فیلم دوم «جان ویک»،‌ «جان ویک: بخش ۲» John Wick: Chapter 2 یک فیلم مهیج اکشن نئونوآر آمریکایی محصول سال ۲۰۱۷ به کارگردانی چَد ستاهِلسکی (Chad Stahelski) و نوشته‌ی دِرِک کُلستاد (Derek Kolstad) است. داستان فیلم دوم، تعقیب و گریز جان ویک را پس‌ازآنکه برای سرش جایزه تعیین‌شده دنبال می‌کند. کیانو ریوز (Keanu Reeves)، کامن (Common)، لارنس فیشبورن (Laurence Fishburne)، ریکاردو سکامارچیو (Riccardo Scamarcio)، روبی رُز (Ruby Rose)، جان لگیزامو (John Leguizamo) و یان مک‌شین (Ian McShane) در این فیلم بازی می‌کنند و از زمان «سه‌گانه‌ی ماتریکس» تاکنون اولین کار مشترک ریوز و فیشبورن است. فیلم نقدهای مثبتی از منتقدان گرفت و فروشی ۱۶۶ میلیون دلاری داشت که در مقایسه با بوده ساخت ۶۰ میلیون دلاری‌اش، فروشی خوب به‌حساب می‌آید.داستان فیلم، چهار روز پس از وقایع فیلم اول، جان ویک (کیانو ریوز)، آدمکش سابق، ردّ فورد موستانگ مسروقه‌ی مدل ۱۹۶۹ خود را در کارگاه اتومبیل‌های به سرقت رفته متعلق به آبرام تاراسُف (پیتر استورمر Peter Stormare)، برادر ویگو و عموی یوسف پیدا می‌کند. جان در یک درگیری خشونت‌آمیز که در آن فورد موستانگ به‌شدت آسیب می‌بیند، مردان تاراسف را می‌کشد. پس‌ازآن تحت عنوان صلح‌جویی از کشتن تاراسف منصرف می‌شود و به خانه برمی‌گردد.
بعدازآنکه اُرِلیو (جان لگیزامو) فورد موستانگ جان را برای تعمیر می‌برد، سانتینو دانتونیو (ریکاردو سکامارچیو)، رئیس خلاف‌کاران ایتالیایی به ملاقاتش می‌آید. معلوم می‌شود که جان برای به پایان رساندن “مأموریت غیرممکن “‌اش –که به او اجازه داد بازنشسته شود و با هلن ازدواج کند- از سانتینو کمک خواسته بوده. به‌عنوان نوعی قرارداد، سانتینو جان را به یک “نشان ” قسم داد، عهدی نا شکستنی که نماد آن مدال “سوگند خونین ” بود. سانتینو مدال را نشان می‌دهد تا درخواستی کند، اما جان، با این ادعا که بازنشسته شده، قبول نمی‌کند. سانتینو به‌تلافی با سلاح نارنجک‌انداز خانه‌ی جان را نابود می‌کند.وینستون (یان مک‌شین) صاحب هتل کانتیننتال در نیویورک به او یادآوری می‌کند که اگر “نشان ” را نپذیرد، یکی از دو قانون نا شکستنی جهان زیرین را زیر پا می‌گذارد: در زمین‌های کانتیننتال قتلی نباید انجام شود و “نشان ” باید مورداحترام قرار بگیرد. جان تعهدش را می‌پذیرد و با سانتینو ملاقات می‌کند که به او مأموریت می‌دهد خواهرش جیانا (کلودیا جرینی) را بکشد تا او بتواند جایگاهش را در “مجمع عالی‌رتبگان ” که شورایی از رؤسای عالی‌رتبه‌ی خلاف‌کاران است، تصاحب کند. سانتینو محافظ شخصی خود، آرس (روبی رز) را برای تحت نظر گرفتن جان می‌فرستد.
در رم، جان به جشن تاج‌گذاری جیانا نفوذ می‌کند و با او روبرو می‌شود. جیانا که با مرگ حتمی مواجه شده سعی می‌کند خودکشی کند، اما جان برای آنکه مانع لعنت شدنش شود او را می‌کشد. هنگام بازگشت، جان موردحمله‌ی مردان سانتینو قرار می‌گیرد که می‌خواهند با کشتن او کار را یکسره کنند. بعد از کشتن بیشتر آن‌ها، کسیَن (کامن) محافظ جیانا او را تعقیب می‌کند. درگیری وحشیانه‌ی آن دو با رسیدن به منطقه‌ی پذیرش کانتیننتال رم –که مثل کانتیننتال نیویورک- هرگونه “کسب‌وکاری ” در آن ممنوع شده، متوقف می‌شود. اینجا کسین عهد می‌کند انتقام مرگ جیانا را بگیرد.

پس از بازگشت جان به نیویورک، سانتینو به بهانه‌ی خونخواهی خواهرش قراردادی هفت میلیون دلاری برای به قتل رساندن جان باز می‌کند که منجر به حملات متعددی برای کشتن او می‌شود. کسین بار دیگر در مترو با جان برخورد می‌کند. جان در درگیری‌ای که در پی آن رخ می‌دهد برنده می‌شود، اما به دلیل احترام حرفه‌ای او را زنده رها می‌کند. جان، زخمی و مستأصل، از رئیس خلاف‌کاران زیرزمینی، بوئی کینگ (لارنس فیشبورن) تقاضای کمک می‌کند. زیردستان او جراحاتش را درمان می‌کنند و او را به قرارگاه سانتینو هدایت می‌کنند. جان محافظان سانتینو را می‌کشد و جراحاتی کشنده به آرس وارد می‌کند، اما سانتینو موفق می‌شود به کانتیننتال فرار کند. علیرغم هشدار وینستون، جان در ناهارخوری کانتیننتال به سانتینو شلیک می‌کند و او را می‌کشد.
روز بعد، وینستون دنبال جان می‌فرستد و توضیح می‌دهد که طبق نظر مجمع عالی‌رتبگان قرارداد قتل جان دو برابر شده و در سطح جهانی مطرح‌شده. جان به‌عنوان “تکفیر شده ” در کانتیننتال شناخته می‌شود و تمام دسترسی‌هایش را به منابع جهان زیرین از دست می‌دهد. وینستون حکم تکفیر جان و جایزه‌ای که برای قتلش تعیین‌شده را یک ساعت به تأخیر می‌اندازد تا به او فرجه‌ای دهد و نشانی برای استفاده‌ی او در آینده برایش فراهم می‌کند. قبل از رفتن، جان به وینستون می‌گوید: “به آن‌ها بگو، به همه‌شان بگو، هرکسی که می‌آید، هرکسی که هست که من آن‌ها را خواهم کشت. همه‌شان را خواهم کشت.”
و اما نظر منتقدین:
[animate animation=”fadeInLeft” duration=”2″ delay=”1″]

[/animate]
منتقد “راجر ایبرت ” (rogerebert) بسیار پرهیجان راجع به فیلم صحبت کرده و می‌گوید پس از دیدن فیلم حسی خوب داشته و خوشحال‌تر از ورود به سالن سینما بوده است. فیلمی قوی‌تر از فیلم اول با صحنه‌های اکشن بیشتر و خشن‌تر از قبل، اما به‌طور جالبی کمدی و خنده‌دار هم هست. فیلمی خوب برای نشان دادن توانایی‌های کیانو ریوز که کمی کمرنگ شده بود. فیلمی فوق‌العاده که بدون حضور ریوز که عاشق این ژانر فیلم است نمی‌توانست به این خوبی از آب درآید. او نه‌تنها توانایی فیزیکی خود در انجام صحنه‌های اکشن را به رخ می‌کشد بلکه توانسته بازی بسیار خوبی هم از خود ارائه دهد.
[animate animation=”fadeInLeft” duration=”2″ delay=”1″]

[/animate]
منتقد “رولینگ استون ” (rollingstone) هم امتیازی بالا به فیلم داده است و می‌گوید در سال ۲۰۱۴ و پس از اکران اولین فیلم جان ویک همه شگفت‌زده شدند این فیلم هم همین‌طور (بلکه بهتر) است. تمرین‌ها و تعلیمات ریوز در هنرهای رزمی جودو و جیتسو در فیلم کاملاً مشخص است و کارگردان هم با هنرمندی تمام صحنه‌های فیلم را پرهیجان و خوش آب و رنگ به تصویر کشیده است. فیلم‌بردار هنرمند فیلم دن لاستسن (Dan Laustsen) هم در نمایش صحنه‌ها سنگ تمام گذاشته است.

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”2″ delay=”1″]

[/animate]
منتقد “ایندی‌وایر ” (indiewire) هم با دیگر منتقدین همدل و هم‌سوست. به نظر او هم این فیلم در نمایش هیجانات موفق‌تر از فیلم قبلی ست. پایان عجیب فیلم هم‌بستر را برای ساخت فیلمی خوب و قسمت سوم این مجموعه آماده کرده است. بااینکه خیلی از مواقع قسمت‌های بعدی فیلم‌ها به‌خوبی اولین قسمت آنها درنمی‌آیند این فیلم نشان داده که استثناهایی وجود دارند که بینندگان را به ادامه فیلم‌های ساخته‌شده امیدوار می‌کنند.
[animate animation=”fadeInLeft” duration=”2″ delay=”1″]

[/animate]
منتقد “ورایتی ” (variety) می‌گوید بااینکه فیلم اول درواقع برای داشتن ادامه و قسمت دوم ساخته نشده بود اما کارگردان قسمت دوم این فیلم توانسته با هنرمندی این کار را انجام دهد و داستان فیلم هم بسیار هوشمندانه و موفق روایت‌شده است. جان ویک این داستان به‌واقع معتقد است که بازنشسته شده و دیگر خبری از زدوخورد و خشونت نیست اما می‌بینیم که این فیلم پرهیجان‌تر و خشن‌تر از فیلم اول است.

نقدهای فیلم به‌صورت کلی مثبت بوده‌اند اما اگر اهل تماشای خشونت نیستید و یا طرفدار حیواناتید شاید این فیلم برای شما مناسب نباشد (به یاد داشته باشید که در ساخت فیلم و بازاریابی آن به هیچ حیوانی آسیب نرسیده است). همانند همیشه پیشنهاد می‌کنم خود فیلم را ببینید و قضاوت کنید. نظرات خود را با ما هم در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید