این فیلم‌ساز بریتانیایی باهدف گرفتن بی‌طرفی بی‌بی‌سی، پوشش خبری در این شبکه را به‌شدت سیاسی و دستکاری‌شده خواند.کن لوچ که از حامیان جناح چپ است، در فیلم جدیدش که برنده نخل طلای کن شد، تلاش‌های مردی را تصویر کرده که در برابر سیستم تأمین اجتماعی بریتانیا ایستاده و آن را نقد می‌کند. سازنده فیلم «من، دانیل بلیک» گفت بی‌بی‌سی نیاز دارد که دموکراتیزه شود. این کارگردان برجسته فضای بی‌بی‌سی را برای یک کار کردن فاسد خواند و افزود:

درک از تنوع آن‌قدر در این شبکه متفاوت است که می‌تواند به یک درام بدل شود و مفهوم خبر در این شبکه باید به چالش کشیده شود.

 فیلم The Wind That Shakes the Barley برنده نخل طلای ۲۰۰۶

فیلم The Wind That Shakes the Barley برنده نخل طلای ۲۰۰۶

کن لوچ در گفتگو با رادیو تایمز افزود: بی‌بی‌سی کاملاً بر نقش خود در شکل دادن به آگاهی مردم واقف است و آنچه باید دانست این است که باید به حرف مردم گوش کرد درحالی‌که اخبار این شبکه بسیار دستکاری‌شده و سیاسی است. سخنگوی بی‌بی‌سی در پاسخ به این نظرات گفت:‌

بی‌بی‌سی مستقل است و به دستورالعمل سردبیری خود عمل می‌کند که بی‌طرفی ازجمله آن‌هاست. وی تأکید کرد این شبکه بیش از هر شبکه دیگری با اعتماد مردم مواجه است و بیشتر مردم انگلستان بر همین باور هستند. 

کن لوچ بارها چنین رابطه‌ای با بی‌بی‌سی داشته و ماه پیش نیز در کالج دانشگاه لندن نوع پوشش دادن اخبار در بی‌بی‌سی را جانبدارانه خواند.

فیلم I, Daniel Blake برنده نخل طلای ۲۰۱۶

فیلم I, Daniel Blake برنده نخل طلای ۲۰۱۶

این در حالی است که کارگردان نامدار بریتانیا، از سابقه قدیمی همکاری با بی‌بی‌سی برخوردار است و ۵۰ سال پیش فیلم «کتی به خانه برگرد» را برای بی‌بی‌سی ساخت که فیلمی خانوادگی درباره بی‌خانمان‌ها بود. «من دنیل بلیک» نیز با همکاری همین شبکه ساخته‌شده است.لوچ تأکید کرد این شبکه خبری دیگر علاقه‌ای به ساخت درام‌های اجتماعی تلویزیونی ندارد و بیشتر سریال‌های این شبکه در کمپانی‌های دیگر تولید می‌شوند و مدیران داخلی معتقدند این کابوسی برای بی‌بی‌سی است و برای همین بی‌بی‌سی به محلی برای فساد کارگردان‌ها بدل شده است.

versus_still_2او از انتخاب برنامه‌ها توسط این شبکه نیز انتقاد کرد و با اشاره کردن به سریال «دانتون ابی» گفت چنین درامی نشان‌دهنده چشم‌اندازی درخشان از گذشته است. آن‌ها می‌خواهند بگویند خودتان را با آنچه امروز دارد می‌گذرد خسته نکنید و فقط در یک نوستالژی جعلی غوطه‌ور باشید.وی افزود: تاریخی بد، درامی بد که به‌قصد به خواب بردن افکار ساخته می‌شود و درست در مخالفت با آن چیزی است که یک شبکه رادیو تلویزیونی باید باشد. مثل این است که با تماشای این تلویزیون یک مگادون مصرف کرده باشید. برنامه‌هایی باکیفیت پایین که می‌خواهند بگویند در خیابان‌ها هیچ خبری نیست.
در ادامه قسمت هایی از مسنند «کارگردان‌های بزرگ» (GREAT DIRECTORS) ساخته Angela Ismailos که به همکاری کن لوچ و استیون فیرز در روز های اولیه کاریشون در بی‌بی‌سی می پردازد را به همراه زیرنویس اختصاصی نماوا تماشا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید