اگر از طرفداران سریال «بازی تاج و تخت» Game of Thrones باشید حتما می‌دانید که این مجموعه تنها دو فصل دیگر ادامه خواهد داشت. البته جرج آر آر مارتین George R.R. Martin نویسنده مجموعه کتاب «ترانه‌ یخ و آتش»‌ A Song of Ice and Fire که سریال «بازی تاج و تخت» Game of Thrones با اقتباس از آنها ساخته شده، موفق به خلق دنیایی غنی از کاراکتر و پیشینه قدیمی شده است، که به او و سازندگان سریال امکان این را می‌دهد که پس از پایان این مجموعه، سریالهای دیگری در ادامه آن بسازند.

سازندگان «بازی تاج و تخت» اعلام کرده‌اند که ۴ سریال فرعی در دنباله این سریال توسط ۴ نویسنده مختلف ساخته خواهند شد، اما تاکنون درباره موضوع آنها صحبتی نکرده‌‌اند.

خبر برنده‌شدن ۱۲ جایزه امی توسط این سریال، طرفداران‌اش را حسابی خوشحال کرد، اما از آنجایی که تنها دو فصل دیگر از این سریال باقی مانده است، خود زنگ خطر و یادآوری برای آن‌‌ها بود . این باعث شد توجه طرفداران سریال به ماجراها و داستان‌هایی از سریال جلب شود که امکان دارد بعد از اتمام سریال ، شبکه اچ بی او HBO بر اساس آن‌ها ‌سریال‌های کوتاهی بسازد: زندگی بعد از «بازی تاج و تخت» (که البته به معنای زنده‌شدن شخصیت‌ها توسط خدای سرخ نیست).

همانطور که جرج مارتین در مراسم امی هم با آن شوخی کرد، او “هزاران صفحه داستان فرعی بازی تاج و تخت دارد” که در وستروس Westeros و یا ایسوس Essos اتفاق می‌افتند. این موضوع برای خوانندگان رمان‌هایش تازگی ندارد، چرا که آن‌ها به پاراگراف‌های طولانی جزییات و پیشینه هر اتفاق در خلال رمان عادت دارند. از آنجایی که دیوید بنیوف David Benioffو دن ویس David Benioff کارگردانان سریال «بازی تاج و تخت» خیلی به صحنه‌های فلش‌بک و قبل از زمان حال علاقه ندارند و این اتفاق را در سریال به حداقل رسانده‌اند، همه‌چیز برای پرداختن به این داستان‌های فرعی محیا است.

در اینجا ازداستان‌های فرعی‌ می‌گوییم که دوست داریم در آینده، و پس از تمام شدن این سریالها، ادامه آن‌‌ها‌ را در سریال‌های دیگری ببینیم. داستان‌هایی که هم ما و هم مارتین علاقه زیادی به دیدن آن‌ها دارد، ایده‌های ما بیشتر درباره ماجراهایی است که در سال‌ها قبل از خط اصلی داستانی مجموعه «بازی تاج و تخت» اتفاق افتاده اما یک مورد هم درباره داستانهایی‌ است که بعدا ممکن است اتفاق بیفتد.

وستروس- سال‌های قبل

ما تاکنون ادارد (ند) استارک جوان (Eddard Stark) با بازی راب آرامایو Rob Aramayo را توسط خواب‌های برن Bran که با آن‌ها در زمان سفر می‌کند دیده‌ایم و فهمیدیم که او به اندازه‌ای که انتظارش را داشتیم شریف و درست‌کار نیست. با این‌ وجود دوست داریم سال‌های قبل از این دوره را ببینیم، دوره‌ای که ند هنوز پسر دوم وینترفل Winterfell است و عادت ندارد موهایش را دم اسبی پشت سرش ببندد. ما قبلا تقریبا فهمیدیم که او با جان آرین John Arryn بزرگ شده است( همسر لیزا Lysa، خواهر کاتلین استارک که در قصر خود دریچه‌ای رو به صخره‌ها داشت که دشمنانش را درون آن می‌انداخت) و با رابرت باراتیون Robert Baratheon، که بعدا شاه شد، دوست می‌شود. این همان زمانی است که او کاتلین تالی Catelyn Tully جذاب را ملاقات می‌کند، کسی که در آن زمان نامزد برادر بزرگش براندون Brandon است و توجه پیتر بیلیش Petyr Baelish را نیز جلب کرده بود. این همان زمانی است که درر سرزمین پادشاهی رابرت باراتیون عاشق خواهر ند، یعنی لیانا Lyanna شده است. تارگرین‌‌ها، به خصوص ریگار  Rhaegar و همسرش الیا مارتل Elia Martell، خواهر ردوایپر Red Viper بدجنس. آنچه بر سر لنیستر‌ها آمده است هم باید جالب باشد: سرسی Cersei قبل از مادر شدنش، جیمی  Jaime زمانی که یک شوالیه فوق‌العاده با دو دست بود و تیریون Tyrion با صورت صاف بدون زخم و زمانی که خوشبین و پر از امید بود.چیزی که این دوره را جذاب می‌کند، این است که دلیل رفتار بازیگرانی که آن‌هارا میشناسم دوستشان داریم و یا از آن‌ها متنفر هستیم را به خوبی می‌فهمیم. داستان قبل از دو انقلاب و شورش رابرت ربلیون و گرجوی ربلیون اتفاق می‌افتد، یعنی دوره‌ای که وستروس در جنگ و خونریزی نبوده‌است، البته اگر چنین چیزی در کل ممکن باشد. به جز این‌ها، دیدن یک رابطه عاشقانه میان افراد، قبل از این‌همه جنگ می‌تواند دیدنی و جالب باشد.

 

چگونه اژدهای والیرین پرنده خود را تربیت کنید.

دنریس، مادر اژدها Daenerys, the Mother of Dragons، تنها فرد آشنا به اژدها و سوار شدن بر روی آن‌هاست که ما می‌شناسیم. اما قبلا این اتفاق رایجی بوده‌است. این اسپین‌آف می‌تواند همه چیز مربوط به والرین– از دنیای عجیب و باستانی آن‌ها و از بین رفتن تمام‌آن‌ها به جز تارگرین‌ها را و این‌که چرا آن‌‌ها به خاطر موهای سفید-طلایی‌ و چشمان یاسی‌شان معروف‌اند- را برای ما آشکار ‌کند. جد دنریس تارگرین، اگان Aegon بود که تصمیم گرفت پادشاهی وستروس را از آن خود کند و این خود آغاز کننده سلطنت تارگرین‌ها بود. او کسی‌است که تخت پادشاهی نفرین‌شده، جایگاه مشاور پادشاه، شورای کوچک، محافظی که ما به نام محافظ پادشاه می‌شناسیم را در دوره اژدها‌ها پایه‌گذاری کرد. تعداد زیادی از والرین‌ها سوار اژدها می‌شدند، اما از آنجایی که تارگرین‌ها تنها خاندانی بودند که نجات یافته‌بودند، به اژدهاسواران شهرت یافتند. طی جنگی که ما به رقص اژدها می‌شناسیم‌اش – برادر، خواهرش و اژدها، اژدها را می‌کشت- اژدهاسواران ماهر می‌مردند، این زمان بود که از تارگرین‌ها خواسته شد سوار اژدها شوند و به میدان جنگ بیایند. با وجود این‌که این ایده برای تبدیل شدن به سریال نیاز به جلوه‌های کامپیوتری زیاد و پیشرفته‌ای دارد، اما یک سریال کوتاه جالب از آب درمی‌آید. متاسفانه این به منزله روابط نادرست بیشتری است، اما از طرفی می‌توانیم خوشحال باشیم شمشیر‌های والرین بیشتری می‌بینیم.

 

داستان دانک و تخم‌مرغ

«داستان‌های دانک و اگ (تخم‌مرغ)» Tales of Dunk and Egg با اینکه نام صبحانه خوشمزه‌ای به نظر می‌رسد، اما در واقع داستان‌هایی نوشته مارتین است که مورد نظر او برای اسپین‌اف نیز هستند. داستان ماجرای شوالیه جوانی به نام دانک قدبلند،فرمانده احتمالی نگهبانان پادشاه و نگهبان فردی( ملقب به تخم‌مرغ) است که ما بعدا می‌فهمیم همان اگان تارگرین، پادشاه آینده وستروس است( او برادر دوست جان اسنو، استاد کوری در دیوار به نام آمون Aemon است). تا اینجای کار تنها ۳ قسمت از این کتاب نوشته شده‌است، البته مارتین اصرار به ادامه آن‌ها دارد. از آنجایی که آن‌ها قسمت قسمت و به پیچیدگی بقیه داستان‌ها نیستند، در غالب یک سریال مجزا باید جالب باشند. از آنجایی که این ۹۰ سال قبل از بازی تاج و تخت اتفاق می‌افتد، کارکتر‌های آن را در این سریال زیاد نخواهیم دید( البته که کلاغ سه چشم Three-Eyed Raven و کودکی والدر فری Walder Frey را می‌بینیم)، گرچه خوشبختانه درگیری و جنگ‌های زیادی را خواهیم دید.

 

پادشاه شب و فرزندان جنگل

این دفعه راجع به خیلی قبل صحبت می‌کنیم. مثلا ۱۲ هزار سال قبل. قبل از آن‌که نخستین انسانها First Men از ایسیوس به وستروس بیایند، غول‌هایی مثل ون‌ون Wun-Wun و فرزندان جنگل Children of the Forest( همان‌هایی که دیدیم به کمک کلاغ سه چشم و برن آمدند) در آنجا زندگی می‌کردند. مطمئنا هزاران سال درگیری بین این‌ موجودات و انسان‌ها اتفاق افتاده است و بر اساس چیزی که در سریال دیدیم، این خود فرزندان جنگل را بر آن داشت تا موجوداتی به اسم وایت‌واکرها White Walkers را با استفاده از خنجر‌‌هایشان روی اولین مرد از ایسوس خلق کنند. (در عکس بالا صحنه‌ای را می‌بینید که فرزندان جنگل او را تبدیل به پادشاه شب Night’s King وایت واکرها کردند)‌ متاسفانه، وایت‌واکر‌ها لزوما به فرزندان جنگل وفادار ‌نماندند و در آخر در طول دوره‌ای به نام شب طولانی The Long Night، فرزندان جنگل و مردم برای شکست وایت‌واکر‌ها متحد می‌شوند. این دوره پر از داستان‌های افسانه‌ای و مذهبی‌ باستانی از قهرمانی به نام آزور آهای Azor Ahai است( جنگجویی که ملیساندره Melisandre فکر میکرد در وجود استانیس Stannis دوباره متولد شده است) و شمشیرش لایتبرینگر Lightbringer نام دارد و جد برندون استارک معمار Bran “the Builder” Stark، کسی که وینترفل، خانه استارک‌ها و دیوار را ساخت و نگهبانان شب Night’s Watch را ایجاد کرد.

 

وحشی، فکر کنم عاشقت شده‌ام

هیچ داستانی از دیوار و جنگ و کشمکش‌های آن با مردم سرزمین وستروس بدون حضور مردم آن طرف دیوار یا همان وحشی‌ها Wildlings جذابیت ندارد. در حالی که همه درگیر تخت پادشاهی و پادشاهان هستند، وحشی‌ها تصمیم گرفته‌اند آزادانه و مستقل از این دولت‌ها و فقط طبق قوانین خودشان زندگی کنند. جامعه آن‌ها فوق‌العاده است: از نفرت آن‌ها از شوالیه‌‌های نگهبان گرفته تا چندهمسری‌شان و زنانی که پا به پای مردانشان می‌جنگند.

 

ملساندره: در یک سالگی

واقعا این کاهن مو قرمز چند ساله‌است؟ واضح است که طوقی که به گردن می‌اندازد او را جوان نگه داشته است. و او احتمالا در گذشته برده بوده‌است. در کل موضوع جالبی باید باشد.

 

نایمریا ملکه جنگجو

این داستان ۱۰۰۰ سال قبل از ماجراهای «بازی تاج و تخت» اتفاق می‌افتد که در آن دلیل تفاوت دورن و هفت اقلیم پادشاهی و عدم تسلیم آن‌ها مقابل اگان فاتح(جد دنریس) را برای ما آشکار می‌کند. نایمریا Nymeria پرنسسی از مردم روینار Rhoynar بوده است که مردم والری و اژدها‌ها به جنگ‌با آن‌ها درمی‌آیند که این خود باعث می‌شنود نایمریا و چندین نفر دیگر، با ۱۰ هزار کشتی جنگی اول به Isle of Women و بعد به دورن Dorne فرار کنند و به جنگ با دشمنان‌شان درآیند. او با خاندان مارتل Martell ازدواج می‌کند و بقیه داستان را هم که از قبل می‌دانیم. این سریال قابلیت این را دارد داستانی مجزا و با حال و هوایی متفاوت از «بازی تاج و تحت» ارایه دهد، البته که قسمت جنگ و خونریزی آن مشترک است. یک قهرمان زن هدفمند‌تر است و احتمال بی‌راهه رفتن او کمتر است، این خود دلیلی برای ساخت این سریال است.

مشکل اساسی ادامه‌ها Sequels (داستان‌هایی که درباره سال‌های بعد از بازی تاج و تخت ساخته خواهند شد)

ما علاقه زیادی به دیدن داستان‌هایی داریم که در آینده اتفاق خواهند افتاد اما از آنجایی که «بازی تاج و تخت» دو فصل دیگر تمام می‌شود، ما نمی‌توانیم حدس بزنیم تا آن زمان کدام یک از کاراکترهای موردعلاقه‌مان زنده می‌مانند که در این اسپین‌آف دوباره آن‌ها را ببینیم. بنابراین ما انتظار داریم سریال دست از کشتن گرگ‌های خاندان استارک بردارد ( بعد از مرگ فجیع سه تا از آن‌ها به نامهای Lady, Grey Wind and Shaggydog) این انتظار کمی است.

 

نایمریا: افسانه ادامه می‌یابد

نایمریا  Nymeria گرگ آریا استارک Arya  از روی ملکه جنگجویی که در بالا معرفی کردیم نام‌گذاری شده بود و او هم استحقاق چشیدن محبت را دارد. ما انتظار داریم این یک سریال شاعرانه باشد که در آن ما با سفر‌های نایمریا با سرزمین‌ها موجودات و کاراکتر‌هایی موردعلاقه‌مان که آرزو داریم زنده بمانند، دوباره مواجه شویم .

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید