دهمین جشن بزرگ انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران عصر یکشنبه ۲۸ شهریورماه در مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران برگزار شد. دبیری این جشن را کیوان کثیریان بر عهده داشت.در ابتدای این جشن که با یک ساعت تأخیر آغاز شد، جواد طوسی گفت:

شاید چنین سؤالی پیش بیاید که ضرورت برگزاری این مراسم چیست؟ من معتقدم تلاش انجمن این است که ما به این بهانه بتوانیم نگاه درستی به آثار سینمایی داشته باشیم و بتوانیم یک نقد خوب ارائه دهیم، لازم می‌دانم در این مراسم یاد عزیزانی را که ازدست‌داده‌ایم گرامی‌بدارم.

img01140564

علی نصیریان بعد از پخش کلیپی از داوود رشیدی به صحنه آمد و گفت: این روزها برای ما بسیار سخت است. فراق داوود رشیدی برای افرادی مثل من کمتر از خانواده او سخت نیست. ما با یکدیگر هم‌بازی و همکار بودیم و این ارتباطات انسانی بسیار عمیق است، تقریباً نزدیک ۴۰ سال از آن نمایشی که اولین بار باهم کارکردیم می‌گذرد.

147477علی نصیریان از داوود رشیدی گفت:

 لحظات همکاری با رشیدی از صفحه ذهن و دل من پاک نمی‌شود. ارتباط حسی که پارتنرها در زمان ایفای نقش دارند فراموش‌نشدنی است. داوود رشیدی بسیار شوخ‌طبع بود، در اولین نمایشمان که صحنه‌های خنده‌دار داشت رشیدی نقش یک کشیش را بازی می‌کرد و صحنه‌های خنده‌داری ایجاد می‌شد، در آخرین اثرمان به کارگردانی سیروس الوند یک سری نکات را به من گفت که برایم جالب و راهگشا بود. برای افرادی مثل ما که زنده‌ایم و رفتن پارتنرها را می‌بینیم خیلی سخت است. رشیدی ازلحاظ فرهنگ و دانش کار خود یعنی تئاتر کار بلد بود. او هوای تازه‌تری را به دنیای تئاتر جدید وارد کرد. رشیدی یکی از ستون‌های اصلی تئاتر جدید بود و اگر حالا بچه‌های جدید در این عرصه کار می‌کنند کار آن‌ها اصول همان تئاتر را دارد. هر تجلیلی از داوود رشیدی می‌شود به‌جا است. رشیدی در آن زمان آثاری را به صحنه برد که هیچ‌کس تا آن زمان این کار را نکرده بود ،داوود دوست بسیار خوبی بود و از آن هنرمندانی بود که آدم از کار با او لذت می‌برد، یعنی با آن اثر خوش بود، او شوخ و سرزنده بود و به فرهنگ ما خدمت زیادی کرد. برای ما هم روزهای سختی است اما به‌هیچ‌وجه یادها و خاطره‌ها و شوخی‌هایی که باهم کردیم از لوح جان و روح من پاک نمی‌شود.

www-campec-ir-jashn-montaghedan-14سخن مدیرعامل خانه سینما با نشریه هتاک
در ادامه مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: یکی از کسری‌های سینمای ما نبود نهادهای پایدار است، خوشحالم که دهمین دوره جشن انجمن منتقدان برگزار می‌شود. خانم اکبری در ابتدای مراسم متنی خواند و خواستار پیگیری پرونده عباس کیارستمی شد من هم بر آن صحه می‌گذارم و تأکیددارم.

%d8%b4%d8%a7%d9%87%d8%b3%d9%88%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%85%d8%a7-%d8%af%d9%87%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%ac%d8%b4%d9%86-%d9%85%d9%86%d8%aaوی افزود:

روز گذشته متنی از سوی جامعه روزنامه‌نگاران درباره یک نشریه هتاک به هنرمندان منتشر شد. فکر می‌کنم باید قدر این حرکات را بدانیم من از آن‌ها سپاسگزارم و به بانیان آن نشریه هتاک می‌گویم این بی‌اخلاقی‌ها چاره‌ای برای شما به‌جز ترک کردن صحنه باقی نمی‌گذارد.

جوایز بهترین‌های جشنواره فیلم فجر ۳۴
تندیس بخش بهترین دستاورد فنی به امیررضا معتمدی برای جلوه‌های بصری «سینما نیمکت» رسید.
جایزه دوم این بخش به سعید ملکان برای طراحی چهره‌پردازی «ابد و یک روز» رسید.
در ادامه از علی قائم‌مقامی برای زحماتی که برای برگزاری این جشن‌ها کشیده و خانه سینما را در برپایی جشن‌ها کمک کرده است قدردانی شد. وی همچنین لوحی را برای تهیه‌کنندگی فیلم کفش‌هایم کو دریافت کرد.
تندیس بهترین صدای فیلم به سعید بجنوردی، محمدرضا دلپاک و حسین مهدوی برای «لانتوری» رسید. در این بخش محمدرضا دلپاک از حاضران خواست به احترام عباس کیارستمی یک دقیقه سکوت کنند.
تندیس بهترین طراحی صحنه و لباس به امیرحسین قدسی و نگار نعمتی برای «اژدها وارد می‌شود» رسید.
تندیس بهترین موسیقی متن به کریستف رضاعی برای «اژدها وارد می‌شود» رسید.
تندیس بخش خلاقیت و استعداد درخشان (ویژه فیلم‌سازان اول جوان) به محمدحسین مهدویان برای «ایستاده در غبار» رسید. مهدویان پس از کسب این جایزه گفت: این جایزه بسیار ارزشمند است. از همه عوامل فیلمم تشکر می‌کنم.

mohammadhosseinmahdavian95jashneanjoman1-1تندیس بهترین تدوین به هایده صفی یاری برای «اژدها وارد می‌شود» و «لانتوری» رسید. مانی حقیقی به نیابت از او این جایزه را گرفت و گفت: حضور او در ساخت این فیلم یکی از نکات تعیین‌کننده بود.
تندیس بهترین فیلم‌برداری به هومن بهمنش برای «اژدها وارد می‌شود» اهدا شد. وی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: فکر نمی‌کنم دیگر پیشنهاد کار در فیلمی همانند «اژدها وارد می‌شود» به من شود. از مانی حقیقی که چنین فرصتی به من داد تشکر می‌کنم.
در ادامه بخش بزرگداشت‌ها از رخشان بنی اعتماد تجلیل شد. فاطمه معتمدآریا در این بخش به صحنه آمد و خطاب به منتقدان و نویسندگان گفت:

از شما تشکر می‌کنم، شما بهترین نویسندگان سینمایی هستید که هیچ‌گاه مارا تنها نگذاشتید و همیشه پشت ما بودید. درباره بنی اعتماد حرف زدن کار من نیست، آدم گاهی با برخی از کارگردانان دوستی می‌کند اما کار نه گاهی هم با برخی از آن‌ها کار می‌کند اما دوستی نه رخشان هردوی این موضوعات را دارد. او طنز را به‌خوبی می‌شناسد و شوخ‌طبعی را از بازیگر نمی‌گیرد. به یاد دارم در فیلم «گیلانه» ما مشغول فیلم‌برداری بودیم و باهم شوخی می‌کردیم که او گفت اجازه دهید این صحنه را بگیریم بعد بازهم شوخی می‌کنیم. او به آنچه اعتقاد دارد مسلط است. تمام لحظات سخت گیلانه باروحیه بی‌نظیر رخشان به‌خوبی گذشت زیرا او ما را هول می‌داد که کارمان را انجام دهیم، رخشان دل بزرگ و دست‌گشاده دارد و حتی برای تمامی ستم دیدگان جهان دل‌بزرگی دارد.

147483
جواد طوسی هم در این بخش گفت:

اگر بخواهیم برای سینمای اجتماعی تعریف متفاوتی داشته باشیم در کنار فیلم‌سازان برخاسته از این عرصه همچون حاتمی کیا و ملاقلی و پور و روستایی جایگاه رخشان بنی اعتماد بسیار متفاوت است. او بدون اینکه در یک موقعیت متظاهرانه قرار بگیرد با زبان مستند و قصه کار می‌کند.

رخشان بنی اعتماد هم در سخنانی گفت:

از همه محبت‌های شما ممنونم، امیدوارم این شانس را داشته باشم که تا وقتی نفس می‌کشم تعریفی از حرفه به معنای شرافت حرفه را حفظ کنم.

در ادامه تندیس انجمن منتقدان به رخشان بنی اعتماد اهدا شد.

img00542429در ادامه مراسم دیپلم افتخار نقش مکمل زن به سارا بهرامی برای «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» تقدیم شد. خواهر او به نیابت از او جایزه‌اش را دریافت کرد.
تندیس این بخش به شبنم مقدمی برای «نفس» رسید.
تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به نوید محمدزاده برای «ابد و یک روز» رسید. نوید محمد زاده در سخنانی گفت: این جایزه بهترین جایزه‌ای بود که گرفتم. این فیلم، ابد و یک جایزه برای من به همراه داشت.

147489وی افزود:

یک سری بازی‌ها در تاریخ سینما وجود دارد که آن‌ها را دوست دارم به همین دلیل این جایزه را به ابوالفضل پورعرب برای بازی در فیلم «نرگس» تقدیم می‌کنم.

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن به پریناز ایزد یار برای «ابد و یک روز» اهدا شد. ایزدیار بعد از کسب جایزه‌اش گفت: از سعید روستایی ملکان و همه تشکر می‌کنم.

www-campec-ir-jashn-montaghedan-2تندیس این بخش به لیلا حاتمی برای «من» تعلق گرفت. مانی حقیقی به نیابت از او به صحنه آمد. وی در سخنانی گفت: مادر صفی یزدانی فوت شده و لیلا حاتمی درگیر سوگواری اوست و به همین دلیل به من گفت این جایزه را از جانب او دریافت کنم و بگویم این برای من ارزشمند است.حقیقی ادامه داد:

در چند روز گذشته تعدادی از همکاران و مردم از طرق مختلف از ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی و من بابت مطلبی که در یک نشریه درباره ما نوشته‌شده دلجویی کردند. ما سه نفر تصمیم گرفتیم اعتراض خودمان را در قالب یک شکایت کیفری مطرح کنیم. انگیزه ما برای کاری که می‌کنیم این نیست که صرفاً آن مطلب را تکذیب کنیم بلکه می‌خواهیم اعتراض خود را به این اتفاق نشان دهیم. نشریه‌ای که مجوز دارد پشت نام امام حسین مطالبی می‌نویسد که هرزه‌نگاری است. ما سه نفر حاضر نیستیم در کشوری زندگی کنیم که فرهنگ آن با قلدری نقد می‌شود، ما حق داریم جلوی این خشونت را بگیریم. به‌تنهایی نمی‌توانیم این کار را به سرانجام برسانیم و به کمک همه ایرانیانی که فکر می‌کنند این طرز برخورد مناسب نیست، نیاز داریم. خوشحال می‌شوم رئیس قوه قضاییه و وزیر ارشاد به کمک ما بیایند، اما از شما هم خواهش می‌کنم به ما کمک کنید. آن نشریه کوچک‌ترین سندی برای حرف‌هایی که زده ندارد.

در ادامه مراسم اهدای جوایز، جایزه ویژه کارگردانی به ابراهیم حاتمی کیا برای «بادیگارد» تعلق گرفت.

ebrahimhatamikia95jashneanjoman2انتقاد حاتمی کیا از نشریه‌ای که به سینماگران توهین کرد:

قسم به قلم. همه عزیزان که اینجایند صاحب‌قلم هستند، حرمت قلم با اتفاقات آن نشریه زایل شد و همه ما باید در برابر آن بایستیم. نمی‌دانم این خشونت از کجا می‌آید. متأسفم که با اسم و خون حسین (ع) این‌چنین بازی می‌شود. من کم از این نشریه نواخته نشدم. آن‌ها به من می‌گفتند کار انحرافی در سینما انجام می‌دهم. اگر اهل‌قلم واکنشی نشان ندهند مصداق بی‌غیرتی است. اگر شما اهالی مطبوعات و اگر ما اهالی سینما، در مقابل هرزه‌نگاری‌های این نشریه سکوت کنیم، نشان بی‌غیرتی ماست. متأسفم که عده‌ای خشونت‌طلب در نشریه‌ای مهجور، در حال توهین به نام مقدس اباعبدالله هستند.

www-campec-ir-jashn-montaghedan-6تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد توسط رضا کیانیان به پیمان معادی برای «ابد و یک روز» اهدا شد. رضا کیانیان در سخنانی اشاره کرد:

چند وقت پیش که یکی از افراد دریکی از استان‌ها خودمختاری موسیقی را اعلام کرد و وزیر ارشاد خودمختاری او را تائید کرد. وزیر درباره توهین نشریه هم چیزی نگفت. او کلاً به هیچ کاری کار ندارد.

rezakianian95jashneanjoman1پیمان معادی پس از دریافت جایزه‌اش گفت:

من سال‌هاست با علیدوستی و فرهادی و حقیقی دوستی دارم. من دوستانم را به‌سختی انتخاب می‌کنم و تمام‌قد به شرافت و نجابت این سه افتخار می‌کنم. درود به شرف حاتمی کیا که این سخنان را امشب گفت.
معادی در ادامه جایزه‌اش را به مادرش تقدیم کرد.

paymanmaadi95jashneanjoman1در ادامه مراسم کلیپی از آثار عباس کیارستمی و مراسم تشییع پیکر او پخش شد. سپس عزیزالله حاجی مشهدی در رثای عباس کیارستمی شعری خواند.
پس‌ازاین بخش، مراسم اهدای جوایز دنبال شد و تندیس بهترین فیلم‌نامه به سعید روستایی برای «ابد و یک روز» تعلق گرفت. سعید روستایی پس از دریافت جایزه‌اش گفت:

ابد و یک روز حاصل فیلم‌های کوتاه من است. می‌خواهم از استادان دانشگاهم تشکر کرده و این جایزه را به فیلم کوتاه سازان که پشت در اتاق تهیه‌کنندگان ایستاده‌اند تقدیم کنم.

saeedroustaei95jashneanjoman3روستایی افزود: من از حجم این جایزه‌ها می‌ترسم از این به بعدش را خدا به خیر بگذراند.
جایزه ویژه بهترین فیلم به رضا میرکریمی برای «دختر» تعلق گرفت و ماهور الوند بازیگر نقش اول زن فیلم به نیابت از او این جایزه را گرفت. الوند گفت: از گرفتن این جایزه خوشحالم به میرکریمی و همه عوامل تبریک می‌گویم.

www-campec-ir-jashn-montaghedan-5تندیس بهترین فیلم به سعید ملکان تهیه کننده برای «ابد و یک روز» رسید.
ملکان گفت: این جایزه به همه عوامل فیلم «ابد و یک روز» تعلق دارد. او سپس از عوامل فیلم دعوت کرد تا به صحنه بیایند و عکس یادگاری بگیرند.

فهرست نهایی برگزیدگان دهمین جشن انجمن منتقدان به شرح زیر می باشد:

بهترین مستند کوتاه :
کهریزک تجریش ساخته آزاده رضاییان مقدم
بهترین مستند نیمه بلند:
محاکمه ساخته سید احسان عمادی
بهترین مستند بلند:
دیپلم افتخار: فصل هری ساخته لقمان خالدی
تندیس: دینگومارو ساخته کامران حیدری
جایزه شهید آوینی:
‏ a157 بهروز نوارنی پور
بهترین فیلم کوتاه؛
باران های گاه به گاه ساخته کاوه دانشمند
بهترین دستاورد هنری:
امیر رضا معتمدی برای جلوه های ویژه بصری سینما نیمکت
سعید ملکان برای چهره پردازی فیلم ابد و یک روز
بهترین صدای فیلم:
محدرضا دلپاک سعید بجنوردی و حسین مهدوی برای طراحی صدا و صدابرداری لانتوری
بهترین طراحی صحنه و لباس:
نگار نعمتی و امیر حسین قدسی برای طراحی
صحنه و لباس اژدها وارد می شود
بهترین موسیقی فیلم:
کریستف رضاعی برای موسیقی فیلم اژدها وارد می شود
جایزه بهترین فیلم اول:
دیپلم افتخار: احسان بیگلری برای برادرم خسرو
تندیس و بهترین فیلم : محمدحسین مهدویان برای کارگردانی ایستاده در غبار
بهترین تدوین:
هایده صفی یاری برای لانتوری و اژدها وارد می شود
بهترین فیلمبرداری:
هومن بهمنش برای فیلمبرداری اژدها وارد می شود
بهترین نقش مکمل زن:
دیپلم افتخار به سارا بهرامی برای فیلم خانه ای در خیابان چهل و یکم
تندیس و لوح سپاس به شینم مقدمی برای فیلم نفس
بهترین بازیگر مکمل مرد:
نوید محمدزاده برای ابد و یک روز
بهترین نقش اول زن:
دیپلم افتخار به پریناز ایزد یار برای فیلم ابد و یک روز
لوح سپاس و تندیس به لیلا حاتمی برای فیلم من
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
پیمان معادی رای فیلم ابد و یک روز
جایزه ویژه بخش کازگردانی:
ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم بادیگارد
جایزه بهترین فیلمنامه:
لوح سپاس و تندیس سعید روستایی برای ابد و یک روز
بهترین کارگردانی:
لوح سپاس و تندیس سعید روستایی برای ابد و یک روز
جایزه ویژه بهترین فیلم:
رضا میرکریمی برای فیلم دختر

لوح سپاس و تندیس سعید ملکان برای فیلم ابد و یک روز
منبع: مهر

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید