هشدار لوث شدن: اگر قسمت اول فصل هشتم «بازی تاج و تخت» Game of Thrones را ندیده‌اید این مطلب را نخوانید

آخرین فصل سریال «بازی تاج و تخت» Game of Thrones با قسمتی شروع شد که مقدمات وقایع پیش رو را برای مخاطب آماده می‌کند، چیزی که طرف‌داران این سریال به آن عادت کرده‌اند. «بازی تاج و تخت» بیش از هر سریال دیگری، لحظه‌های عمیق و مهمش را در قسمت‌های اول فصل‌های خود می‌گنجاند. اما در این فصل کار جدیدی هم انجام داده است: داستان پیش روی فصل جدید را با شتاب در همان قسمت اول شروع کرده و توسعه داده است.
صحنه‌های آغازین که در آن سمول تارلی Samwell Tarly از مرگ پدر و برادرش به دست دنریس Daenerys آگاه می‌شود، و سپس جان اسنو Jon Snow را با هویت واقعی‌اش روبرو می‌کند، بسیار خوب از آب درآمده‌اند: نقش‌آفرینی در آن‌ها بسیار به چشم می‌آید (مخصوصا توسط جان بردلی John Bradley، که در نقش سمول بازی چشم‌نوازی را در طول سریال به نمایش گذاشته است). آن‌ها نشانه‌های تغییر در مسیر داستان در آینده را به مخاطب نشان دادند، جان با وجود تمام وفاداری‌اش به دنریس نمی‌تواند حق موروثی خود برای فرمانروایی، و همچنین خویشاوندی خونی خود با زنی که دوست دارد را از ذهنش بیرون کند. در این قسمت که با تمام قسمت‌های قبل متفاوت بود آن‌ها کمی شتاب‌زده به نظر می‌رسیدند اما این نیاز بود تا تمام اطلاعات مورد نیاز به مخاطب منتقل شود.
«بازی تاج و تخت» Game of Thrones از فصل‌های ابتدایی خود توانایی بالایی در ساختن آجر به آجر داستان و منتقل کردن آن به مخاطب داشته است. انتظار کشیدن برای لحظه‌های هرج و مرج غیر قابل اجتناب، بخشی از لذت تماشای آن بوده‌اند. حالا شاید آتش‌سوزی بزرگ به اینجا رسیده باشد — با لشکرکشی مردگان به جنوب، فرصت تنفس نیست و شاید چرخش‌های ناگهانی در لحظات مهم با نزدیک شدن به پایان قسمت اول فصل، و ناتوانی در پیاده‌سازی و روایت داستان مانند گذشته، منطقی به نظر برسد.«بازی تاج و تخت» Game of Thrones به عنوان بزرگ‌ترین سریال جهان، حالا تعهداتی به مخاطبان خود دارد که در فصل‌های ابتدایی و وقتی که سورپرایز نسبتا کوچکی بود، نداشت. از جمله‌ی آن‌ها الزام رساندن مهم‌ترین بخش‌های اطلاعات به شیواترین شکل ممکن به مخاطب است، مانند مکالمه‌ی جان و سمول. (طراحی روشن این صحنه برای پیش بردن داستان هم از طرف همه پذیرفته است، هم نشانه‌ای است از این‌که نگه داشتن آن برای ۶ قسمت آخر این سریال می‌توانست اشتباه محاسباتی بزرگی باشد.) یکی دیگر از این تعهدات، تاکید رو به رشد بر شوخ‌طبعی هوشمندانه است، مخصوصا برای سبک‌تر کردن فضای صحنه‌هایی که در آن‌ها ظلم زیادی موج می‌زند. دنریس و جان باهم به اژدهاسواری می‌روند، و دنریس به جان می‌گوید که هیچ‌کس اژدهاسواری بلد نیست “تا وقتی که از یک اژدهای واقعی سواری گرفته باشد.” پس از آن اژدهاهای بزرگ آن‌ها را می‌بینیم که در هوا معلق می‌زنند، که جذابیت بصری بالایی دارد و توانایی این مجموعه در سرگرم کردن مخاطبان از همه لحاظ را به رخ می‌کشد؛ حتی با وجودی‌که تماشای این صحنه‌ها در این قسمت توجیه خاصی ندارد مگر این‌که مخاطبان را برای تماشای دشواری‌های پیش رو آماده کند.این مطلب برگرفته از نوشته‌ی Daniel D’addario در وب‌سایت Variety بود.
حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:
سارا هیوز Sarah Hughes | گاردین The Guardian
شش قسمت از سریال «بازی تاج و تخت» Game of Thrones باقی مانده‌ است، و آن‌طور که به نظر می‌رسد به شکل کاملا جدی و قوی پیش خواهد رفت. در اولین قسمت این فصل دیدیم که اتحادهای جدیدی شکل گرفتند، اتحادهای قدیمی آزموده شدند، و تجدید دیدارهایی که مدت‌ها بود انتظارش را می‌کشیدیم اتفاق افتادند.
گذشته از نکات طنز و جدی که در آن دیدیم، این قسمت درباره‌ی نیاز به داشتن یک خانواده بود. همان‌طور که آریا Arya وقتی داشت درباره‌ی سانسا Sansa بدگویی می‌کرد، به جان یادآوری کرد: “من از خانواده‌مان محافظت می‌کنم. او هم همین‌طور.” آریا وقتی به خانه بر می‌گردد و با خانواده‌اش دوباره ملاقات می‌کند، تبدیل به همان دختری می‌شود که در فصل اول بود. این‌طور به نظر می‌رسد حالا که نزدیکانش بار دیگر دور او جمع شده‌اند می‌تواند نفس راحتی بکشد و استراحت کند.
لورین علی Lorraine Ali | لس آنجلس تایمز Los Angeles Times
زمستان را فراموش کنید. جنگ بزرگ در حال آمدن است. ارتش‌ها در حال پیشروی به جنوب هستند. ملکه‌های خبیث در حال نقشه کشیدن‌اند. هیچ زمانی برای تلف کردن باقی نمانده است. پایان نزدیک است، تنها پنج قسمت دیگر باقی مانده است.
اشتیاق و انتظار برای شروع هشتمین و آخرین فصل سریال محبوب «بازی تاج و تخت» Game of Thrones به اوج خود رسیده بود، که در روز یکشنبه پس از دو سال غیبت به این انتظار پایان داد. طرف‌داران آن در این مدت همه‌ چیز را تحلیل می‌کردند، از چینش هنری اجساد در فصل اول تا چرخش ملایم یک دانه‌ی برف در فصل هفتم، تا به رد پایی از آن‌چه قرار است در فصل آخر اتفاق بیفتد و کسی که در نهایت در تخت فلزی تکیه خواهد زد به دست بیاورند.نظریه‌هایی که به دقت تدوین شده بودند با افتادن گذر شخصیت‌های کلیدی در راه یکدیگر در روز یکشنبه، از هم گسستند. این قسمت یکی از پویاترین و پرماجراترین قسمت‌های آغازین فصل در تاریخ ۹ ساله‌ی درام شبکه‌ی اچ‌بی‌او HBO بوده است.
اما نولان Emma Nolan | مترو Metro
در میان قسمت‌های آغازین فصل‌های سریال‌ها، آخرین قسمت اول فصل جدید سریال «بازی تاج و تخت» Game of Thrones در کار خود جدی است و مستقیم سر اصل مطلب می‌رود — عاشقی، خشونت، ترس، طنز، شگفتی، برهنگی، فانتزی — تمام چیزهایی که طرف‌داران از سراسر دنیا را شیفته‌ی این سریال اچ‌بی‌او HBO کرده است به فشرده‌ترین شکل ممکن در این قسمت به نمایش درآمد.
دومینیک پترن Dominic Patten | ددلاین Deadlineاولین قسمت آخرین فصل سریال «بازی تاج و تخت» Game of Thrones — سریالی از اچ‌بی‌او HBO که تا به حال برنده‌ی چندین جایزه‌ی امی Emmy شده است — پر قدرت‌تر از همیشه توجه مخاطبان و طرف‌داران را به خود جلب کرده است.
در یکی از صحنه‌ها سرسی Cersei، با بازی لنا هیدی Lena Headey، به یورون گریجوی Euron Greyjoy (با نقش‌آفرینی پیلو اسبک Pilou Asbæk) که ناشیانه سعی در اغوا کردن او دارد می‌گوید: “اگر یک هرزه می‌خواهی، می‌توانی یکی بخری. اما اگر یک ملکه می‌خواهی باید به دستش بیاوری.”
در یکی از صحنه‌ها در ابتدای این قسمت سانسا در حال تخریب ارتشی است که می‌خواهند به کمک اژدهاهای پرنده و آتش‌افروز، هفت قلمروی پادشاهی را شکست دهند. استارک Stark، با نقش‌آفرینی سوفی ترنر Sophie Turner، در حالی که دارد فکر می‌کند منطقه‌ی شمال چگونه می‌خواهد اژدهاها و پیاده‌نظام را سیر کند، به تمسخر می‌گوید: “اژدهاها چه چیزی می‌خورند؟”، و دنریس در جواب او می‌گوید: “هر چیزی که دلشان بخواهد.”
با این حال، بهترین و گویاترین دیالوگ این قسمت متعلق به یارا گریجوی Yara Greyjoy است که به تازگی آزاد شده است. این شخصیت که توسط جما ولان Gemma Whelan نقش‌آفرینی شده است، وقتی درباره‌ی ارتش در حال آمدن پادشاه شب (Night King) صحبت می‌کند تمام «بازی تاج و تخت» Game of Thrones را در یک جمله‌ی شش کلمه‌ای به یاد ماندنی خلاصه می‌کند: “آن‌چه مرده است هرگز نمی‌تواند بمیرد.”

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید