خطر لو رفتن داستان
این سریال علمی‌-تخیلی نوستالژیک به‌طور غیرمنتظره‌ای به موفقیت بزرگ نت‌فلیکس Netflix در سال ۲۰۱۶ تبدیل شد. داستان «اتفاقات عجیب» Stranger Things در سال ۱۹۸۳ روایت می‌شود و بر روی گم‌شدن ویل بایرز Will Byers (با بازی نوآ اشنپ Noah Schnapp) دوازده‌ساله و اتفاقات ماورالطبیعی در شهری خیالی به نام هاوکینز Hawkins در ایالت ایندیانا Indiana متمرکز است.
مادر ویل، جویس (با بازی وینونا رایدر Winona Ryder) و سه تا از بهترین دوستان او داستین، لوکاس و مایک (گیتن ماتارازو Gaten Matarazzo، کیلب مک‌لافلین Caleb McLaughlin و فین ولفهارد Finn Wolfhard) به همراه دوست مرموز و ساکتشان الون Eleven(که به او ال می‌گویند، با بازی مرموزانه میلی بابی براون Millie Bobby Brown) به دنبال او می‌گردند.
با شروع فصل دوم سریال همه‌چیز یک درجه بهتر شده است. داستان در سال ۱۹۸۴ و تاریک‌تر، خنده‌دارتر، بلندپروازانه‌تر و خلاقانه‌تر از قبل روایت می‌شود. فصل دوم این سریال همانند قبل پر از صحنه‌ها و اتفاقات نوستالژیک فیلم‌های قدیمی است. پنج فیلمی که «اتفاقات عجیب» را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند را نوشته‌ایم:
Carrie- ۱۹۷۶
کارگردان: برایان دی پالما Brian De Palmaاگر قدرت‌های ماورایی ال El هرازگاهی در فصل اول نمود پیدا می‌کند- صحنه چرخش کامیون و قسمت به‌یادماندنی آخر فصل- فصل دوم زمان ظهور و رشد آن‌هاست. همانند کری، شخصیت اصلی اولین اقتباس از نوشته‌های استیون کینگ Stephen King، ال به عمق قدرت‌هایش تا قبل از اینکه مورد آزمایش قرار بگیرند، پی نبرده است. او همچنین رابطه سختی با خانواده‌اش و به‌خصوص مادرش دارد. بااینکه مادرهای کری و ال کاملاً متفاوت‌اند، هر دو این زن‌ها نقش عظیمی در رشد و استفاده دختر‌هایشان از این قدرت ذهنی دارند. در فصل دوم «چیز‌های عجیب» یک قسمت به تلاش ال برای یافتن خود و خواهرش اختصاص‌یافته است. آیا با این کار برادران دافر Duffer زمینه را برای شروع سریالی دیگر فراهم کرده‌اند؟

Ghostbusters-۱۹۸۴
کارگردان: ایوان رایتمن Ivan Reitmanوقتی عکس خبری فصل دوم سریال با چهار پسر نقش اول سریال در لباس‌های فیلم «شکارچیان روح» Ghostbusters اوایل سال ۲۰۱۷ منتشر شد، طرفداران این فیلم را ذوق‌زده کرد. مسلماً هرکسی در برهه‌ای از زندگی‌اش دوست داشته است جای پیتر ونکمن Peter Venkman باشد. در سریال در یکی از اولین صحنه‌ها لحظه‌ای شاد وجود دارد که جویس Joyce در حال دوختن نشان شکارچیان روح بر روی لباس ویل است. بعدازآن قسمت جالب ماجرا در قسمت دوم این فصل، Trick or Treat, Freak اتفاق می‌افتد. پسرها لباس فراروان‌شناسان parapsychologists افسانه‌ای را می‌پوشند و اتفاقات عجیبی که در هاوکینز در حال روی دادن است را با همان مشکلات و رفاقت پر جروبحث مشابه بررسی می‌کنند و این در حالی است که فیلم اتفاقاً فقط چند ماه قبل از زمان این سریال بر روی پرده رفته است. حتی موسیقی این قسمت هم مشابه این فیلم است.

Alien/Aliens- ۱۹۸۶ / ۱۹۷۹
کارگردانان: جیمز کامرون James Cameron/ ریدلی اسکات Ridley Scottفیلم ترسناک علمی-تخیلی ریدلی اسکات و دنباله تقریباً اکشن جیمز کامرون در همه قسمت‌های فصل دوم این سریال دیده می‌شود. از جلوه‌های بصری «بیگانه» Alien به‌وضوح در سریال استفاده‌شده است اما به‌طور مشخص درصحنه‌های حساس اکتشافی در غارهای زیر هاوکینز که قطعاً ساخته دست بشر نیستند، اثر آن مشهود است. نورپردازی و طراحی ساخت فیلم درصحنه‌های حضور مردانی در لباس‌های خاص که در ترکیبی از مه و نور، بدون اطلاع از سرنوشت ترسناکشان، پرسه می‌زنند از برداشتی از صحنه‌های اول «بیگانه» الهام گرفته‌شده است. وقتی صحنه‌های اکشن به‌طورجدی شروع می‌شوند، برای تفنگ ‌بازی‌ و انفجارهای شعله‌ور روشی نظامی همانند «بیگانه‌ها» Aliens انتخاب‌شده است. حتی حمله‌های demadog ها یادآوری از ترسناک‌ترین موجود بیگانه‌ی سینما است. این شباهت تا جایی است که انتظار داریم بیل پکستون Bill Paxton بیاید و جمله معروف “ تمام شد پسر، همه‌چیز تمام شد ” “It’s game over, man, game over.” را بگوید.

Donnie Darko-۲۰۰۱
کارگردان: ریچارد کلی Richard Kellyاحتمالاً بزرگ‌ترین تفاوت فصل اول و دوم سریال، فرورفتن فصل دوم در تاریکی است. بااینکه در فصل اول هم شاهد قتل، زخمی ‌شدن، آدم‌ربایی، از دست دادن و ترک کردن بودیم، اما در کل فاجعه در فصل دوم بزرگ‌تر و فجیع‌تر است. بازهم ویل بیچاره در صدر همه این فجایع است. در اکثر مواقع دید‌هایی از The Upside Down، نسخه آخرالزمانی و وحشتناک دنیا که پر از آتش، طوفان، تاریک و شرارت است، به او دست می‌دهد. گهگاه پیش می‌آید که مطمئن نیستیم ویل واقعاً در کدام دنیا است، این گیجی اسکاتولوژیکی در ذهن اوست و یا اینکه واقعی است. بااینکه این صحنه‌ها تماماً از فرقه کلاسیک ریچارد کلی الهام گرفته است، بازهم به‌طور خاص و دیدنی‌ به تصویر کشیده شده‌اند.
The Cabin in the Woods- ۲۰۱۲
کارگردان: درو گادرد Drew Goddardفیلم ترسناک مدرن درو گادرد نسخه‌ فیلم این سریال است. این فیلم المان‌های ترسناک فیلم‌های کلاسیک این ژانر را می‌دزدد و با دیدی تازه و جدید آن‌ها را به شوخی، اکشن و بی‌خیالی تبدیل می‌کند. برادران دافر طرفداران پر و پا قرص این فیلم‌اند و در قسمت هشتم فصل دوم The Mind Flayer علاقه‌شان به این فیلم به‌طورجدی نمود پیدا می‌کند. اگر زیادی تعریف کنیم لذت این قسمت را از شما گرفته‌ایم، اما تا همین حد کافی است که بگوییم صحنه قتل‌عام آخر «کلبه‌ای در جنگل» The Cabin in the Woods صحنه‌ای است که در این قسمت از سریال از آن الهام گرفته‌شده است. ناگهان همه‌چیز به هم می‌ریزد و موجوداتی خطرناک به مردم حمله می‌کنند، مردمی که نباید با چیزی که از آن هیچ شناختی نداشتند سروکله می‌زدند.
همچنین بخوانید:
معرفی سریال Stranger Things: پرهیجان، اعتیادآور و گاهی ترسناک
منتظر قسمت دوم فیلم IT هستید؟ این ۶ فیلم ترسناک را تماشا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید