گوهر خیراندیش از آن اتفاق‌هایی است که کمتر در سینما می‌افتد. می‌تواند به‌تنهایی یک فیلم را نجات دهد و آن را قابل‌تحمل کند؛ نمونه‌اش «نیمه‌شب اتفاق افتاد» آخرین ساخته تینا پاکروان. فیلمی به‌شدت ضعیف، فاقد هرگونه منطق درام با یک پایان کلیشه‌ای و سرهم‌بندی شده که فقط به لطف حضور خیراندیش است که می‌توان سکانس پایانی فیلم را دید و بدون بدوبیراه گفتن از سالن سینما خارج شد. فیلمی که تنها نکته مثبتش حضور خیراندیش است و بس.38616_499وی پیشنهاد بازی در سریال «دارا و ندار» و «فیلم اخراجی‌ها» را علی‌رغم پیشنهاد مالی خوب به جهت نقش‌های ضعیف نپذیرفت. به عقیده وی یکی از رموز ماندگاری یک بازیگر این است که هر نقشی را فقط برای مسائل مالی قبول نکند. این است که او را بی‌بدیل و خاص می‌کند، در سینمایی که هر بازیگری چندتایی فیلم ضعیف در کارنامه‌اش دارد و وقتی از او سؤال می‌شود از مسائل مالی می‌گوید. خیراندیش در هر کاری که حضورداشته، استانداردی از بازیگری را همراه خودش آورده که فیلم را چند پله ارتقا داده است. از گریم‌های عجیب‌وغریب و نقش‌های نامتعارف هم ابایی ندارد. «نیمه‌شب اتفاق افتاد» یک حسن دیگر هم داشت و این بود که یادآوری کرد مدتی است کمتر این بانوی هنرمند را دیده‌ایم و چقدر دلمان برای نقش‌آفرینی‌هایش تنگ‌شده است. به همین بهانه سری زدیم به خاطرات و چندتایی از بهترین بازی‌های گوهر خیراندیش را بیرون کشیدیم. وقت را با نوشتن بیوگرافی تلف نمی‌کنیم و یک‌راست می‌رویم سر اصل مطلب؛ ماندگارترین بازی‌های خیراندیش:

n00051254-t1- ارتفاع پست:

فیلمی به‌شدت کوک و خوش ریتم با بازی‌های خیره‌کننده. حمید فرخ نژاد و لیلا حاتمی ستاره‌های فیلم هستند اما تک‌تک مسافران هواپیمای حاتمی کیا در نقش خود بسیار خوب ظاهرشده‌اند. حتی کودک معلولی که صحبت نمی‌کند و تنها کنشش نظاره‌گر بودن همهمه اطرافش است. خیراندیش اما در میان بازیگران فرعی از همه زیباتر ظاهرشده است. مادری که صدای منطق و وجدان است و خودش هم کم عاصی نیست. «ارتفاع پست» که از قلم بی‌نظیر فرهادی می‌آید و یکی از بهترین کارهای حاتمی کیاست، اقتباسی است از یک اتفاق واقعی و خیراندیش بیش از همه این واقعیت هولناک را به تصویر می‌کشد. فیلمی که برای خیراندیش دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن را از جشنواره بیستمین جشنواره فجر به ارمغان آورد. ارتفاع پست آخرین همکاری خیراندیش و حاتمی کیا نیست. این دو بار دیگر در دعوت، ضعیف‌ترین اثر کارنامه فیلم‌سازی حاتمی کیا همکاری می‌کنند و نتیجه‌اش از آن فیلم‌هایی است که فقط خیراندیش حفظش کرده است. بازی در نقش زنی سنتی و پا به سن گذاشته که در حال تدارک زایمان دخترش است و ناگهان متوجه می‌شود خودش نیز باردار است، برایش تندیس خانه سینما را به ارمغان می‌آورد. شاید اگر دعوت این‌قدر فیلم ضعیفی نبود بازی خیراندیش هم بیش از این دیده و تقدیر می‌شد. به‌هرحال درخشیدن در میان یک فیلم کابوس مانند از هنرهای خیراندیش است.

img25334d601bff472- رسم عاشق‌کشی:

فیلمی مستقل با بازی نابازیگران در کنار حسین محجوب و گوهر خیراندیش که روایتی عاشقانه در بستر فقر و مشکلات اقتصادی جامعه است. فیلمی که در زمستان می‌گذرد، زمستانی که انگار هیچ‌وقت تمام نمی‌شود. یک تراژدی تلخ از عشق و جدایی و مرگ در دنیای کودکی که با خشونت از کودکی‌اش به دنیای کثیف و بزرگ قاچاقچیان چوب پرتاب‌شده است. خیراندیش در نقش ماجان، ستون محکمی است که ایرادات فیلم‌نامه و نبود منطق دراماتیک را از چشم بیننده پنهان می‌کند و او را با این روایت تلخ و رومانتیک همراه می‌کند. رسم عاشق‌کشی جز آن دسته فیلم‌هایی است که پایان خوبی هم دارد. خوب نه به معنای خوش بلکه دراماتیک و عاطفی اما تلخ. خیراندیش برای ایفای تصاصل نقش مادری روستایی که شوهرش زندان است و سربازی عاشق دخترش و پسرش در حال کمک به قاچاقچیان چوب، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن از جشنواره بیست و دوم فجر شد.

267616_3233- بانو:

یکی از شاهکارهای مهرجویی در دورانی ساخته شد که مهرجویی هنوز کارگردان بود و کابوس واره هایی چون «چه خوبه که برگشتی» را نساخته بود. یکی دیگر از همکاری‌های به‌یادماندنی بیتا فرهی و خسرو شکیبایی، اما تنها ستارگان فیلم بانو این دو نبودند. عزت‌الله انتظامی و فردوس کاویانی و گوهر خیراندیش ستارگان واقعی این فیلم بودند. خانواده‌ای که از تنهایی و سادگی زنی که شوهرش به او خیانت کرده سوءاستفاده می‌کنند و با کلک و تزویر به کلاشی و کلاه‌برداری از او اقدام می‌کنند. خیراندیش در نقش زنی حامله که کلاش وار خود را هوار زندگی این زن کرده است و به همراه پدرش با بازی انتظامی کم کم زندگی این زن را می‌ربایند؛ اما همین دورویی‌ها و باج‌گیری‌ها زندگی بانو را دوباره معنی می‌کنند و به او قدرت می‌دهند تا در مقابل این‌ها و حتی شوهرش بایستد و دوباره عنان زندگی‌اش را به دست بگیرد. «بانو» فیلمی تکرار نشدنی است. هم خنده‌دار است و هم گریه‌دار. بانو درخشش را مدیون گروه بازیگری‌اش و کارگردان کار بلد و ماهرش است.

goharkheirandishh4- دایره‌زنگی:

از معدود فیلم‌های خوب کمدی سینمای ایران که به قلم فرهادی نوشته‌شده است و همسرش پریسا بخت آور آن را کارگردانی کرده است. تکه‌های کلامی، موقعیت‌های طنز، شخصیت‌های مختلف و پرورانده شده، همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا فیلمی متفاوت و جذاب ساخته شود. ماجرای اهالی یک ساختمان و نصاب ماهواره‌شان در یکی از مناطق شمالی تهران، با بازی مهران مدیری، محمدرضا شریفی‌نیا، صابر ابر، باران کوثری و البته گوهر خیراندیش. خیراندیش در نقش زنی سنتی که در زندگی مدرن جایی ندارد، یکی از بهترین مادرهای سینمای ایران را روی پرده می‌آورد. تلاشش برای ختم به خیر کردن قائله در عین حفظ اعتقاداتش، یکی از شیرین‌ترین قسمت‌های فیلم است. خیراندیش که تاکنون بارها نقش مادر سنتی را ایفا کرده است این بار با قرار گرفتن در فضایی مدرن که هیچ سنخیتی با آن ندارد شرح‌حال بسیاری از ساکنان امروز تهران را به خوبی روایت می‌کند. نقشی که مشابهش را در فیلم دنیا هم ایفا کرده بود اما به شکلی کم‌رنگ‌تر و با بار احساساتی بیشتر که به دلیل ضعف ساختاری فیلم خیلی دیده نشد اما به‌هرحال تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای خیراندیش از جشن خانه سینما به همراه داشت.

bhj9ys
5- میوه ممنوعه:

خیراندیش علاوه بر سینما در تلویزیون و تئاتر هم حضور پررنگی داشته است. یکی از بهترین بازی‌هایش هم در تلویزیون مربوط به «میوه ممنوعه» است که ساخته حسن فتحی است. فتحی کارگردانی است که مدیوم تلویزیون و کار چندقسمتی را خوب می‌شناسد و به بهترین شکل از بازیگرانش بازی می‌گیرد. نمونه‌اش هم سریال «شهرزاد» که به‌تازگی پخش سری اول آن به اتمام رسیده است. خیراندیش در میوه ممنوعه هم در نقش زنی سنتی است که مورد خیانت واقع‌شده است، اما در اینجا انفعال شخصیتش در دنیا را ندارد و برای خودش قهرمانی است. خیراندیش در تلویزیون هم‌بازی‌های به‌یادماندنی زیاد دارد. مثل «سفر سبز» که با گریمی غیرعادی در نقش زنی خیابان خواب ظاهر می‌شود، سریال خاطره‌انگیز روزی روزگاری، همسایه‌ها و خانه ما فقط چندتایی از نقش‌آفرینی‌هایش در تلویزیون است.

25jfj1s
مسلماً این‌ها تمام بازی‌های خوب خیراندیش نیست؛ اما شاید بهترین‌هایش باشد. نظر شما چیست؟ با این عناوین موافقید یا فکر می‌کنید فیلمی را از قلم انداخته‌ایم؟

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید