«جان ویک: بخش ۳» در هفتمین اکران آخرهفته به فروش ۳ میلیون و ۱۷۵ هزار دلار رسید و حالا در آمریکای شمالی به فروشی بالغ بر ۱۶۱ میلیون دلار دست یافته است. این میزان فروش، ۷۵٪ از فروش «جان ویک ۲» در سال ۲۰۱۷ و ۲۴۷٪ از فروش «جان ویک» در سال ۲۰۱۴ بالاتر است. صراحتا چنین رشدی بین فیلم‌های دنباله‌دار حتی بین آثار دنیای سینمایی مارول نیز دیده نشده است. 

همچنین بخوانید:
معرفی و نقد John Wick ۳؛ حضور دوبارهٔ کیانو ریوز در فیلم اکشن شکوهمند جان ویک

ما می‌دانیم که «جان ویک ۳» در درجهٔ بالاتری از «جان ویک ۲» و «جنگ داخلی» نسبت به «سرباز زمستان» قرار دارد. رشد ۷۵٪ فیلم آخر نسبت به اولین فیلم تقریبا یک رکورد بی‌سابقه محسوب می‌شود. در میان تمام فیلم‌های «قسمت سوم» این چنینی، «جان ویک ۳» پنجمین فیلم بزرگ است. این فیلم حتی بالاتر از «داستان اسباب‌بازی ۳» قرار دارد.

جان ویک بخش 3

در این رده‌بندی، «اسکای‌فال» (۸۱٪ رشد نسبت به «ذره‌ای آرامش»)، «ارتش تاریکی» (۹۴٪ رشد نسبت به «مرده شریر ۲»)، «پنجه‌طلایی» (۱۰۶٪ رشد نسبت به «از روسیه با عشق») و «روزی روزگاری در مکزیک» (با ۱۲۲٪ رشد نسبت به «دسپرادو») بالاتر از «جان ویک ۳» قرار می‌گیرند. 
ممکن است این فیلم به فروش ۱۷۲ میلیون دلاری برسد که رشد چهار برابر نسبت به «جان ویک» به حساب می‌آید. این فیلم می‌تواند رکورد «جیسون بورن» (۱۶۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶) را بزند. احتمالا تا پیش از اکران «سریع و خشمگین تقدیم می‌کند: هابز و شاو» از ۲ آگوست به بعد، «جان ویک ۳» در صدر فروش و جذب مخاطب برای فیلمی اکشن در دنیای واقعی با ستارهٔ محبوبش باقی بماند.

جان ویک: بخش ۳ - پارابلوم

دواین جانسون، جیسون استاتهام، ونسا کربی و ادریس البا در اثر جدید دیوید لیچ که پیش از این با چاد استاهلسکی در ساخت «جان ویک» همکاری کرده بود و کارگردانی «ددپول ۲» و «بلوند اتمی» را برعهده داشته، بازی کرده‌اند. 
فروش جهانی «جان ویک ۳» نیز تاکنون حدود ۳۰۳ میلیون دلار بوده است. احتمالا میزان فروش بین‌المللی فیلمی که بودجهٔ ساخت آن ۷۵ میلیون دلار بوده، به ۳۲۵ میلیون دلار خواهد رسید. در بخش اکران بین‌المللی، پنج فیلم «گرگ‌ومیش»، چهار فیلم «بازی‌های گرسنگی»، «لالالند» (۴۴۱ میلیون دلار)، «اکنون مرا می‌بینی» (۳۵۱ میلیون دلار) و «اکنون مرا می‌بینی ۲» (۳۳۵ میلون دلار) پیش از «جان ویک ۳» قرار دارند. این چهارمین فیلم بزرگ لایواکشن کیانو ریوز است که در رتبه پایین‌تری نسبت به «سرعت» (۳۵۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۴) و سه فیلم «ماتریکس» قرار می‌گیرد. 

جان ویک: بخش ۳ - پارابلوم  کیانو ریوز

حالا باید دید «جان ویک: بخش ۴» می‌تواند در اکران ۲۱ می سال ۲۰۲۱ این رکورد عجیب را با رقیب دیگرش «آکیرا» جابه‌جا کند یا نه. 
از دیگر موفقیت‌های «جان ویک ۳» این است که به هفتمین فیلم پرفروش در اکران داخلی و دوازدهمین فیلم پرفروش در اکران جهانی سال ۲۰۱۹ تبدیل شده است. قطعا این یک نکتهٔ مثبت به‌حساب می‌آید. اما امیدواریم این فیلم هم مثل مجموعه فیلم‌های «سریع و خشمگین» با اکران فوق‌العاده‌ای هم در آمریکا و هم در بخش جهانی روبرو شود. در کنار استفاده از تبلیغات به روش قدیمی، رسیدن به چنین موفقیتی، می‌تواند استفاده از یک سوال بی‌جواب باشد. این فیلم در حال‌ حاضر از بازیگران متنوعی استفاده کرده، هرچند ممکن است این شانس وجود داشته باشد که جکی چان نقش یک شخصیت منفی را بازی کند؟ اگر فکر می‌کنید اضافه شدن ساندرا بولاک و کری-ان ماس در فیلم بعدی به فروش بیشتر کمک خواهد کرد، من هم با شما موافقم. 
این مقاله برگرفته از نوشتهٔ اسکات مندلسون در سایت forbes.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید