هشدار: این متن داستان قسمت اول فصل هشتم «بازی تاج و تخت» را لو می‌دهد!

با وجود لشکرکشی وایت‌واکرها و ظهور مدعیان تخت آهنین از هر گوشه، داستان «بازی تاج و تخت» هیجان‌انگیزتر از همیشه شده است. با این حال دنیای این درام شبکه‌ی اچ‌بی‌او HBO هیچ‌گاه تا به این حد محدود نبوده است.
درست است که جان اسنو (کیت هرینگتون Kit Harington) جایگاه واقعی خودش را به عنوان پادشاه حقیقی هفت اقلیم شناخته است، هم‌چنین دنریس تارگرین (امیلیا کلارک Emilia Clarke) با دو اژدهایش به وینترفل آمده و نفس را در سینه‌ی شمالی‌ها حبس کرده است. شخصیت‌هایی محبوب و آشنای طرفداران سریال برای اولین بار همدیگر را ملاقات می‌کنند و یا حتی برخی از آن‌ها بعد از سال‌ها دوباره یکدیگر را می‌بینند. همه‌ی این‌ اتفاقات، اهمیت زیادی دارند.

اما اگر یک چیز را فصل آخر از همین ابتدا مشخص کرده باشد، این است که فضای فیزیکی سریال از همیشه کوچکتر و محدود‌تر شده است. نظریه‌ای که به خوبی در تیتراژ آغازین جدید سریال دیده می‌شود.
در فصل‌های قبل داستان «بازی تاج و تخت» در تمام نقشه پخش بود. آریا استارک (میسی ویلیامز Maisie Williams) ماجرایش را در وستروس Westeros آغاز کرد، اما در نهایت از براووس Braavos سردرآورد.

همچنین بخوانید:
نقد قسمت سوم فصل هشتم Game of Thrones: شمشیرهای آتشین هنوز هم می‌توانند برخیزند

دنریس از پنتوس Pentos شروع کرده، بعد از آن به کارث Qarth ، مرین Meereen در خلیج بردگان Slaver’s Bay و در نهایت به دراگون‌استون Dragonstone رفت. این‌ها فقط دو تا از ماجراجویی‌های بی‌شمار شخصیت‌های سریال بود که در هفت فصل اول پشت سرگذاشتند.

حتی در زمان‌هایی که اتفاقات مهمی در سریال در جریان نبود، تیتراژ آغازین حماسی سریال به همه‌ی سرزمین‌های وستروس، اسوس Essos و فراتر از آن می‌رفت. در فصل هفتم و با گذر داستان از سرزمین‌های شرقی، تمرکز تیتراژ بر روی نقشه محدود‌تر شد. اما از آن‌جایی که تیتراژ فصل هشتم دست‌خوش تغییرات زیادی بوده است، باز هم تیتراژ فصل هفتم در مقایسه با آن، تمرکز بسیار گسترده‌ای داشت.
تیتراژ آغازین جدید سریال از مکانی بی‌سابقه شروع می‌شود: آن‌طرف دیوار. در گذشته تیتراژ نهایتا تا قلعه سیاه Castle Black (و در فصل هفتم ایست‌واچ Eastwatch) پیش می‌رفت. اما در این فصل تیتراژ از آن سوی دیوار خراب شده و آن‌سوی مرزهای یخ‌زده‌ی وستروس شروع می‌شود.

توقف بعدی لست‌هارت Last Hearth است، که باز هم محل جدیدی بر روی نقشه به حساب می‌آید. البته با توجه به اتفاقاتی که در قسمت اول این فصل افتاد، احتمالا در آینده دیگر داستان فیلم به آن‌جا نخواهد رفت. وقتی که بریک دونداریون Beric Dondarrion (ریچارد دورمر Richard Dormer) و تورموند جاینتسبین Tormund Giantsbane (کریستوفر هیویو Kristofer Hivju) به مقر خاندان آمبر House Umber رسیدند، با بدن لرد ند Lord Ned (هری گرسبی Harry Grasby ) که تبدیل به زامبی شده بود مواجه شدند. با وجود اینکه لست هارت بزرگ‌ترین مقر میان دیوار و وینترفل به حساب می‌آید، اما از آن‌جایی که دیگر به درد نمی‌خورد بعید است که در آینده نقشه به آن اشاره‌ای بکند.

بعد از آن به اولین توقف اصلی می‌رسیم: وینترفل. در این تیتراژ به مقر خاندان استارک به طور کامل پرداخته می‌شود. مخاطب تمام گوشه و کنار این قلعه، از حیاط آن گرفته تا سرداب زیر آن ‌را می‌بیند. این کار به مخاطب پیشنهاد می‌کند با تمام زوایای این محل آشنا شود، چرا که وقتی جنگ به وینترفل برسد به طور کامل همه‌ی این مکان‌‌ها به تصویر کشیده خواهند شد. براساس آنونس قسمت دوم، به احتمال زیاد جنگ بزرگ با وایت‌واکرها در قسمت سوم اتفاق خواهد افتاد. نبردی که طولانی‌ترین نبرد‌ در تاریخ «بازی تاج و تخت» خواهد بود. احتمالا دراین نبرد یک ساعت و ۲۲ دقیقه‌ای، تعداد زیادی از شخصیت‌های سریال کشته خواهند شد.
مقصد بعدی کجاست؟ به احتمال زیاد داستان سریال درست همان راهی که تیتراژ آغازین انتخاب کرده است را پیش خواهد گرفت و بعد از وینترفل به مقر پادشاهی می‌رود.

جایی که هنوز سرسی لنیستر (لینا هیدی Lena Headey) با خیال راحت و دور از تمام مردگان یخ‌زده، بر روی تخت پادشاهی نشسته است. در تیتراژ به اندازه‌ی وینترفل بر روی مقر پادشاهی تمرکز نمی‌شود، با این حال یک مورد مهم در آن‌جا به خوبی دیده می‌شود: یک تیرکمان بزرگ، شبیه چیزی که در فصل هفتم برای کشتن اژدهای دنریس طراحی شده بود. آن تیرکمان با اینکه نتوانست دروگون Drogon را از پا در آورد، اما او را زخمی کرد. آیا قرار است در آینده شاهد پرتاب موفقیت‌آمیز این تیر و کمان باشیم؟
مهم‌تر از همه این است که اگر زنده‌ها نتوانند در جنگ با ارتش مردگان در وینترفل پیروز میدان باشند، تیتراژ چطور پیش خواهد شد؟

اگر قهرمانانی که از این جنگ جان سالم به در می‌برند، قرار باشد فرار کنند، آیا همین‌قدر زمان بر روی خرابه‌های وینترفل صرف خواهد شد؟ آیا آن وقت قلعه پر از مهاجمان چشم آبی‌ (وایت‌واکرها) خواهد بود؟ یا اینکه تیتراژ جان اسنو و هر بازمانده‌ی احتمالی دیگری را در حال فرار به جنوب و مقر پادشاهی دنبال خواهد کرد؟ نگاهی دقیق‌تر به این مسیر و یا بررسی جزئی‌تر مقر پادشاهی آخرین پایگاه برای روایت این سریال خواهد بود؟ حالا دیگر احتمال‌های زیادی وجود دارند و تغییرات زیاد تیتراژ آغازین ما را به این فکر می‌اندازد که در قسمت‌های بعدی با چه چیزی مواجه خواهیم شد.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی جاش ویگلر Josh Wigler در سایت www.hollywoodreporter.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید