یکی از تفریحات جذاب و دوست‌داشتنی برای اهالی سینما و فیلم خوره‌ها، حدس و گمان درباره نامزدها و برندگان نهایی جوایز سالانه سینمایی همچون بفتا، سزار، گلدون گلوب، کن و صدالبته اسکار است. بازار پیش‌بینی‌ها روزبه‌روز که به برگزاری خود مراسم نزدیک‌تر می‌شویم داغ‌تر از قبل می‌شود؛ اما در این‌ بین اتفاقات تماماً غیر قبل پیش‌بینی هم رخ می‌دهد که کمتر کسی حدس آن را می‌زند، در برخی موارد عدم وجود هنرمندی در میان نامزدها حیرت‌آور و غیرقابل‌باور است و در برخی موارد وجود آن می‌تواند شگفتی‌ساز و یا غیرقابل درک باشد. این اتفاق برای خود فیلم‌ها هم صدق می‌کند. در ادامه به شگفتی‌های گلدون گلوب ۲۰۱۷ می‌پردازیم به این‌ که چگونه داوران امسال بسیاری را غرق در حیرت کردند.

مل گیبسون رسماً بازگشته است
فیلم «ستیغ اره‌ای» (Hacksaw Ridge) موفق به کسب ۳ نامزدی گلدن گلوب شده است و گیبسون به‌جای کارگردانانی مثل دنزل واشنگتن برای فیلم «حصارها» (Fences), دنیس ویلننو برای فیلم «ورود» (Arrival) و بن افلک برای «در شب زندگی کن» (Live by Night) و اسکورسیزی برای فیلم «سکوت» (Silence) که موفق به دریافت نامزدی گلدن گلوب نشده‌اند، توانسته پا در رقابت بهترین کارگردان بگذارد.


آرون تیلور-جانسون «حیوانات شب‌زی»


تنها نامزدی بازیگران گلدن گلوب از میان بازیگران «حیوانات شب‌زی» (Nocturnal Animals) نه به ایمی آدامز، نه به گیلنهال و نه حتی به شانون رسید، بلکه تیلور-جانسون کسی بود که موفق به کسب این نامزدی گلدن گلوب شد. او در نقش یک دیوانه تگزاسی درخشیده است، اما باز هم اینکه گلدن گلوب او را از میان هم‌بازیگرانش برگزیده‌اند جای تعجب دارد.


سایمون هلبرگ، «فلورنس فوستر جنکینز»
هیچ‌کس فکر نمی‌کرد از میان فیلم‌هایی مثل «مهتاب» (Moonlight) یا «منچستر کنار دریا» (Manchester by the Sea) هیئت‌داوران گلدن گلوب از این فیلم را بیشترین نامزد بازیگران را انتخاب کنند. هلبرگ در نقش یک معلم آواز با نقش‌آفرینی‌ای که برای دریافت جایزه در فهرست هیچ جشنواره‌ای نبود، به همراه همبازی‌اش مریل استریپ و هیو گرنت نامزد دریافت گلدن گلوب شده است.


ویگو مورتنسن، «کاپیتان خارق‌العاده»


مورتنسن نقد‌های بسیار خوبی برای بازیش در این فیلم مستقل فستیوال ساندنس (Captain Fantastic) در نقش پدری با شش فرزند که در طبیعت زندگی می‌کنند، دریافت کرد؛ اما این فیلم کمتر موردتوجه قرارگرفته، قبل از این نامزدی گلدن گلوب، در هیچ‌یک از جوایز معتبر نامزد دریافت جایزه نشده بود.


«موتزارت در جنگل»


از هیئت‌داوران گلدن گلوب عجیب است! بعد از برد شگفتی‌آفرین این سریال در گلدن گلوب سال قبل، امسال نیز هیئت‌داوران این کمدی را نامزد دریافت بهترین کمدی کرده است تا با ۴ کمدی دیگر رقابت کند و ستاره این کمدی، گائل گارسیا برنال نیز نامزد دریافت گلدن گلوب شده است. حتی با در نظر گرفتن اینکه امسال یکی از بهترین سال‌ها برای فیلم‌های کمدی است، با این وجود کمدی‌هایی خوبی مثل «سیلیکون ولی» (Silicon Valley)، «مصیبت» (Catastrophe) یا «چیزهای بهتر» (Better Things) جایی در لیست منتخبین نیافتند.


نیک نولتی «گریوز»
فقط از گلدن گلوب بر‌می‌آمد که نیک نولتی را برای نقشش در فیلم تلویزیونی گریوز(Graves). به‌عنوان رئیس‌جمهور پیشینی که حالا به همه‌چیز شک کرده ا‌ست، نامزد دریافت جایزه بکند. شاید نقش خنده‌داری باشد اما واضح است که مستحق بودن در ۵ انتخاب برتر امسال نیست.
بازیگر‌های «آمریکایی‌ها» وارد می‌شوند
به خاطر اینکه جوایز TV Academy این درام جاسوسی فوق‌العاده شبکه FX را بالاخره نامزد دریافت جایزه کرد، هیئت‌داوران گلدن گلوب نیز چاره‌ای جز پرداختن به این درام (The Americans) نداشتند. ستاره‌های این فیلم، کری راسل و متیو رایز نامزد دریافت جایزه شده‌اند که البته شایستگی آن را هم دارند.


ایسا ری «متزلزل»


درست است که نقشش در سریال «متزلزل» (Insecure) شبکه HBO توجه منتقدین را جلب کرده بود، اما باز هم اینکه نامزد بهترین بازیگر زن کمدی گلدن گلوب بشود خود یک شگفتی دل‌نشین بود. صدای او شاداب، خنده‌دار و جلب‌توجه کننده است.


سارا جسیکا پارکر «طلاق»
برخلاف انتظار بالایی که از بازگشت وی به شبکه HBO با کمدی نیم‌ساعته‌ جدیدش می‌رفت، این کمدی (Divorce) خوب از آب درنیامد. البته رابطه عجیب پارکر با گلدن گلوب را دست‌کم نگیرید. این نهمین نامزدی گلدن گلوب وی است که خود ثابت می‌کند گلدن گلوب هیچ‌وقت او را فراموش نمی‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید