کارلو پدرسولی (معروف به باد اسپنسر)، بازیگر ایتالیایی که در ایران با فیلم های خاص وسترن معروف شده بود درگذشت.
او در سال 1975 میلادی در فیلم «پاگنده به هنگ کنگ می رود» و در 1978 «پاگنده به آفریقا می رود» بازی کرد که بعدها با نمایش این فیلم در ایران به شهرت فراوانی بین هموطنانمان رسید.
اسپنسر بیشتر به خاطر حضور در فیلم‌های به سبک وسترن اسپاگتی همراه با  ترنس هیل شهرت دارد. وی با ترنس هیل 18 فیلم سینمائی مشترک کار کرده است.
او در آثاری چون «امروز می‌کشیم، فردا می‌میریم» «فراتر از قانون»، «پنج مرد نظامی»، «دزدان دریایی بالاکی»، «پاگنده»، «مواظب باش، عصبانی می شیم»،«پاگنده به هنگ کنگ می‌رود»، «پاگنده به آفریقا می‌رود»، «پاگنده به مصر می‌رود»،«بادی به غرب می‌رود» و…ایفای نقش کرده است.

وی سالها به عنوان یک شناگر حرفه ای و بازیکن واترپلو که حتی به رقابت های المپیک نیز رفته است شناخته می شده اما هیچ وقت نتوانست در شنا به موفقیت های جهانی برسد و آن را نیمه کاره رها کرد و به بازیگری و نویسندگی روی آورد. او روز گذشته در سن 86 سالگی درگذشت.

0145

بد نیست بدانید: باد اسپنسر متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۲۹ در ناپل بود. وی بیشتر به خاطر حضور در فیلم‌های به سبک وسترن اسپاگتی همراه با ترنس هیل شهرت دارد. اولین حضور حرفه‌ای باد اسپنسر در دنیای سینما، بازی در فیلمی با نام «روح شوهر من» برگرفته از یک داستان کمدی ایتالیایی بود که در سال ۱۹۴۹ تولید و در سال ۱۹۵۰ منتشر شد. وی در سال ۱۹۵۱ در فیلم‌های :«گارد پرتورین» و «کجا می‌روی» به عنوان یک بازیگر حضور داشته است. وی از قهرمانان ورزشی در رشته‌های شنا، واترپولو بود و توانست به المپیک‌های ملبورن و هلسینکی راه یابد. اما هیچ وقت توسط یک اسپانسر حمایت نشد. وی در سن ۳۸ سالگی به دنیای بازیگر روی آورد و توانست به موفقیت‌های بین‌المللی دست پیدا کند. او همچنین علاقه‌مند به حوزه نویسندگی است و در طول این چند سال که دیگر فیلم بازی نمی‌کند به این حرفه روی آورده و کتابی را نیز در ارتباط با زندگی خود نوشته است.
در ایران او را با نام پاگنده می‌شناسند که در اصل نام یکی از فیلم‌های معروف او است.این هنرمند قوی‌هیکل ایتالیایی دکترای حقوق داشت.در سال ۲۰۰۵، او وارد دنیای سیاست شد و به عنوان مشاور منطقه‌ای حزب فورزا ایتالیا در لاتزیو مشغول به کار شد، اما وی در این کار موفق نبود. اسپنسر اعلام کرده است:

من در زندگی ام، همه کارهایم را انجام داده‌ام؛ به جز سه کار، رقص باله، سوارکار و سیاستمداری. با توجه به این که دو شغل اول برای من دست نیافتنی بودند، من خودم را به دنیای سیاست پرتاب کردم. مخالفان، اسپنسر، همیشه او را به خاطر درگیر شدن در سیاست‌های نمایشی مورد انتقاد قرار داده‌اند.

 

در ادامه قسمت هایی از یک مصاحبه که چندین سال پیش باد اسپنسر با یک خبر نگار ایرانی انجام داده است را می خوانید:
تصویری که ما از باد اسپنسر در ذهن داریم در مقام بازیگر می باشد . اما شاید بسیاری اطلاع نداشته باشند که باد اسپنسر یک شناگر حرفه ای ، یک بازیکن حرفه ای واترپولو ، یک حقوقدان ، یک خلبان و بسیاری از حرفه های دیگر نیز بوده است. پس از گذشت سالها، اگر باد اسپنسر به گذشته اش بازگردد آیا باز هم تمایل دارد یک بازیگر شود یا راه دیگری را پیش می گیرد ؟
من کارهای زیادی در زندگی ام انجام داده ام و به گذشته ورزشی ام نیز افتخار می کنم. من سالها عناوین قهرمانی شنا و واترپولو و همچنین یک مقام کشوری در رشته راگبی در دوران نوجوانی کسب کردم. اما هرگز به من در ازای کسب این مقام ها پولی پرداخت نشد برای همین من فکر نمیکنم واژه  حرفه ای  که در مورد دوران ورزشی من بکار بردی صحیح نباشه. زمانی که من در بازی های المپیک هلسینکی و ملبورن حضور داشتم، هیچ اسپانسر یا حمایت کننده ای وجود نداشت.به همین خاطر من فکر میکنم که آن ورزش، یک ورزش و رقابت واقعی بود و باید دوباره بگم که من به گذشته ورزشی ام افتخار می کنم. در ضمن باید بگم که من در دانشگاه در رشته حقوق تحصیل کردم اما بطور رسمی هرگز یک وکیل نشدم.

در مورد بازیگر شدنتان چطور ؟
زمانی که من یک بازیگر شدم تقریبا 38 سال داشتم و هرگز فکر نمیکردم که روزی حرفه بازیگری کاری باشد که بخواهم برای باقی عمرم آن را انجام دهم ! من خیلی خوش شانس بودم که توانستم موفقیت های بین المللی کسب کنم و من این موفقیت را مدیون پروردگارم و همچنین تمامی طرفدارانم هستم که همیشه از من حمایت کردند و در جواب تو باید بگم که بله، اگر من به گذشته برگردم تمام کارهایی که کردم رو دوباره بارها و بارها انجام می دهم و از انجام دادنش پشیمان نمی شوم.

باد اسپنسر در زندگی شخصی اش چالش های مختلفی را پشت سر گذاشته است . او یک شناگر حرفه ای ، یک بازیگر موفق ، یک نویسنده موفق و دیگر موفقیت های مختلف را در زندگی اش تجربه کرده. اگر از آقای اسپنسر بپرسم که کلید موفقیتش در تمام این سالها چه بوده ، چه می گوید ؟
من واقعا نمی توانم بگویم کلید یا راز موفقیت چی هست. تمام این موفقیت ها برای من غیرمنتظره بود اما باید بگم که من همیشه به چالش های مختلف علاقه مند بودم و هرگز زمانی که مانعی بر سر راهم قرار می گرفت متوقف نمی شدم. در ورزش، چالش این هست که بر زمان غلبه کنید و آسان ترین راه این هست که ببینید آیا به اندازه کافی برای انجام اینکار خوب هستید یا خیر. شما قهرمانی رو بدست میارید اگر هیچکس از شما سریعتر یا بهتر نباشد اما این شرایط همیشه پایدار نیست و به شدت محدود هست. دیری نمی گذرد که یکی از راه می رسد و به مراتب قوی تر و سریعتر از شماست و جای شما را می گیرد.
اما در زندگی واقعی چطور می توان این معیارها را اندازه گرفت ؟ شاید کلید موفقیت در زندگی این باشد که آدم باید فقط خودش باشد و قوانین انسانیت را زیر پا نگذارد و همواره خوش رو و خوش اخلاق باشد. این موارد حداقل برای من یکی جواب داد!

15671f7c7ceef15ce645c97599f5b5b4

ترنس هیل دوست صمیمی شماست که به همراه شما در فیلمهای بسیاری همبازی بوده است. فیلمهایی که شما به همراه وی بازی کرده اید معروف به ( Buddies Movie ) بود که در گیشه ها به موفقیت زیادی دست پیدا کردند . نظر شما درباره این همکاری چیست ؟
ترنس هیل همیشه دوست من بوده و اگرچه ما دیگر اغلب اوقات یکدیگر را نمی بینیم اما همیشه هوای هم را داریم . او معمولا هر زمان که به منزل ما می آید همسرم اسپاگتی ال پومودرو ( یک نوع پاستای ایتالیایی ) درست می کند چون اون عاشق این غذا و دستپخت همسرم است. من هنوز هم فیلمهایم رو با احترام نگاه می کنم. مخصوصا یکی رو که با ترنس هیل درست کردم که واقعا از دیدنش لذت می برم. منظورم فیلمی هست که در کلمبیا با هواپیما ساختیم به نام «Piu’ forte ragazzi! ». بعد از ساختن این فیلم بود که من یک خلبان حرفه ای هواپیما و بالگرد شدم.

نظر شما درباره مسیری که امروز سینما در حال طی کردن آن هست چیست؟ در واقع سینما نسبت به سالهایی که شما در آن ستاره محسوب می شدید تغییرات فراوانی کرده است. آیا شما فیلمهایی که با سبک و سیاق امروز ساخته می شوند را می پسندید ؟
من اخیرا دیگر خیلی به سینما نمی روم و متاسفانه بیشتر فیلمهایی که در سینما به نمایش در می آیند فیلمهای پرخرج هالیوودی هستند که همه شان مشابه یکدیگرند. من شخصا فیلمهای تاریخی را دوست دارم؛ آنهایی که باعث شوند من یک فرهنگ یا چیز جدیدی یاد بگیرم و به ذهن بسپارم.

بسیاری از طرفداران شما در ایران اغلب شما را با فیلمهای به اصطلاح ژانر وسترن اسپاگتی مثل « آنها من را ترینیتی صدا می کنند » یا « من ترینیتی هستم » به یاد می آورند که یکی از اولین فیلمهایی بود که در این ژانر بصورت کمدی ساخته بود. این فیلمها در گیشه ها موفق بودند اما در آن زمان منتقدان خیلی روی خوشی به آنها نشان ندادند. بعد از گذشت سالها، نظر شما در مورد ساخته شدن وسترن های اسپاگتی بصورت کمدی چی هست؟
دو فیلم « ترینیتی … » که من با ترنس هیل همبازی بودم در زمان اکران تبدیل به یکی از پرفروش ترین فیلمهای دنیا شد. من فکر میکنم این فیلمها را باید بیشتر  وسترن کمیک  نامید تا  وسترن اسپاگتی . این ژانری بود که توسط کارگردان اِنزو باربونیکلاچر به کمیک ترنس و من بوجود آمد. من درک میکنم که منتقدها خیلی با این فیلمها ارتباط برقرار نکردند و ترجیح می دادند به ستایش از فیلمهای جدی این ژانر بپردازند و من هم به نظرشان احترام می گذارم. اما حالا پس از گذشت سالها از آن دوران، بعضی از این منتقدها در مورد فیلمهای ما تجدید نظر کرده اند و سعی می کنند توضیح دهند که چرا هنوز هم پس از گذشت سالها تماشای فیلمهای ما محبوب هست و حتی سینماروهای جوان هم از آن استقبال می کنند.

bud-spencer-terence-hill-mega-box-4-rcm0x1920u

جناب باد اسپنسر ، بسیاری از ایرانیان دوست دارند تا نظر شما را درباره دوست صمیمی و قدیمی شما ، ترنس هیل ، بدانند. آیا وی در زمانی که با او در 17 فیلم همبازی بودید دوست بهتری بود یا در زندگی واقعی؟
من در 17 فیلم با او همبازی بودم و هرگز کوچکترین مشکلی هنگام همکاری با او در فیلمها نداشتم و به معنای واقعی یک انسان فوق العاده چه در هنگام کار و چه در زندگی شخصی اش است و من بسیار خوش شانس بودم سرنوشت ما را در سال 1967 در کنار یکدیگر قرار داد. او 10 سال از من کوچکتر است و زمانی که ما با یکدیگر ملاقات کردیم، او به دلیل سابقه ورزشی من احترام زیادی به من می‌گذاشت. در آن زمان او تجربه بسیار بیشتری از من در بازیگری داشت و من اصلا انتظار اینکه یک بازیگر شوم را نداشتم و البته ما هرگز هم به هم حسودی نکردیم . هیچکدام از ما زمانی که ستاره شدیم رفتار متفاوتی را پیش نگرفتیم. ما همواره زندگی معمولی داشتیم و هرگز اجازه ندادیم که شهرت روی زندگی شخصی ما تاثیر بگذارد و از ما آدمهای متفاوتی بسازد.

آقای اسپنسر، من خیلی هیجان زده شدم زمانی که متوجه شدم قرار است بعد از مدتها در فیلمی تحت عنوان « کئوما آزاد شده » در کنار جان ساکسون و فرانکو نرو ایفای نقش کنید. می توانید به ما کمی درباره این فیلم بگویید ؟
بله، کارگردان اِنزو کاستلاری از من درخواست کرد تا در این فیلم که پروژه جدید خودش است بازی کنم و من هم خوشحال خواهم بود تا با بتوانم با نرو فرانکو بازی کنم اما خیلی در مورد بازی در این فیلم مطئمن نیستم چراکه من زیادی برای اینکه بر روی اسب سوار شوم و دوئل کنم پیر شده ام!

بیایید کمی به سمت ایران برویم ! آیا تابحال به کشور ایران سفری داشته اید ؟
خیر من هرگز به ایران سفری نداشته ام.

آیا در مورد سینمای ایران و سینماگران ایران اطلاعاتی دارید؟
متاسفانه فیلمهای زیادی از ایران در ایتالیا اکران نمی شوند مگر اینکه در جشنواره های سینمایی به نمایش درآیند.من می دانم که موجی جدیدی از فیلمسازان در ایران ظهور کرده اند و امیدوارم که شانس این را داشته باشم که بتوانم با آنها بیشتر آشنا شوم.

Bud Spencer - die Autobiografie

آیا می دانستید که در نسخه دوبله بسیاری از آثار شما در زبان فارسی، دوبلور مشهور ایرانی به نام مرحوم  ایرج دوستدار به جای شما صحبت می کرده که بسیار هم باعث محبوبیت شما در ایران شده؟
من باید تشکر کنم از دوبلورهای فوق العاده ای که بسیار به موفقیت بین المللی من در سرتاسر جهان کمک کردند. من شخصا ایرج دوستدار را نمی شناسم اما از این فرصت استفاده می کنم و احترام و تشکر خودم را تقدیمش می کنم و تشکر میکنم که ایشان را معرفی کردی.

بسیار سپاسگزار هستم از شما جناب اسپنسر که زمانتان را برای مصاحبه با ما اختصاص دادید . این مصاحبه را طرفداران ایرانی تان مطالعه خواهند کرد، آیا صحبتی هست که دوست داشته باشید با طرفدارانتان در ایران داشته باشید؟
من می خواهم دوباره از طرفداران ایرانی ام تشکر کنم. موفقیت من مدیون حمایت های شماست و رضایت شما به من کمک می کنه تا احساس کنم جوان هستم و بخواهم کارهای بیشتر و بیشتری انجام دهم. این روزها من کمتر در فیلمی بازی می کنم و بیشتر وقتم را اختصاص داده ام به نوشتن کتاب درباره تجربیاتم در زندگی شخصی. در هفته های بعد، من خاطرات زندگی ام را با نام « داستان Bud Spnecer » بزودی بر روی اینترنت منتشر خواهم کرد. کتاب بعدی من هم درباره طرفدارانم در سرتاسر دنیاست. تشکر میکنم از همه شما عزیزانم برای اینکه این فرصت را در اختیار من قرار دادید تا بتوانم با شما صحبت کنم.

منبع مصاحبه: گفتگوی میثم کریمی خبرنگار مجلهِ MovieMag

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید