سخنرانی وایولا دیویس (Viola Davis) در حال ستایش از مریل استریپ (Meryl Streep) و گفتن اینکه چقدر از این هنرپیشه توانا الهام گرفته و یا مد لباسِ -کت‌شلوار تاکسیدو- ایوان ریچل وود (Evan Rachel Woods) از صحنه‌های متعدد فمینیستی در گلدن گلوب امسال بودند.
حمایت زیاد زنان هنرمند از هم و تعریف از یکدیگر اتفاقی بود که بارها در این شب شاهد آن بودیم، ولی حتی مردان هم به این جرگه پیوستند. معمولاً آقایان در سخنان بعد از اهدای جوایزشان، از همسرانشان تشکر می‌کنند، ولی رایان گاسلینگ (Ryan Gosling) این رسم را یک پله بالاتر برد و گفت که اوا مندز (Eva Mendes) به عنوان همسر و مادر دو دخترش برایش سنگ تمام گذاشته است. در ادامه نیم نگاهی کوتاه به می‌کنیم به اینگونه لحظات گلدن گلوب ۲۰۱۷:
اهدای جایزه‌ی ستایش یک‌عمر کاری به مریل استریپ توسط وایولا دیویس (Viola Davis)
وایولا یکشنبه‌شب، در حال اهدای جایزه سیسیل بی دومیل (Cecil B. DeMille) راجع به اینکه چقدر برای مریل استریپ احترام قائل است صحبت کرد.
این برنده جایزه گلدن گلوب گفت که هنرمندی استریپ برای همه‌ ما یادآور “تأثیر هنرمند بودن است و این باعث می‌شود که احساس کنیم تنها نیستم”. این بازیگر که با استریپ در فیلم شَک «Doubt» همکاری داشته است به او گفت که ” تو باعث می‌شوی که به هنرمند بودنم افتخار کنم، باعث می‌شوی احساس کنم که چیز‌هایی که دارم، بدنم، صورتم و سِنم برایم کافی است”.

مریل استریپ (Meryl Streep) همه را به یکدلی می‌خواند
سخنان استریپ بدون نام بردن از ترامپ، او را هدف قرار داده بود. او که برای زحمات سالیانش موردستایش قرارگرفته بود، درباره‌ی سوءاستفاده از قدرت سخن راند و از لزوم حمایت از کسانی که از حق خود محروم مانده‌اند صحبت کرد.
“بی‌احترامی موجب بی‌احترامی می‌شود و خشونت، خشونت به‌ همراه خواهد داشت. زمانی که قدرتمندان از جایگاه خود برای کوچک کردن دیگران استفاده کنند همه بازنده خواهند بود”. در پایان سخنانش او گفته‌‌ای از کری فیشر (Carrie Fisher) را بازگو کرد:

دوست عزیز و مرحومم پرنسس لیا یک‌بار به من گفت که از قلب شکسته‌ات استفاده کن و آن را به هنر تبدیل کن

ایوان ریچل وود (Evan Rachel Wood) از قصد، کت‌وشلوار پوشیده بود
“من پیراهن دوست دارم، نمی‌خواهم اعتراضی به پیراهن (پوشیدن) داشته باشم” این گفته‌ی وود بر روی فرش قرمز بود. او در توضیح گفته‌اش می‌گوید که شش بار در گلدن گلوب شرکت کرده و هر بار پیراهن به تن داشته است. این بازیگر سریال وست ورلد می‌گوید:

می‌خواستم زنان جوان و دختران بدانند که لازم نیست حتماً پیراهن به تن کنند و این‌یک لزوم نیست. فقط خودتان باشید، زیرا ارزش شما به لباستان نیست

فداکاری تریسی الیس راس (Tracee Ellis Ross)
این بازیگر سخنانی تأثیرگذار را پس از بردن گلدن گلوب برای بهترین بازیگر زن در دسته‌ی فیلم‌های کمدی تلویزیونی، ایراد کرد.
“این جایزه برای تمام زنان، زنان رنگین‌پوست و مردم رنگین‌پوستی است که داستان‌هایشان، ایده‌هایشان و تفکراتشان همیشه برای بازگویی با ارزش و مهم به نظر نرسیده‌اند. می‌خواهم بدانید که من می‌بینمتان، ما همه می‌بینیمتان”.
“این‌یک افتخار است که در «سیاه-طور» Black-ish، بازی می‌کنم که جایی است که می‌توانیم راه دیده شدن و فهمیده شدنِ داستان جادویی و زیبای همانندمان را نشان و ادامه دهیم. داستانی که معمولاً از دید هالیوود پنهان می‌ماند.” سخنانی که تشویق دیگر اعضای شرکت‌کننده در این جشن را به دنبال داشت.

تشکر رایان گاسلینگ (Ryan Gosling) از اوا مندز‌ (Eva Mendes)
رایان گاسلینگ در زمان دریافت جایزه‌اش برای جایزه بهترین هنرپیشه مرد، به اثبات رساند که توجهش به زنان (فمینیست بودنش)‌ فرای میم (meme) یا تصویر متحرک معروفش “چطوری دختر” است.
بازیگر فیلم «لالا لند» در سخنرانی‌اش قدردانی خود را از همسرش اوا مندز بیان کرد و گفت که تنها با فداکاری و سخت‌کوشی همسرش توانسته شانس بازی در فیلم را پیدا کند.
” زمانی که من در حال خواندن و رقصیدن و پیانو زدن برای فیلم بودم و یکی از بهترین تجربه‌های بازی در فیلم را به دست می‌آوردم، همسرم در حال پرورش دخترمان بود و دختر دوممان را حامله بود و به برادرش برای مبارزه با سرطان کمک می‌کرد. اگر او تمامی این کارها را به عهده نمی‌گرفت تا من بتوانم این تجربه را به دست بیاورم مطمئناً شخص دیگری به‌جای من الان این بالا بود”.
“به همین دلیل، عزیزم، متشکرم” او این‌گونه جایزه‌اش را به روح برادر مرحوم همسرش هدیه کرد.
سخنرانی پس از اهدای جایزه‌ی کلیر فوی (Claire Foy)
او که شدیداً برای برنده شدن جایزه بهترین بازیگر زن برای نقشش در سریال نت فلیکس هیجان‌زده بود در سخنرانی خود از تمام زنانی که به او کمک کردند تا به این جایگاه برسد، تشکر کرد.
“یکی از این زنان ملکه الیزابت دوم است، او ۶۳ سال است که در مرکز توجه جهان قرار دارد؛ و من فکر می‌کنم جهان به زنان بیشتری در مرکز توجهش احتیاج دارد.”
این بازیگر بریتانیایی در ادامه گفت:”و در آخر یک زن استثنایی در حال رشد، دخترم. دوستت دارم و تو آینده را می‌سازی؛ و در ضمن واقعاً بی‌نظیری”.
توضیح اما استون (Emma Stone) در مورد پیراهن شبش
اما استون قصدی برای اختصاص مصاحبه قبل از مراسمش، به لباس و مد نداشت (معمولاً خانم‌ها درباره لباس و طراح آن صحبت می‌کنند). از این بازیگر فیلم لالا لند درباره‌ی لباسش سؤال کردند و او به‌جای اینکه والنتینو را طراح لباسش بخواند، هوشمندانه و صادقانه در جواب گفت: “صورتیِ و روش ستاره دارد”

تقدیر سارا پالسون (Sarah Paulson)‌ از مارسیا کلارک (Marcia Clark)
سارا پالسون بار دیگر پس از دریافت جایزه برای نقشی که در The People v. O.J. Simpson بازی می‌کند از این زن قدردانی کرد.
“این برای مارسیا کلارک است، تو الهام‌بخش من بودی. اگر بتوانم زندگی‌ام را با ذره‌ای از نبوغ، صداقت و ثابت قدمیت پیش ببرم در راهی قرار می‌گیرم که باید در آن پیش رفت”

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید