ایسائو تاکاهاتا Isao Takahata در سن ۸۲ سالگی درگذشت. تاکاهاتا به همراه هایائو میازاکی Hayao Miyazaki در سال ۱۹۸۵ استودیو جیبلی Studio Ghibli را تأسیس کردند. تاکاهاتا در نوع خود کارگردان شایسته‌ای بود و آثار کلاسیک مهمی ازجمله «مدفن کرم‌های شب‌تاب»، «به‌ خاطر دیروز» Only Yesterday و «پوم پوکو» Pom Poko را کارنامه هنری خود دارد. «افسانه شاهدخت کاگویا» The Tale of the Princess Kaguya از جدیدترین آثار او بود که نامزد دریافت جایزه اسکار نیز شد.
آغاز به کار تاکاهاتا به دهه ۶۰ میلادی و کار هم‌زمان او در صنعت فیلم و تلویزیون ژاپن بازمی‌گردد. علاوه بر کارگردانی، او یک انیماتور، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سینمایی بود و نام او در عنوان‌بندی اثر تحسین‌شده مایکل دودوک دی ویت Michaël Dudok de Wit به نام «لاک‌پشت قرمز» The Red Turtle نیز به چشم می‌خورد. در بین تمام جوایز مهمی که ایسائو تاکاهاتا برای آثارش به دست آورده بود، او موفق شد جایزه یک‌عمر دستاورد هنری را در جشنواره فیلم لوکارنو در سال ۲۰۰۹ از آن خود کند.«مدفن کرم‌های شب‌تاب» یکی از شناخته‌شده‌ترین و باارزش‌ترین آثار او است که گاهی در لیست بهترین (و ناراحت‌کننده‌ترین) انیمیشن‌های تمام دوران قرار می‌گیرد. راجر ایبرت Roger Ebert منتقد مشهور سینما، در نقد این فیلم فراتر رفته و با دادن چهار ستاره به «مدفن کرم‌های شب‌تاب»، این اثر را جزو لیست «یکی از بهترین ‌فیلم‌های جنگی که تابه‌حال ساخته شده است» قرار می‌دهد.
وضعیت سلامتی تاکاهاتا در یک سال اخیر زیاد مناسب نبود و از مشکل قلبی رنج می‌برد. این کارگردان نامی، در ۵ آوریل ۲۰۱۸ براثر سرطان ریه در توکیو درگذشت.
این مقاله برگرفته از نوشته مایکل نوردین Michael Nordine در سایت ایندی‌وایر Indiewire است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید