیایند. تندیس این بخش به مهدی قنواتی برای فیلم «همه‌جا» تعلق گرفت.
قنوانی پس از دریافت جایزه گفت: این جایزه را با افتخار تقدیم می‌کنم به امیر سینمای ایران امیر نادری
محسن شاه ابراهیمی و جواد عزتی دو چهره دیگری بودند که برای اهدای تندیس شایستگی جلوه‌های ویژه میدانی روی صحنه حاضر شدند. تندیس شایستگی جلوه‌های ویژه میدانی به ایمان کرمیان برای فیلم «ویلایی‌ها» اهدا شد.
اهدای جوایز بخش جلوه‌های ویژه بصری، ادامه بخش این مراسم بود که با حضور سیروس ابراهیم‌زاده و اصغر همت روی صحنه صورت گرفت. این دو هنرمند، تندیس شایستگی جلوه‌های ویژه بصری را به سینا قویدل برای فیلم «رگ خواب» اهدا کردند.
در ادامه، اسعدیان در سخنانی گفت:

همیشه این گله وجود دارد که چرا از هنرمندان در زمان حیات‌شان تجلیل نمی‌شود، برای همین امشب می‌خواهم آرزوی سلامتی برای استاد موسیقی ایران محمدرضا شجریان کنم

با پیوستن احسان کرمی به این مراسم، نوزدهمین جشن خانه سینما با اجرای این هنرمند ادامه یافت. او که این شب‌ها روی صحنه تئاتر در حال نقش‌آفرینی است، پس از عذرخواهی از حاضران در جشن، از وحید جلیلوند دعوت کرد تا به عنوان سینماگری که آخرین جایزه جهانی سینمای ایران را گرفته است، روی صحنه بیاید. وحید جلیلوند پس از حضور روی صحنه و در واکنش به تشویق حاضران گفت: «از لطف بزرگ‌ترها و اهالی خانه سینما ممنونم. این جایزه فقط متعلق به من نیست و متعلق به کل گروه فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» است.»او افزود:

این جوایزی که در سینمای ایران گرفته می‌شود، حاصل زحمت گذشتگانی است که وقتی جایزه‌ای می‌گرفتند، امکان عبور از درب اصلی فرودگاه را نداشتند. خدا رحمت کند عباس کیارستمی و سهراب شهید ثالث را و خداوند عمر طولانی به جعفر پناهی و رخشان بنی اعتماد و اصغر فرهادی بدهد و امیدوارم شاگردی کردن را هیچ‌وقت فراموش نکنم

در ادامه، مجید مظفری و سروش صحت برای اهدای جایزه بهترین چهره‌پردازی روی صحنه آمدند مریلا زارعی و مهران احمدی هم عهده‌دار وظیفه اهدای تندیس شایستگی بهترین طراحی صحنه شدند که جایزه این بخش به کیوان مقدم برای فیلم «فروشنده» تعلق گرفت.پیش از اهدای تندیس این بخش، مریلا زارعی با تبریک‌ جایزه‌های نوید محمدزاده و وحید جلیلوند از ونیز، با اشاره به فجایع انسانی، گفت:

متأسفانه سکوتی از سوی سفیران صلح‌ برای آنچه این روزها در میانمار رخ می‌دهد، دیده می‌شود که از همه آن‌ها می‌خواهم به این سکوت پایان دهند. ضمن اینکه ما سینماگران نمی‌توانیم در مقابل چنین مسائلی بی‌تفاوت باشیم.

در بخش دیگر این مراسم از هومن سیدی و تورج منصوری دعوت شد تا برای اهدای تندیس شایستگی بهترین فیلم‌برداری روی صحنه حاضر شوند. منصوری با یادی از نعمت حقیقی از او با عنوان آقا یادکرد و گفت:

ما او را فقط آقا صدا می‌کردیم و آقای سینما بود

او همچنین اضافه کرد: «ما در بزرگ‌ترین مهاجرت تاریخ از دنیای واقعی به دنیای مجازی هستیم. کسانی در این مهاجرت موفق‌اند که از گذشته و تاریخ چیزهای خوب را با خود به دنیای جدید بیاورند.» درنهایت، تندیس بهترین فیلم‌برداری به فرشاد محمدی برای فیلم «رگ خواب» اهدا شد.در ادامه، محمد سریر و بهنوش بختیاری نیز تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن را به کارن همایون‌فر برای فیلم «اروند» اهدا کردند. همایون‌فر پس از دریافت این جایزه، از رکوردداری خود برای دریافت تندیس جشن خانه سینما گفت و افزود: اینجا زمین فوتبال است و من امشب احساس رونالدو و مسی را دارم
بعد از آن، فیلم «فروشنده» موفق به دریافت دومین جایزه خود از جشن سینما شد که به هایده صفی‌یاری برای تدوین و صداگذاری این فیلم تعلق گرفت. صفی‌یاری پس از دریافت جایزه با قدردانی از عوامل فروشنده یادی از یدالله نجفی کرد و گفت: آقای نجفی هر جا که می‌رفت همراه خود موجی از عشق و دوستی پراکنده می‌کرد با پایان اهدای جوایز فنی جشنِ خانه سینما، نوبت به اهدای تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد رسید که امین حیایی و میلاد کی‌مرام آن را اهدا کردند. تندیس نقش مکمل مرد به فرید سجادی‌حسینی برای فیلم «فروشنده» رسید.
سپس، غزل شاکری و علی جلیلوند برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مکمل زن روی صحنه آمدند. تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مکمل زن به پانته‌آ پناهی‌ها برای فیلم «لاک قرمز» اهدا شد. شبنم مقدمی به نمایندگی از پناهی‌ها که به دلیل حضور بر صحنه یک تئاتر در جشن نبود، این جایزه را دریافت کرد.در ادامه این مراسم، کلیپی از حضور و آوازخوانی محمدرضا شجریان در جشن خانه سینما در سال ۸۴ پخش شد که تشویق ایستاده و ممتد حاضران در باشگاه پیام را به همراه داشت.
بعد از پخش کلیپ تصویری اجرای محمدرضا شجریان، نوبت به اهدای جوایز بهترین بازیگر مرد و زن رسید. فاطمه معتمدآریا و ایرج طهماسب، دو هنرمندی بودند که در این بخش به صحنه فراخوانده شدند. معتمدآریا در سخنانی به‌طعنه گفت:

اینجا هم ما را به آقایی قبول کردند… در حرفه ما مهم نیست زنی یا مرد، مهم این است که اگر پرتوان نباشی، زود رها می‌شوی و می‌روی. درخواست من این است که مسئولان با هنرمندان همراه شوند. اینکه برخی از بازیگران خانم ممنوع‌الفعالیت می‌شوند، بسیار ناخوشایند است که باید این اتفاق متوقف شود.

این دو هنرمند، تندیس شایستگی بهترین بازیگر نقش اول مرد را به شهاب حسینی برای بازی در فیلم «فروشنده» اهدا کردند که بابک کریمی به نمایندگی از او این جایزه را دریافت کرد. تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن را هم حمید نعمت‌الله، ساره بیات و نوید محمدزاده به لیلا حاتمی برای بازی در «رگ خواب» اهدا کردند. حاتمی پس از دریافت جایزه با بیان این نکته که از دستان گروه سه‌نفری خوشایندی جایزه‌اش را دریافت کرده است، از همه عوامل «رگ خواب» قدردانی کرد.
تندیس شایستگی بهترین فیلم‌نامه به اصغر فرهادی برای نگارش فیلم‌نامه «فروشنده» اهدا شد. فرهادی به دلیل سفر برای ساخت فیلم جدیدش در جشن حضور نداشت و بابک کریمی جایزه او را دریافت کرد.
اما جوایز اصغر فرهادی تنها به فیلم‌نامه محدود نشد. این سینماگر، تندیس شایستگی بهترین کارگردانی و بهترین فیلمِ نوزدهمین جشن خانه سینما را هم دریافت کرد. فیلم «فروشنده» در نوزدهمین جشن خانه سینما جمعاً هفت جایزه را از آن خود کرد.
در بخش پایانی جشن خانه سینما، فرشته طائرپور با اشاره به تعداد زیاد صندلی‌های خالی این مراسم توضیح داد:

این مکان دیروز در اختیار گرفته و کارت‌ها هم دیشب حاضر شده است‌. ضمن اینکه تمام امکانات فنی در کمتر از ۲۴ ساعت فراهم‌شده و همه می‌دانیم که چنین وضعیتی بسیار سخت است. بااین‌حال سلام می‌کنیم به همه‌کسانی که باید اینجا بودند و نیستند. این را هم باید بگویم که هرکس مزاحم کار ما باشد، از این جمع بیرون است و ما قطعاً این جمع و سینمای ایران را حفظ می‌کنیم.

 

[animate animation=”flash” duration=”1″ delay=”1″ iteration=”3″]
فهرست کامل برندگان
[/animate]

بهترین فیلم: فروشنده
بهترین کارگردان: اصغر فرهادی/ فروشنده
بهترین فیلمنامه: اصغر فرهادی/ فروشنده
بهترین بازیگر زن اصلی: لیلا حاتمی/ رگ خواب
بهترین بازیگر مرد اصلی: شهاب حسینی/ فروشنده
بهترین بازیگر زن مکمل: پانته آ پناهی ها/ لاک قرمز
بهترین بازیگر مرد مکمل: فرید سجادی حسینی/ فروشنده
بهترین فیلمبرداری: فرشاد محمدی/ رگ خواب
بهترین تدوین: هایده صفی یاری/ فروشنده
بهترین موسیقی: کارن همایونفر/ اروند
بهترین صدابرداری: بابک اردلان/ رگ خواب
بهترین صداگذاری: بهمن اردلان/ رگ خواب
بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم/ فروشنده
بهترین طراحی لباس: عباس بلوندی/ یتیم خانه ایران
بهترین گریم: عبدالله اسکندری، مهرداد میرکیانی/ لانتوری
بهترین جلوه های ویژه بصری: سینا قویدل/ رگ خواب
بهترین جلوه های ویژه میدانی: ایمان کرمیان/ ویلایی ها
بهترین فیلم مستند: همجا
بهترین فیلم کوتاه: فیلم حیوان
بهترین انیمیشن: پیشخدمت

منبع: سایت رسمی خانه سینما

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید