با اینکه ۲۰۱۵ سال خوبی برای فیلم‌های ترسناک نبود، اما سال ۲۰۱۶ سال بسیار خوبی برای این ژانر از فیلم‌ها می‌باشد، فیلم‌های ترسناک بی‌نظیری به نمایش درآمدند و فیلم‌های زیادی آماده به اکران هستند که حتی پتانسیل ورود به لیست بهترین و ترسناک‌ترین فیلم‌های ۲۰۱۶ رادارند. در تابستان ۲۰۱۶ دنباله‌ی برخی از فیلم‌های سال‌های پیشین و ساختی جدید از داستان‌های قدیمی را شاهد بودیم که شاید  قابل‌توجه‌ترین آن‌ها «احضار روح ۲» و «Amityville: The Awakening» می‌باشند. بزرگ‌ترین رقیب برای سایر فیلم‌های ترسناک به نمایش درآمده تاکنون برای قرارگیری در صدر بهترین‌های ۲۰۱۶ فیلم‌های «جنگل» و «فیلم غرور و تعصب و زامبی‌ها» هستند؛ بر طبق سنت، اکثر فیلم‌های ترسناک در ماه‌های اولیه سال و پس از مراسم اسکار اکران شدند.

در مقاله زیر نگاهی گذرا به فیلم‌های ترسناکی که از ابتدای سال تا امروز به نمایش درآمدند، می‌کنیم و با توضیحی مختصر سعی در توصیف حال و هوای هرکدامشان داریم. البته طرفداران پروپاقرص فیلم‌های ترسناک؛ همه این فهرست را از حفظ‌ اند و حتماً پیشنهادهایی بهتر، برای افزودن به آن را در ذهن دارند، اگر شما از این دسته هستید حتماً بریمان کامنت بگذارید و راجع فیلم ترسناک موردعلاقه‌تان که در سال ۲۰۱۶ اکران شده بریمان بنویسید.

• جنگل – زمان اکران: ۸ ژانویه ۲۰۱۶ (The Forest)
فیلم در جنگلی در ژاپن به اسم آئوگیکاهارا، محلی واقعی که مکانی بدنام برای خودکشی شده، فیلم‌برداری شده است. در همین جنگل است که دختر آمریکاییِ داستان سارا، به دنبال خواهر دوقلویش می‌گردد. خواهری که به ناگاه و رازگونه گمشده و دیگر بازنگشته است. باوجود گوشزدهای مکرر حاکی بر دور نشدن از مسیر مشخص‌شده، سارا تصمیم می‌گیرد برای پی بردن به حقیقت و راز گم‌شدن خواهرش به اعماق جنگل برود، ولی متأسفانه، جنگل مملو از ارواح شکار شده ایست که برای امرارمعاش و تغذیه از هیچ‌چیز و هیچ‌کس نمی‌گذرند.

• ضد تولد – زمان اکران: ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶ (Antibirth)
لو، دخترِ پارتی کن (ناتاشا لیون) داستان به دردسر افتاده است. پس از مهمانی که از کنترل خارج‌شده بود، علائم و نتایجی عجیب و دردهایی ناهنجار، او را به ستوه می‌آورد. تمامی این اتفاقات در عین ناباوری و تعجب دوستش سدی (کلوئی سونگی) رخ می‌دهند. سدی فکر می‌کند که لو تمارض به حاملگی می‌کند؛ اما آدم‌ربایی و اتفاقات مشکوکی در شهر در حال اتفاق افتادن است و سروکله‌ی غریبه‌ای (مگ تیلی) با جوابی احتمالی برای وضعیت لو پیدا می‌شود. فیلم بدنه‌ای ترسناک و پیچیده، بازی بازیگرانی گمنام و صحنه‌هایی مناسب برای پاگیر کردن بینندگان دارد. به همین دلیل است که ضد تولد، فیلمی مناسب برای دوست داران و طرفدارانِ فیلم‌های ترسناک است.

antibirth• غرور و تعصب و زامبی‌ها – زمان اکران: ۵ فوریه ۲۰۱۶ (Pride and Prejudice and Zombies )
فیلم بر اساس رمان اقتباسیِ ست گراهام سمیت از کتاب جین آستین است که چاشنی ترس و وحشت به آن اضافه‌شده است. عشاق تازه‌کار داستان، الیزلبت بنت و آقای دارسی، پس از حمله زامبی‌ها به مردم قرن ۱۹ انگلیس و رژه ارواح متحرک در سرزمینشان، دیگر تنها با تفاوت طبقه اجتماعی خود، درگیر نیستند. فیلم از هنرپیشگانِ بااستعداد انگلیسی همچون، لیلی جیمز در نقش الیزلبت بنت، لنا هدی در نقش لیدی کاترین دوبورگ و سَم رایلی در نقش آقای دارسی، بهره می‌برد.

• ویروسی – زمان اکران: ۱۹ فوریه ۲۰۱۶ (Amityville: The Awakening)
فیلم حول محور داستانِ ویروسی کشنده که نیمی از جمعیت جهان را از بین برده می‌چرخد. زنی جوان درحالی‌که شهر کوچکی که در آن زندگی می‌کند در قرنطینه قرار دارد، شروع به ثبت ماوقع می‌کند. مجبور است تصمیم بگیرد که آیا با خواهر مبتلایش بماند و خطر مبتلا شدن و مرگ را به جان بخرد و یا او را تنها رها کرده و جان خود را نجات دهد؟ درحالی‌که تعداد مبتلا شدگان در شهر رو به ازدیاد است، دو خواهر به کمک همسایه‌شان تلاش به تبدیلِ خانه‌شان به سنگر و مکانی امن می‌کنند.

cabin-fever-patient-zero-1• Amityville: The Awakening – زمان اکران: ۱۵ آپریل ۲۰۱۶
این فیلم سیزدهمین فیلم در این مجموعه است، نسخه آخر این مجموعه نمایشگرِ جین، مادری مجرد است که همراه با ۳ فرزند خود به خانه‌ای طلسم شده نقل‌مکان می‌کنند، تنها پس از نقل‌مکان است که پی می‌برند که رازی هولناک در خانه وجود دارد. نقل‌مکانشان، هم‌زمان است با تلاش مادر برای پس‌انداز کمی پول برای هزینه درمان پسر خانواده. ولی آن‌ها به خانه‌ای اسباب کشیده‌اند که قتل‌هایی مرموز و وحشتناک در آن اتفاق افتاده است. از هنرپیشگان فیلم می‌توان به جنیفر جیسون لِی اشاره کرد. کارگردانی فیلم بر عهده‌ی فرانک خالفون است که فیلم Maniac در سال ۲۰۱۲ را ساخته است.

tumblr_o3nzebyyh91v85g6ko1_1280

• درخواست دوستی – زمان اکران: ۲۰ آپریل ۲۰۱۶ (Friend Request)
لورا (آلیشا دبنام کری) یکی از محبوب‌ترین دختران دانشگاه است. در طول روز در رسانه‌های اجتماعی می‌چرخد و تا به امروز تمامی اطرافیانش او را می‌پرستیده‌اند. درخواست دوستی از طرف دختری، توجه او را به خود جلب می‌کند، طولی نمی‌کشد که پیدا کردن هویت این دختر برای لورا تبدیل به وسواسی ذهنی می‌شود، مسئله‌ای که تمام‌کارها را به هم گره می‌زند. اطرافیان لورا یک‌به‌یک می‌میرند و ملکه سابق دانشگاه در تلاش است که تا دیر نشده، مجرم را پیدا کند. همین مفهوم در فیلم غیردوستانه در سال ۲۰۱۴ نیز وجود داشت، ولی این موضوع، چیزی از توانایی ارائه و نمایش داستان توسط سایمون ورهون کم نکرده است.

1-29احضار روح ۲ – زمان اکران: ۱۰ جون ۲۰۱۶ (The Conjuring 2)
این فیلم در ادامه داستان فیلم احضار روح است و اِد و لورین را دنبال می‌کند. دوباره نقش‌ها توسط پاتریک ویلسون و وِرا فارمیگا بازی شده‌اند. آن‌ها به دنبال گره‌گشایی از داستانی پارانورمال در خانه‌های تعاونی ساز و دولتی در لندن هستند. نقش‌های فیلم بر اساس زوجی حقیقی که در تلاش برای پیدا کردن و تحقیق در مورد مکان‌ها و اشیای تسخیرشده هستند (چیزهایی مانند خانه‌ی آمیتی ویل و عروسک آنابل)، نوشته‌شده‌اند. کارگردانی این فیلم بر عهده‌ی جیمز وان است که فیلم‌های ترسناکی چون اره و توطئه آمیز را در کارنامه‌ی کاری خود دارد.

• شیطان نئونی – زمان اکران: جون ۲۰۱۶ (The Neon Demon)
فرودی جالب و با جزئیات توسط نیکولاس ویندینگ رفن در متروِ لس‌آنجلس، وی خیلی خوب از پس لقبی که به او داده‌اند برآمده است. نویسنده‌ی خشونت‌های بی‌اندازه و معروف به کارهایی چون: برانسون ۲۰۰۸، راندن ۲۰۱۱ و فقط خدا می‌بخشد ۲۰۱۳ است. وی عاشق نشان دادن هم‌زمان زیبایی و بی‌رحمی در کنار هم است. داستان این فیلم درباره‌ی دخترِ مدل، جوان و زیبایی است که جوانیش توسط گروهی از زنان تشنه‌ی پول به قهقرا کشیده می‌شود. خط‌مشی داستان فیلم، همراه با جلوه‌های ویژه‌اش بسیار تأثیرگذار است، رفن تلاشی برای جذب بینندگانی خارج از دایره‌ی طرفدارانش نکرده است، گویی حتی این موضوع برایش مهم هم نیست.

9f26edff4569b9c18544e129608f9a7b• بیمار شماره صفر – زمان اکران: ۲ سپتامبر ۲۰۱۶ (Patient Zero)
در این نگاه پایمال‌شده به آینده، انسان‌ها در کشاکشی دهشتناک که آن‌ها را تبدیل به عجیب‌الخلقه هایی ترسناک می‌کند، در حال نابودی‌اند. این عجیب الخلقگان، در میان انسان‌های نجات‌یافته بانام “مبتلایان” شناخته می‌شوند. برای نجات از این مخمصه، قرعه به نام مورگان (مت سمیت) می‌افتد، وی نه‌تنها به این مرض دچار نمی‌شود بلکه توانایی برقراری ارتباط با مبتلایان را نیز دارد. این موضوع هم‌زمان می‌شود با دست‌به‌یکی کردنِ بیمار شماره صفر با مشاور ارتش (کلایو استندن) و دکتر (ناتالی دورمر) برای مبتلا کردن بیشتر افراد شهر، به امید پیدا کردن درمانی احتمالی برای مریضی‌شان. فیلمی از زامبیانی که درواقع زامبی نیستند و طرفدارانش عاشقانه دوستش دارند.
درنتیجه، این پروژه خیلی موفق به نظر می‌رسد.

patient-zero-2016-poster• هنگام خاموشی – زمان اکران: ۲۲ جولای ۲۰۱۶ (Lights Out)
همه از تاریکی می‌ترسند (شاید به‌جز بِین). باوجوداین، این ترس جهان‌شمول هیچ‌گاه این‌گونه بر روی پرده نقره‌ای سینما نقش نبسته بود و این همان چیزی است که این فیلم را با سایر آثار مشابه اش متمایز می‌کند. فیلم، داستان ربکا (ترسا پالمر) را دنبال می‌کند. او در تلاش برای چیره شدن بر ترس کودکی‌اش، تنهایی است، که این ترس در برادر کوچکش مارتین (گابریل بیتمن)، آشکار می‌شود. به نظر می‌رسد که روح مادر ازدست‌رفته‌شان به پا خواسته است؛ اما سوغاتش یک دورهمیِ خوشایند خانوادگی نیست. کارگردانیِ فیلم بر عهده‌ی کارگردان بااستعداد، دیوید اف سندبرگ است. فیلم پیش درآمدی زیبا بر قلمروِ ماورا طبیعی است، البته تا زمانی که چراغ‌ها خاموش نشده‌اند.

• ۳۱ – زمان اکران: ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ (31)
راب زامبی، کارهای معمولی و عامه‌پسند انجام نمی‌دهد. فیلم‌سازی است که برای نشان دادن شکنجه‌های جنسی و سینمای لزج به افرادی خاص، طراحی‌شده است. طبیعی است که در فیلم ۳۱ هم این اتفاق می‌افتد. فیلمی وحشتناک که خوردن پاپکورن را هم در طول فیلم ناخوشایند می‌کند. ایده پشت فیلم ساده به نظر می‌رسد، گروهی از کارکنان کارناوال دزدیده می‌شوند و در ساختمانی تودرتو رهاشده تا توسط افرادی شکنجه و کشته شوند. بازیگرانِ زامبی-کارِ معروفی چون ملکم مک دوئل و شری مون (ملکه فیلم‌های زامبی) چاشنیِ ترسناکی فیلم می‌شوند. اگر توانایی تحمل تلخی و بی‌رحمی این‌چنین فیلم‌هایی را ندارید، اصلاً طرف این فیلم نروید.

• حلقه – زمان اکران: ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶ (Rings)
به‌جز فیلم اول که در سال ۲۰۰۱ با بازیِ نائممی والتز به نمایش درآمد،‌ مجموعه‌ی حلقه، سروصدای زیادی ایجاد نکرد و نقد خوبی از آن دیده نشد. امید بر این است که چهارمین فیلم این مجموعه این فرمول را عوض کند. این بار داستان توسطِ کارگردانِ تازه‌کار، اف خاویر گوتیریز تعریف می‌شود. نوار عجیبی به دست جولیا (ماتیلدا آنا لوتز) و دوست‌پسرش هالت (الکس روی) می‌رسد. آن‌ها متوجه منظور و نتیجه‌ی نوار می‌شوند ولی تنها چند ساعت فرصت دارند. در میانِ رمز و راز و هول و ولای ایجادشده، این زوج ازهم‌گسیخته، مشکلات قدیمیِ خود را حل می‌کنند و به‌سوی آینده جلو می‌روند. درست است که قصه شاید کمی برای داستان ترسناک لوس باشد، ولی کمی سنتی بازی برای آماده کردن نوار برای آیندگان، بد نیست.

• صورت چرمی  – زمان اکران: ۳۰ اکتبر ۲۰۱۶ (Leatherface)
هرچند سال یک‌بار فیلم‌سازان هوس می‌کنند که داستانی بی‌رحمانه را بر سر کاراکترهای به‌یادماندنی فیلم‌های ترسناک، سوار کنند. با فردی کروگر، مایکا میرز و حتی نورمن بیتز هم این کار را کردند، حتی از نورمن بیتز، سریالی تلویزیونی تولید شد. عجیب نیست که ستاره‌ی فیلمِ کشتار با اره‌برقی در تگزاس (۱۹۷۴)، داستانی افسانه‌ای و وهم‌آور از اصل و نسب خود به دست آورد. افسانه‌ای که با خشونتی سادیسمی، محتوایی وحشیانه ترسیم‌شده و هر چیز ترسناک و وحشت‌آور دیگری، همراه شده است. فیلم، در روزهای مدرسه و پیچیدگی‌های بزرگ شدن با جکسون سویر همراه شده است و تحت تأثیر قرار گرفتنِ ذهن در حال رشدش را به نمایش گذاشته است. به‌سادگی می‌توان جوانه زدنِ فیلم صورت چرمی را در این پیچیدگی‌های پریشان‌حال، مشاهده کرد.screen-shot-2015-02-06-at-9-38-25-am-759x1024

همچنین بخوانید ۱۰ فیلم ترسناک برتر سال ۲۰۱۷

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید