احسان علیخانی شب گذشته و در بیست و ششمین قسمت ماه‌عسل از جعفر پناهی در میان حرف‌هایش یادکرد و گفت: از امروز كمپینی كه دیروز درباره‌اش به‌صورت كوتاه صحبت كردم آغازشده و قرار است این صدا به شخص آقای بانكی مون برسد تا جلوی این برای برداشت غیرقانونی از سرمایه ملت ایران گرفته شود.
او ادامه داد: وقتی ماجرایی جناحی و سیاسی شود معمولاً خیلی‌ها كنار می‌روند اما این ماجرا، ماجرایی ملی است كه قطعاً همه با طیب خاطر در آن شركت می‌کنیم. می‌توان گفت كه دبیری این كمپین را پرویز پرستویی نازنین بر عهده دارد و هنرمندان ارزشمندی نظیر علی نصیریان، جمشید مشایخی، فاطمه معتمدآریا، رضا میر کریمی، علیرضا زرین‌دست، فرزاد مؤتمن و جعفر پناهی و … در آن شركت و از آن حمایت كردند. پس شما هم به این كمپین بپیوندید.

این از معدود دفعاتی است كه مجری یك برنامه تلویزیونی از جعفر پناهی نام می‌برد و احسان علیخانی این اتفاق را در ماه‌عسل رقم زد.

panahi202بد نیست بدانید: بر اساس حکم دادگاه پناهی به اتهام‌های سیاسی به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی، ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌نامه‌نویسی، ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از ایران و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شد.
در ۱۳ بهمن ۱۳۸۹ (۲ فوریه ۲۰۱۱) تیری فره مو مدیر هنری جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم کن، در یک کنفرانس مطبوعاتی که در سینماتک پاریس برگزار شد، اعلام کرد که امسال جایزهٔ ویژهٔ مربی طلا کن را به پناهی تقدیم می‌کنند. او اضافه کرد: ازاین‌پس جعفر پناهی، عضو هیئت‌داوران تمام فستیوال‌های فیلم بین‌المللی خواهد بود و جایگاهی خالی برای او در نظر گرفته شده‌است.

maxresdefault آخرین فیلم جعفر پناهی بانام «تاکسی» برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد، خواهرزاده وی این جایزه را به نیابت از ایشان اخذ کرد، جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ میلادی، برای ساخت «بادکنک سفید» برنده دوربین طلایی جشنواره فیلم کن شد. او در سال ۲۰۰۰ میلادی، با فیلم «دایره» برنده جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز و در ۲۰۰۶ میلادی، برنده خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین برای فیلم «آفساید» شد. فیلم مستند «این‌یک فیلم نیست» ساخته پناهی در دسامبر سال ۲۰۱۱، جایزه اول بخش آسیا-آفریقای هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم دبی را دریافت کرد. همچنین جعفر پناهی، در نهم مارس ۲۰۱۲، برنده نشان هنر برای آزادی از بنیاد فیر پلی در سوئیس شد.

اشک های خواهرزاده جعفر پناهی در جشنواره برلین 2015، او این جایزه را به نیابت از پناهی دریافت کرد

اشک های خواهرزاده جعفر پناهی در جشنواره برلین 2015، او این جایزه را به نیابت از پناهی دریافت کرد

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید