هجدهمین جشن سینمای ایران دوشنبه‌شب در حالی به پایان رسید که «ابد و یک روز» و «ایستاده در غبار» مثل جشنواره فجر جوایز اصلی را بین خود تقسیم کردند.
هجدهمین جشن سینمای ایران امسال در محوطه میدان مشق واقع در مناطق قدیمی شهر تهران برگزار شد و از نظم بهتری نسبت به سال گذشته برخوردار بود. مراسم با ۴۵ دقیقه تأخیر برگزار شد و با ریتمی تند، بسیار تندتر از سال‌های قبل، در دو ساعت و ربع به پایان رسید. برنامه‌ای که با اجرای موسیقی زنده توسط گروه پالت برخی از اعضای گروه کامنت و با خوانندگی امید نعمتی همراه بود.

0020«ابد و یک روز» با گرفتن هفت تندیس برنده اصلی شب جشن هجدهم اصناف سینمایی بود. بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه به سعید روستایی رسید، پیمان معادی و نوید محمد زاده بابت این فیلم تندیس بازیگری را گرفتند و جایزه بهترین تدوین، بهترین صدابرداری و بهترین طراحی لباس هم به این فیلم رسید.

1522297_953اما داوران جشن که امسال گفته شد تعداد آن‌ها به ۴۵۱ نفر رسیده است و تلاش دارند مدلی شبیه آکادمی اسکار را در ایران پیاده کنند، بهترین فیلم را «ایستاده در غبار» دانستند. فیلمی که سه تندیس گرفت و بعدازآن فیلم‌های «بادیگارد»، «کوچه‌ بی‌نام» و «اژدها وارد می‌شود» هرکدام با دو تندیس قرار گرفتند.

139409240918347636711124جوایز بازیگری بین دو فیلم تقسیم شد: مردهای «ابد و یک روز» و زن‌های «کوچه‌ بی‌نام»!
بازیگران مرد «ابد و یک روز» پیمان معادی به‌عنوان بهترین بازیگر نقش اول و نوید محمد زاده بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جایزه گرفتند و بازیگران زن «کوچه بی‌نام» باران کوثری به‌عنوان نقش اول و فرشته صدرعرفایی به‌عنوان نقش مکمل برنده شدند. باران کوثری به این ترتیب هت‌تریک کرد و هر سه جایزه بازیگری جشنواره فجر، انجمن منتقدین و جشن خانه سینما را گرفت.

008جشن هجدهم از ساعت ۲۰.۴۵ آغاز شد. با اجرای دو ترک از امید نعمتی و گروه پالت و با اجرای احسان کرمی که البته روی صحنه حضور نداشت و فقط صدایش شنیده می‌شد. ایده‌ای که البته عجیب بود چون این سال‌ها در مراسم سینمایی و غیر سینمایی مجری کسی است که حضور نمایشی بیشتری داشته باشد و اجرای «بیش‌ازحد لازم خودمانی» احسان کرمی سال گذشته توی ذوق می‌زد.کمال تبریزی دبیر امسال جشن در ابتدا از دو تصمیم جدید برای داوری‌های جشن گفت. تبریزی خبر داد امسال با اضافه کردن هنرمندانی از رشته‌های دیگر هنری ۴۵۱ نفر در داوری شرکت کرده‌اند و برای اولین بار اتحادیه تهیه‌کنندگان بهترین فیلم را انتخاب کرده است.

0010برای اهدای جایزه بهترین عکس، رضا عطاران و هانیه توسلی روی صحنه آمدند. رضا عطاران پیراهن قرمز پوشیده بود و هانیه توسلی با شلوار قرمز ظاهرشده بود. عطاران از همین مسئله استفاده کرد و توهین‌های یالثارات به سینماگران را مطرح کرد:

«امشب به‌طور اتفاقی شلوار هانیه توسلی و پیراهن من به رنگ قرمز درآمده است. بعد از اتفاقات جشن حافظ برای پوشیدن رنگ قرمز تردید داشتم. برخی از دوستان از خدا ترسناک‌تر هستند زیرا به‌هرحال خدا می‌گذرد ولی این افراد نمی‌گذرند و فحش ناموس می‌دهند!»

 

0032

0029

0031جایزه بهترین طراح لباس را بابک حمیدیان و مینا ساداتی اهدا کردند که به‌تازگی ازدواج‌کرده‌اند. حمیدیان در جواب «صدای احسان کرمی» که از او می‌خواست هیجان بیشتری داشته باشد گفت:

«من که دو سال است ندیده گرفته می‌شوم چرا باید هیجان‌زده باشم؟»

جایزه بهترین طراح لباس به غزاله معتمد برای «ابد و یک روز» رسید که آن را به ملک‌جهان خزاعی تقدیم کرد.

0035آتیلا پسیانی تنهایی برای اهدای جوایز بهترین صداگذار و بهترین صدابردار روی صحنه رفت. جایزه بهترین صداگذار درنهایت به آرش قاسمی برای «خشم و هیاهو» و بهترین صدابردار به امین میرشکاری برای «ابد و یک روز» رسید. امین میرشکاری هم جایزه را به پدرش جهانگیر میرشکاری تقدیم کرد که هم راه رفتن را به او آموخت و هم این کار را.

0036بسیاری از میهمانان در صحبت‌های کوتاه خود از عباس کیارستمی یادکردند. علی دهکردی هم از این استاد و از داود رشیدی یادکرد و جایزه بهترین طراح صحنه را او و افسانه بایگان به امیرحسین قدسی برای طراحی صحنه «اژدها وارد می‌شود» دادند. به سنت مراسم اسکار، کلیپی هم از درگذشتگان پخش شد. هرچند تعداد درگذشتگان امسال سینمای ایران به نظر می‌رسد بیشتر از سال قبل باشد.

008یک زوج سینمایی دیگر که در این مراسم برای اهدای جایزه روی صحنه آمدند مسعود رایگان و رؤیا تیموریان بودند. رایگان از جمیعت خواست برای خواهرزاده همسرش نیما طباطبایی دعا کنند و آرزو کرد فیلم مشترک او با برنده امشب موسیقی متن یعنی فیلم «زادبوم» به نمایش دربیاید. کارن همایون‌فر برای «بادیگارد» این جایزه را گرفت. کارن همایون‌فر خطاب به گروه پالت گفت:

خوشحالم که لحظه آخری لغو نشدید!

 

003برای اهدای جایزه بهترین تدوین به مرد همیشه موفق این رشته بهرام دهقانی که تدوینگر «ابد و یک روز» بوده است، رضا کیانیان و غزل شاکری روی صحنه آمدند. رضا کیانیان گفت:

«از غزل شاکری برای اینکه صدای خوبی دارد دعوت شد تا جایزه را اهدا کند ما که نمی‌توانیم آن صدای او را بشنویم پس تنها برای خواندن این متن صدای او را می‌شنویم.»

 

0012جایزه بهترین فیلم‌برداری به هومن بهمنش برای «اژدها وارد می‌شود» رسید. او علاوه بر این فیلم «دو» را هم داشت. بهمنش جایزه را به امیر نادری تقدیم کرد و جایزه او را رامبد جوان داد که طبق معمول از او برای به شوروحال درآوردن تماشاگران استفاده شد.

004

001جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به نوید محمد زاده و مکمل زن به فرشته صدرعرفایی رسید و نوید محمد زاده عنوان کرد:

«ما هنوز منتظر نتیجه پرونده پزشکی عباس کیارستمی هستیم.»

 

0019جایزه بهترین بازیگر مرد را امین تارخ و مریلا زارعی اهدا کردند. مریلا زارعی از جمعیت خواست یاد و خاطره کشته‌شدگان منا را گرامی بدارند و پیمان معادی تشکر غلیظی از سعید روستایی کرد. معادی همچنین گفت یاد آقای کیارستمی به خیر و نمی‌دانم چرا گذر زمان این اشک و افسوس و خشم و لج را کم نمی‌کند.

0024

0023در مقابل جایزه بهترین بازیگر زن را رؤیا نونهالی و مسعود کرامتی به باران کوثری دادند. باران کوثری بعد از گرفتن جایزه گفت: امسال که سینماگران مورد هجمه و توهین‌های بی‌شمار بودند شما تماشاگران پشت ما بودید. دمتان گرم.

0022جوایز فیلم‌نامه اقتباسی به حمیدرضا قطبی و ناهید طباطبایی برای «جامه‌دران» غیر اقتباسی به سعید روستایی رسید. سعید روستایی جایزه بهترین کارگردانی را هم گرفت. جایزه‌ای که مهدی فخیم زاده و فاطمه معتمدآریا به او دادند. فخیم‌زاده به شوخی گفت نمی‌داند از کی او را هم جزو سلبریتی‌ها به شمار آورده‌اند و معتمدآریا گفت:

«همه ما دچار معضل از دست دادن عباس کیارستمی شده‌ایم. ما روح مردم و پزشکان جسم مردم را درمان می‌کنند، اگر پرچم دشمنی در دست بگیریم نمی‌توانیم راهی به‌جایی ببریم. سعی کنیم مشکل را حل کنیم و نه اینکه دنبال مقصر باشیم، پزشکان هم مانند فیلم‌سازان دچار اشتباه می‌شوند، ماسال‌هاست که یادمان رفته است می‌توانیم با یکدیگر به گفتگو بنشینیم.»

 

0028تندیس بهترین فیلم و دیپلم افتخار به حبیب والی نژاد برای «ایستاده در غبار» اهدا شد. والی نژاد در سخنانی گفت: «این جایزه را به احمد متوسلیان قهرمان ملی کشورمان تقدیم می‌کنم. امیدوارم همین‌طور که این فیلم قدمی در معرفی حاج احمد متوسلیان برداشت ما هم بتوانیم در این راه قدم برداریم.»
بالاخره احسان کرمی مجری برنامه ظاهر شد و روی صحنه آمد. او از همه جایزه گرفته‌ها خواست روی صحنه بیایند چون یک سورپرایز دارند. غافل‌گیری مراسم هم‌خوانی تصنیف «ایران ای سرای امید» بود که به محمدرضا شجریان تقدیم شد. این همخوانی پایان باشکوهی برای جشن هجدهم سینمای ایران بود.

هجدهمین جشن سینمای ایران دوشنبه‌شب در حالی به پایان رسید که «ابد و یک روز» و «ایستاده در غبار» مثل جشنواره فجر جوایز اصلی را بین خود تقسیم کردند.
هجدهمین جشن سینمای ایران امسال در محوطه میدان مشق واقع در مناطق قدیمی شهر تهران برگزار شد و از نظم بهتری نسبت به سال گذشته برخوردار بود. مراسم با ۴۵ دقیقه تأخیر برگزار شد و با ریتمی تند، بسیار تندتر از سال‌های قبل، در دو ساعت و ربع به پایان رسید. برنامه‌ای که با اجرای موسیقی زنده توسط گروه پالت برخی از اعضای گروه کامنت و با خوانندگی امید نعمتی همراه بود.
«ابد و یک روز» با گرفتن هفت تندیس برنده اصلی شب جشن هجدهم اصناف سینمایی بود. بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه به سعید روستایی رسید، پیمان معادی و نوید محمد زاده بابت این فیلم تندیس بازیگری را گرفتند و جایزه بهترین تدوین، بهترین صدابرداری و بهترین طراحی لباس هم به این فیلم رسید.
اما داوران جشن که امسال گفته شد تعداد آن‌ها به ۴۵۱ نفر رسیده است و تلاش دارند مدلی شبیه آکادمی اسکار را در ایران پیاده کنند، بهترین فیلم را «ایستاده در غبار» دانستند. فیلمی که سه تندیس گرفت و بعدازآن فیلم‌های «بادیگارد»، «کوچه‌ بی‌نام» و «اژدها وارد می‌شود» هرکدام با دو تندیس قرار گرفتند.
جوایز بازیگری بین دو فیلم تقسیم شد: مردهای «ابد و یک روز» و زن‌های «کوچه‌ بی‌نام»!
بازیگران مرد «ابد و یک روز» پیمان معادی به‌عنوان بهترین بازیگر نقش اول و نوید محمد زاده بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جایزه گرفتند و بازیگران زن «کوچه بی‌نام» باران کوثری به‌عنوان نقش اول و فرشته صدرعرفایی به‌عنوان نقش مکمل برنده شدند. باران کوثری به این ترتیب هت‌تریک کرد و هر سه جایزه بازیگری جشنواره فجر، انجمن منتقدین و جشن خانه سینما را گرفت.

جشن هجدهم از ساعت ۲۰.۴۵ آغاز شد. با اجرای دو ترک از امید نعمتی و گروه پالت و با اجرای احسان کرمی که البته روی صحنه حضور نداشت و فقط صدایش شنیده می‌شد. ایده‌ای که البته عجیب بود چون این سال‌ها در مراسم سینمایی و غیر سینمایی مجری کسی است که حضور نمایشی بیشتری داشته باشد و اجرای «بیش‌ازحد لازم خودمانی» احسان کرمی سال گذشته توی ذوق می‌زد.

کمال تبریزی دبیر امسال جشن در ابتدا از دو تصمیم جدید برای داوری‌های جشن گفت. تبریزی خبر داد امسال با اضافه کردن هنرمندانی از رشته‌های دیگر هنری ۴۵۱ نفر در داوری شرکت کرده‌اند و برای اولین بار اتحادیه تهیه‌کنندگان بهترین فیلم را انتخاب کرده است.

برای اهدای جایزه بهترین عکس، رضا عطاران و هانیه توسلی روی صحنه آمدند. رضا عطاران پیراهن قرمز پوشیده بود و هانیه توسلی با شلوار قرمز ظاهرشده بود. عطاران از همین مسئله استفاده کرد و توهین‌های یالثارات به سینماگران را مطرح کرد: «امشب به‌طور اتفاقی شلوار هانیه توسلی و پیراهن من به رنگ قرمز درآمده است. بعد از اتفاقات جشن حافظ برای پوشیدن رنگ قرمز تردید داشتم. برخی از دوستان از خدا ترسناک‌تر هستند زیرا به‌هرحال خدا می‌گذرد ولی این افراد نمی‌گذرند و فحش ناموس می‌دهند!»

جایزه بهترین طراح لباس را بابک حمیدیان و مینا ساداتی اهدا کردند که به‌تازگی ازدواج‌کرده‌اند. حمیدیان در جواب «صدای احسان کرمی» که از او می‌خواست هیجان بیشتری داشته باشد گفت: «من که دو سال است ندیده گرفته می‌شوم چرا باید هیجان‌زده باشم؟»
جایزه بهترین طراح لباس به غزاله معتمد برای «ابد و یک روز» رسید که آن را به ملک‌جهان خزاعی تقدیم کرد.

آتیلا پسیانی تنهایی برای اهدای جوایز بهترین صداگذار و بهترین صدابردار روی صحنه رفت. جایزه بهترین صداگذار درنهایت به آرش قاسمی برای «خشم و هیاهو» و بهترین صدابردار به امین میرشکاری برای «ابد و یک روز» رسید. امین میرشکاری هم جایزه را به پدرش جهانگیر میرشکاری تقدیم کرد که هم راه رفتن را به او آموخت و هم این کار را.

بسیاری از میهمانان در صحبت‌های کوتاه خود از عباس کیارستمی یادکردند. علی دهکردی هم از این استاد و از داود رشیدی یادکرد و جایزه بهترین طراح صحنه را او و افسانه بایگان به امیرحسین قدسی برای طراحی صحنه «اژدها وارد می‌شود» دادند. به سنت مراسم اسکار، کلیپی هم از درگذشتگان پخش شد. هرچند تعداد درگذشتگان امسال سینمای ایران به نظر می‌رسد بیشتر از سال قبل باشد.

یک زوج سینمایی دیگر که در این مراسم برای اهدای جایزه روی صحنه آمدند مسعود رایگان و رؤیا تیموریان بودند. رایگان از جمیعت خواست برای خواهرزاده همسرش نیما طباطبایی دعا کنند و آرزو کرد فیلم مشترک او با برنده امشب موسیقی متن یعنی فیلم «زادبوم» به نمایش دربیاید. کارن همایون‌فر برای «بادیگارد» این جایزه را گرفت. کارن همایون‌فر خطاب به گروه پالت گفت خوشحالم که لحظه آخری لغو نشدید!

برای اهدای جایزه بهترین تدوین به مرد همیشه موفق این رشته بهرام دهقانی که تدوینگر «ابد و یک روز» بوده است، رضا کیانیان و غزل شاکری روی صحنه آمدند. رضا کیانیان گفت: «از غزل شاکری برای اینکه صدای خوبی دارد دعوت شد تا جایزه را اهدا کند ما که نمی‌توانیم آن صدای او را بشنویم پس تنها برای خواندن این متن صدای او را می‌شنویم.»

جایزه بهترین فیلم‌برداری به هومن بهمنش برای «اژدها وارد می‌شود» رسید. او علاوه بر این فیلم «دو» را هم داشت. بهمنش جایزه را به امیر نادری تقدیم کرد و جایزه او را رامبد جوان داد که طبق معمول از او برای به شوروحال درآوردن تماشاگران استفاده شد.

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به نوید محمد زاده و مکمل زن به فرشته صدرعرفایی رسید و نوید محمد زاده عنوان کرد: «ما هنوز منتظر نتیجه پرونده پزشکی عباس کیارستمی هستیم.»

جایزه بهترین بازیگر مرد را امین تارخ و مریلا زارعی اهدا کردند. مریلا زارعی از جمعیت خواست یاد و خاطره کشته‌شدگان منا را گرامی بدارند و پیمان معادی تشکر غلیظی از سعید روستایی کرد. معادی همچنین گفت یاد آقای کیارستمی به خیر و نمی‌دانم چرا گذر زمان این اشک و افسوس و خشم و لج را کم نمی‌کند.

در مقابل جایزه بهترین بازیگر زن را رؤیا نونهالی و مسعود کرامتی به باران کوثری دادند. باران کوثری بعد از گرفتن جایزه گفت: امسال که سینماگران مورد هجمه و توهین‌های بی‌شمار بودند شما تماشاگران پشت ما بودید. دمتان گرم.

جوایز فیلم‌نامه اقتباسی به حمیدرضا قطبی و ناهید طباطبایی برای «جامه‌دران» غیر اقتباسی به سعید روستایی رسید. سعید روستایی جایزه بهترین کارگردانی را هم گرفت. جایزه‌ای که مهدی فخیم زاده و فاطمه معتمدآریا به او دادند. فخیم‌زاده به شوخی گفت نمی‌داند از کی او را هم جزو سلبریتی‌ها به شمار آورده‌اند و معتمدآریا گفت: «همه ما دچار معضل از دست دادن عباس کیارستمی شده‌ایم. ما روح مردم و پزشکان جسم مردم را درمان می‌کنند، اگر پرچم دشمنی در دست بگیریم نمی‌توانیم راهی به‌جایی ببریم. سعی کنیم مشکل را حل کنیم و نه اینکه دنبال مقصر باشیم، پزشکان هم مانند فیلم‌سازان دچار اشتباه می‌شوند، ماسال‌هاست که یادمان رفته است می‌توانیم با یکدیگر به گفتگو بنشینیم.»

تندیس بهترین فیلم و دیپلم افتخار به حبیب والی نژاد برای «ایستاده در غبار» اهدا شد. والی نژاد در سخنانی گفت: «این جایزه را به احمد متوسلیان قهرمان ملی کشورمان تقدیم می‌کنم. امیدوارم همین‌طور که این فیلم قدمی در معرفی حاج احمد متوسلیان برداشت ما هم بتوانیم در این راه قدم برداریم.»
بالاخره احسان کرمی مجری برنامه ظاهر شد و روی صحنه آمد. او از همه جایزه گرفته‌ها خواست روی صحنه بیایند چون یک سورپرایز دارند. غافل‌گیری مراسم هم‌خوانی تصنیف «ایران ای سرای امید» بود که به محمدرضا شجریان تقدیم شد. این همخوانی پایان باشکوهی برای جشن هجدهم سینمای ایران بود.

گزارش هجدهمین جشن سینمای ایران
فهرست کامل برگزیدگان هجدهمین جشن سینمای ایران:

 بهترین عکس: محمد بدرلو براى فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

 تندیس بهترین جلوه‌هاى ویژه میدانى: ایمان کرمیان براى فیلم ایستاده درغبار

 تندیس بهترین چهره: شهرام خلج براى فیلم ایستاده درغبار

 تندیس بهترین طراح: غزاله معتمد براى فیلم ابد و یک روز

 تندیس بهترین صداگذارى: آرش قاسمى براى فیلم خشم و هیاهو

 تندیس بهترین صدابردارى: امین میرشکارى براى فیلم ابد و یک روز

 تندیس بهترین طراح صحنه: امیرحسین قدسى براى فیلم اژدها وارد می‌شود

 تندیس بهترین جلوه‌هاى ویژه بصرى: هادى اسلامى براى فیلم بادیگارد

 تندیس بهترین موسیقى متن: کارن همایونفر براى فیلم بادیگارد

 تندیس بهترین تدوین: بهرام دهقانى براى فیلم ابد و یک روز

 تندیس بهترین فیلمبردارى: هومن بهمنش براى فیلم اژدها وارد می‌شود

 تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: نوید محمدزاده براى فیلم ابد و یک روز

 تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن: فرشته صدر عرفایی برای فیلم کوچه بی نام

 تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد: پیمان معادى براى فیلم ابد و یک روز

 تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن: باران کوثرى براى فیلم کوچه بى نام

 تندیس بهترین فیلمنامه اقتباسی: ناهید طباطبایى و حمیدرضا قطبى براى فیلم جامه دران

 تندیس بهترین فیلمنامه اورجینال: سعید روستایى براى ابد و یک روز

 تندیس بهترین کارگردانی: سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز

 تندیس بهترین فیلم: حبیب والى نژاد براى فیلم ایستاده در غبار

 

 

0017

0027

0026

007

006

0033

005

005

0037

0034

007گزارش: بهزار وفاخواه
عکس: علی زمانی

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید