زلدا فیتزجرالد (Zelda Fitzgerald؛ زاده ۲۴ ژوئیه ۱۹۰۰ درگذشته ۱۰ مارس ۱۹۴۸)، با نام اصلی زلدا سایر (Zelda Sayre)، یک داستان‌نویس، شاعر و رقاص اهل ایالات‌متحده آمریکا بود. او همسر رمان‌نویس بزرگ، اف. اسکات فیتزجرالد بود. او نماد دختران دهه ۱۹۲۰ بود و شوهرش او را اولین فلاپر آمریکا می‌دانست.
او یکی از زیباترین دختران شناخته‌شده در رقص‌های باله در جنوب ایالات‌متحده بود و زمانی که اسکات فیتزجرالد به او اظهار علاقه کرد به خاطر توانایی مالی پایینش از او خوشش نیامد. فیتزجرالد با نداشتن آگاهی از دوستی‌های زلدا با مردان بی‌شمار، به‌طور هفتگی به او نامه می‌نوشت و برای تأمین مالی ازدواجش، داستان‌های چاپی خود را افزایش داد تا اینکه اولین رمانش به چاپ رسید و زلدا با ازدواج با او و اقامت در نیویورک موافقت کرد. زلدا در ۳ آوریل ۱۹۲۰ با اسکات ازدواج کرد. کمی بعد آن دو به اروپا نیز رفتند.

در ۱۹۳۲، بیماری شیزوفرنی را در زلدا تشخیص دادند و او در آسایشگاه روانی شپرد پرات در تاوسن، مریلند بستری شد و در همان‌ها بود که رمان نیمه زندگی‌نامه خود بانام Save Me the Waltz را نوشت که در ۱۹۳۲ منتشر شد.جنیفر لارنس مدتی بود که (حداقل از آگوست امسال) به دنبال ران هاوارد و پروژه‌ی خوبش، زلدا بود. زلدا فیتزجرالد، همسر اف اسکات فیتزجرالد است. کمپانی آناپورنا مدتی بود که این فیلم را برای ساخت، زیر نظر داشت و اکنون با آلیسون شیرمور پروداکشن و ایمجین اینترتیمنت به همراه بازیگرانی چون لارنس و همکار تهیه‌کننده‌اش جاستین کیاروچی امتیاز تهیه‌کنندگی را به همراه برایان گریزر گرفته‌اند.

zelda-newاما فراست فیلم‌نامه‌ی این زندگی‌نامه را درباره‌ی این زنِ تراز اول و منبع الهام، آماده کرده است، اسکات و زلدا در یک رقص با هم آشنا شدند و این رودررویی بعدها تبدیل به گستبی بزرگ شد.
در ادامه‌ی زندگی‌شان، زلدا – که او هم نویسنده بوده است – مشکلاتی روانی پیدا می‌کند و در جنوب فوت می‌کند. فیلم‌سازان درصدد جمع‌آوری هزینه‌ی ساخت فیلم هستند که با در نظر گرفتن استعداد به کار گرفته‌شده کار سختی به نظر نمی‌‌آید، ولی همین استعدادها معمولاً دستمزد بالاتری نیز دارند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید