جستجوی عمیق درباره‌ی آتش‌فشان‌ها در سراسر دنیا و باور و برداشت انسان‌ها درباره‌ی آن‌ها

ورنر هرتسوک که یک از مهم‌ترین پایه‌های سینما روشنفکر آلمان بشمار می‌آید و با فیلم‌های داستانی مشهوری همچون (Aguirre, the Wrath of God (1972 و (Fitzcarraldo (1982 در تاریخ سینما جایگاه خود را تثبیت کرده است؛ تاکنون مستندهای بسیاری درباره لوکیشن های عجیب‌وغریب و دست‌نیافتنی طبیعی در سراسر کره زمین‌ساخته است؛ که شاید به مهم‌ترین آن‌ها باید به مستند Encounters at The End of the World محصول سال ۲۰۰۷ و مستند سه‌بعدی Cave of Forgotten Dreams محصول سال ۲۰۱۰ اشاره کرد؛ که اولی در قطب شمال و دومی در غاری در جنوب فرانسه فیلم‌برداری شده است.


ورنر هرتسوک در کنار ویم وندرس جزو اولین فیلم‌سازانی بودند که دست به ساخت فیلم‌های مستندِ سه‌بعدی که خارج از فضای استودیو فیلم‌برداری شده‌اند، زدند. هرتسوک علاوه بر فیلم‌های مستند مشهورش درباره طبیعت در حوزه ساخت فیلم‌ها مستند اجتماعی – سیاسی هم بسیار مشهور است؛ که از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین آن‌ها می‌توان به مستند Into the Abyss محصول سال ۲۰۰۳ اشاره کرد؛ که روایت روزهای پایانی زندگی دو نوجوان محکوم‌به اعدام است؛ که درنهایت هم با تلخی بسیار و با اعدام آن دو دریکی از ایالت‌های غربی آمریکا این مستند به پایان می‌رسد و مستندی که باعث تغییرات اساسی قوانین اعدام در آمریکا گردید. صدای خش‌دار این هنرمند آلمانی که خود به‌عنوان راوی (نریتور) همه مستندهایش بر روی تصویر سخن می‌گوید یکی از نقاط قوت و مهم فیلم‌های اوست. او از صدای خود برای روایت و نریت فیلم‌های دیگر فیلم‌سازان هم استفاده کرده است و حتی دریکی از قسمت‌های سریال محبوب سیمسون‌ها صداپیشگی یکی از کاراکترهای این انیمیشن را به عهده دارد.


این بار ورنر هرتسوک در مستند جدید خود، درون دوزخ «into the infero»، بینندگان را به دهانه‌ی لبالب از مواد مذاب قرمزرنگ آتشفشان های فعال و مشهور دنیا می‌برد. در این سفر وی همراه با همکار نویسنده و آتشفشان شناس خود، کلاو اوپن هایمر است. آن‌ها ۱۰ سال پیش در میانه‌ی ساخت فیلمِ «ملاقاتی در انتهای جهان» با یکدیگر آشنا شدند. این زوج، سفری هیجان‌انگیز را در پیش می‌گیرند، از آنتارکتیکا تا گرم‌ترین کویر دنیا در اتیوپی، از ایسلند تا دل کره شمالی (جایی که معمولاً خیلی قابل‌دسترس نیست). تمامی این سفرها برای دیدن ترسناک‌ترین آتشفشان‌های دنیاست. می‌توانید آننوس دیدنی این فیلم را در ادامه ببینید.

intotheinfernoمستند بی‌نظیر ورنر هرتسوک شمارا به سرزمین زیبای آتشفشان ‌ها می‌برد

اصلاً برای آتش‌فشان‌ها مهم نیست که ما این بالا چی کار می‌کنیم، این چیزی است که هرتسوک در آننوس می‌گوید با این حرف نه‌تنها تجسسی عمیق درباره‌ی آتش‌فشان‌ها ارائه می‌دهد، بلکه نگرشی عمیق دارد بر انسان‌ها و باورشان درباره‌ی این پدیده‌های آتشین اطرافشان. این مستند برای اولین بار در جشنواره تلوراید و تورنتو به اکران درآمد و منتقد ایندی وایر، دیوید ارلیچ در نقد مثبت خود، آن را یادآوری آتشین دانسته برای دست‌کم نگرفتن هرتسوک. درون دوزخ، ۲۸ اکتبر در نیویورک و لس‌آنجلس به اکران درخواهد آمد و بر روی نت فلیکس قابل‌دیدن خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید